Справа № 643/14465/20
Провадження № 2/643/1257/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.03.2021
30 березня 2021 року м. Харків
Суддя Московського районного суду м. Харкова Сугачова О.О.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Харківській обрості, Ліквідаційної комісії Харківського міського управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, третя особа - П`ята Харківська міська державна нотаріальна контора Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) про зняття арешту з нерухомого майна, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що є власником ј частини квартири АДРЕСА_1 . Іншими співвласниками є чоловік - ОСОБА_2 , донька - ОСОБА_3 та син - ОСОБА_4 по ј частини, кожний. ІНФОРМАЦІЯ_1 син помер та позивач 25.11.2019 звернулася із заявою до П`ятої ХДНК про прийняття спадщини, відкрито спадкову справу. Чоловік позивача подав заяву, якою відмовився від належної йому частки у спадщини після смерті сина на користь позивача. Оскільки син у шлюбі не передував, дітей не мав, позивач є єдиним спадкоємцем. Однак, державним нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на 1\4 частину спадкового майна - вищевказаної квартири через наявність арешту на підставі постанови ХМУ ГУМВС України в харківській області від 16.08.2010, що належало померлому ОСОБА_4 . Вказана постанова прийнята в межах кримінального провадження №1-826 за обвинуваченням ОСОБА_4 за ч.2 ст.309, ч.2 ст. 307 КК України. Вироком Московського районного суду м. Харкова від 04.08.2011 ОСОБА_4 призначено покращання у вигляді 5 років позбавлення волі без конфіскації майна з іспитовим строком на 3 роки. Отже, на сьогоднішній час потреба в арешті майна відпала, слідчий не скасував вказану постанову, а наявність обтяження на квартиру порушує права позивача на спадкування.
Ухвалою судді визначено вказану справу розглядати у спрощеному позовному провадженні у відповідності до вимог ст. 274 ЦПК України.
Відповідачу направлено копію позовної заяви з додатками до неї разом із ухвалою про відкриття провадження по справі та встановлено п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
З боку відповідача Головного управління Національної поліції в Харківській області до суду надійшов відзив, із змісту якого вбачається, що вказаним відповідачем не порушувались права позивача та Головне управління Національної поліції в Харківській обрості є неналежним відповідачем.
За заявою позивача ухвалою суду від 11.12.2020 залучено у якості співвідповідача по справі Ліквідаційну комісію Харківського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській обрості.
Від співвідповідача у встановлений законом строк відзив відповідно до вимог ст. 178 ЦПК України і всі докази, що підтверджують заперечення проти позову, не надіслано, зустрічний позов не пред`явлено.
Відповідно до правил ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до правил ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Встановлено, що позивач є матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Квартира АДРЕСА_1 на праві спільної сумісної власності належить: ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 .
Такі обставини підтверджено копіями свідоцтва про народження, свідоцтва про право власності на житло від 05.10.2005 (а.с.5,7).
Постановою слідчого СЧ СВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області від 16.08.2010 в рамках кримінальної справи №56100113 з метою забезпечення вироку суду в частині можливої конфіскації майна, що належить ОСОБА_4 , накладено арешт на вклади, цінності та інше рухоме та нерухоме майно обвинуваченого ОСОБА_4 . ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , де би таке не знаходилось.
Вироком Московського районного суду м. Харкова від 04.08.2011 ОСОБА_4 визнано винним у вчинені кримінальних злочинів, передбачених ч.2 ст. 309, ч.2 ст. 307 КК України та на підставі ч.1 ст.70 КК України призначено покращання у вигляді 5 років позбавлення волі без конфіскації майна, у відповідності до правил ст.ст.75,76 КК України ОСОБА_4 звільнено від призначено покарання із іспитовим строком на 3 роки.
Вказаний вирок набрав законної сили (а.с.10,11).
Відповідно до вимог п. 8 ст. 324 КПК України (в редакції 1960), постановляючи вирок, суд повинен вирішити такі питання, а саме, що зробити з майном, описаним для забезпечення цивільного позову і можливої конфіскації майна.
Відповідно до ч.1 ст. 174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Між тим, як встановлено, таке питання не розглядалось.
Далі, встановлено, що ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 помер, що вбачається із копії свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_1 від 11.11.2019, актовий запис № 16311 (а.с.6).
Постановою П`ятої Харківської міської державної нотаріальної контори Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) від 17.06.2020 відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину на 1\4 частину квартиру АДРЕСА_1 через наявність арешту нерухомого майна на підставі постанови про накладання арешту на майно від 16.08.2010 СВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області (а.с.9).
Відповідно до загальних положень про право власності, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні (ст.ст. 316, 319, 321 ЦПК України).
Отже, аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що накладений арешт на майно померлого ОСОБА_4 , порушує права позивача щодо реалізації права на спадкування, вимоги позову є обґрунтованими, належним чином доведеними, а тому у суду є правові підстави для його задоволення.
Далі, як встановлено оскаржувана постанова винесена слідчим СВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області, вирок суду постановлений 04.08.2011 та на той час Головного управління Національної поліції в Харківської області не існувало та працівниками цієї установи не вчинялось будь-яких дій, які б порушували права позивача.
Рішення про утворення ГУНП в Харківській області прийнято Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 за №730 Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ .
Цією ж поставною прийнято рішення про ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ, зокрема, і Харківського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, який є самостійною юридичною особою, інформація про яку наявна у відкритих даних, ліквідація по теперішній час триває.
Відомостей про те, що ГУНП в Харківській області є правонаступником органів внутрішніх справ, не має, записів про припинення ХМУ ГУМВС України в Харківській області до Єдиного державного реєстру не внесено.
Відповідно до ст.105 ЦК України до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Отже, аналізуючи викладене, суд вважає доводи відповідача ГУНП в Харківській області обґрунтованими, а тому вважає такого відповідача по вказаній справі, неналежним, а тому позовні вимоги до такого відповідача не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 141, 208-209, 212-215, 224-226 ЦПК України , ст.174 КПК України, суд -
у х в а л и в:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Скасувати арешт нерухомого майна - квартири АДРЕСА_1 , накладений на підставі постанови про накладання арешту на майно, б/н, 16.08.2010, винесеної Харківським міським управлінням ГУМВС України в Харківській області; Слідчим відділом, слідчим СВ СЧ ХМУ ГУМВС України в Харківській області, капітаном міліції А.А. Приходько.
В іншої частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення, апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відомості щодо учасників справи, яві не оголошуються судом:
Позивач: ОСОБА_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 .
Відповідач: Головне управління Національної поліції в Харківській області, адреса місцезнаходження: 61002, м. Харків, вул. Жон Мироносиць,5, код ЄДРПОУ:40108599.
Відповідач: Ліквідаційна комісія Харківського міського управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, адреса місцезнаходження: 61200, м. Харків, вул. Ярославска,1/29, код ЄДРПОУ: 35244307.
Третя особа - П`ята Харківська міська державна нотаріальна контора Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), адреса місцезнаходження: 61146, м. Харків, вул. Валентинівська,27Г, код ЄДРПОУ:02900726.
Суддя
Суд | Московський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 30.03.2021 |
Оприлюднено | 02.04.2021 |
Номер документу | 95949402 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Московський районний суд м.Харкова
Сугачова О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні