Рішення
від 02.04.2021 по справі 408/2924/20-ц
БІЛОВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 408/2924/20-ц

Провадження № 2/408/797/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 квітня 2021 року смт. Біловодськ

Біловодський районний суд Луганської області, в складі:

головуючого - судді: Булгакової Г.В.

при секретарі: Ришковій Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Біловодська, Луганської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник - адвокат Бірюков Ігор Юрійович, до Широківської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини , -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник - адвокат Бірюков І.Ю.,звернулася до Біловодського районного суду Луганської області з дійсною позовною заявою до відповідача Широківської сільської ради Луганської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, посилаючись на наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина, до складу якої увійшли:

земельна ділянка площею 5,1651 гектарів, яка розташована на території Широківської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області, право власності на яку підтверджується державним актом на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЛГ № 081324, виданим на підставі рішення 22 сесії ХХІІІ скликання Широківської сільської Ради народних депутатів від 29 березня 2002 року;

право на земельну частку (пай) розміром 7,5 умовних кадастрових гектарів, право на який підтверджується сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ЛГ № 0065800, виданим на підставі рішення Станично-Луганської районної державної адміністрації від 10 грудня 1996 року № 617;

житлового будинку, що розташований за адресою - АДРЕСА_1 , право власності на який підтверджується договором купівлі-продажу, посвідченим секретарем Широківської сільської ради 04 серпня 1977 року, зареєстрованим в реєстрі за № 74.

За життя мати позивача ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений секретарем виконавчого комітету Чугинської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області, зареєстрований в реєстрі за № 219, яким заповіла все своє майно доньці - позивачу ОСОБА_1 .

Протягом шести місяців після смерті матері позивач не подала заяву до нотаріуса про прийняття спадщини, оскільки в зв`язку із введенням карантинних обмежень на території держави, був введений особливий (обмежений) правовий режим перетину лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями Луганської та Донецької областей та призупинений прийом громадян у всіх органах державної влади, що створило їй перешкоди в своєчасному зверненні до нотаріальної контори з відповідною заявою, оскільки вона проживає в м.Луганськ, який є територією, тимчасово непідконтрольною органам державної влади України.

У зв`язку з цим позивач пропустила встановлений законом строк для подання заяви про прийняття спадщину та не змогла прийняти спадщину у встановленому порядку.

25 вересня 2020 року позивач звернулася до Станично-Луганської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, однак нотаріусом було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, оскільки спадкоємцем у визначений законом строк не було подано заяву про прийняття спадщини, а також не були пред`явлені докази реєстрації разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини за однією адресою.

У зв`язку із наведеним, просить суд визнати причини пропуску строку для прийняття спадщини після смерті матері поважними та визначити додатковий строк тривалістю три місяці для прийняття спадщини.

Позивач та її представник у судове засідання не з`явилися, в позовній заяві просили суд розглянути справу без їх участі.

Відповідач в судове засідання не з`явився, звернувся до суду із заявою в якій просив розглядати справу за відсутності відповідача, заперечень проти позовної заяви не має.

Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги є такими, що відповідають вимогам чинного законодавства і підлягають задоволенню з наступних підстав.

З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 18 листопада 2019 року Широківською сільською радою Станично-Луганського району Луганської області, за актовим записом № 31, вбачається, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 02 червня 1962 року, виданого Широківською сільською радою Станично-Луганського району Луганської області, за актовим записом № 23, підтверджується, що ОСОБА_2 записана матір`ю позивача, яка при народженні отримала прізвище ОСОБА_3 .

Довідкою № 3.49-577, виданою 20 листопада 2003 року Відділом реєстрації актів громадянського стану Жовтневого районного управління юстиції м. Луганська, підтверджується, що позивач після укладення шлюбу 24 січня 1987 року, отримала шлюбне прізвище ОСОБА_4 , про що учинено актовий запис № 94.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина у вигляді: земельної ділянки площею 5,1651 гектарів, яка розташована на території Широківської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області, право власності на яку підтверджується державним актом на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЛГ № 081324, виданим на підставі рішення 22 сесії ХХІІІ скликання Широківської сільської Ради народних депутатів від 29 березня 2002 року; права на земельну частку (пай) розміром 7,5 умовних кадастрових гектарів, право на який підтверджується сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ЛГ № 0065800, виданим на підставі рішення Станично-Луганської районної державної адміністрації від 10 грудня 1996 року № 617; житлового будинку, що розташований за адресою - АДРЕСА_1 , право власності на який підтверджується договором купівлі-продажу, посвідченим секретарем Широківської сільської ради 04 серпня 1977 року, зареєстрованим в реєстрі за № 74.

З копії заповіту, посвідченого секретарем виконавчого комітету Чугинської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області, зареєстрованого в реєстрі за № 219, вбачається, що ОСОБА_2 заповіла все своє майно доньці - позивачу ОСОБА_1 , що також підтверджується Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 63586178 від 17 лютого 2021 року.

Відповідно до довідки № 470, виданої 24 вересня 2020 року виконавчим комітетом Широківської сільської ради, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , була зареєстрована за адресою - АДРЕСА_1 , та на час смерті за вказаною адресою була зареєстрована, фактично проживала одна.

З листа-повідомлення державного нотаріуса Станично-Луганської державної нотаріальної контори Кондратьєва В.М. № 118/01-09 від 22 лютого 2021 року вбачається, що після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 63586150 від 17.02.2021, спадкова справа не заводилася.

Із роз`яснення державного нотаріуса Станично-Луганської державної нотаріальної контори Кондратьєва В.М. № 417/02-14 від 25 вересня 2020 року вбачається, що позивач ОСОБА_1 зверталася до нотаріальної контори з питань оформлення спадкових прав після смерті матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак їй було роз`яснено, що у зазначений законом строк у шість місяців нею не було подано заяву про прийняття спадщину, а також не було надано доказів на підтвердження факту реєстрації за однієї адресою з померлою, а тому вона є такою, що не прийняла спадщину, та було рекомендовано звернутися до суду з позовом для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Статтею 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно змісту ст. 1272 ЦК України позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається: 1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори; 2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.

Згідно роз`яснень, викладених у п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30 травня 2008 року, особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Статтею 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини вбачається, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права .

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини по справі Ілхан проти Туреччини від 27 червня 2000 року вбачається, що при вирішенні питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.

Таким чином, оскільки факти, які викладені в позовній заяві знайшли своє підтвердження, суд приходить до висновку про те, що причини пропуску позивачем ОСОБА_5 строку прийняття спадщини слід визнати поважними, оскільки остання вчасно не звернулася до нотаріальної контори з причин карантинних обмежень, за яких був ускладнений перетин лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями, та органи державної влади в тому числі органи нотаріату, тимчасово не здійснювали повноцінний прийом громадян, а тому суд вважає позов обґрунтованим і таким що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 76-81, 258, 259, 264, 265, 268 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_2 , до Широківської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області , ЄДРПОУ 20183959, адреса зареєстрованого місцезнаходження: Луганська область, Станично-Луганський район, с.Широкий, вул. Центральна, 1, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визнати причини пропуску строку для прийняття спадщини ОСОБА_1 , після смерті матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , поважними.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк в три місяці з дня набрання законної сили рішення суду для подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Луганського апеляційного суду безпосередньо або через Біловодський районний суд Луганської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Г. В. Булгакова

СудБіловодський районний суд Луганської області
Дата ухвалення рішення02.04.2021
Оприлюднено02.04.2021
Номер документу95974824
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —408/2924/20-ц

Рішення від 02.04.2021

Цивільне

Біловодський районний суд Луганської області

Булгакова Г. В.

Ухвала від 05.03.2021

Цивільне

Біловодський районний суд Луганської області

Булгакова Г. В.

Ухвала від 04.02.2021

Цивільне

Біловодський районний суд Луганської області

Булгакова Г. В.

Ухвала від 17.11.2020

Цивільне

Біловодський районний суд Луганської області

Булгакова Г. В.

Ухвала від 19.10.2020

Цивільне

Біловодський районний суд Луганської області

Булгакова Г. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні