415/10060/19
2/415/230/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2021 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді - Калмикової Ю.О.,
за участі секретаря - Кравченко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лисичанську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади міста Перевальська в особі Перевальської міської ради Луганської області про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернулась до Лисичанського міського суду Луганської області з позовом до територіальної громади міста Перевальська в особі Перевальської міської ради Луганської області про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу легковий автомобіль марки Volkswagen Transport синього кольору 1995 року випуску № НОМЕР_1 належав її чоловіку ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 він помер, його смерть була зареєстрована Рівненським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області, про що 19 лютого складено відповідний актовий запис № 326.
На момент смерті він був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 разом з позивачем.
Після смерті чоловіка позивача відкрилась спадщина у вигляді транспортного засобу автомобіля марки Volkswagen Transport синього кольору 1995 року випуску.
06 листопада 2019 року вона звернулась з заявою до приватного нотаріуса Лисичанського міського нотаріального округу Луганської області Бойко Ю.В., про видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті її чоловіка.
Розглянувши її заяву приватним нотаріусом було винесено Постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, оскільки вона своєчасно не подала заяву про прийняття спадщини у шестимісячний термін тобто пропустила строк для прийняття спадщини, вважаючи, що проживаючи разом з чоловіком фактично прийняла спадщину.
Основною причиною не подачі відповідної заяви про прийняття спадщини за заповітом до нотаріуса, являвся той факт, що позивачка постійно проживає у м. Перевальську Луганської обл., тобто на території, яка є тимчасово окупованою і не мала можливості зібрати необхідні документи та приїхати для оформлення спадщини вчасно, у зв`язку з проведенням на даній території операції об`єднаних сил.
На підставі вищезазначеного просить визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті її чоловіка ОСОБА_2 , який проживав за адресою: АДРЕСА_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , у три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Надходження позовної заяви та інших заяв до суду
08.01.2020 року ухвалою суду про відкриття провадження у справі № 415/10060/19 було відкрито провадження у цій цивільній справі.
30.03.2020 року ухвалою суду підготовче провадження у справі №415/10060/19 закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.
30.03.2020 року позивач надала письмове клопотання, в якому просила справу слухати без її участі.
Доводи особи, яка подала позов
Позовна заява мотивована тим, що позивач внаслідок складностей в оформленні документів на смерть через окупацію території Луганської та Донецької областей пропустила строк для прийняття спадщини.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, про причини неявки суд не повідомила, надала до суду письмове клопотання, в якому просила розглядати справу за її відсутності, позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача територіальної громади міста Перевальська в особі Перевальської міської ради Луганської області в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив, у встановлений судом строк, на адресу суду клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надав.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних та доказів.
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за наявності всіх наступних умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечував проти такого вирішення справи.
Позивача не заперечувала проти розгляду справи за відсутності відповідача.
У зв`язку з наведеним, суд вважає за можливе слухати справу за відсутністю відповідача, а матеріали, що є у справі, достатніми для цього.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, встановленими наступні фактичні обставини.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
З матеріалів справи вбачається, що згідно з свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 16.07.1983 року, виданим Перевальським районним ЗАГС Ворошиловградської області ОСОБА_2 та ОСОБА_1 16.07.1983 року уклали шлюб, про що складено актовий запис № 186. Прізвище дружини після укладення шлюбу - ОСОБА_3 .
Згідно з свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 19.02.2019, виданим Рівненським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що складено актовий запис №326.
Згідно з інформаційної довідкою зі Спадкового реєстру № 58201184 від 06.11.2019 року, виданою приватним нотаріусом Бойко Ю.В. інформація на ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у Спадковому реєстрі відсутня.
Згідно з постановою приватного нотаріусу Лисичанського міського нотаріального округу Луганської області Бойка Ю.В. про відмову вчинення нотаріальної дії від 06.11.2019 р. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки нею пропущено строк для прийняття спадщини, відсутня інформація про коло спадкоємців та відсутності факту сумісного проживання заявника з померлим на час відкриття спадщини.
Згідно з свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_1 від 26.08.2003р, власником автомобіля марки Volkswagen Transport, синього кольору, 1995 року випуску є ОСОБА_2 .
Мотивувальна частина
Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до цього припису суд призначає додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини тільки у разі наявності поважних причини його пропуску, обов`язок доведення існування яких покладено на особу, яке звертається з такою вимогою.
Відповідно до п. 24 Постанови пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Як вбачається з матеріалів справи, причиною пропуску позивачем встановленого законодавством строку для подання заяви на прийняття спадщини, було перебування на тимчасово окупованій території Луганської області, та той факт що для оформлення документів для оформлення спадщини слід було перетинати лінію розмежування і їхати на територію, підконтрольну українській владі.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що причина пропуску позивачем строку для прийняття спадщини є поважною, у зв`язку з чим вважає за можливе позов ОСОБА_1 до територіальної громади міста Перевальська в особі Перевальської міської ради Луганської області про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити, визначивши позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини у три місяці.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 258, 259, 263-265, 273, 280-284 ЦПК України, ст.ст. 1270, 1272 ЦК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до територіальної громади міста Перевальська в особі Перевальської міської ради Луганської області про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, задовольнити повністю.
Встановити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка залишилась після смерті її чоловіка ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на три місяці з дня набрання цим рішенням законної сили.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржено позивачем в загальному порядку в Луганському апеляційному суді шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Із урахуванням пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України (в редакції, яка набрала чинності 15.12.2017 року) апеляційні скарги подаються до або через суд першої інстанції, тобто апеляційна скарга може бути подана до Луганського апеляційного суду через Лисичанський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Учасники справи:
Позивач ОСОБА_1 : місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер НОМЕР_4 .
Відповідач: територіальна громада міста Перевальська в особі Перевальської міської ради Луганської області, місцезнаходження за адресою: буд. 21, вул. Леніна, м. Перевальськ, Перевальський район, Луганська область, 94300, Україна, код ЄДРПОУ 25685281.
СУДДЯ Ю. О. КАЛМИКОВА
Суд | Лисичанський міський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 02.04.2021 |
Оприлюднено | 05.04.2021 |
Номер документу | 96002222 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Лисичанський міський суд Луганської області
Калмикова Ю. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні