Рішення
від 31.03.2021 по справі 236/544/21
КРАСНОЛИМАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 236/544/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2021 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:

головуючої судді - Сердюк Н.В.,

за участю секретаря судового засідання - Безорчук А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Лиман за відсутності сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Об`єднаної територіальної громади м.Лиман в особі Лиманської міської ради Донецької області про визнання прав та обов`язків забудовника в порядку спадкування за законом, -

ВСТАНОВИВ:

22 лютого 2021 року позивачі звернулися до Краснолиманського мського суду з вищевказаним позовом.

В обгрунтування позовних вимог зазначили, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Лиман Донецької області помер ОСОБА_3 , після смерті якого залишилося два спадкоємці за законом першої черги : дружина - ОСОБА_1 та син - ОСОБА_2 . Після померлого ОСОБА_3 залишилось спадкове майно, яке складалося з нежитлової будівлі гаражу та земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до нотаріально посвідчених свідоцтва про право на спадщину за законом від 15.10.2020 р. за номерами 1138 та 1139 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 успадкували по 1/2 частці кожний вище приведену земельну ділянку та зареєстрували за собою право власності. Відповідно до технічного паспорту земельної ділянки, на підставі рішення МВК від 31.12.2003 р. №4/19-212 ОСОБА_3 була виділена земельна ділянка 0,0021 га в АДРЕСА_2 для будівництва гаражу за № НОМЕР_1 . Згідно з паспортом на перебудову цього наражу на підставі дозволу на виконання робіт від 08.08.1983 p., акту від 08.08.1983 р. та проекту гаражу для стоянки одного автомобіля ОСОБА_3 на підставі цих дозвільних документів з врахуванням належного виділення земельної ділянки було дозволено збудувати вищевказаний гараж розміром 3,4*6.0. З технічних та дозвільних документів встановлено, що при житті ОСОБА_3 закінчив будівництво гаражу, однак не встиг звернутися до компетентних органів з метою ведення його в експлуатацію, таким чином не отримав Акт прийомки в експлуатацію нежитлового приміщення гаражу та не зареєстрував право власності за собою, про що зазначав нотаріус у постанові про відмову у вчиненні нотаріальної дії. На підставі викладеного позивачі вимушені звернутися до суду для захисту свого права власності.

Ухвалою судді Краснолиманського міського суду Донецької області від 01 березня 2021 року відкрито провадження по справі.

Ухвалою Краснолиманського міського суду Донецької області від 23 березня 2021 року справу призначено до судового розгляду.

В судове засідання позивачі, повідомлені належним чином про дату, час та місце розгляду справи не з`явилися, надали до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили позов задовольнити (а.с. 35).

Представник відповідача Лиманської міської ради Донецької області Шуляченко І.О., що діє на підставі довіреності від 04.01.2021 року (а.с.62), в судове засідання не з`явилася, 26.03.2021 року подала заяву про розгляд справи за її відсутності, рішення по справі просила ухвалити на розсуд суду за наявними у справі документами (а.с.61).

На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, встановивши такі фактичні дані та відповідні їм правовідносини, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , виданого Краснолиманським РАЦС Донецької області 26.04.1969 року між ОСОБА_3 ,1944 року народження, та ОСОБА_1 , 1946 року народження зареєстровано шлюб, актовий запис №87 (після реєстрації шлюбу прізвище дружини змінено на " ОСОБА_1 "(а.с.9).

Як вбачається зі свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , серії НОМЕР_3 виданого виданого відділом РАЦС м.Красний Лиман Донецької області 24 березня 1970 року, актовий запис № 102, батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_1 (а.с.8).

10 березня 1984 року ОСОБА_3 на підставі рішення виконавчого комітету міської Ради народних депутатів № 462 від 03.08.1983 року, надано дозвіл на проведення робіт по будівництву гаража для автомобілю розміром 3,4*6 згідно проекту на земельній ділянці АДРЕСА_3 (а.с.17-19).

Згілно технічного паспорта земельної ділянки, виданого Краснолиманською міською філією земельного кадастру землевласником ділянки № НОМЕР_1 кооператив "Південний,2" в м.Красний Лиман Донецької області для будівництва та обслуговування гаражу є ОСОБА_3 (а.с.12-13).

Як вбачається з довідки № 275, виданої Краснолиманським міським управлінням земельних ресурсів 05.12.2003 року, ОСОБА_3 є власником земельної ділянки кадастровий номер якої 1413300000:01:012:0207 площею 21 кв.м.(а.с.14).

Відповідно до наказу від 27.07.2020 р. за №160/09-54 Про присвоєння адреси об`єкту будівництва виданого відділом містобудування та архітектури виконкому Лиманської міської ради, було присвоєно адресу об`єкту будівництва, індивідуальному гаражу, який побудований на виконання робіт від 10.03.1984 р., та присвоєна адреса: АДРЕСА_1 .

Станом на 07.08.2020 року КП Бюро технічної інвентаризації м.Слов`янськ виготовлений технічний паспорт №10-2638 на гараж по АДРЕСА_4 відповідно до технічних характеристик цей гараж загальною площею 18,8 кв.м., розміром 3,40*6.10.

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 помер у віці 73 років, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 , виданого Лиманським міським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, актовий запис №841 (а.с.10).

Постановою державного нотаріуса Алексєєвої В.Є. Лиманської державної нотаріальної контори Донецької області ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину від 15.10.2020 року було відмовлено, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу, який підтверджує право власності спадкодавця на гараж (а.с.11).

Згідно відповіді державного нотаріуса Алексєєвої В.Є. Лиманської державної нотаріальної контори Донецької області, після смерті ОСОБА_3 заведено спадкову справу № 107/2019 за заявою дружини ОСОБА_1 та сина ОСОБА_2 , крім них із заявами про прийняття спадщини або відмову ніхто не звертався (а.с.50).

Встановленим судом фактам відповідають цивільні правовідносини, які регламентують порядок набуття права власності на спадкове майно і регулюються Конституцією України,ЦК УкраїнитаЦПК України.

Так, згідно із ст.ст. 41, 55 Конституції України, право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Права людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Пунктом першим статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка, відповідно до вимог ч.1 ст.9 Конституції України, ратифікована Законом від 17.07.1997 року Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2,4,7 та 11 Конвенції і є частиною національного законодавства України, встановлено, щокожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов`язків... має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Статтею 1 Першого Протоколу доКонвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.

Відповідно до ст.16 ЦК України встановлено перелік способів захисту цивільних прав та інтересів: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обовязків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Як зазначено у ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права від спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановленихстаттею 1259 цього Кодексу.

Положеннями ч.1 ст.1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.Відповідно до положень ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Статтею 1296 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язані звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Згідно ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на гараж.

Відповідно до п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року, якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки як забудовника входять до складу спадщини.

Враховуючи вищенаведене, вимоги позивачів про визнання прав та обов`язків забудовника в порядку спадкування за законом обгрунтовані і підлягають задоволенню.

Щодо судових витрат.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір в розмірі 908 грн. (а.с. 37).

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно ч. 9 ст. 141 ЦПК України, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами, або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

В даному випадку, вбачається, що даний спір виник у зв`язку з не вчиненням відповідних дій спадкодавцем для отримання правовстановлюючого документу на гараж (за життя), а не у зв`язку з неправомірними діями відповідача. У зв`язку з цим, суд покладає на позивача всі понесені нею судові витрати.

Доказів понесення будь-яких витрат відповідачем при розгляді даної справи суду надано не було.

Керуючись ч. 6 ст. 259 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Об`єднаної територіальної громади м.Лиман в особі Лиманської міської ради Донецької області про визнання прав та обов`язків забудовника в порядку спадкування за законом- задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНН: НОМЕР_5 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНН: НОМЕР_6 - права та обов`язки забудовника на нежитлову будівлю гараж, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який збудований на земельній ділянці, площею 0,0021 га, для будівництва індивідуальних гаражів, кадастровий № 1413300000:01:012:0207, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , власниками цієї земельної ділянки являються по 1/2 частці кожний - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до суду апеляційної інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до п.п. 15.5 п.15 ч. 1 розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Повне рішення суду складено 02 квітня 2021 року.

Головуюча суддя-

СудКраснолиманський міський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення31.03.2021
Оприлюднено06.04.2021
Номер документу96010163
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —236/544/21

Рішення від 31.03.2021

Цивільне

Краснолиманський міський суд Донецької області

Сердюк Н. В.

Рішення від 31.03.2021

Цивільне

Краснолиманський міський суд Донецької області

Сердюк Н. В.

Ухвала від 23.03.2021

Цивільне

Краснолиманський міський суд Донецької області

Сердюк Н. В.

Ухвала від 01.03.2021

Цивільне

Краснолиманський міський суд Донецької області

Сердюк Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні