ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2021 року Справа №903/509/20
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Демидюк О.О., суддя Савченко Г.І. , суддя Павлюк І.Ю.
при секретарі судового засідання - Кушніруку Р.В.
за участю представників сторін:
первісного позивача: Найдич М.А., довіреність від 16.03.2021
первісного відповідача: Козлюк З.Р., довіреність № 007.1Др-1-0121 від 04.01.2021
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Північно-західного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Птахокомплекс "Усичі" на рішення Господарського суду Волинської області від 08.12.2020 р. у справі №903/509/20 (суддя Слободян О.Г., повний текст рішення складено 16.12.2020 р.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Птахокомплекс "Усичі"
до відповідача: Акціонерного товариства "Оператор газорозподільчої системи "Волиньгаз"
про визнання протиправним та скасування рішення комісії
та
зустрічним позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільчої системи "Волиньгаз"
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Птахокомплекс "Усичі"
про стягнення 216 647грн. 69 коп.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Волинської області від 08.12.2020 р. у первісному позові відмовлено. Зустрічний позов задоволено повністю. Стягнуто з ТзОВ "Птахокомплекс "Усичі" на користь АТ "Оператор газорозподільчої системи "Волиньгаз" 216647,69грн. необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, а також 3249,72грн. витрат по сплаті судового збору.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідач за первісним позовом - ТзОВ "Птахокомплекс "Усичі" звернувся до Північно-західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить оскаржуване рішення скасувати повністю та прийняти нове судове рішення, яким первісний позов ТзОВ "Птахокомплекс "Усичі" до АТ "Оператора газорозподільної системи "Волиньгаз" задоволити, в задоволенні зустрічного позову АТ "Оператора газорозподільної системи "Волиньгаз" до ТзОВ "Птахокомплекс "Усичі" відмовити.
Апелянт вважає, що суд першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення неповно з`ясував обставини, що мають значення для справи, не дослідив всебічно, повно і об`єктивно матеріали справи окремо та в їх сукупності, дав невірну юридичну оцінку обставинам справи та прийняв рішення, яке не відповідає вимогам закону та обставинам справи.
Апелянт зазначає, що до виявлення порушення представником оператора AT «Волиньгаз» ним був направлений лист, в якому повідомив AT «Волиньгаз» про позаштатний режим роботи комерційного ВОГ.
При перевірції лічильника механічних пошкоджень та ознак самовільного втручання у ЗВТ не виявлено, а тому АТ «Волиньгаз» безпідставно здійснив донарахування ТзОВ «Птахокомплекс «Усичі» необлікованого об`єму природного газу в об`ємі 56952,60 м. куб. на суму 216 647,69 грн. з використанням п. 4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРС.
Акт експертизи лічильників газу №3743-01-25-20 від 25.05.2020 року складений на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005р. №619, дія якого поширюється на відносини між газопостачальними організаціями, газотранспортними організаціями і фізичними особами під час проведення експертизи лічильників газу, які використовуються для обліку природного газу в побуті. Тобто, на апелянта, як суб`єкта господарювання, такий нормативний акт не поширюється.
Із Акту експертизи лічильників газу №3743-01-25-20 вбачається, що результати експертизи оформлені на бланку АТ «Волиньгаз» (тобто, заінтересованої особи), хоча згідно п.1 розділу II Порядку, повірка ЗВТ проводиться науковими метрологічними центрами, які мають міжнародно визнані калібрувальні та вимірювальні можливості за відповідними видами та підвидами вимірювань, та/або із застосуванням національних еталонів; науковими метрологічними центрами. державними підприємствами, які належать до сфери управління Мінекономрозвитку та провадять метрологічну діяльність, та повірочними лабораторіями, уповноваженими на проведення повірки ЗВТ. Докази належності АТ «Волиньгаз» до зазначених суб`єктів в матеріалах справи відсутні. Окрім того, Акт експертизи складений не суб`єктом, який уповноважений на проведення повірки ЗВТ, а комісією у складі представників від різних юридичних осіб. Об`єктивно комісія не є суб`єктом, який уповноважений на проведення повірки ЗВТ.
Також апелянт зазначає, що сам Акт експертизи, якщо його і вважати експертним висновком, не затверджений керівником уповноваженого органу на проведення повірки ЗВТ як цього вимагає пп. 1 п. 4 розділу IV Порядку проведення повірки та пп. 5.8.3 п. 5.8 п. 5 ДСТУ 2708:2006.
Апелянт вважає, що висновки суду першої інстанції про правомірність нарахування АТ «ОГС «Волиньгаз» необлікованого об`єму природного газу на суму 216 647,69 гри. грунтуються на Акті експертизи лічильників газу №3743-01-25-20 від 25.05.2020 року який складений на бланку заінтересованої особи та за формою, що не поширюється на суб`єктів господарювання, складений не уповноваженим суб`єктом, не затверджений керівником уповноваженого органу.
Описані вище обставини вказують на відсутність підстав для покладання на апелянта відповідальності за можливе порушення умов договору, а також підтверджують порушення АТ «Волиньгаз» встановленого порядку оформлення експертної повірки, порядку розгляду Акту про порушення №962 від 22.05.2020р.
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 18.01.2021 р. апеляційну скаргу ТзОВ "Птахокомплекс "Усичі" на рішення господарського суду Волинської області від 08.12.2020 р. у справі № 903/509/20 залишено без руху. Запропоновано скаржнику усунути встановлені при поданні апеляційної скарги недоліки, а саме: подати документ про сплату судового збору в сумі 3153 грн. Роз`яснено апелянту, що при невиконанні вимог даної ухвали, апеляційна скарга вважається неподаною та повертається апелянту.
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 02.03.2021 р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ТзОВ "Птахокомплекс "Усичі" на рішення Господарського суду Волинської області від 08.12.2020 р. у справі №903/509/20 та призначено її до розгляду на 22.03.2021 р. об 11:30год.
10.03.2021 від Акціонерного товариства "Оператор газорозподільчої системи "Волиньгаз" надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просить оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу ТзОВ "Птахокомплекс "Усичі" без задоволення.
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 22.03.2021 р. в судовому засіданні оголошено перерву до 29 березня 2021 р.
26.03.2021 від Акціонерного товариства "Оператор газорозподільчої системи "Волиньгаз" надійшли письмові пояснення в яких зазначає, що дії АТ "Волигьгаз" щодо проведеного нарахування необлікованого об`єму природного газу на суму 216 647,69 грн. є правомірними та вчиненими у відповідності до умов типового договору розподілу природного газу, Кодексу газорозподільних систем та Закону України "Про ринок природного газу".
В судове засідання 29.03.2021 з`явилися позивач та представник відповідача за первісним позовом.
Позивач за первісним позовом в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав в повному обсязі, представник відповідача за первісним позовом апеляційну скаргу заперечив з підстав викладених у відзиві на апеляційну скаргу та письмових поясненнях.
Згідно статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Колегія суддів, заслухавши в судовому засіданні пояснення присутніх представників сторін, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, відзив на апеляційну скаргу, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню враховуючи наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, АТ «Оператор газорозподільної системи Волиньгаз» є оператором газорозподільної системи ( далі - оператор ГРМ) на території Волинської області та на підставі ліцензії, виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Постанова №813 від 19.06.2017 року та здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно - технологічного управління. У своїй діяльності Товариство керується Ліцензійними умовами, Законом України «Про ринок природного газу» , Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ), затверджений Постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.11.2015року за № 1379/27824 із змінами та доповненнями) та іншими регуляторними актами.
01.01.2016 між ТОВ «Птахокомплекс «Усичі» (надалі - Споживач) та ПАТ «Волиньгаз» (перейменовано на АТ «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» , надалі - Оператор ГРМ) було укладено Типовий договір розподілу природного газу №09420У045МАР016 (надалі - Договір).
Договір розподілу природного газу є типовим і затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2498 року від 30.09.2015 року.
Таким чином, між ТОВ «Птахокомплекс «Усичі» та АТ "Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» було укладено договір розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим).
Відповідно до пункту 1.1 типового договору цей договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать Споживачам (їх постачальникам) до об`єктів Споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Згідно з пунктом 1.2 типового договору умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу газорозподільних систем.
За пунктом 1.3 типового договору цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором. Обов`язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем (п.п. 2.1., 2.2., 2.3. Договору).
Згідно з абз. 3 п. 3.2 Договору споживач забезпечує належну експлуатацію власних газових мереж після межі балансової належності згідно з чинним законодавством, зокрема, відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.06.2015 за № 674/27119, або укладає відповідний договір з будь-якою організацією, яка має право на виконання таких робіт, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
Відповідно до п.п. 5.1, 5.2 Договору облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. Визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором.
Оператор ГРМ зокрема, має право здійснювати контрольні зняття показань лічильника природного газу Споживача. Оператор ГРМ зобов`язується не рідше одного разу на 6 місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу та формувати об`єм розподілу та споживання природного газу по Споживачу за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника газу, з урахуванням його фактичних показань (п. 5.5 Договору).
Оператор ГРМ зобов`язується, зокрема, дотримуватись встановлених вимог Кодексу газорозподільних систем щодо приладового обліку, якщо комерційний вузол обліку (лічильник газу) за Договором буде належати Оператору ГРМ; проводити на вимогу Споживача перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем (п. 7.1. Договору)
Згідно з пунктом 7.2 договору Оператор ГРМ має право, зокрема безперешкодного та безкоштовного доступу на територію та земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система, та/або газове обладнання Споживача, та/або комерційний вузол обліку, для виконання службових обов`язків, передбачених законодавством та цим договором; перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті Споживача, у порядку, визначеному кодексом газорозподільних систем.
Споживач має право, зокрема, ініціювати перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем (п. 7.3. Договору);
Споживач зобов`язується, зокрема, забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об`єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов`язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо (п. 7.4. Договору);
Оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу Споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем, у тому числі у разі, зокрема, несвоєчасної та/або неповної оплати послуг за Договором (п. 9.1. Договору).
Згідно п. 12.1 Договору цей Договір укладено на невизначений строк.
Також до Договору були підписані Додатки №2 та №4.
Згідно Додатку №4 до Договору в ТОВ «Птахокомплекс "Усичі» встановлено газоспоживаюче обладнання в точках комерційного обліку суб`єкту - генератор гарячого повітря GP 70 в кількості 18 шт.
Договір підписаний повноважними представниками сторін та скріплений їх печатками.
Згідно листа позивача за первісним позовом ТОВ «Птахокомплекс Усичі» №31 від 22.05.2020р. повідомив ПАТ "Волиньгаз", що лічильник газу знаходиться в неробочому стані, а тому просило відкрити байпасну лінію.
Також, з матеріалів справи вбачається та встановлено судом першої інстанції, що 22.05.2020р. представники АТ «Волиньгаз» прибули на об`єкт за адресою Луцький район с. Усичі, вул. Козацька, 45 та провели обстеження ВОГ.
В ході обстеження виявлено, що коліщата лічильного механізма лічильника ЛГ-К 0250 №10197, при відборі газу газоспоживаючим обладнанням приклинюють та не прокручуються, про що складено Акт перевірки технічного стану вузла обліку №715 від 22.05.2020р. (а.с.24).
За результатами перевірки технічного стану вузла обліку, зазначені в Акті №715 від 22.05.2020, за ініціативи Оператора ГРМ в присутності представника споживача складено Протокол №182 від 22.05.2020 щодо направлення ЗВТ на позачергову чи експертну повірку, згідно якого лічильник ЛГ-К 0250 №10197 демонтовано на позачергову або експертну повірку.
В п.5 Протоколу зазначено: "При споживанні газу коліщата лічильного механізму не прокручуються та приклинюють" (а.с.17).
На момент відсутності лічильника, ТОВ «Птахокомплекс Усичі» 22.05.2020р. о 14 40 год було відкрито байпасну лінію, що зазначено в Акті №715.
Також, 22.05.2020р. за виявленими порушеннями було оформлено Акт про порушення №962, в якому вказано, що лічильник газу вийшов з ладу (при споживанні природного газу коліщата лічильного механізму приклинюють та не прокручуються. Представник ТОВ «Птахокомплекс Усичі» Куляша О.К. з актом був ознайомлений, що підтверджується його підписом у відповідній графі Акту без зауважень та заперечень. (а.с. 16).
Відповідно до Акту розпломбування комерційного вузла обліку №1579 від 25.05.2020р., представниками АТ «Волиньгаз» (Оператора ГРМ) розпломбовано комерційний вузол обліку газу Споживача, а саме лічильник газу типу ЛГ-К-806-250, заводський номер 10197, рік випуску 2008, встановлений за адресою: Луцький район, с.Усичі, вул. Козацька, 45 (а.с.18).
25.05.2020р. було проведено експертизу лічильника, про що свідчить Акт №3743-01-25-20 експертизи лічильників газу за участю представника ДП «Волиньстандартметрологія» у присутності представника споживача Власюк В.М. Акт був підписаний представником ТОВ «Птахокомплекс Усичі» без зауважень та заперечень (а.с.19).
За результатами експертизи надано висновок комісії: «Виявлено періодичну зупинку коліс облікового механізму у всіх діапазонах об`ємної витрати. Лічильник не пройшов випробування згідно методики повірки» . Крім того зазначено, що цілісність пломби на упаковці не порушено; цілісність заводської пломби та повірочного тавра, цілісність відлікового механізму також не порушено.
ДП «Волиньстандартметрологія» видало Довідку №5/5-691 від 25.05.20 про непридатність лічильника ЛГ-К G250 №10197, в якій зазначено, що за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам п.5.2. Фб2.784.008Д1 (а.с.59).
27.05.20р. за об`єктом газоспоживання встановлено новий лічильник аналогічного типу, придбаний ТОВ «Птахокомплекс «Усичі» та о 12 00 год перекрито байпасну лінію.
АТ «Волиньгаз» листом №3/19-253 від 28.05.20р. було запрошено ТОВ «Птахокомплекс Усичі» на засідання комісії з розгляду Акта про порушення №962 від 22.05.20р. (а.с.23).
Акт про порушення № 962 від 22.05.2020 року був розглянутий на засіданні комісії 04.06.2020 року в присутності представника споживача Матвійчука В.В. Був складений протокол №04/06/20 засідання комісії з розгляду актів про порушення, який був підписаний 6-ма членами комісії, в тому числі технічним директором Козюком П.М. (Голова Комісії), начальником управління у Волинській області АО "Правовий Альянс» Козлюк З.Р., провідним фахівцем по роботі з промисловими споживачами управління метрології Зінчуком Ю.О., начальником відділу інспектування Боярчуком А.П., начальником відділу економічної безпеки Барабашем А.М. та завідуючим сектору НКРЕКП у Волинській області Козачуком А.П.
За результатами розгляду Акту за наслідками виявленого виду порушення, передбаченого підпунктом 1 пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ, що кваліфікується як пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковуються або обліковуються не коректно, на об`єкті споживання, що не є побутовим - ТОВ «Птахокомплекс «Усичі» , за адресою: Луцький район, с. Усичі, вул. Козацька, 45, було прийнято рішення провести визначення обсягів спожитого газу, у відповідності до підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ, з врахуванням "...за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу..." (а.с.60-61).
Згідно акту-розрахунку необлікованого) об`єму газу та його вартості від 22.06.2020 та нараховано необлікований (донарахований) об`єм природного газу за період часу з 07:00 год. 01 травня 2020р. по 14:20 год. 22 травня 2020р., з 14:40 год. 22 травня 2020р. по 12:00 год. 27 травня 2020р. в кількості 56952,60 м. куб. на суму 216647,69 грн. (а.с.85).
14.07.2020 позивач - ТОВ «Птахокомплекс «Усичі» звернувся до Господарського суду Волинської області з позовом до АТ «Оператор газорозподільчої системи «Волиньгаз» , в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії АТ «Оператора газорозподільної системи «Волиньгаз» з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРС про задоволення повністю акта про порушення №962 від 22.05.2020р. та донарахування за період з 07:00 год. 01 травня 2020р. по 14:20 год. 22 травня 2020р., з 14:40 год. 22 травня 2020р. по 12:00 год. 27 травня 2020р. ТОВ «Птахокомплекс «Усичі» обсягів природного газу в об`ємі 56952,60 м. куб. на суму 216647,69 грн. Судові витрати просить покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на порушення відповідачем встановленого вимогами законодавства порядку оформлення експертної повірки та порядку розгляду Акту про порушення №962 від 22.05.2020. Вказує, що відповідач виніс рішення у відсутності споживача, не надав жодних документів, що стосуються розгляду Акту про порушення №962 від 22.05.2020р., що визначають склад осіб, які брали участь у засіданні, підстави для задоволення Акта та іншої необхідної інформації, чим порушив вимоги Кодексу ГРС та встановлені ним права позивача на можливість бути присутнім на момент винесення рішення комісією. Отже, оператором ГРМ не доведено належними та допустимими доказами факту, що облік газу лічильником типу ЛГ-К-806-250, заводський номер 10197, рік випуску 2008 відбувався некоректно, що вплинуло на результати вимірювання ними об`ємів газу, тобто позаштатний режим роботи. Відтак, здійснений ним перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу, відповідно до п. 4 гл. 4 розділу XI Кодексу ГРС, є необгрунтованим.
Ухвалою Господарського суду Волинської області від 11.08.2020 у справі №903/509/20 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
28.08.2020 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх.№01-57/5459/20), в якому він не визнає позовні вимоги та просить суд відмовити в позові повністю. Зазначає, що споживач зобов`язаний провести оплату згідно рахунку №60010822 від 24.06.2020 року вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 216 647,69 грн. (з ПДВ), визначення якого проведено внаслідок визнання лічильника газу непридатним до застосування за результатами позачергової повірки на підставі Довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки для подальшої експлуатації від 25.05.2020 року №5/5-691 та акту про порушення.
Також, 28.08.2020р. відповідач - АТ «Оператор газорозподільчої системи «Волиньгаз» звернувся до Господарського суду Волинської області із зустрічним позовом до ТОВ «Птахокомплекс «Усичі» , в якому просить стягнути з відповідача 216 647,69грн. необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу.
Обгрунтовуючи зустрічні позовні вимоги позивач посилався на роботу лічильника газу ТОВ «Птахокомплекс «Усичі» в позаштатному режимі, що є порушенням розділу 2 глави IX Кодексу газорозподільних систем, затверджених постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015, у зв`язку з чим споживачу було здійснено донарахування необлікованих об`ємів природного газу.
Наявність факту роботи лічильника газу ЛГ-К 0250 №10197 ТОВ «Птахокомплекс «Усичі» в позаштатному режимі (непридатність ЗВТ) є порушенням в розумінні п.п.1 п. 3 розділу 2 глави XI Кодексу ГРМ, за яке передбачена відповідальність у вигляді донарахування необлікованих об`ємів природного газу. За виявленими порушеннями було оформлено Акт про порушення №962. Представник ТОВ «Птахокомплекс Усичі» з актом був ознайомлений без зауважень. Зазначає, що за своєю правовою природою, з урахуванням характеру спірних правовідносин та положень підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ, наявне порушення (непридатність лічильника до застосування) кваліфікується, як «не з вини споживача» , тому донарахування об`єму природного газу є одним із способів обліку протранспортованого природного газу, який застосовується у чітко визначеному чинним законодавством порядку.
Ухвалою Господарського суду Волинської області від 08.09.2020 прийнято зустрічний позов та об`єднано його в одне провадження для спільного розгляду з первісним позовом у справі №903/509/20.
Ухвалою суду від 12.11.2020р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 16.11.2020р.
Ухвалою суду від 16.11.2020 відкладено розгляд справи по суті на 08.12.2020.
Розглянувши позовні вимоги Господарський суд Житомирської області дійшов висновку про відмову в задоволенні первісного позову та задоволення зустрічного позову.
Рішення суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні первісного позову мотивоване тим, що позивач - ТзОВ "Птахокомплекс "Усичі" не довів наявності порушення АТ "Волиньгаз» встановленого вимогами законодавства порядку оформлення експертної повірки та порядку розгляду Акту про порушення №962 від 22.05.2020.
Дії АТ "Волиньгаз» щодо проведення нарахування необлікованого об`єму природного газу на суму 216 647,69 грн. є правомірними та вчиненими згідно умов типового договору розподілу природного газу, Кодексу газорозподільних систем та Закону України «Про ринок природного газу» .
А тому, відсутні підстави для визнання протиправним та скасування рішення комісії АТ «Оператора газорозподільної системи «Волиньгаз» з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРС про задоволення повністю акта про порушення №962 від 22.05.2020р. та донарахування за період з 07:00 год. 01 травня 2020р. по 14:20 год. 22 травня 2020р., з 14:40 год. 22 травня 2020р. по 12:00 год. 27 травня 2020р. ТОВ «Птахокомплекс «Усичі» обсягів природного газу в об`ємі 56952,60 м. куб. на суму 216647,69 грн.
Таким чином, споживач - ТзОВ "Птахокомплекс "Усичі" зобов`язаний провести оплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 216 647,69 грн. (з ПДВ), визначення якого проведено внаслідок визнання лічильника газу непридатним до застосування за результатами позачергової повірки на підставі Довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки для подальшої експлуатації від 25.05.2020 року №5/5-691 та акту про порушення
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Згідно зі ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.
Згідно зі ст. 40 цього Закону, розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 12 ЦК України, особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд.
Відповідно до ст. 175 ГК України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певні дії (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. При цьому, зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу, у тому числі і з договору.
Згідно зі ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно зі ст.ст. 525, 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС:
- оператор газорозподільної системи (Оператор ГРМ) - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб;
- споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа- підприємець або юридична особа, об`єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ Оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема, в якості сировини, а не для продажу.
Згідно п. 1 глави 6 розділу X Кодексу ГРС, власник комерційного ВОГ або суб`єкт господарювання, що здійснює, його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ);
Згідно пункту 5.9 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 №618, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 26.01.2006 за № 67/11941, власник комерційного вузла обліку газу відповідає за технічний стан комерційного вузла обліку та порушення правил його експлуатації, а також за використання засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) з вичерпаним терміном повірки.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» від 26.05.2004 №687, технічний стан устаткування - стан устаткування в певний момент часу і в певних умовах зовнішнього середовища, який характеризується значенням параметрів, установлених технічними та експлуатаційними документами.
Згідно з Наказом Державного комітету України з промислової безпеки; охорони праці та гірничого нагляду «Про затвердження Правил безпеки під час експлуатації магістральних нафтопроводів» від 23.05.2007 року № 110, технічний стан об`єкта - стан об`єкта протягом певного терміну та певних умов його експлуатації, який характеризується значеннями відповідних параметрів, установлених технічною документацією на об`єкт.
Відповідно до п. 2.2.29 наказу Мінпромполітики «Про затвердження Положення про технічне обслуговування устаткування підприємств гірничо-металургійного комплексу» від 15.06.2004 року № 285, контроль (технічного стану) - перевірення відповідності значень параметрів об`єкта вимогам технічної документації та визначення на цій основі одного з заданих видів технічного стану в даний момент часу.
Виходячи із вказаних визначень, належним технічним станом - є стан об`єкта протягом певного терміну та певних умов його експлуатації, який відповідає заданим у технічній документації параметрам.
Відповідно до ДСТУ 3321:2003 «Система конструкторської документації. Терміни та визначення основних понять» , конструкторська документація - це сукупність конструкторських документів, які містять потрібні у загальному випадку дані, згідно з якими розробляють, виготовляють, контролюють, приймають, постачають, експлуатують та ремонтують виріб. Конструкторська документація - це частина технічної документації. Технічна документація - сукупність документів, необхідна і достатня для безпосереднього користування на кожній стадії життєвого циклу виробу від його створення до утилізування.
Відповідно до п.1. глави 6. Розділу X Кодексу ГРМ «Власник комерційного ВОГ або суб`єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ, зокрема здійснення ревізії запірних пристроїв та фільтрів, повірки та ремонту ЗВТ, проводить власник цього комерційного ВОГ або суб`єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах.
Відповідно до п.2. глави 6. Розділу X Кодексу ГРМ «Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.
Контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) здійснюється Оператором ГРМ відповідно до власного графіка обходу споживачів та позапланово (за необхідності).
Контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.
Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред`явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.»
Відповідно до п.6. глави 6. Розділу X Кодексу ГРМ «У разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:
1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;
2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;
3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;
4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;
5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;
6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об`єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об`ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
До відновлення роботи комерційного ВОГ або його складових в нормальному режимі за бажанням споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути припинено газопостачання на його об`єкт.
Відповідно до глави 9. Розділу X Кодексу ГРМ визначено «Порядок перевірки вузлів обліку та їх складових» , а саме :
1. Суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягомексплуатації комерційногоВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо:
1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору;
2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання;
3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб;
4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу;
5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв`язки газового та газорегулюючого обладнання;
6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом.
2. Перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб`єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.
Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу), на території якого знаходиться комерційний ВОГ має забезпечити безперешкодний доступпредставникам Оператора ГРМ, іншого суб`єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями (документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку.
У разі якщо перевірку ініціює сторона, на території якої знаходиться комерційний ВОГ, або якщо комерційний ВОГ знаходиться на території, яка не забезпечена наявністю представників суміжного суб`єкта природного газу (споживача), сторона, яка ініціює перевірку, повинна не пізніше ніж за дві доби до перевірки (вихідні та святкові дні не враховуються) письмово повідомити суміжного суб`єкта ринку природного газу про дату і час проведення перевірки та про необхідність забезпечити доступ на територію, де встановлений комерційний ВОГ, та/або бути присутнім при перевірці комерційного ВОГ.
Суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, за домовленістю сторін можуть скласти та погодити плановий графік проведення перевірок комерційного ВОГ.
При отриманні письмового повідомлення про перевірку комерційного ВОГ та/або на дату, визначену у плані-графіку його перевірок, споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) повинен здійснити відповідні заходи щодо забезпечення доступу представникам Оператора ГРМ (іншого суміжного суб`єкта природного газу) до комерційного ВОГ та/або бути присутнім під час проведення його перевірки у визначений у повідомленні/плані-графіку час.
Відповідно до п.5 глави 9. Розділу X Кодексу ГРМ «Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) при проведенні перевірки комерційного ВОГ чи його складових має право за власний рахунок проводити перевірку працездатності вузла обліку чи його складових за допомогою технічних засобів (заходів), зокрема шляхом встановлення (під`єднання) контрольних ЗВТ чи пересувних вимірювальних комплексів. При цьому власник комерційного ВОГ має забезпечити доступ на територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, до відповідного устаткування (включаючи транспортний засіб, який ним обладнаний чи укомплектований) та безпосередньо до комерційного ВОГ чи його складових.
Відповідно до п.6 глави 9. Розділу X Кодексу ГРМ «За підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу).
Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом XI цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об`єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.
Якщо позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових буде здійснюватися не на місці їх монтажу та за відсутності дублюючого ВОГ (ЗВТ), за ініціативи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) на місце комерційного ВОГ (ЗВТ) за погодженням з Оператором ГРМ може встановлюватися аналогічний ВОГ (ЗВТ), який повинен мати діюче свідоцтво про повірку та бути опломбованим належним чином. За відсутності дублюючого або підмінного ВОГ (ЗВТ) на період відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) за погодженням зі споживачем здійснюється припинення газопостачання через комерційний ВОГ або (в іншому випадку) за цей період здійснюється обрахунок об`єму та обсягу розподіленого природного газу відповідно до вимог цієї глави.
Якщо демонтаж ЗВТ на позачергову чи експертну повірку або проведення позачергової чи експертної повірки на місці монтажу ЗВТ буде здійснюватися у наступні дні (не в день перевірки), порядок повідомлення сторін про дату і час здійснення цих заходів аналогічний повідомленню про перевірку. Виключенням є ситуація, коли в акті обстеження у день перевірки сторонами будуть чітко визначені подальші заходи з проведення повірки (час, дата, місце тощо).
Якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення. При цьому витрати, пов`язані з позачерговою чи експертною повіркою, компенсуються власником комерційного ВОГ/ЗВТ (крім факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ). Крім того, власник впродовж двомісячного строку здійснює заходи щодо приведення комерційного ВОГ (ЗВТ) в точці вимірювання у відповідність до вимог розділу X цього Кодексу, за винятком лічильників газу побутових споживачів. У разі невідповідності лічильників газу побутових споживачів нормативним документам у сфері метрології (за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ) об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період відсутності лічильника газу та приведення точки вимірювання у відповідність до вимог цього Кодексу забезпечуються відповідно до вимог пункту 5 глави 8 цього розділу, а витрати, пов`язані з позачерговою чи експертною повіркою, компенсуються за рахунок Оператора ГРМ.
Усі роботи з демонтажу/монтажу комерційного ВОГ (ЗВТ) забезпечуються його власником, а у випадку взаємовідносин із побутовим споживачем - Оператором ГРМ.
Відповідно до п.7 глави 9. Розділу X Кодексу ГРМ « У разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт пропорушення, зокрема про:
1) пошкодження пломб;
2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу);
3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу;
4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору;
5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ;
6) наявність несанкціонованого газопроводу;
7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.
При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.
Якщо за результатами експертизи та/або позачергової чи експертної повірки підтверджено наявність порушення, у всіх випадках за відсутності дублюючого ВОГ ГЗВТ) об`єм розподіленого в точні вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення. При цьому витрати, пов`язані з проведенням експертизи та/або позачергової чи експертної повірки, мають бути компенсовані власником комерційного ВОГ/ЗВТ (крім факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ). Крім того, власник впродовж двомісячного строку здійснює заходи щодо приведення комерційного ВОГ (ЗВТ) в точці вимірювання у відповідність до вимог розділу X цього Кодексу, за винятком лічильників газу побутових споживачів. У разі невідповідності лічильників газу побутових споживачів нормативним документам у сфері метрології (за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ) об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період відсутності лічильника газу та приведення точки вимірювання у відповідність до вимог цього Кодексу забезпечуються відповідно до вимог пункту 5 глави 8 цього розділу, а витрати, пов`язані з позачерговою чи експертною повіркою, компенсуються за рахунок Оператора ГРМ.
На дату складання Акту про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби, повноваження тощо) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується актом про усунення порушення.
Згідно пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає:
1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;
2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;
3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ. За вимогою однієї зі сторін на засідання комісії в окремому випадку можуть бути додатково залучені інші представники, зокрема від виробника ЗВТ чи виробника пломби, повноваження яких підтверджуються в установленому законодавством порядку (пункт 9 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).
Споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про Порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі (пункт 10 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).
Згідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» експлуатація засобів вимірювальної техніки, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології (далі - законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки), здійснюється з дотриманням правил застосування таких засобів, встановлених у нормативно-правових актах, і вимог щодо їх експлуатації, встановлених в експлуатаційних документах на такі засоби.
Також відповідно до ч.4. ст.8 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та в продаж і видавати напрокат лише за умови їх відповідності цьому Закону та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки.
Відповідно до п.3 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача» ), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать:
1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;
2) фіксація коректором чи обчислювачем об`єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;
3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об`єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;
4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.
У разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого:
1) при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об`єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністюнеопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводитьсяза період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ;
Відповідно до абзаців 1,2 п. 11 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, зокрема, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються (пункт 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, враховуючи результати перевірки технічного стану вузла обліку, зазначені в Акті №715 від 22.05.2020 року, за ініціативи Оператора ГРМ в присутності представника споживача складено Протокол №182 від 22.05.2020 року щодо направлення ЗВТ на позачергову чи експертну повірку. згідно якого лічильник ЛГ-К 0250 №10197 демонтовано на позачергову або експертну повірку (а.с. 24).
При чому в п.5 Протоколу зазначено: "при споживанні газу коліщата лічильного механізму не прокручуються та приклинюють).
22.05.2020р. за виявленими порушеннями представниками АТ "Волиньгаз" було оформлено Акт про порушення №962. Вище зазначений Акт підписаний представником Позивача (а.с. 16).
25.05.2020р. було проведено експертизу лічильника що засвідчує Акт експертизи №3743-01-25-20 за участю представника ДП "Волиньстандартметрологія" у присутності представника споживача, про що свідчить його підпис в Акті експертизи, тому посилання ТОВ "Птахокомплекс "Усичі" на відсутність в Протоколі дати проведення експертної повірки є безпідставним, оскільки йому було відомо про час і дату проведення експертної повірки (а.с. 19).
За результатами надано висновок комісії: "Виявлено періодичну зупинку коліс облікового механізму у всіх діапазонах об`ємної витрати. Лічильник не пройшов випробування згідно методики повірки".
На підставі вищевикладеного ДП "Волиньстандартметрологія" видано Довідку про непридатність лічильника ЛГ-К G250 №10197 від 25.05.20р №5/5-691, в якій заначено, що за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам п.5.2. Фб2.784.008Д1.
В Акті №715 від 22.05.2020 року перевірки технічного стану вузла обліку зазначено наступне: "під час перевірки встановлено, що при споживанні природного газу коліщата лічильного механізму приклинюють та не прокручуються, тому лічильник знято на експертну повірку".
В Протоколі №182 від 22.05.2020 року щодо направлення ЗВТ на позачергову чи експертну повірку, в п.5 зазначено: "при споживанні газу коліщата лічильного механізму не прокручуються та приклинюють" (а.с. 17).
В Акті про порушення №962 від 22.05.2020 року встановлено порушення Кодексу ГРМ, а саме: "Вихід з ладу ЗВТ, а саме лічильник газу ЛГ-К G250 №10197 (при споживанні природного газу коліщата лічильного механізму приклинюють та не прокручуються".
В Акті №3743-01-25-20 експертизи лічильників газу від 25.05.2020р.в п. 1.3."Механічні пошкодження та інше» зазначено: "Періодична зупинка коліс облікового механізму у всіх діапазонах витрат" в пункті "Висновок комісії" зазначено: "Виявлено періодичну зупинку коліс облікового механізму у всіх діапазонах об`ємної витрати. Не пройшов випробування згідно методик повірки".
Вище зазначені документи підписані представниками ТОВ "Птахокомплекс "Усичі" без зауважень та заперечень.
На момент відсутності лічильника, згідно листа ТОВ "Птахокомплекс Усичі" №31 від 22.05.20р., 22.05.20р. о 14 40 год. було відкрито байпасну лінію, що зазначено в Акті №715.
Враховуючи вище викладене, колегія суддів вважає, що перевірка праацівниками АТ "Волиньгаз" технічного стану вузла обліку, демонтаж вузла обліку та його експертиза, оформлення під час перевірки документів, були проведені у відповідності до умов типового договору розподілу природного газу від 01.01.2016 №09420YO45МАРО16, вимог Кодексу ГРМ, Закону України "Про ринок природного газу".
Також, колегія суддів вважає безпідставними посилання апелянта на порушення які були допущені АТ "Волиньгаз" під час процедури розгляду Акту про порушення, враховуючи наступне.
Відповідно до п. 8 глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем, зокрема, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо нього відповідне рішення.
Відповідно до абз. 1 п. 11 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, зокрема, за результатами розгляду Акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування Акту про порушення.
Відповідно до п. 10 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
Акт про порушення № 962 від 22.05.2020 року був розглянутий на засіданні комісії 04.06.2020 року в присутності представника споживача ОСОБА_1 , про що складений протокол №04/06/20.(копія є в матеріалах справи) За результатами розгляду Акту за наслідками виявленого виду порушення, передбаченого підпунктом 1 пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ, що кваліфікується як пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковуються або обліковуються не коректно, на об`єкті споживання, що не є побутовим - ТОВ «Птахокомплекс «Усичі» , за адресою: Луцький район, с. Усичі, вул. Козацька,45, було прийнято рішення провести визначення обсягів спожитого газу, у відповідності до підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ, а саме: у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого:
1) при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об`єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого облзігнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ;
Відповідно до абз. 2 п. 11 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. відповідно до п. 8 глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем, зокрема, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо нього відповідне рішення.
Відповідно до абз. 1 п. 11 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, зокрема, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
Згідно п. 10 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
Відповідно до абз. 2 п. 11 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, при задоволенні комісією Акту про порушення складається Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Враховуючи вище викладене 22.06.2020 року АТ "Волиньгаз» здійснив розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу та його вартості в обсязі 56952,6 м3 на суму 216647,69 грн.
Під час здійснення розрахунку було враховано наступне:
1) Початок нарахування з 01,05.2020р. 07 00 год. - початок розрахункового періоду (так як достовірно дату виходу з ладу лічильника визначити не можливо);
-по 22.05.2020р. 14 20 год. - час перекриття засувки перед ВОГ для демонтажу
лічильника;
-з 22.05.2020р. 14 40 год. - час відкриття засувки перед ВОГ та байпасної лінії;
-по 27.05.2020р. 12 00 год - закриття байпасної лінії та встановлення справного, нового та повіреного лічильника.
2) Не опломбоване газоспоживаюче обладнання згідно акта перевірки №715 від
22.05.2020 року
-Генератор гарячого повітря GP-70 - 18 шт (70 кВТ/6,1 м 3 /год - згідно паспорта).
3) Обсяг врахований коректором і проведений за травень місяць - 12075м 3 .
Як вбачається з Акту-розрахунку від 22.06.2020 року (а.с. 27), АТ "Волиньгаз» розрахунок проведено за 2 періоди:
1. Період несправності лічильника газу з 01.05.2020р. 07:00 год по 22.05.2020р. 14:20 год Загалом 511 год 20 хв. Кількість газоспоживаючого обладнання - 18 піт Потужність газоспоживаючого обладнання - 6,1 м 3 /год (18*6,1)*511 год 20 хв = 56144,4 м 3 , Об`єм врахований коректором за даний період - 12075 м 3 56144.4 м 3 - 12075 м 3 = 44069,4 м 3 Донарахований об`єм -44069,4 м 3 Ціна ВТВ за 1000 м 3 - 3804,00 грн. 44069.4 м 3 *3804,00 грн =167639,2 грн.
2. Період відсутності лічильника газу (відкрита засувка обвідної лінії вузла обліку газу)
З 22.05.2020р. 14:40 год по 27.05.2020р. 12:00 год Загалом 117 год 20 хв
Кількість газоспоживаючого обладнання - 18 шт Потужність газоспоживаючого обладнання - 6,1 мЗ/год (18*6,1)*117 год 20 хв=12883,2 м 3 Донарахований об`єм за даний період 12883,2 м 3Ціна ВТВ за 1000 м 3 - 3804,00 грн 12883,2 м 3 *3804,00 грн = 49007,69 грн.
З вище викладеного вбачається, що при здійсненні розрахунку необлікованого природного газу АТ «Волиньгаз» враховано обсяг природного газу, який врахований коректором за період з 07:00 01.05.2020р. по 14 20 год. 22.02.2020 року, а саме 12 075м 3 , і який відповідно був сплачений діючому постачальнику природного газу для даного споживача.
Відповідно до п. 12 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі
01.07.2020 р. АТ "Волиньгаз", у встановленому порядку супровідним листом надіслав позивачу Акт розрахунок; Акт виконаних робіт; рахунок на оплату. Надсилання інших документів (в тому числі протоколу комісії, отримання підпису споживача на протоколі) споживачу не передбачено нормами Кодексу ГРМ.
Щодо застосування абз.1 п.8.глави розділу XI Кодексу ГРМ, слід зазначити, що відповідно до визначень, наданих в п.4.гл.1 Розділу І Кодексу ГРМ, пошкодження ЗВТ/лічильника газу - механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з`єднання.
В даному випадку виявлено роботу комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, що не є механічним пошкодженням цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових.
Таким чином, встановлення факту роботи лічильника газу ЛГ-К G250 №10197 TGE "Птахокомплекс "Усичі" в позаштатному режимі (непридатність ЗВТ) є порушенням в розумінні п.п.1) п. 3 розділу 2 глави XI Кодексу ГРМ, за яке передбачена відповідальність у вигляді донарахування необлікованих об`ємів природного газу.
Відповідно до абз. 2 п. 11 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, при задоволенні комісією акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
За своєю правовою природою, з урахуванням характеру спірних правовідносин та положень підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ, наявне порушення (непридатність лічильника до застосування) кваліфікується, як "не з вини споживача", тому донарахування об`єму природного газу є одним із способів обліку протранспортованого природного газу, який застосовується у чітко визначеному чинним законодавством порядку.
Тобто, у даному випадку таке донарахування не мало на меті настання для замовника несприятливих економічних чи правових наслідків, а було пов`язане насамперед, з необхідністю обґрунтованого визначення обсягів послуг, наданих за договором про розподіл природного газу.
Колегія суддів вважає, що дії АТ "Волиньгаз» щодо проведення нарахування необлікованого об`єму природного газу на суму 216 647,69 грн., в даному випадку, є правомірними та вчиненими згідно умов типового договору розподілу природного газу, Кодексу газорозподільних систем та Закону України «Про ринок природного газу» , у зв`язку з чим, відсутні підстави для задоволення первісного позову.
Враховуючи вище викладене, колегія суддів дійшла висновку, що споживач був зобов`язаний провести оплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 216 647,69 грн. (з ПДВ), визначення якого проведено внаслідок визнання лічильника газу непридатним до застосування за результатами позачергової повірки на підставі Довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки для подальшої експлуатації від 25.05.2020 року №5/5-691 та Акту про порушення.
А тому, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про відмову в задоволенні первісного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Птахокомплекс «Усичі» та задоволення зустрічного позову Акціонерного товариства "Оператор газорозподільчої системи "Волиньгаз" про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Птахокомплекс "Усичі" 216 647,68 грн. необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу.
Щодо посилань апелянта на те, що телефонним дзвінком від 22.05.2020 та листом від 22.05.2020 він своєчасно повідомив АТ "Волиньгаз" про позаштатний режим роботи лічильника газу, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Із подобового звіту обчислювача та із звітів за контрактну добу, вбачається робота лічильника газу в позаштатному режимі з 01.05.2020 року по 20.05.2020 року, а саме споживання газу відображено в об`ємі, який значно менший за об`єм, який спожитий з 28.05.2020 року по 31.05.2020 включно (тобто з моменту встановлення на даному об`єкті іншого, справного лічильника), також з 20.05.2020р. вбачається наявність періодів, коли відбувалась повна зупинка лічильника, а відтак відсутність передачі імпульсів на коректор.
Окрім того, із змісту листа №31 від 22.05.2020р. вбачається, що ТОВ "Птахокомплекс Усичі" 22.05.2020 о 14 00 год. було виявлено, що встановлений лічильник газу знаходиться в неробочому стані, у зв`язку з чим директор ТОВ "Птахокомплекс Усичі" просив включити байпасну лінію задля забезпечення виробництва безперебійним постачанням газу.
АТ "Волиньгаз" вище зазначений лист було отримано 22.05.2020 о 16 год. 32 хв., що підтверджується прінт-скріном з електронного документообігу. однак з долученого до матеріалів справи доказів Акту перевірки технічного стану вузла обліку №715), вбачається, що перевірка лічильника газу працівниками АТ "Волиньгаз" проводилася 22.05.2020 до 14 год. 40 хв.
З вище викладеного вбачається, що лічильник обліку газу в позаштатному режимі працював з 01.05.2020 року, а з 20.05.2020р. наявні періоди, коли відбувалася повна зупинка лічильника.
А тому, посилання апелянта на те, що він 22.05.2020 своєчасно повідомив АТ "Волиньгаз" про позаштатний режим роботи лічильника газу, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки вони спростовуються вище встановленими обставинами справи та долученими до матеріалів справи доказами.
Посилання апелянта на правову позицію Верховного Суду викладену в постанові від 04.09.2018 у справі №922/4735/16 не можуть бути взяті до уваги, оскільки така постанова прийнята хоча й за подібних правовідносин але за інших обставин.
Інші доводи апелянта викладені ним в апеляційній скарзі, висновків суду першої інстанції не спростовують.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію ("Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод") та практику Суду (Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини) як джерело права.
Слід також зазначити, що відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 10.02.2010р. у справі "Серявін та інші проти України" Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994р., серія A, №303-A, п.29).
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Згідно положень ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Апелянтом не надано належних та допустимих доказів на підтвердження своєї правової позиції, а також не наведено переконливих аргументів у відповідності з нормами чинного законодавства, щодо спростування висновків суду першої інстанції в зв`язку з чим, колегія суддів не вбачає правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.
Згідно ст. 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи все вищевикладене в сукупності, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду прийшла до висновку, що рішення Господарського суду Волинської області від 08.12.2020 р. у справі №903/509/20 прийняте з дотриманням норм процесуального права, з повним з`ясуванням обставин, що мають значення для справи, у зв`язку з чим апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Птахокомплекс "Усичі" слід залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Волинської області від 08.12.2020 р. у справі №903/509/20 залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 269, 270, 275, 276, 280, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Північно-західний апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Птахокомплекс "Усичі" на рішення Господарського суду Волинської області від 08.12.2020 р. у справі №903/509/20 залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду Волинської області від 08.12.2020 р. у справі №903/509/20 залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції у строк та в порядку, встановленому статтями 287-289 ГПК України.
Справу №903/509/20 повернути до Господарського суду Волинської області.
Повний текст постанови складений "02" квітня 2021 р.
Головуючий суддя Демидюк О.О.
Суддя Савченко Г.І.
Суддя Павлюк І.Ю.
Суд | Північно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 29.03.2021 |
Оприлюднено | 06.04.2021 |
Номер документу | 96036956 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Слободян Оксана Геннадіївна
Господарське
Північно-західний апеляційний господарський суд
Демидюк О.О.