Єдиний унікальний номер № 616/20/21
Провадження № 2/616/95/21
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
„02» квітня 2021 року Великобурлуцький районний суд
Харківської області
в складі головуючого - судді РИКОВА М.І.
за участю секретаря ШЕГДИ В.М.,
Справа № 616/20/21,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Великий Бурлук справу за позовом ОСОБА_1 до Великобурлуцької об`єднаної територіальної громади в особі Великобурлуцької селищної ради Великобурлуцького району Харківської області, треті особи, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_4 звернулась до суду з позовною заявою до Великобурлуцької об`єднаної територіальної громади в особі Великобурлуцької селищної ради Великобурлуцького району Харківської області, треті особи, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в якій просить визначити їй додатковий строк терміном три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за законом, що відкрилась після смерті матері - ОСОБА_5 .
Позивач в обґрунтування позовної заяви, з урахуванням уточнених позовних вимог, зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_5 , яка проживала та була зареєстрована в с. Стецьківка, Великобурлуцького району, Харківської області. Вона здійснювала догляд за престарілою матір`ю до самої її смерті. Після її смерті відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки з цільовим призначенням для товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6321480500:01:000:0203, яка розташована на території Андріївської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області. У встановлений шестимісячний строк позивач до нотаріальної контори не звернулась через необізнаність, а крім того після смерті матері почувала себе погано та пригніченою. Своєму братові ОСОБА_2 вона доручила займатись оформленням спадку та передала всі документи в тому числі Державний акт на право власності на земельну ділянку, однак зазначений документ братом був втрачений. Кілька років було витрачено на пошуки документів. 11 лютого 2017 року у газеті Вісник Великобурлуччини було опубліковано об`яву про втрату документа. Також, у 2017 році повторно позивач отримала свідоцтво про смерть ОСОБА_5 та отримано від третіх осіб ОСОБА_2 та ОСОБА_3 нотаріально засвідчені відмови від прийняття спадку. У 2020 році виготовлена технічна документація із землеустрою на дану земельну ділянку та 09 червня 2020 року отримано витяг про реєстрацію права власності на земельну ділянку. Рішення суду про визнання спадщини відумерлою відсутнє. Інших спадкоємців після смерті матері, окрім ОСОБА_2 та ОСОБА_3 немає. Спадкова справа не заводилась. За викладених обставин просила визнати причини пропуску шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини поважними та позовні вимоги задовольнити.
Представник позивача ОСОБА_6 надала клопотання в якому просила розглядати справу без участі позивача та його представника, вказавши, що позовні вимоги підтримують повністю. Просили позов задовольнити (а.с.92)
Представник відповідача Великобурлуцької об`єднаної територіальної громади в особі Великобурлуцької селищної ради Великобурлуцького району Харківської області в судове засідання не з`явився. Великобурлуцький селищний голова надав листа в якому просив справу розглядати без участі представника селищної ради та прийняти законне рішення (а.с.93).
Треті особи, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи (а.с.81,82,90,91). ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на адресу суду надали заяви в яких вказали, що позовні вимоги визнають повністю, оскільки позивачка увесь час доглядала за їхньою матір`ю (а.с.84-85).
Відповідно до ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України , у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, які є належними, допустимими і достовірними у їх сукупності, знаходить за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.
Згідно з положеннями ч.1 ст.1268 ЦК України , спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно із ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з вимогами ст.1272 ЦК України , якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу , не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно роз`яснень Пленуму Верховного Суду України у п. 24 постанови "Про практику у справах про спадкування" від 30 травня 2008 року № 7 особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України . Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом.
Із матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_5 , що підтверджено копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.05).
Після смерті ОСОБА_5 залишилось спадкове майно, яке складається з земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,4944 га, що розташована на території Андріївської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, яка належала померлій ОСОБА_5 , на підставі Державного акта серія Р2 № 784700 (а.с.14), що також підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, номер витягу НВ-6313261882020 (а.с.10-12) та технічної документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_5 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Андріївської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, земельна частка (пай) № НОМЕР_2 (а.с.40-55). За життя ОСОБА_5 заповіту не склала.
Відповідно до листа від 09 лютого 2021 року № 29-20-0.23, 15-20/106-21 відділу у Великобурлуцькому районі Головного управління Держгеокадастру Харківській області станом на 01 березня 2013 року згідно Книг записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі та даних НКС, зареєстровано земельну ділянку з кадастровим номером 6321480500:01:000:0203 за ОСОБА_5 на території Андріївської сільської ради, площею 6,4944 га, державний акт серія Р2 № 784700, який зареєстровано за номером 265, інформація щодо визнання відумерлою спадщиною даної земельної ділянки відсутня (а.с.38).
Державний акт на право приватної власності на землю, серії Р2 № 784700, що розташована на території Андріївської сільської ради, виданий Великобурлуцькою райдержадміністрацією 11.03.2003 р. на ім`я ОСОБА_5 втрачений про що у районній газеті Вісник Великобурлуччини за № 5 від 11 лютого 2017 року було зроблено оголошення (а.с.39).
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 народилась ОСОБА_7 матір`ю якої є ОСОБА_5 (а.с.06).
З свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 вбачається, що ОСОБА_7 після реєстрації шлюбу було присвоєно прізвище чоловіка ОСОБА_8 , про що 03 листопада 1969 року в книзі реєстрації актів цивільного стану зроблено запис № 10, місце реєстрації Андріївський сіль ЗАГС (а.с.07).
Згідно з довідкою Андріївської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області за № 02-24/846 від 03.10.2018 на день своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дійсно була зареєстрована і проживала в с. Стецьківка, Великобурлуцького району, Харківської області, що відповідає записам погосподарської книги за 2001-2005 роки № 5 особистий рахунок № 387 Андріївської сільської ради. На 26 березня 2005 року ОСОБА_5 була зареєстрована і проживала за адресою одна (а.с.15).
Відповідно до довідки виконавчого комітету Андріївської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області № 02-24/454 від 02.07.2019 поховання ОСОБА_5 померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 провела її донька ОСОБА_4 (а.с.16).
Треті особи, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є синами померлої ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 (а.с.08) та свідоцтвом про народження серії НОМЕР_6 (а.с.09) відповідно.
Як убачається із заяви ОСОБА_2 , засвідченої приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харківської області, зареєстрованої в реєстрі за № 941, ОСОБА_2 сповістив, що спадщину після своєї матері ОСОБА_5 , з чого б вона не складалась та де б вона не знаходилась, як за законом, так і за заповітом не прийняв, на неї не претендує, та не заперечує проти видачі свідоцтва на спадщину іншим спадкоємцям, в суд у зв`язку з поновленням строків прийняття спадщини звертатись не буде (а.с.18).
Із заяви ОСОБА_3 вбачається, що він також відмовляється від спадщини, яка залишилась по смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 його матері ОСОБА_5 , яка постійно проживала в с. Стецьківка Великобурлуцького району Харківської області. Також зазначено, що ОСОБА_3 від обов`язкової частки у спадщини відмовляється. Заява посвідчена секретарем виконавчого комітету Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області, зареєстрована в реєстрі за № 77 (а.с.19).
У встановлений законом строк ОСОБА_4 не подала до Великобурлуцької державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 її матері ОСОБА_5 , оскільки вона вважала, що оформленням спадщини займався її брат ОСОБА_2 , якому вона доручили оформляти спадок, однак останній втратив Державний акт на земельну ділянку. Коли стало відомо, що спадщину брат не прийняв та втратив правовстановлюючий документ, вона почала відновлювати документи та після цього звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за законом, після померлої матері ОСОБА_5 спадкового майна, яке складається з земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,4944 га., проте постановою державного нотаріуса Великобурлуцької державної нотаріальної контори Харківської області від 21 червня 2019 року їй було відмовлено в прийняті спадщини, оскільки вона пропустила встановлений закон шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.13).
Треті особи, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відмовились від прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_5 та не заперечували проти задоволення позовних вимог ОСОБА_4 , яка є їхньою рідною сестрою, оскільки вона до дня смерті матері доглядала за нею.
Згідно зі статтею 5 ЦПК України , здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.
Суд повинен поряд із застосуванням норм матеріального права керуватись нормами процесуального права (ст.ст. 263 , 265 ЦПК України ).
Частиною 1 ст.1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно з ст.4 ЦПК України - кожна особа має право звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Оскільки на даний час заяв про відмову від спадщини позивачка не подавала, спадщина не визнана судом відумерлою, позивачка в інший спосіб, крім як звернутися з позовом до суду про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, захистити своє право на спадкування не може.
Обставини, на які посилається ОСОБА_4 , як на підстави пропуску встановленого законом строку для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_5 , заслуговують на увагу, оскільки після смерті матері позивачка вважала, що оформленням спадщини займається її брат ОСОБА_2 , якому вона доручили оформляти спадок, однак останній 15.05.2017 року нотаріально відмовився від оформлення спадщини, яка залишилась після смерті її матері (а.с.18), втратив Державний акт на земельну ділянку. Коли стало відомо, що спадщину брат не прийняв та втратив правовстановлюючий документ, позивачка повторно отримала свідоцтво про смерть ОСОБА_5 , отримала від спадкоємців ОСОБА_2 та ОСОБА_3 нотаріально засвідчені відмови від прийняття спадку, замовила виготовлення технічної документації із землеустрою на дану земельну ділянку, отримала витяг про реєстрацію права власності на земельну ділянку. Зазначені дії позивачки також свідчать про її необізнаність, що необхідно було подавати заяву у визначений термін до нотаріальної контори.
Перелічені вище обставини свідчать про наявність об`єктивних перешкод для звернення позивачки із відповідною заявою про прийняття спадщини у визначений законом строк та на думку суду є поважними причинами, пов`язаними з об`єктивними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Доказів, які спростовують твердження позивачки щодо поважності причин пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини суду не надано.
Отже, надані до суду докази в їх сукупності підтверджують доводи ОСОБА_4 про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини.
Відповідно до п.п. 2,6 ст.3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є неприпустимість позбавлення права власності, судовий захист цивільного права та інтересу, а також справедливість, добросовісність та розумність і ними суд має керуватися при вирішенні питання про права на спадкування.
З урахуванням вищенаведених вимог закону, визначення додаткового строку для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини буде відповідати загальним засадам цивільного законодавства, визначених у ст.3 ЦК України . Позивач ОСОБА_4 із поважних причин пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини, тому суд вважає необхідним визначити позивачці додатково дев`яносто днів для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом після матері - ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Стецьківка Великобурлуцького району Харківської області.
Оскільки сторонами не заявлені вимоги щодо розподілу між ними судових витрат, то їх розподіл відповідно до ст.141 ЦПК України судом не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 7, 12 , 13 , 76 , 81 , 89 , 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України , районний суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_4 до Великобурлуцької об`єднаної територіальної громади в особі Великобурлуцької селищної ради Великобурлуцького району Харківської області, треті особи, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженки с. Стецьківка, Великобурлуцького району, Харківської області, ідентифікаційний номер - НОМЕР_7 , для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 додатковий строк у 90 (дев`яносто) днів з моменту набрання цим рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Великобурлуцький районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка с. Стецьківка, Великобурлуцького району, Харківської області, ідентифікаційний номер - НОМЕР_7 , паспорт серії НОМЕР_8 , виданий Великобурлуцьким РВ УМВС України в Харківській області 17 жовтня 2001 року, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Великобурлуцька об`єднана територіальна громада в особі Великобурлуцької селищної ради Великобурлуцького району Харківської області, місцезнаходження: вул. Центральна, буд.40, смт. Великий Бурлук, Великобурлуцький район, Харківська область, код ЄДРПОУ 04399192.
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_9 , паспорт серії НОМЕР_10 , виданий Фрунзенським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 19 березня 2002 року, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_12 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_11 , проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
Повний текст рішення виготовлено та підписано 02 квітня 2021 року.
Головуючий - Суддя Великобурлуцького районного суду
Харківської області М.І.РИКОВ
Суд | Великобурлуцький районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 02.04.2021 |
Оприлюднено | 09.04.2021 |
Номер документу | 96117488 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великобурлуцький районний суд Харківської області
Риков М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні