Рішення
від 08.04.2021 по справі 279/678/21
КОРОСТЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 279/678/21

Провадження № 2/279/730/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 квітня 2021 року м.Коростень Житомирської області

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Недашківської Л.А., з секретарем Подвисоцькою Т.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження цивільну справу №279/678/21 за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади с.Граби Коростенського району Житомирської області в особі Меленівської сільської ради Іршанської ОТГ Коростенського району Житомирської області про визнання права власності на спадкове майно,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи заявлені вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина до складу якої входить майно у виді земельної ділянки площею 3.6073 га, кадастровий номер 1822383600:24:000:0035, розташованої на території Меленівської сільської ради Коростенського району Житомирської області, цільове призначення (використання) земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а також житлового будинку з усіма надвірними будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 .

Будучи спадкоємцем померлої за заповітом, він прийняв спадщину. Звернувшись до нотаріуса для видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, ОСОБА_1 отримав відмову, оскільки правовстановлюючий документ на спадкове майно, а саме: державний акт на право власності на земельну ділянку серії серії ЯБ №005400, виданий Коростенською районною державною адміністрацією Житомирської області 27.12.2004 року містить підчистку в імені власника.

До того ж підставою для відмови у видачі свідоцтв на право на спадщину за заповітом також нотаріус зазначив не ідентичність запису імені ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в окремих документах, що стосуються померлої.

Позивач просить суд визнати за ним, в порядку спадкування за заповітом право власності на земельну ділянку площею 3.6073 га, кадастровий номер 1822383600:24:000:0035, розташованої на території Меленівської сільської ради Коростенського району Житомирської області, цільове призначення (використання) земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а також житловий будинок з усіма надвірними будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 , земельна ділянка належала ОСОБА_2 , на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №005400, виданий Коростенською районною державною адміністрацією Житомирської області 27.12.2004 року.

Позивач в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, зазначивши, що позов підтримує та просить його задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи у відсутності його представника, проти задоволення позовних вимог, заявлених позивачем, не заперечив.

Враховуючи, що особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з`явились, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України, справу розглянуто у відсутність сторін на підставі поданих доказів.

Дослідивши письмові докази та проаналізувавши їх в сукупності, суд дійшов висновку про наступне.

Судом встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданного 03.05.2011 року Виконавчим комітетом Меленівської сільської ради Коростенського району Житомирської області.

Позивач є спадкоємцем померлої ОСОБА_2 за заповітом. Вказане підтверджується копію заповіту від 21.06.1986 року посвідченого секретарем Меленівської сільської ради Коростенського району району Житомирської області, згідно якого все своє майно, де б воно не находилось і в чому б воно не заключалось ОСОБА_2 заповіла сину ОСОБА_1 .

Згідно з довідкою Меленівської сільської ради №697 від 12.11.2020, ОСОБА_2 , 1917 р.н., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 одна в господарстві.

Частиною 1 ст.1268, ч.1 ст.1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно вимог частини 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

З листа Коростенської районної державної нотаріальної контори від 11.07.2020 року №687/02-14 слідує, що після смерті ОСОБА_2 за заявою позивача, по праву наданому йому Рішенням Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 26.12.2019 року, справа №279/5283/19, 19.02.2020 року заведено спадкову справу №41/2020.

При зверненні позивача до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, належної померлій на підставі Державного акту серії ЯБ №005400, виданого Коростенською районною державною адміністрацією Житомирської області 27.12.2004 року позивачу було надано лист в якому зазначається про відмову у прийнятті вказаного документа на підставі ч.3 ст.47 Закону України "Про нотаріат", оскільки не підтверджується факт родинних відносин між позивачем та ОСОБА_2 , а саме: у свідоцтві про смерть спадкодавиці зазначене " ОСОБА_4 ", а у свідоцтві про народження ім`я матері вказано " ОСОБА_3 ", у заповіті ім`я заповідача вказано " ОСОБА_3 ", що не відповідає імені спадкодавиці в свідоцтві про смерть, а також що у вищезазначеному Державному акті виявлено підчистки, а саме: у графі, де зазначено прізвище, ім`я та по-батькові в імені власника земельної ділянки.

Згідно експертного висновку Українського бюро лінгвістичних експертиз Національної академії наук України №056/293-ml від 23.07.2019 р. виконаного на запит позивача ОСОБА_1 від 23.07.2019 р. зазначено, що особові імена ОСОБА_5 (заповіт, запис ОСОБА_2 ; свідоцтво про народження ОСОБА_1 (повторно), запис мати ОСОБА_2 ) та ОСОБА_6 (свідоцтво про смерть, запис ОСОБА_2 ) в наданих для експертизи документах зазначеної особи є ідентичними.

Так, в державному акті на право приватної власності на земельну ділянку серії ЯБ №005400, виданого Коростенською районною державною адміністрацією Житомирської області 27.12.2004 року допущено підчистки в імені "Марфі".

Частиною 3 ст.47 Закону України Про нотаріат встановлено, що для вчинення нотаріальних дій не приймаються документи, які не відповідають вимогам законодавства або містять відомості, що принижують честь, гідність та ділову репутацію фізичної особи або ділову репутацію юридичної особи, які мають підчистки або дописки, закреслені слова чи інші незастережні виправлення, документи, тексти яких неможливо прочитати внаслідок пошкодження, а також документи, написані олівцем.

Пунктом п.4.15. Глави 10 Розділу ІІ Порядку про вчинення нотаріальних дій нотаріусами України передбачено, що видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Наведене свідчить, що позивач не спроможний оформити свої спадкові права в органах нотаріату.

Між тим, право спадкодавця на вказані земельну ділянку у суду сумнівів не викликає, оскільки підтверджене дослідженими судом наведеними вище документами, які суд вважає належними та допустимими доказами.

За загальним правилом, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини)від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Пленум Верховного Суду України в постанові від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування звернув увагу судів, що відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).

За змістом ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; прийняття спадщини та виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Статтею 392 ЦК України встановлено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який посвідчує його право власності.

Відповідно до ст.152 ЗК України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, у тому числі, шляхом визнання прав.

Враховуючи те, що позивачем надано суду копію листа нотаріуса, яким відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянки і надано роз`яснення щодо підстав відмови, чим позивач підтвердив неможливість отримання свідоцтва про право на спадщину в органах нотаріату, а також, що достовірність наведених фактів ніким та нічим не були спростовані при розгляді справи, тому суд вважає, що є всі підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання за позивачем права власності на спадкове майно у вигляді земельної ділянки.

Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.

До нотаріуса Коростенської районної державної нотаріальної контори з метою отримання свідоцтва на спадщину щодо житлового будинку з усіма надвірними будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 позивач не звертався, в оформленні його спадкових прав на це майно нотаріусом не відмовлено, доказів існування перешкод такого оформлення позивачем не подано.

Тому позовні вимоги в частині визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом на спадщину у виді вищезазначеного житлового будинку задоволенню не підлягають.

За таких обставин позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст.4, 12, 19, 247, 258, 259, 265, 268, 273, 315 354, 355 ЦПК України, ст.ст.1217, 1223, 1225, 1268, 1269, 1296 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування",

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порядку спадкування за заповітом право власності на земельну ділянку, площею 3.6073 га, кадастровий номер 1822383600:24:000:0035, розташованої на території Меленівської сільської ради Коростенського району Житомирської області, цільове призначення (використання) земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала ОСОБА_2 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №005400, який виданий Коростенською районною державною адміністрацією Житомирської області 27.12.2004 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку в 30-денний строк, який обчислюється з дня проголошення (складення) рішення. Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його проголошення (складення), має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано .

Сторони:

Позивач - ОСОБА_1 , місце знаходження: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач - територіальна громада села Граби Коростенського району Житомирської області в особі Меленівської сільської ради Іршанської об`єднаної територіальної громади Коростенського районуЖитомирської області , місце знаходження: 11576 , с. Мелені , вул.Садова, 22 А , Коростенський р-н , Житомирська обл. , ЄДРПОУ 04348026.

Суддя Недашківська Л.А.

копія згідно з оригіналом

СудКоростенський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення08.04.2021
Оприлюднено09.04.2021
Номер документу96119094
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —279/678/21

Рішення від 08.04.2021

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Недашківська Л. А.

Ухвала від 01.03.2021

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Недашківська Л. А.

Ухвала від 17.02.2021

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Недашківська Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні