Рішення
від 07.04.2021 по справі 465/1108/19
ФРАНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

465/1108/19

2/465/637/21

РІШЕННЯ

Іменем України

07.04.2021 року Франківський районний суд м.Львова в складі:

головуючого судді Мартьянової С.М.

за участю секретаря Турчак М.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа відділ служби у справах дітей Новопсковської селищної ради Луганської області про позбавлення батьківських прав,-

В С Т А Н О В И В:

позивачка звернулася до суду із заявою про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 .

Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що 03.10.2015 року між нею та відповідачем був укладений шлюб, про що в книзі реєстрації актів цивільного стану у Київському районі Одеського міського управління юстиції був зроблений запис №2105. У подружжя народилась донька ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , про що відділом державної актів цивільного стану у м. Одеса Одеського міського управління юстиції був зроблений запис №11356. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 13.02.2017 року розірвали шлюб, про що є рішення Новопсковського районного суду Луганської області, яке набрало законної сили 07.03.2017 року.

Позивачка зазначає, що шлюбні відносини між ними припинені ще у 2016 році і з того часу вони проживають окремо, дитина проживає з нею. За час окремого проживання, відповідач не виконував обов`язків батька, не брав участі у вихованні доньки, особисто з нею не спілкувався, не цікавився її здоров`ям та не надавав ніякої матеріальної допомоги. ОСОБА_1 стверджує, що не перешкоджала спілкуванню батька з донькою. З 2016 року вони з донькою проживають разом з батьками позивачки. Дитині забезпечені гідні умови проживання та гармонійна атмосфера у родині, що сприяє належному вихованню, їй своєчасно надається медична допомога у разі потреби. На даний час ОСОБА_3 не пам`ятає батька. Позивачка додає, що з 2017 року займається приватним підприємництвом, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, має достатній дохід для забезпечення доньки усім необхідним. У грудні 2018 року відповідач добровільно надіслав позивачці нотаріально завірену заяву про відмову від батьківських прав. Враховуючи вищенаведене, просить задовольнити позов та позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно ОСОБА_3 .

Ухвалою Франківського районного суду м.Львова від 22.03.2019 року відкрито провадження у даній справі. Справу вирішено проводити в порядку загального провадження.

Ухвалою Франківського районного суду м.Львова від 10.10.2019 року справу прийнято до провадження та призначено підготовче судове засідання.

Позивачка подала заяву, у якій просить розглядати справу без її участі, позовні вимоги підтримує, просить задовольнити позов.

Відповідач в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, шляхом направлення повісток про виклик до суду засобами поштового зв`язку. Надав нотаріально завірену заяву серії ННМ №302454, у якій не заперечує проти позбавлення його батьківських прав, визнає позов та просить розглянути справу за його відсутності.

Представник третьої особи в підготовче судове засідання надав висновок від 05.03.2021 року №7/10 про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

У відповідності до ч.4 ст. 200 ЦПК України, ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206,207 цього Кодексу.

Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права,свободи чи інтереси інших осіб,суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з розглядом справи за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали цивільної справи у їх сукупності та взаємозв`язку, суд встановив наступні обставини справи та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є батьком, а ОСОБА_1 є матір`ю дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ( свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 05.11.2015 року, актовий запис №11356).

З заяв-свідчень свідків ОСОБА_1 вбачається наступне.

Сусідка ОСОБА_1 - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , надала заяву-свідчення, де зазначила, що з грудня 2016 року за місцем проживання своєї дочки ОСОБА_3 відповідач не з`являвся, проживає окремо, участі у вихованні та догляді за дитиною не бере, її фізичним, духовним та моральним розвитком не займається. ОСОБА_4 зазначає, що ОСОБА_2 матеріальної допомоги не надає.

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 у заяві-свідченні повідомила, що з 2016 року допомагала ОСОБА_1 у догляді за ОСОБА_3 . З грудня 2016 року відповідача не бачила поряд з сім`єю. Від того часу він не з`являвся, не цікавився життям дитини. Мати сама піклується про доньку.

Довідкою, виданою КЗ Новопсковський центр первинної медико-санітарної допомоги Новопсковської районної ради від 21.12.2018 зазначається, що дитина перебуває на диспансерному обліку у лікаря-педіатра Новопсковської амбулаторії ЗПСМ з діагнозом Інренція верхніх дихальних шляхів. Батько дитини в медикаментозному лікування участі не приймає.

Крім цього, довідкою №116 від 22.11.2018 року КЗ Дошкільний навчальний заклад ясла-садок Теремок Новопсковської селищної ради засвідчує, що вона дійсно виховує дитину до 15 років одна, батько не бере участі у вихованні доньки.

З нотаріально завіреної заяви НОМЕР_2 від 09.11.2018 року вбачається, що ОСОБА_2 , будучи свідомим, добровільно, користуючись свої правом, не заперечує проти позбавлення його батьківських прав щодо малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно ст.12 Закону України Про охорону дитинства , на батьків покладається відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки зобов`язані виховувати дітей, піклуватися про їх здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

На виконання ухвали Франківського районного суду м. Львова від 24.12.2020 року, до суду подано 01.04.2021 року висновок служби у справах дітей Новопсковської селищної ради Луганської області про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , затверджений рішенням виконавчого комітету Новопсковської селищної ради Луганської області від 05.03.2021 року №7/10. Згідно з висновком, служба у справах дітей Новопсковської селищної ради Луганської області вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідно до Рішення №7/10 Про затвердження висновку служби у справах дітей Новопсковської селищної ради Луганської області щодо доцільності позбавлення батьківських прав, затверджено висновок служби у справах дітей Новопсковської селищної ради Луганської області про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно ст.ст.9, 18 Конвенції Про права дитини , ратифікованої Постановою Верховної Ради України 27.02.1991р., № 780-Х11 батьки несуть основну відповідальність за виховання дітей. Найважливіший обов`язок матері і батька це обов`язок виховувати, ростити дитину; батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дітей, їх фізичний, духовний та моральний розвиток, готувати до самостійного життя, забезпечити здобуття повної загальної освіти, держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.

Так, за змістом п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Згідно ст.165 СК України, право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

В рішенні Європейського суду з прав людини від 18 грудня 2008 року у справі Савіни проти України встановлено, що вирішуючи справи про позбавлення батьківських прав, суд зобов`язаний дотримуватися вимог ст. 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод у частині права заявників на повагу до сімейного життя, зокрема, судове рішення має бути побудоване на з`ясованих обставинах: чи були мотиви для позбавлення батьківських прав доречними і достатніми, чи здатне рішення про позбавлення батьківських прав забезпечити належний захист дитини, чи було проведено ретельний аналіз можливих наслідків пропонованого заходу з опіки для батьків і дитини, чи ґрунтується висновок органу опіки на достатній доказовій базі, чи мали батьки достатні можливості брати участь у вирішенні такого питання.

В п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.2007р. "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" зазначено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

На підставі зібраних по справі доказів судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню дитини, що полягає у відсутності будь-якого спілкування його з донькою, участі у її вихованні, турботі про фізичний та духовний розвиток, не забезпечення їй необхідних умов для життя.

Судом також не встановлено наявність вагомих підстав вважати, що ОСОБА_2 змінить своє рішення.

Вказані обставини в сукупності дають підстави для висновку про повне самоусунення відповідача як батька від виховання дитини, свідоме нехтування своїми батьківськими обов`язками, що знайшло свій прояв у тому, що він не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, їхньому навчанні, підготовку до самостійного життя, зокрема, не забезпечує їх матеріально, не спілкується з дитиною та не бажає змінити свою поведінку як батька. Все це свідчить про необхідність застосування судом такого крайнього заходу впливу як позбавлення батьківських прав, а тому позов підлягає до задоволення.

На підставі наведеного, керуючись статтями 2, 10, 12,19, 141, 247,258, 259, 263-265,268, 280-282,284,289,351-356 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

У Х В А Л И В:

позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участі третьої особи - відділ служби у справах дітей Новопсковської селищної ради Луганської області про позбавлення батьківських прав - задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , батьківських прав відносно його малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 в дохід держави судовий збір в розмірі (сімсот шістдесят вісім гривень) грн.40 коп.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІПН: НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 );

відповідач: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН: НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_2 ;

третя особа: відділ служби у справах дітей Новопсковської селищної ради Луганської області, код ЄДРПОУ 42886818, адреса: 92302, Луганська область, Новопсковський район, смт. Новопсков, вул.Шкільна, 3.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Львівського апеляційного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ випробовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Мартьянова С.М.

СудФранківський районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення07.04.2021
Оприлюднено09.04.2021
Номер документу96133002
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —465/1108/19

Рішення від 07.04.2021

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Мартьянова С. М.

Ухвала від 24.12.2020

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Мартьянова С. М.

Ухвала від 10.10.2019

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Мартьянова С. М.

Ухвала від 22.03.2019

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Мартинишин М. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні