Постанова
від 18.03.2021 по справі 910/16717/19
ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" березня 2021 р. Справа№ 910/16717/19

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Зубець Л.П.

суддів: Алданової С.О.

Мартюк А.І.

секретар судового засідання : Пастернак О.С.

за участю представників учасників справи згідно з протоколом судового засідання від 18.03.2021

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Товарної Біржи "Міжрегіональна Українська Біржа"

на рішення Господарського суду міста Києва

від 23.10.2020 (повний текст складено - 30.10.2020)

у справі №910/16717/19 (суддя - Мельник В.І.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю

"АРСЕНАЛІНВЕСТБУД"

до Товарної Біржи "Міжрегіональна Українська Біржа"

третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "НОВА ТОР"

про стягнення 1 909 349, 73 грн

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД" (надалі - позивач, ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД") звернулося до Господарського суду міста Києва із позовною заявою до Товарної Біржи "Міжрегіональна Українська Біржа" (надалі - відповідач, Біржа) про стягнення 1 909 349, 73 грн, з яких: 1 586 055, 20 грн гарантійного внеску, 323 294, 53 грн пені.

Позовні вимоги обґрунтовано порушенням відповідачем обов`язку щодо повернення у повному обсязі сплаченого гарантійного внеску.

Відповідач з посиланням на приписи ст. 281 Господарського кодексу України заперечував проти позовних вимог, зазначаючи, що за порушення п. 17 Правил біржової торгівлі останнього, на ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД", як учасника аукціону з продажу майна Товариства з обмеженою відповідальністю "НОВА ТОР" було накладено штраф у розмірі 50% сплаченого гарантійного внеску, відтак неповернення Біржою суми гарантійного внеску є правомірним та таким, що грунтується на нормах законодавства України.

Під час розгляду справи, судом першої інстанції залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Товариство з обмеженою відповідальністю "НОВА ТОР" в особі ліквідатора арбітражного керуючого Козлової Діани Валеріївни.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 23.10.2020 у справі №910/16717/19 позовні вимоги задоволено. Присуджено до стягнення з відповідача на користь позивача гарантійний внесок у розмірі 1 586 055, 20 грн, пеню в розмірі 323 294, 53 грн, судовий збір у розмірі 28 640, 25 грн.

Місцевий господарський суд мотивував своє рішення тим, що проведення торгів відбувалося відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відтак, посилаючись на ст. 70 названого Закону суд першої інстанції дійшов висновку про безпідставне утримання відповідачем гарантійного внеску учасника аукціону - ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД".

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач (скаржник) звернувся до Північного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 23.10.2020 у справі №910/16717/19, прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що оскаржуване рішення прийняте при неповному з`ясуванні обставин, що мають значення для справи, які суд визнав встановленими, а також наявна невідповідність висновків, викладених у рішенні суду, обставинам справи. Відтак, судове рішення у цій справі ухвалене із порушенням норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права.

Узагальнені доводи апеляційної скарги зводяться до того, що судом першої інстанції безпідставно залишено поза увагою положення локального нормативно-правового акту, яким є Правила Біржової торгівлі, затверджені президентом Товарної Біржи "Міжрегіональна Українська Біржа".

Скаржник наголошує, що у зв`язку із порушенням позивачем згаданих правил, радою Біржи прийнято рішення про накладення на ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД", як учасника аукціону від 19.11.2019 з продажу майна банкрута ТОВ "НОВА ТОР", штрафу у розмірі 50% від сплаченого до початку аукціону гарантійного внеску.

Водночас, скаржник звертає увагу суду апеляційної інстанції, що можливість встановлення і затвердження Біржою своїх Правил біржової торгівлі - є правом останнього, яке надано чинним законодавством України.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.11.2020 апеляційну скаргу Товарної Біржи "Міжрегіональна Українська Біржа" передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючої судді (судді-доповідача) - Зубець Л.П., суддів: Алданової С.О., Мартюк А.І.

Судова колегія зазначає, що визначений за допомогою автоматизованої системи розподілу судової справи склад колегії суддів, є судом, встановленим законом, про що Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово наголошував, зокрема, у справі "Zand v. Austria", висловлено думку, що термін "судом, встановленим законом" у ч. 1 ст. 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів".

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 24.11.2020 відкрито апеляційне провадження у справі №910/16717/19 за апеляційною скаргою Товарної Біржи "Міжрегіональна Українська Біржа" на рішення Господарського суду міста Києва від 23.10.2020 та призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 26.01.2021.

Роз`яснено учасникам справи право та встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу, пояснень, заяв та клопотань до суду апеляційної інстанції.

Позивач у порядку ст. 263 Господарського процесуального кодексу України скориставшись своїм правом, подав до Північного апеляційного господарського суду відзив на апеляційну скаргу, у якому просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги, оскаржуване рішення залишити без змін.

Зокрема, позивач у своєму відзиві зазначає про те, що Правила проведення торгів у формі аукціона по продажу майна в процедурі банкрутства стосуються виключно членів Біржи та брокерів. При цьому, ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД" не є, та ніколи не було членом Біржи, відтак названі Правила не розповсюджуються на позивача.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 26.01.2021 за клопотанням присутніх представників сторін продовжено строк розгляду апеляційної скарги Товарної Біржи "Міжрегіональна Українська Біржа" на рішення Господарського суду міста Києва від 23.10.2020, розгляд справи №910/16717/19 вирішено відкласти на 02.03.2021.

02.03.2021 через відділ забезпечення автоматизованого документообігу та моніторингу виконання документів Північного апеляційного господарського суду від третьої особи надійшла заява про розгляд справи без участі арбітражного керуючого - Козловської Д.В.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 02.03.2021 оголошено перерву у розгляді апеляційної скарги Товарної Біржи "Міжрегіональна Українська Біржа" на рішення Господарського суду міста Києва від 23.10.2020 у справі №910/16717/19 до 18.03.2021.

У судове засідання 18.03.2021 з`явилися представники сторін, третя особа представників не направила, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.

Враховуючи те, що в матеріалах справи мають місце докази належного повідомлення всіх учасників судового процесу про час та місце проведення судового засідання по розгляду апеляційної скарги та, подану заяву третьої особи про розгляд справи без участі повноважного представника, колегія суддів вважає можливим здійснити перевірку рішення суду першої інстанції у даній справі в апеляційному порядку за наявними матеріалами справи та без участі представника третьої особи.

Так, у судовому засіданні 18.03.2021 представник відповідача підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі, просив суд оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. В свою чергу, представник позивача проти апеляційної скарги заперечував з підстав, викладених у відзиві на апеляційну скаргу, просив суд залишити оскаржуване рішення без змін.

Згідно із ст. 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

У судовому засіданні 18.03.2021 оголошено вступну та резолютивну частини постанови суду.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, відзиву на неї, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, Північний апеляційний господарський суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено місцевим господарським судом та перевірено судом апеляційної інстанції, 05.08.2019 між Товарною Біржою "Межрегіональна Українська Біржа" (організатор аукціону) та Товариством з обмеженою відповідальністю "НОВА ТОР" в особі ліквідатора (замовник аукціону) було укладено Договір на організацію та проведення відкритих публічних торгів (аукціону) (надалі - Договір).

Відповідно до положень цього Договору, відповідач прийняв на себе обов`язок щодо організації підготовки та проведення аукціону з продажу майна банкрута ТОВ "НОВА ТОР" в порядку, встановленому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (надалі - Закон України №2343-ХІІ) у чинній на той момент редакції від 04.04.2018.

На виконання умов Договору, 18.10.2019 організатором аукціону на офіційних сайтах Вищого господарського суду України та Міністерства юстиції України опубліковане оголошення №63697 про проведення першого аукціону з продажу майна підприємства - банкрута, Товариства з обмеженою відповідальністю "НОВА ТОР", призначеного на 19.11.2019 об 11:00 год. за адресою: 01034, м. Київ, Шевченківський р-н, вул. Пушкінська, буд. 9Г.

Оголошення містить зокрема, такі умови проведення торгів:

- розмір гарантійного внеску - 10% початкової вартості ЛОТу №1, без ГІДВ. Порядок оплати гарантійного внеску: безготівкове перерахування на рахунок організатора аукціону. Отримувач: ТБ "Межрегіональна Українська Біржа" (код ЄДРПОУ 31402754), п/р № НОМЕР_1 в ПАТ "КБ "ПриватБанк" м. Київ, МФО 321842. Кінцевий строк та час оплати гарантійного внеску: до 15 години 00 хвилин 11 листопада 2019 року.

- рішення про допуск заявників до участі в аукціоні приймається за наслідками розгляду представлених заяв на участь в аукціоні і оформляється протоколом про визначення учасників аукціонів, який складається 11 листопада 2019 року. До участі в торгах допускаються заявники, які подали заяви та відповідні документи, що відповідають вимогам, встановленим Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Заявники, допущені до участі в торгах, визнаються учасниками аукціону.

07.11.2019 ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД" звернулося до Товарної Біржи "Межрегіональна Українська Біржа" із заявою №20 від 07.11.2019 на участь в аукціоні. Вказана заява підписана та скріплена печаткою директором ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД" - Ісаєвим О.А. Водночас, до заяви додано всі необхідні документи, в.т.ч. докази сплати гарантійного внеску в розмірі 3 172 110, 41 грн.

Відповідно до протоколу №1 про визначення учасників аукціону з продажу майна ТОВ "НОВА ТОР" від 11.11.2019 гарантійний та реєстраційний внесок сплачений ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД" в повному обсязі, подані останнім документи відповідають встановленим до них вимогам. ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД" визнано учасником №1 аукціону.

19.11.2019 розпочався аукціон з продажу майна ТОВ "НОВА ТОР". Зазначений аукціон був першим повторним аукціоном з можливістю зниження початкової вартості до -50% від стартової ціни продажу.

20.11.2019 рішенням Ради Товарної Біржи "Межрегіональна Українська Біржа" вирішено накласти на учасника аукціону №1 ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД", відповідно до п. 17 Правил біржової торгівлі Товарної Біржи "Межрегіональна Українська Біржа" штраф за порушення правил біржової торгівлі останньої, у розмірі 1 586 055, 00 грн, що становить 50% від сплаченої суми, як гарантійний внесок за ЛОТом №1.

21.11.2019 на рахунок ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД" від Товарної Біржи "Межрегіональна Українська Біржа" надійшло 1 586 055, 21 грн, що становить половину (50%) від сплаченого гарантійного внеску.

22.11.2019 на сайті Вищого господарського суду України, номер публікації: 64217 за підписом Президента Межрегіональної Української Біржі С.Л. Зіміна розміщено інформаційне повідомлення про визначення аукціону (відкритих торгів) з продажу майна банкрута ТОВ "НОВА ТОР" таким, що відбувся. Переможцем за ЛОТом №1: Цілісний Майновий Комплекс став учасник №3: ТОВ "ОСТ ЕНЕРДЖІ ГРУП" зареєстроване на території України (ідентифікаційний код юридичної особи 43114846, місцезнаходження: 01010 м. Київ, вул. Михайла Омеляновича-Павленко, буд. 4) який запропонував найвищу ціну 19 032 662, 45 грн без ПДВ.

У зв`язку з тим, що Товарною Біржою "Межрегіональна Українська Біржа" (організатор аукціону) було утримано 50% коштів від суми сплаченої, як гарантійний внесок, ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД" вважаючи такі дії Біржи незаконними звернулося до господарського суду першої інстанції з вимогою стягнути 1 909 349, 73 грн, з яких: 1 586 055, 20 грн утриманого гарантійного внеску, 323 294, 53 грн пені.

Суд першої інстанції, приймаючи до уваги наведені вище фактичні обставини справи, з огляду на утримання Біржою 50% гарантійного внеску учасника аукціону №1 - ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД", дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог.

Здійснивши перевірку правильності застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає передчасними висновки суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позову, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 278 Господарського кодексу України (надалі - ГК України) правові умови створення та діяльності товарних бірж, а також основні правила здійснення торговельно-біржової діяльності визначаються цим Кодексом, прийнятими відповідно до нього законами та іншими нормативно-правовими актами.

Правові умови створення та діяльності товарних бірж на території України визначені спеціальним законом у сфері торговельно-біржової діяльності, а саме - Законом України "Про товарну біржу" (надалі - Закон України №1956-ХІІ).

Частиною 1 ст. 1 Закону України №1956-ХІІ встановлено, що Товарна біржа є організацією, що об`єднує юридичних і фізичних осіб, які здійснюють виробничу і комерційну діяльність, і має за мету надання послуг в укладенні біржових угод, виявлення товарних цін, попиту і пропозицій на товари, вивчення, упорядкування і полегшення товарообігу і пов`язаних з ним торговельних операцій.

Діяльність товарної біржі здійснюється відповідно до цього Закону та чинного законодавства України, статуту біржі, правил біржової торгівлі та біржового арбітражу (ч. 4 ст. 1 Закону України №1956-ХІІ).

Відповідно до ст. 3 Закону України №1956-ХІІ Товарна біржа має право: встановлювати відповідно до цього Закону та чинного законодавства України власні правила біржової торгівлі та біржового арбітражу, які є обов`язковими для всіх учасників торгів; створювати підрозділи біржі та затверджувати положення про них; розробляти типові контракти, зупиняти на деякий час біржову торгівлю, якщо ціни біржових угод протягом дня відхиляються більше ніж на визначений біржовим комітетом (радою біржі) розмір; встановлювати вступні та періодичні внески для членів біржі, плату за послуги, що надаються біржею; встановлювати інші грошові збори; встановлювати і стягувати відповідно до статуту біржі плату за реєстрацію угод на біржі, штрафи та інші санкції за порушення статуту біржі та біржових правил; засновувати арбітражні комісії для вирішення спорів у торговельних угодах; укладати міжбіржові угоди з іншими біржами, мати своїх представників на них, у тому числі на біржах, розташованих за межами України; вносити в державні органи пропозиції з питань, що стосуються біржової діяльності; видавати біржові бюлетені, довідники та інші інформаційні і рекламні видання; здійснювати інші функції, передбачені статутом біржі.

Особливий статус товарної біржі, як суб`єкта господарювання, також підтверджується ст. 279 ГК України, відповідно до якої Товарна біржа є особливим суб`єктом господарювання, який надає послуги в укладенні біржових угод, виявленні попиту і пропозицій на товари, товарних цін, вивчає, упорядковує товарообіг і сприяє пов`язаним з ним торговельним операціям. Товарна біржа є юридичною особою, діє на засадах самоврядування і господарської самостійності, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банку та може мати печатки. Товарна біржа створюється на основі добровільного об`єднання заінтересованих суб`єктів господарювання. Засновниками і членами товарної біржі не можуть бути органи державної влади та органи місцевого самоврядування, а також державні і комунальні підприємства, установи та організації, що повністю або частково утримуються за рахунок Державного бюджету України або місцевих бюджетів. Заснування товарної біржі здійснюється шляхом укладення засновниками угоди, яка визначає порядок її створення, склад засновників, їх обов`язки, розмір і строки сплати пайових, вступних та періодичних внесків. Засновники сплачують пайовий внесок. Товарна біржа діє на підставі статуту, який затверджується засновниками біржі. Державна реєстрація товарної біржі провадиться відповідно до вимог статті 58 цього Кодексу. Товарна біржа не займається комерційним посередництвом і не має на меті одержання прибутку. Товарна біржа здійснює свою діяльність за принципами рівноправності учасників біржових торгів, публічного проведення біржових торгів, застосування вільних (ринкових) цін.

Відтак, під час здійснення своєї фахової діяльності Товарна Біржа "Межрегіональна Українська Біржа" керується нормами чинного законодавства України з урахуванням особливостей, які передбачені спеціальним законодавством у сфері торговельно-біржової діяльності: Законом України "Про товарну біржу", Правилами біржової торгівлі, тощо.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що у зв`язку із організацією та проведенням відкритих публічних торгів (аукціону) з продажу майна банкрута ТОВ "НОВА ТОР" у справі про банкрутство, Біржа під час ведення своєї торговельно-біржової діяльності дотримувалася вимог, передбачених спеціальним законодавством у сфері банкрутства, тобто, діяла з урахуванням норм Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Згідно із ч. 1 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (Закон України №2343-ХІІ) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Відповідно до ч. 1, ч. 4, ч. 5, ч. 6 та ч. 7 ст. 49 Закону України №2343-ХІІ продаж майна боржника в провадженні у справі про банкрутство здійснюється в порядку, встановленому цим Законом, шляхом проведення торгів у формі аукціону за винятком майна, продаж якого відповідно до законодавства України здійснюється шляхом проведення закритих торгів. Суб`єктами аукціону є його замовник, організатор та учасники. Замовником є ліквідатор, призначений господарським судом у порядку, встановленому цим Законом. Організатором аукціону є визначена замовником фізична або юридична особа, що має ліцензію на проведення торгів і з якою замовник аукціону уклав договір на проведення аукціону. Учасниками аукціону можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземні юридичні особи, які подали необхідні документи та пройшли процедуру реєстрації виконавцем аукціону відповідно до цього Закону.

Частиною 5 ст. 51 Закону України №2343-ХІІ закріплений перелік функцій, які має виконувати організатор аукціону під час здійснення своєї торговельно-біржової діяльності, а саме: опубліковує і розміщує повідомлення про продаж майна боржника і повідомлення про результати проведення торгів; приймає заявки на участь в аукціоні; укладає із заявниками договори про завдаток; визначає учасників торгів; здійснює проведення торгів; визначає переможця торгів і підписує протокол про результати проведення торгів; повідомляє учасників торгів про результати проведення торгів.

Як вбачається з матеріалів справи, 05.08.2019 між Товарною Біржою "Межрегіональна Українська Біржа" (організатор аукціону) та Товариством з обмеженою відповідальністю "НОВА ТОР" в особі ліквідатора (замовник аукціону) було укладено Договір на організацію та проведення відкритих публічних торгів (аукціону).

На виконання умов Договору, 18.10.2019 організатором аукціону на офіційних сайтах Вищого господарського суду України та Міністерства юстиції України опубліковане оголошення №63697 про проведення першого аукціону з продажу майна підприємства - банкрута, ТОВ "НОВА ТОР".

11.11.2019 Протоколом №1 про визначення учасників аукціону з продажу майна ТОВ "НОВА ТОР" було визнано позивача учасником аукціону №1, призначеного на 19.11.2019.

Також вищевказаний протокол містить посилання на положення ст. 281 ГК України, яке визначає, що Правила біржової торгівлі розробляються відповідно до законодавства і є основним документом, що регламентує порядок здійснення біржових операцій, ведення біржової торгівлі та розв`язання спорів з цих питань. Правила біржової торгівлі затверджуються загальними зборами членів товарної біржі або органом, ними уповноваженим.

Даний Протокол №1 про визнання учасником аукціону разом з Правилами біржової торгівлі Біржи, було направлено на електронну адресу усім заявникам, в тому числі і ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД" на електронну адресу зазначену в заявці на участь в аукціону.

19.11.2019 ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД" зареєструвалося на участь в аукціоні, та підтвердило, що з Правилами біржової торгівлі відповідача ознайомлено та зобов`язується дотримуватися. Зазначене підтверджується підписом директора ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД" Ісаєва Олексія Анатолійовича в Журналі реєстрації заявок та учасників на аукціоні ТОВ "НОВА ТОР" Лот №1 та Листі ознайомлення.

19.11.2019 відбувся перший повторний аукціон (з можливістю зниження початкової вартості на 50% від стартової ціни) з продажу майна ТОВ "НОВА ТОР" у вигляді цілісного майнового комплексу, одним із учасників зазначеного аукціону було ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД", яким сплачено гарантійний внесок у розмірі 3 172 110, 41 грн.

Дотримуючись вимог Закону України №2343-ХІІ організатором аукціону було розміщено на сайті Вищого господарського суду України повідомлення №64217 від 22.11.2019 про результати проведення аукціону від 19.11.2019 з продажу майна банкрута ТОВ "НОВА ТОР".

Відповідно до ст. 17 Закону України №1956-ХІІ Правила біржової торгівлі розробляються відповідно до чинного законодавства і є основним документом, що регламентує порядок здійснення біржових операцій, ведення біржової торгівлі та розв`язання спорів з цих питань. Правила біржової торгівлі затверджуються загальними зборами членів товарної біржі або органом, ними уповноваженим. У правилах біржової торгівлі визначається: строк та місце проведення біржових операцій; склад учасників біржових торгів і сукупність вимог, що ставляться до них; порядок здійснення та реєстрації біржових операцій; порядок визначення та розмір плати за користування послугами біржі; відповідальність учасників та працівників біржі за невиконання або неналежне виконання правил біржової торгівлі; інші положення, встановлені органами управління біржі. На товарній біржі забороняються: купівля-продаж товарів (контрактів) однією особою безпосередньо або через підставних осіб з метою впливу на динаміку цін; будь-які погоджені дії учасників біржової торгівлі, які мають своєю метою або можуть призвести до зміни чи фіксації поточних біржових цін; поширення неправдивих відомостей, що можуть призвести до штучної зміни кон`юнктури.

Згідно із ст. 278 ГК України здійснення торговельно-біржової діяльності має на меті організацію та регулювання торгів шляхом надання послуг суб`єктам господарювання у здійсненні ними торгівельних операцій спільно утвореною господарською організацією - товарною біржею.

Статтею 280 ГК України визначено, що товарна біржа має право встановлювати відповідно до законодавства власні обов`язки для всіх учасників торгів правил біржової торгівлі та біржового арбітражу.

Відповідно до статті 281 ГК України правила біржової торгівлі розробляються відповідно до законодавства і є основним документом, що регулює порядок здійснення біржових операцій, ведення біржової торгівлі та роз`яснення спорів з цих питань.

Отже, на підставі вищезазначених норм, слід дійти висновку, що товарна біржа, як суб`єкт господарювання із особливим правовим статусом, має право встаноновлювати власні Правила біржової торгівлі та біржового арбітражу, які є обов`язковими для всіх учасників торгів.

Матеріали справи містять копію Правил проведення торгів у формі аукціона по продажу майна в процедурі банкрутства, затверджених президентом Біржи 15.02.2017.

Відповідно до п. 17 Правил біржової торгівлі відповідача: "З ціллю запобігання навмисного заниження початкової ціни лоту під час проведення аукціонів з можливістю зниження початкової вартості, кожен з учасників у будь якому разі зобов`язаний запропонувати свою ціну за Лот. У разі не виконання цієї умови на такого учасника накладається штраф у розмірі 50% (п`ятдесяти) відсотків від сплаченого ним до початку гарантійного внеску за даним Лотом. "

Як встановлено судом апеляційної інстанції, в ході проведення аукціону ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД" не було зроблено жодної цінової пропозиції (не запропоновано жодної ціни за лот №1) навіть при зниженні початкової вартості до -50% від стартової ціни продажу.

Отже, ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД" при участі в аукціоні з продажу майна ТОВ "НОВА ТОР", призначеного на 19.11.2019 прямо порушило п. 17 Правил біржової торгівлі відповідача, не запропонувавши жодної ціни за Лот.

При цьому, під час проведення аукціону, Ліцитатором було попереджено ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД" про порушення ними Правил біржової торгівлі Біржи та наслідки такого порушення, з чим ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД" погодилося, зазначене підтверджується відеозаписом аукціону (том 1, аркуш справи 129).

Разом з тим, після завершення аукціону 19.11.2019 зауважень щодо його проведення не надійшло та/або порушень не виявлено, про що зазначено в протоколі. Жодних зауважень/пропозицій/або інших звернень від ТОВ "АРСЕНАЛБУДІНВЕСТ" на адресу Біржи не надходило.

Так, 20.11.2019 Радою Біржи було складено рішення про накладення на учасника аукціону ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД", з продажу майна ТОВ "НОВА ТОР", що відбувся 19.11.2019, штрафу за порушення правил біржової торгівлі Біржи, у розмірі 50% відсотків від сплаченого ним до початку аукціону гарантійного внеску за даним Лотом відповідно до п. 17 Правил біржової торгівлі відповідача.

Зазначений штраф, було утримано Біржою з коштів отриманих від ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД" в якості гарантійного внеску за участь в аукціоні, про що повідомлено ТОВ "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД" шляхом надсилання листа на юридичну адресу товариства.

Враховуючи наведене вище, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що аукціон від 19.11.2020 з продажу майна банкрута ТОВ "НОВА ТОР" є таким, що відбувся, в результаті якого визнано переможця аукціону. Усі дії Біржи, як організатора аукціону, є законними та виконувалися на підставі приписів Законів України з урахуванням спеціальних норм, якими регулюється торговельно-біржова діяльність.

Відповідно до ст. 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави; суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 13, ч. 1 ст. 14 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Колегія суддів зазначає, що враховуючи положення ч. 1 ст. 9 Конституції України та беручи до уваги ратифікацію Законом України від 17.07.1997 N475/97-ВР Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів N 2,4,7,11 до Конвенції та прийняття Закону України від 23.02.2006 N3477-IV (3477-15) "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 4 листопада 1950 року) та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Трофимчук проти України" no. 4241/03 від 28.10.2010 Європейським судом з прав людини зазначено, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод сторін.

У відповідності з п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України та ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України).

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ст. 76 Господарського процесуального кодексу України).

Статтею 79 Господарського процесуального кодексу України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї (ч. 8 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України).

Ч. 1 статті 277 Господарського процесуального кодексу України визначено, що підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є:

1) неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;

3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;

4) порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

З огляду на викладене, Північний апеляційний господарський суд приходить до висновку, що доводи, викладені скаржником в апеляційній скарзі, найшли своє підтвердження під час розгляду справи в апеляційному порядку, у зв`язку з чим на підставі п. 1-4 ч. 1 статті 277 Господарського процесуального кодексу України оскаржуване рішення підлягає скасуванню в апеляційному порядку з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позову повністю.

Пунктом 2 ч. 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Частиною 14 статті 129 Господарського процесуального кодексу України визначено, якщо суд апеляційної, касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.

На підставі п. 2 ч. 1, ч. 14 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції здійснює розподіл судових витрат наступним чином: за подачу позову судовий збір покладається на позивача, за подачу апеляційної скарги судовий збір підлягає стягненню з позивача на користь відповідача.

Керуючись ст.ст. 267-271, 273, 275-277, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Апеляційну скаргу Товарної Біржи "Міжрегіональна Українська Біржа" на рішення Господарського суду міста Києва від 23.10.2020 у справі №910/16717/19 задовольнити.

2. Рішення Господарського суду міста Києва від 23.10.2020 у справі №910/16717/19 скасувати.

3. Прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АРСЕНАЛІНВЕСТБУД", код ЄДРПОУ 36303106, місцезнаходження: 01133, м. Київ, бульвар Марії Приймаченко, буд. 1/27, кімната 204 на користь Товарної Біржи "Міжрегіональна Українська Біржа", код ЄДРПОУ 31402754, місцезнаходження: 02094, м. Київ, вул. Магнітогорська, будинок 1Б сплачений судовий збір у розмірі 42 960 (сорок дві тисячі дев`ятсот шістдесят гривні) 37 коп. за звернення з апеляційною скаргою.

5. Матеріали справи №910/16717/19 повернути до Господарського суду міста Києва.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції у господарських справах, яким є Верховний Суд, протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення, відповідно до ст. 287-291 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови складено - 09.04.2021.

Головуючий суддя Л.П. Зубець

Судді С.О. Алданова

А.І. Мартюк

СудПівнічний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення18.03.2021
Оприлюднено13.04.2021
Номер документу96143765
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/16717/19

Постанова від 08.07.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Колос І.Б.

Ухвала від 24.06.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Колос І.Б.

Ухвала від 24.05.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Колос І.Б.

Постанова від 18.03.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Зубець Л.П.

Ухвала від 02.03.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Зубець Л.П.

Ухвала від 26.01.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Зубець Л.П.

Ухвала від 24.11.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Зубець Л.П.

Рішення від 23.10.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мельник В.І.

Ухвала від 28.09.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мельник В.І.

Ухвала від 01.09.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мельник В.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні