Рішення
від 02.04.2021 по справі 676/2590/20
КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 676/2590/20

Номер провадження 2/676/278/21

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ(заочне)

02 квітня 2021 року Кам`янець-Подільський міськрайонний суд

Хмельницької області

в складі: головуючого судді Вдовичинського А. В.

секретаря судового засідання Мазуркевич О.М.

за участю прокурора Гаврилюк Ю.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кам`янець-Подільський справу за позовом заступника керівника Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації, Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, -

встановив:

заступник керівника Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації, Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки. В обґрунтування позовних вимог прокурор вказує, що Кам`янець-Подільською місцевою прокуратурою в ході вивчення стану законності використання земельних ділянок водного фонду, встановлено, що розпорядженням голови Кам`янець-Подільською державної адміністрації №209/2007-р від 26.03.2006 р. прийнято рішення про передачу ОСОБА_1 в оренду земельної ділянки водного фонду рибогосподарських потреб площею 15,9392 га на території Кадиївецької сільської ради Кам`янець-Подільського району. На виконання зазначеного розпорядження між Кам`янець-Подільською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 21.09.2007 р. укладено договір оренди земельної ділянки, згідно якого Орендодавець надав відповідачу у строкове платне користування земельну ділянку водного фонду із земель державної власності, яка знаходиться на території Кадиївецької сільської ради Кам`янець-Подільського району загальною площею 15,9392 га. 31.01.2008 р. сторонами вищевказаного Договору укладено додаткову угоду №1 згідно умов якої Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду загальною плов площею15,9392 га для рибогосподарських потреб строком на 49 років. Згідно умов договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 15,9392 га не вказана, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на розрахунковий рахунок Кадиєвецької сільської ради у розмірі 2444,4 грн. землі в рік за всю площу з послідуючою індексацією. Разом з тим, нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки в порушення ст. 23 Закону України Про оцінку земель не проведена, а тому підлягає приведенню у відповідність до вимог законодавства. Згідно ст.ст. 288.1-288.3 Податкового кодексу України підставою нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди земельної ділянки. П.289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Податковим та земельним законодавством встановлено, що розмір орендної плати за використання земель державної власності, нормативно грошову оцінку яких не проведено, не може бути меншим земельного податку розмір якого визначається органами місцевого самоврядування. Згідно до ст. 26 Закону України Про місцеве самоврядування до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України. Пунктом 2 Рішення 25-ї сесії Кадиївської сільської ради 7 скликання від 03.06.2019 р. Про затвердження ставок земельного податку з фізичних та юридичних осіб на 2020 , затверджено Ставки земельного оподаткування платою за землю(Додаток 1 до Рішення). За умовами п. 10.07. вищевказаних Ставок земельного податку, ставка податку за земельні ділянки водного фонду, нормативно-грошову оцінку яких не проведено становить 5% (від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області). Відповідно до Додатку 1 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.05.2017 №262з урахуванням змін, середня вартість одного гектара ріллі по Хмельницькій області станом на 01.01.2020 становить 30477 грн. Таким чином загальна вартість орендованої земельної ділянки площею 15,9392 га становить - 485779 грн. Відповідно, розмір орендної плати, яку мав би сплачувати ОСОБА_1 за користування земельною ділянкою площею 15,9392 га, виходячи із вищенаведених положень Податкового кодексу України становить 24 289 грн. на рік (30477 грн. х 15,9392га х 5%), що дорівнює розміру земельного податку за вказану земельну ділянку. Таким чином, орендна плата, яка була передбачена в договорі від 21.09.2007р., є такою, що не відповідає вимогам Податкового кодексу України, оскільки є значно меншою розміру земельного податку. Як наслідок, до місцевого бюджету щорічно не надходить орендна в у розмірі 21 845 грн. Листами Хмельницької обласної державної адміністрації від 08.04.20 р. №372 та Кам`янець-Подільської РДА від 23.01.2020 р. №160/1-19 повідомлялося орендаря ОСОБА_2 про необхідність внесення змін до вказаного договору оренди земельної ділянки водного фонду для приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог законодавства. Разом із тим, на сьогодні у добровільному порядку ОСОБА_1 змін до зазначеного договору оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати не вніс, до Кам`янець -Подільської РДА з питань внесення змін до договору не звертався та відповідей на вищевказані листи не надавав. У зв`язку з набуттям з 01.07.2013 р. чинності Законом України Про аквакультуру розпорядження землями водного фонду для і риборозведення належить до повноважень Хмельницької обласної державної адміністрації. Листами Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури Хмельницька обласна державна адміністрація поінформована про наявність порушень вимог чинного законодавства в частині орендної плати. Незважаючи на тривале існування порушень податкового законодавства, органом державної влади - Хмельницькою обласною державною адміністрацією належних та дієвих заходів усунення порушень закону та приведення умов спірного договору у відповідність до вимог чинного законодавства не вжито. Також Кам`янець-Подільською РДА заходи захисту порушення інтересів держави у тому числі у судовому порядку не вживались, про невжиття цих заходів у відповідях на листи місцевої прокурату повідомлялось. Нездійснення позивачами протягом тривалого часу захисту інтерсів держави у спірних правовідносинах, не звернення до суду із відповідним позовом протягом тривалого часу після звернення до відповідача, надає прокурору на звернення до суду з даним позовом. Прокурор просить суд винести рішення яким: внести зміни до Договору оренди землі від 21.09.2007р., укладеного між Кам`янець-Подільською районною державною адміністрацією Хмельницької області та ОСОБА_1 , виклавши положення п.4 Договору у наступній редакції: п.4 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати відповідає розміру земельного податку та становить 24 289 грн. у рік, тобто 5 (п`ять) відсотків від вартості земельної ділянки, яка відповідно до середньої вартості одного гектара ріллі по Хмельницькій області станом на 01.01.2020 становить 485 779 грн. Періодичність внесення орендної плати - щомісячно до 30 числа наступного за звітний період на розрахунковий рахунок Кадиєвецької сільської ради , в решті договір залишити без змін; стягнути із відповідача на користь прокуратури Хмельницької області судовий збір 2102,00 грн., сплачений за пред`явлення цього позову. В суді прокурор позов підтримав, просить його задовольнити, не заперечив щодо винесення заочного рішення по справі.

Представник позивача Хмельницької обласної державної адміністрації в судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про розгляд справи, суд вважає за можливе розгляд справи провести без його участі, на підставі наявних в справі доказів.

Представник позивача Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації в судове засідання не з`явився, подав суду заяву про розгляд справи без його участі, просить позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про розгляд справи неодноразово повідомлявся за зареєстрованим місцем проживання, причини неявки суду не повідомив, відзив на позов суду не подав. Суд вважає за можливе розгляд справи провести без його участі із винесенням заочного рішення по справі оскільки відносно цього не заперечив прокурор в суді.

Заслухавши пояснення прокурора, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Розпорядженням голови Кам`янець-Подільською державної адміністрації №209/2007-р від 26.03.2006 р.(а.с.14 на звороті) прийнято рішення про передачу ОСОБА_1 в оренду земельної ділянки водного фонду рибогосподарських потреб площею 15,9392 га на території Кадиївецької сільської ради Кам`янець-Подільського району. На виконання зазначеного розпорядження між Кам`янець-Подільською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 21.09.2007 р. укладено договір оренди земельної ділянки(а.с.8-9), згідно якого Кам`янець-Подільська районна державна адміністрація як Орендодавець надав відповідачу у строкове платне користування земельну ділянку водного фонду із земель державної власності, яка знаходиться на території Кадиївецької сільської ради Кам`янець-Подільського району загальною площею 15,9392 га. Вищевказаний Договір 10.10.2007 р. зареєстровано у Кам`янець-Подільському відділі Хмельницької регіональної філії Центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено №0407755330108. Відповідно до п. 4 Орендна плата договору оренди встановлено, що орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі на розрахунковий рахунок Кадиєвецької сільської ради в розмірі 2444,396 грн. на рік за всю площу з послідуючою індексацією. Загальна сума оренди становить 12221,98 грн. Періодичність внесення орендної плати - щомісячно до 30 числа наступного за звітний період на розрахунковий рахунок Кадиєвецької сільської ради.

Відповідно до абз.7 п. 4 Договору, розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря; збільшення розмірів ставки земельного податку; в інших випадках передбачених чинним законодавством.

31.01.2008 р. сторонами вищевказаного Договору укладено додаткову угоду №1 згідно умов якої Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду загальною плов площею15,9392 га для рибогосподарських потреб строком на 49 років. Факт передачі ОСОБА_1 земельної ділянки підтверджуєте актом приймання-передачі від 29.05.2007 р.

Із змісту договору видно, що нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки, в порушення ст. 23 Закону України Про оцінку земель не проведена.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про оренду землі , оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно ст. 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За приписами статті 2 Закону України Про оренду землі відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором про оренду землі.

Об`єктом оренди землі є земельна ділянка, як окремо визначений індивідуальний об`єкт.

Орендна плата відповідно до статті 21 Закону України Про оренду землі - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Частиною першою ст. 13 Закону України від 11.12.2003 року № 1378-ІУ Про оцінку земель визначено випадки обов`язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Так, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру земельного податку, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

За положеннями ст. 271 Податкового кодексу України, базою оподаткування земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено є їх площа. Відповідно до ст. 284.1. Податкового кодексу України Верховна Рада органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Відповідно до ст. 288.4 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Пунктом 2 рішення 25-ї сесії Кадиївської сільської ради 7 скликання №4 від 03.06.2019 Про затвердження ставок земельного податку з фізичних та юридичних осіб на 2020 , затверджено Ставки земельного оподаткування платою за землю (Додаток 1 до Рішення)(а.с.25-26). За умовами п. 10.07. вищевказаних Ставок земельного податку, ставка податку за земельні ділянки водного фонду, нормативну грошову оцінку яких не проведено становить 5% (від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області).

Середня вартість 1 га ріллі по Хмельницькій області станом на 01.01.2020 згідно даних офіційного вебсайту Держгеокадастру України становить 30477 грн.(а.с.24).

В зв`язку з цим загальна вартість орендованої відповідачем земельної ділянки площею 15,9392 га становить 485 779 гривень.

Відповідно, розмір орендної плати, яку мав би сплачувати відповідач за користування орендованою земельною ділянкою виходячи із вищенаведених положень Податкового кодексу України становить 24 289 грн. на рік (30477 грн. х 15,9392га х 5%), що дорівнює розміру земельного податку за вказану земельну ділянку.

За таких обставин орендна плата, яка була передбачена в Договорі є такою, що не відповідає вимогам Податкового кодексу України, оскільки є значно меншою розміру земельного податку. Як наслідок, до місцевого бюджету щорічно не надходить орендна плата у розмірі 21 845,00 грн., що становить різницю між розрахунком орендної плати із застосуванням середньої вартості 1 га ріллі по області (24 289 грн. на рік) та фактично сплачуваної орендарем орендної плати у рік (2444,4 грн. грн. передбачена договором).

Листами Кам`янець-Подільської РДА №157/01-19 від 23.01.2020 р. (а.с.17) та №907/01-05 р. від 04.05.2020 р. (а.с.20) повідомлено орендаря ОСОБА_1 про необхідність внесення змін до вказаного договору оренди земельної ділянки водного фонду для приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог законодавства.

Разом із тим у добровільному порядкувідповідач зміни до зазначеного договору оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати не вніс, до Кам`янець-Подільської РДА з питань внесення змін до договору не звертався, відповідей на вищевказані листи не надавав.

У зв`язку з набуттям з 01.07.2013 р. чинності Законом України Про аквакультуру розпорядження землями водного фонду для цілей риборозведення належить до повноважень Хмельницької обласної державної адміністрації.

Відповідно до розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації №908/2019-р від 26.12.2019 (а.с.19) приведення у відповідність до вимог законодавства орендної плати у договорах оренди земельних ділянок водного фонду, стороною яких є районні державні адміністрації покладено на відповідні райдержадміністрації.

Незважаючи на тривале існування порушення вимог податкового законодавства, органом державної влади - Кам`янець-Подільською районною державною адміністрацією належних та дієвих заходів щодо усунення порушень закону та приведення умов спірного договору у відповідність до вимог чинного законодавства не вжито.

Листами Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури від 06.05.2020 за №33-4413вих-20 та від 15.05.2020 п. №33-4689вих-20 Хмельницька обласна державна адміністрація та Кам`янець-Подільська районна державна адміністрація поінформовані про наявність порушень вимог чинного законодавства в частині орендної плати та про необхідність їх усунення шляхом укладання додаткової угоди, переукладання договору оренди або можливість усунення порушень у судовому порядку.

Водночас, Хмельницькою ОДА, її структурними підрозділами та Кам`янець-Подільською РДА заходи захисту порушених інтересів держави у тому числі у судовому порядку не вживались.

Нездійснення позивачами протягом тривалого часу захисту інтересів держави у спірних правовідносинах обгрунтовано надає право прокурору на звернення до суду даним позовом. Представництво прокурором у суді законних інтересів держави здійснюється у разі, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює відповідний орган. Підставою для представництва у суді інтересів держави стали факти порушень законодавства при сплаті орендної плати за договором оренди земельної ділянки водного фонду та користуванні нею відповідачем, зокрема, в зв`язку з невідповідністю умов договору вимогам Податкового кодексу України істотно занижується орендна плата за використання землі, що призводить до ненадходження коштів до місцевого бюджету.

Відповідно до ст. 30 закону України Про оренду землі зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

У даному випадку обставинами, які стали винятковими для внесення змін в умови спірного договору, є зміна нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, від якої розраховується розмір орендної плати за землю.

З врахуванням того, що позивач неодноразово звертався до відповідача із вимогою про внесення змін у договір оренди землі для приведення його у відповідність до вимог чинного законодавства по причині зміни розміру нормативної грошової оцінки землі, але відповідні зміни не внесені, не вирішено питання щодо внесення змін у договір шляхом укладення з даного приводу додаткової угоди, а тому суд зазначає про наявність правових підстав для внесення таких змін в судовому порядку і як наслідок задоволення позовних вимог.

Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

12.06.2020 р. Кабінетом міністрів України прийнято розпорядження № 727-р Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Хмельницької області . Відповідно до змісту рішення Оринінської сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області від 26.11.2020 р. № 8 правонаступником Кадиєвецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області є Орининська сільська рада.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 13, 56, 76, 81, 141, 263-265, 268, 280 ЦПК України, законом України Про оренду землі , ст.ст. 271, 284, 288 ПК України,

ухвалив:

позов задовольнити.

Внести зміни до Договору оренди земельної ділянки від 21.09.2007 р., укладеного між Кам`янець -Подільською районною державною адміністрацією Хмельницької області та ОСОБА_1 , виклавши положення абзаців першого-четвертого розділу 4 Орендна плата договору в наступній редакції: Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати відповідає розміру земельного податку та становить 24 289 грн. у рік, тобто 5 (п`ять) відсотків від вартості земельної ділянки, яка відповідно до середньої вартості одного гектара ріллі по Хмельницькій області станом на 01.01.2020 становить 485 779 грн. Періодичність внесення орендної плати - щомісячно до 30 числа наступного за звітний період на розрахунковий рахунок Орининської сільської ради. .

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Хмельницької обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02911102, ДКСУ м. Київ, МФО 820172, розрахунковий рахунок UA188201720343120002000002814) 2102,00 грн. судових витрат по сплаті судового збору.

Відповідач має право подати до суду заяву про перегляд заочного рішення в порядку встановленому ст.284-285 ЦПК України протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

На рішення прокурором, позивачами може бути подано апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлено 09.04.2021 р.

Суддя Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Вдовичинський А.В

СудКам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення02.04.2021
Оприлюднено12.04.2021
Номер документу96163478
СудочинствоЦивільне