Справа № 708/273/21
Номер провадження № 2/708/126/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2021 року
Чигиринський районний суд Черкаської області в складі:
головуючої судді - Івахненко О.Г.,
при секретарі - Тендітній Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чигирині Черкаської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Медведівської сільської ради про визнання права власності на земельну частку (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в порядку спадкування за законом та встановлення факту прийняття спадщини, шляхом вступу в управління або володіння спадковим майном, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду із позовом про визнання права на земельну частку (пай), зазначивши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у АДРЕСА_1 помер її чоловік ОСОБА_2 .
Після його смерті позивачка частково оформила спадщину у вигляді житлового будинку з гоподарськими порудами і земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського випобництва та отримала в нотаріальній конторі відповідні свідоцтва про право на спадщину.
Також після смерті ОСОБА_2 залишилась спадщина у вигляді земельної частки (паю) розміром 1,60 в умовних кадастрових гектарах в адмінмежах Мельниківської сільської ради Чигиринського району Черкаської області відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧР № 0135536, який був виготовлений на ім`я батька померлого - ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Так, ОСОБА_2 фактично прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 , оскільки на день його смерті постійно проживав разом з батьком, що підтверджується відповідною довідкою сільської ради, а після його смерті протягом шести місяців користувався майном та речами померлого, вступивши таким чином у фактичне володіння і управління майном померлого, але не встиг оформити на себе вказане спадкове майно.
Однак нотаріус відмовив позивачці в оформленні спадкового майна і рекомендував звернутися до суду з позовом про визнання права власності на спадкове майно в зв'язку з неприйняттям ОСОБА_2 спадщини у встановленому законом порядку та відсутністю оригіналу сертифікату на право на земельну частку (пай).
Представник позивача у судове засідання не з"явився, надавши заяву пророзгляд справи без його участі та підтримання позовних вимог у повному обсязі.
Відповідач, будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, надіславши заяву в якій позов визнав і згідний на задоволення позовних вимог.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 14.08.2012 року помер ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилась спадщина.
З огляду на те, що спадщина після смерті ОСОБА_2 відкрилася та була прийнята після 01 січня 2004 року, то правовідносини, що виникли, регулюються нормами Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. ст. 1217, 1222 ЦК України, спадкування здійснюється за законом або за заповітом.
Також, судом встановлено та вбачається із свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 та свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , що позивачка, як дружина померлого ОСОБА_2 , є спадкоємцем його майна відповідно до закону першої черги спадкування.
Позивачка прийняла спадщину у встановлений ч. 1 ст. 1270 ЦК України строк, шляхом звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини та нотаріально оформила частину спадкового майна, що вбачається із Свідоцтв про право на спадщину за законом від 09.10.2018 року та від 10.09.2020 року.
Як вбачається з постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії приватного нотаріуса Чигиринського районного нотаріального округу Кашицької О.Г. від 11.03.2021 року ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай), що залишилася після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 в зв'язку з неприйняттям ОСОБА_2 спадщини у встановленому законом порядку та відсутністю оригіналу сертифікату на право на земельну частку (пай).
Судом встановлено, що згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 27.03.2000 року ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , після смерті якого відкрилася спадщина.
З урахуванням того, що спадщина після смерті ОСОБА_3 відкрилася та була прийнята до 01 січня 2004 року, то правовідносини, що виникли, регулюються нормами Цивільного кодексу Української РСР 1963 року.
За змістом ст. 6 ЦК УРСР кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, зокрема, з позовом про визнання права.
За загальними положеннями про спадкування за ЦК УРСР 1963 року, зокрема згідно зст.524 ЦК УРСР, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
Часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця (ст.525 ЦК УРСР).
Відповідно до ст.548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Як встановлено судом, ОСОБА_3 отримав земельну частку (пай) розміром 1,60 га в умовних кадастрових гектарах в адмінмежах Мельниківської сільської ради Чигиринського району Черкаської області відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧР № 0135536, який був виготовлений у 1997 році на ім`я ОСОБА_3 а та зареєстрований у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 116, що підтверджується відповідною архівною довідкою, виданою архівним відділом Чигиринської РДА від 23.12.2020 року за № 196/04-04.
Згідно з цією ж довідкою у графі напроти прізвища ОСОБА_3 а стоїть підпис про отримання сертифікату на руки, відмітка "Погашено" - відсутня.
А згідно з довідкою відділу у Чигиринському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області № 29-23-0.340-502/112-20 від 28.12.2020 року відповідно до даних Технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчуюють право на земельні ділянки власникам земельних часток (паїв) на території Мельниківської сільської ради Чигиринського району Черкаської області від 2005 року відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧР № 0135536 за ОСОБА_3 обліковується земельна ділянка загальною площею 0,78 га, номер земельної ділянки - НОМЕР_5 , кадастровий номер - 7125484000:01:001:0081 за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, при цьому інформація про виготовлення та отримання державного акту на зазначену земельну ділянку у відділі відсутня.
Судом встановлено, що оригінал вище зазначеного сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧР № 0135536втрачено, про що свідчить оголошення з цього приводу в місцевій газеті "Чигиринські вісті" від 12.03.2021 року.
Спадкоємцем майна ОСОБА_3 першої черги спадкування був ОСОБА_2 як син, що вбачається з Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статтей 126,133,135 Сімейного кодексу України № 00016680818 від 24.05.2016 року.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 фактично прийняв спадщину після померлого батька ОСОБА_3 , вступивши в управління спадковим майном та користуючись його майном, про що свідчить довідка виконавчого комітету Мельниківської сільської ради Чигиринського району Черкаської області від 06.10.2020 року № 710/02-22, згідно з якою ОСОБА_3 на день своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 був зареєстрований за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , де разом з ним були зареєстровані син - ОСОБА_2 , невістка - ОСОБА_4 та онуки - ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .
А тому суд вважає можливим встановити даний юридичний факт, який знайшов своє підтвердження в судовому засіданні в ході дослідження доказів.
Судячи з даних приватних нотаріусів Чигиринського районного нотаріального округу та Чигиринської державної нотаріальної контори спадкоємці із заявами про прийняття спадщини, про відмову від прийняття спадщини, про видачу свідоцтв про право на спадищну після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 не зверталися, спадкові справи не відкривалися.
Як зазначалося вище, ОСОБА_1 нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай), що залишилася після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 в зв'язку з неприйняттям ОСОБА_2 спадщини у встановленому законом порядку та відсутністю оригіналу сертифікату на право на земельну частку (пай).
А згідно з п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
На підставі вищевикладеного, оцінюючи зібрані докази в їх сукупності, суд вважає можливим позов задовольнити, встановивши факт прийняття спадщини та визнати за позивачкою право на вищевказану земельну частку (пай).
На підставі викладеного, ст. ст. 1217, 1222 ЦК України, ст.ст. 524, 525 ЦК УРСР 1963 року, керуючись ст. 13, 81, 76-81, 268, 354 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Медведівської сільської ради про визнання права власності на земельну частку (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в порядку спадкування за законом та встановлення факту прийняття спадщини, шляхом вступу в управління або володіння спадковим майном, - задовольнити повністю.
Встановити факт прийняття ОСОБА_2 емспадщини, яка відкрилась після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 .
Визнати за ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_6 ) в порядку спадкування за законом, право на земельну частку (пай) розміром 1,60 га в умовних кадастрових гектарах, розташовану в адмінмежах Мельниківської сільської ради Чигиринського району Черкаської області (нині - територія Медведівської сільської ради Черкаської області), котра відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧР № 0135536, виготовленого у 1997 році на ім`я ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , та зареєстрованого у Книзі реєстрації видачі сертифікатів на земельну частку (пай) за № 116, належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 у.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя О.Г.Івахненко
Суд | Чигиринський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 12.04.2021 |
Оприлюднено | 13.04.2021 |
Номер документу | 96168530 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чигиринський районний суд Черкаської області
Івахненко О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні