ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2021 року
м.Харків
справа № 645/6775/18
провадження № 22-ц/818/1462/21
Харківський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
Головуючого : Хорошевського О.М.
суддів колегії: Бурлака І.В., Яцини В.Б.
за участі секретаря - Пузікової Ю.С.
учасники справи -
позивач - ОСОБА_1
відповідач - Харківська міська рада Харківської області
третя особа - Приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Малахова Галина Іванівна
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова від 20 жовтня 2020 року, постановлене суддею Ульяніч І.В.,
у справі за позовом ОСОБА_1 до Харківської міської ради Харківської області, третя особа: приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Малахова Галина Іванівна, про зобов`язання укладення договору про внесення авансового внеску, стягнення матеріальної шкоди та відшкодування моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2018 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом, який в подальшому уточнювала та просила зобов`язати Харківську міську раду Харківської області, в особі міського голови Харківської міської ради Харківської області укласти та підписати договір про внесення авансового внеску з ОСОБА_1 в запропонованій редакції, а також стягнути з відповідача матеріальну шкоду в розмірі 146065,96 грн., та стягнути моральну шкоду в розмірі 329 239,77 грн..
Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідно до Рішення Харківської міської ради Харківської області (13 сесія 5 скликання) від 25.04.2007р. № 73/07 Про надання юридичним та фізичним особам земельної ділянки для будівництва об`єктів , ОСОБА_1 надана земельна ділянка несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться: АДРЕСА_1 , в оренду.
Договір оренди землі від 27.08.2007р. зареєстрований в державному реєстрі землі від 03.10.2007р № 840767100057, договір укладено строком до 01.05.2009р.
Відповідно до Додатку № 2 Перелік юридичних та фізичних осіб, яким припиняється право користування землею та яким надаються земельні ділянки в оренду та у постійне користування (в т.ч. у зв`язку зі зміною власника (користувача) нерухомого майна) рішення Харківської міської ради Харківської області від 29.04.2009р. № 92/09 Про припинення та надання юридичним та фізичним особам у користування земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд , ОСОБА_1 надано в оренду строком до 01.04.2019 року земельну ділянку площею 0,0925 га по АДРЕСА_1 за рахунок земель житлової та громадської забудови в межах, які визначені договором оренди землі від 03.10.2007року № 840767100057 для обслуговування нежитлової будівлі (магазину, бутербродної, піццерії). Договір оренди землі від 03.10.2007 року № 840767100057 вважали таким, що припиняє дію з дня державної реєстрації нового договору оренди землі.
05.04.2012р. був укладений договір про надання послуг № 1-12-0182 між позивачем (Замовник) та Комунальним підприємством Міськпроект (Виконавець), відповідно до предмету договору Виконавець надає послуги по розробці обґрунтування меж та розмірів земельної ділянки для експлуатації та обслуговування об`єкту нерухомого майна за адресою АДРЕСА_1 .
17.04.2012 року заступником начальника управління, заступником головного архітектора міста було затверджено обгрунтовання меж та розмірів земельної ділянки для експлуатації та обслуговування об`єкта (нежитлові будівлі літ. А-1-2 , літ. Г-1 (магазин, кафе з літнім майданчиком) (далі обґрунтування) для підготовки проекту рішення органу місцевого самоврядування.
Позивач вирішила скористатися своїм правом на придбання вказаної земельної ділянки у власність, для чого 26.04.2012р. звернувся до відповідача із заявою про продаж земельної ділянки орієнтованою площею - 0,0610га ( АДРЕСА_1 ), дала згоду на укладання договору про оплату авансового внеску у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Харківська міська рада ухвалила рішення № 844/12 від 26.09.2012р. (19 сесія 6 скликання) Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок юридичним та фізичним особам України, яким надано дозвіл на розробку проекту відводу земельної ділянки площею, орієнтовно, 0,0610 га за адресою: АДРЕСА_1 , для обслуговування нежитлових приміщень літ. А-1-2 , літ. Г-1 (магазин, кафе з літнім майданчиком); проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею, орієнтовно 0,0610 га за адресою: АДРЕСА_1 , для обслуговування нежитлових приміщень літ. А-1-2 , літ. Г-1 (магазин, кафе з літнім майданчиком).
На виконання Рішення Харківської міської ради від 26.09.2012р. № 844/12 було 07.11.2012р . укладено Договір про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки № НОМЕР_1 . Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , був розроблений та затверджений відповідно до діючого законодавства України .
24.05.2013р. була подана заява про надання висновку до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Був отриманий висновок № 1598/0/27-13 від 04.06.2013р. по матеріалах проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр.. ОСОБА_1 для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель літ. А-1-2 , літ. Г-1 (магазин, кафе з літнім майданчиком) по АДРЕСА_1 , відповідно до висновку управління містобудування та архітектури погоджує проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр.. ОСОБА_1 .
Був отриманий висновок № 290/13 управління Держземагенства у м. Харкові Харківської області, відповідно до висновку управління Держземагенства у м. Харкові погоджує проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр.. ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 та вважає за можливе відвести гр. ОСОБА_1 у власність земельну ділянку площею 0,0610 га для обслуговування нежитлових будівель літ. А-1-2 , літ. Г-1 (магазин, кафе з літнім майданчиком) за рахунок земель житлової та громадської забудови на умовах, визначених чинним законодавством.
Відповідно до витягу НВ-6300601122013 від 29.10.2013р., державна реєстрація земельної ділянки проведена на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, 04.12.2012 Управлінням Держземагенства у м. Харкові Харківської області.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 для обслуговування нежитлових будівель літ. А-1-2 , літ. Г-1 (магазин, кафе з літнім майданчиком) по АДРЕСА_1 відповідно до Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 31.05.2012р. та до Витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 15716889 від 30.12.2013р. - власником нерухомого майна є ОСОБА_1 , внесений до Держгеокадастру.
31.01.2013р. укладено Договір на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки № 02/ДО між ОСОБА_1 (Замовник) та ПП Фінансово правовий консалтинг (Виконавець), відповідно до предмету договору Виконавець зобов`язаний виготовити звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки несільськогосподарського призначення ( АДРЕСА_1 , земельна ділянка площею 0,0610 га).
Проект землеустрою земельної ділянки по АДРЕСА_1 був наданий Позивачем для проведення звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки.
27.08.2013р. був підписаний Акт прийому - передачі земельної ділянки (кадастровий номер 6310138500:10:009:0132), відповідно до Акту ОСОБА_1 передала, а представник Департаменту земельних відносин прийняв земельну ділянку площею 0,0925 га ( АДРЕСА_1 ).
06.11.2013р. був підписаний Акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) між Позивачем, представником Харківської міської ради та розробником землевпорядної документації.
Рішенням Харківської міської ради від 25.12.2013р. № 1384/13 Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок юридичним та фізичним особам (надано дозвіл Позивачу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки).
Відповідно до п. 2.8. Порядку продажу земельних ділянок або прав на них на підставі цивільно-правових договорів у м. Харкові від 24.12.2008р. № 362/08, Рішення Харківської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки та укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Сума авансового внеску зараховується до ціни продажу земельної ділянки. У разі відмови покупця від укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки сума авансового внеску не повертається.
Відповідно до п. 2.10. Порядку продажу земельних ділянок або прав на них на підставі цивільно-правових договорів у м. Харкові від 24.12.2008р. № 362/08, ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться організаціями, які мають відповідну ліцензію на виконання цього виду робіт, на замовлення Харківської міської ради в порядку визначеному діючим законодавством України.
Фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється за рахунок міського бюджету.
08.01.2014р . був укладений Договір № 1/14 від 08.01.2014р. на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок між Департаментом земельних відносин Харківської міської ради (Замовник) та Приватним підприємством фінансово-правовий консалтинг (Виконавець).
В технічному завданні на виконання експертної грошової оцінки земельної ділянки зазначено, мета роботи: проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки для обслуговування нежитлових будівель літ. А-1-2 , літ. Г-1 (магазин, кафе з літнім майданчиком) згідно рішення 29 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.12.2013р. № 1384/13. Підстава для виконання роботи : договір від 08.01.2014р. № 1/14, Покупець земельної ділянки: гр. ОСОБА_1 , адреса, місце розташування земельної ділянки: АДРЕСА_1 кадастровий номер земельної ділянки: 6310138500:10:009:0160. Технічне завдання підтверджує, що позивач звернувся до Департаменту земельних відносин Харківської міської ради для оформлення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
На теперішній час Рішення Харківської міської ради від 25.12.2013р. № 1384/13 Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок юридичним та фізичним особам є діючим. Якби зі сторони позивача були порушення виконання Рішення Харківської міської ради від 25.12.2013р. № 1384/13 Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок юридичним та фізичним особам , то на адресу позивача надходили би листи про порушення виконання Рішення, а члени постійних комісій Харківської міської ради та секретар Харківської міської ради були притягнуті до дисциплінарної відповідальності.
Позивачем був отриманий Витяг № 813/13 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 15.11.201Зр. № 2862/07 - даний Витяг є діючим.
21.01.2014р . був отриманий Витяг № 2/14 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 21.01.2014р. № 76/07- даний Витяг є діючим.
ПП Фінансово-правовий консалтинг був складений звіт про експертну грошову оцінку забудованої земельної ділянки несільськогосподарського призначення (кадастровий номер 6310138500:10:009:0160), що викупається гр.. ОСОБА_1 для обслуговування нежитлових будівель літ. А-1-2 , літ. Г-1 (магазин, кафе з літнім майданчиком за адресою: АДРЕСА_1 (дата завершення складання звіту 24.02.2014р.).
Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки несільськогосподарського призначення ( АДРЕСА_1 , земельна ділянка площею 0,0610га) був складений 24.02.2014р. (дата оцінки 21.02.2014р.)
Проект землеустрою земельної ділянки по АДРЕСА_1 був наданий для проведення звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки.
Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки та /або проект землеустрою необхідні для прийняття рішення Харківською міською радою про продаж земельної ділянки, не для укладання договору про внесення авансового внеску.
27.03.2014р. заступник начальника Головного управління Держземагенства у Харківській області затвердив висновок державної експертизи землевпорядної документації від 27.03.2014р. № 0320.
06.05.2014р . була подана заява на ім`я голови Харківської міської ради, в заяві було зазначено, що процедура викупу земельної ділянки триває досить тривалий час, всі умови цієї процедури на сьогодні нею виконані, та вона не бачить перешкод до підписання договору про авансовий внесок для викупу земельної ділянки площею 0,0610 га за адресою АДРЕСА_1 для обслуговування нежитлових приміщень.
В отриманій відповіді не зазначено, підписаний чи не підписаний договір про внесення авансового внеску від 07.03.2014р. зі сторони Харківської міської ради.
Позивач ще неодноразово зверталась до ХМР щодо надання інформації про підписання договору авансового внеску, але у відповідях не зазначено, підписаний чи не підписаний договір про внесення авансового внеску від 07.03.2014р. зі сторони Харківської міської ради.
Зазначила, що лист Департаменту земельних відносин від 23.07.2013р. № Г-8-295/1/82-13.01.01-06 підтверджує, що проект договору про внесення авансового внеску, який був підписаний позивачем 07.03.2014р. був підготовлений Департаментом земельних відносин, а не приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Малаховой Г.І.
В листі від 19.07.2018р. Департамент земельних відносин повідомив: Договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки площею 0,0610 га за адресою: АДРЕСА_1 , для обслуговування нежитлових будівель літ. А-1-2 , літ. Г-1 (магазин, кафе з літнім майданчиком) між Харківською міською радою та гр.. ОСОБА_1 не укладено , у зв`язку з чим надати його примірник не можливо.
Тільки в липні 2018р. позивач дізналася, що Договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки площею 0,0610 га за адресою: АДРЕСА_1 , для обслуговування нежитлових будівель літ. А-1-2 , літ. Г-1 (магазин, кафе з літнім майданчиком) між Харківською міською радою та гр.. ОСОБА_1 не укладено.
Позивач вважала, що з вини секретаря Харківської міської ради порушений термін підписання Договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки площею 0,0610 га за адресою: АДРЕСА_1 , для обслуговування нежитлових будівель літ. А-1-2 , літ. Г-1 (магазин, кафе з літнім майданчиком).
29.08.2018р. позивачем був направлений лист на ім`я голови Харківської міської ради, про те, що є всі правові підстави для укладання та підписання договору про внесення авансового внеску, позивач просила підписати договір про внесення авансового внеску, реєструвати в книзі записів реєстрації договорів про внесення авансового внеску та надати примірник договору про внесення авансового внеску для сплати авансового внеску відповідно до п. 2.2. цього Договору.
Була отримана відповідь від 25.09.2018р. , в якій було зазначено, що договір про оплату авансового внеску між Харківською міською радою та гр. ОСОБА_1 не укладено.
Позивач зазначила, що моменту укладення договору про внесення авансового внеску передують різного роду організаційні, правові, технічні та інші заходи, здійснення яких знаходиться по за межами волі й контролю потенційного покупця (Позивача).
Під час підписання Договору про внесення авансового внеску (07.03.2014р.) був відсутній представник Харківської міської ради (Голова Харківської міської ради Кернес Г.А.), у зв`язку з цим приватний нотаріус Малахова Г.І. повідомила , що підпише примірники Договору про внесення авансового внеску від 07.03.2014р. у Голови Харківської міської ради та на початку квітня 2014р. надасть позивачу підписаний примірник Договору про внесення авансового внеску від 07.03.2014р.
До теперішнього часу приватним нотаріусом Малаховою Г.І. не наданий її примірник Договору про внесення авансового внеску від 07.03.2014р.,
При підготовці до посвідчення договору про внесення авансового внеску, приватним нотаріусом Малаховою Г.І. була перевірена інформація про земельну ділянку в Державному земельному кадастру, а про нерухоме майно (нежитлові приміщення, земельна ділянка) в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Зазначила, що нею було сплачено 2600,00 грн. за надання нотаріальних послуг приватним нотаріусом Малаховой Г.І., саме за підписання Договору про внесення авансового внеску від 07.03.2014р. та Заяви від 07.03.2014р.). Складання та оформлення нотаріальних документів здійснюється у порядку, передбаченому чинним законодавством. Про всі нотаріальні дії, вчинені нотаріусами, робиться запис у реєстрах для реєстрації нотаріальних дій.
В цей день приватним нотаріусом Малаховою Г.І. був підготовлений проект такого договору та наданий позивачу для ознайомлення.
Разом з тим, як було встановлено , напроти реєстрового № 397 у графі 3 Реєстру № 1 за 2014р. наявний запис про прізвище, ім`я, по батькові особи, для якої вчиняється нотаріальна дія ОСОБА_1 , у графі 5 Реєстру - договір про внесення авансового внеску , а у графі 7 - підпис.
При цьому вказаний запис закреслено, та внесено запис про іншу нотаріальну дію за участю інших осіб, чим не дотримано вимоги ст.. 52 Закону про нотаріат та пункту 7.17 Правил ведення нотаріального діловодства, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 22.12.2010р. № 3253/5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 23.12.2010р. за№ 1381/18613.
Крім того, у Журналі обліку викликів нотаріуса для вчинення нотаріальних дій поза робочим місцем 07.03.2014р. наявний запис про виклик приватного нотаріуса Малахової Г.І. для вчинення такої нотаріальної дії - договір про внесення авансового внеску. А у графі 11 цього Журналу наявна відмітка, що дія не відбулася .
Проект договору про внесення авансового внеску був погоджений між ОСОБА_1 , Департаментом земельних відносин та Харківською міською радою до підписання в приміщенні приватного нотаріуса Малаховій Г.І. Проект Договору про внесення авансового внеску був наданий приватному нотаріусу Малаховой Г.І. Харківською міською радою. Були надані всі необхідні документи для вчинення нотаріальних дій. Приватним нотаріусом Малаховою Г.І. не було їй відмовлено у вчиненні нотаріальної дії (підписання Договору про внесення авансового внеску від 07.03.2014р.), а надано для підписання Договір про внесення авансового внеску від 07.03.2014р., який був зареєстрований в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій за номером 397.
Бездіяльність та протиправна поведінка відповідача та третьої особи, є безпідставною та такою, що грубо порушила право позивача та членів сім`ї на мирне володіння майном, спричинила позивачу та її сім`ї матеріальну та моральну шкоду.
У зв`язку з бездіяльністю, протиправною поведінкою відповідача та тривалою перепискою (з 01.04.2014р. по теперішній час) з відповідачем, отримання відписок на її звернення, тільки в листі від 19.07.2018р. було повідомлено, що Договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки площею 0,0610 га за адресою: АДРЕСА_1 , для обслуговування нежитлових будівель літ. А-1-2 , літ. Г-1 (магазин, кафе з літнім майданчиком) між Харківською міською радою та гр.. ОСОБА_1 не укладено, у її чоловіка погіршилося здоров`я, внаслідок чого захворів на рак. На лікування її чоловіка, вона та її чоловік понесли витрати у розмірі 146 065, 96 грн., та спричинено позивачу моральну шкоду у розмірі 329 239,77 грн..
Рішенням Фрунзенського районного суду м. Харкова від 20 жовтня 2020 року в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу в якій просить рішення скасувати та постановити нове, яким задовольнити її позовні вимоги у повному обсязі.
Апеляційна скарга вмотивована тим, що рішення суду є незаконним та необґрунтованим, судом не вповній мірі досліджено матеріали справи. А також, апеляційна скарга містить ті ж доводи, що і позовна заява.
Перевіряючи законність і обґрунтованість ухвали суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, виходив із того, при вирішенні вимог про захист порушених прав у такий спосіб, як зобов`язання в судовому порядку укласти договір, необхідно виходити з того, що згідно з частиною першою статті 202 ЦК правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Відповідно до частини третьої статті 203 ЦК волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Як вольова дія, двосторонній правочин є поєднанням волі та волевиявлення його сторін. Воля сторін полягає в їхній згоді взяти на себе певні обов`язки, вона повинна бути взаємною, двосторонньою і спрямованою на досягнення певної спільної мети. Цивільним законодавством закріплено загальний принцип свободи договору (статті 3, 627 ЦК), який передбачає, що сторони є вільними в укладенні договору та самостійно визначають розмір плати і порядок розрахунків. Оскільки відповідач не виявив бажання укласти договір, зобов`язати його до цього не можна. Також, позивачем не доведено належними та допустимими доказами наявність матеріальної та моральної шкоди та причинний зв`язок між протиправною, на її думку поведінкою Харківською міської ради, у вигляді не укладання Договору авансового внеску та хворобою її чоловіка, та відповідно понесеними витратами на його лікування, для виникнення зобов`язання відшкодування шкоди, підстави для задоволення позовних вимог відсутні, у зв`язку з чим у задоволенні позову слід відмовити за необґрунтованістю.
Судова колегія погоджується з такими висновками суду з огляду на наступне.
Судовим розглядом встановлено, що відповідно до Витяга з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності та копії Свідоцтва про право власності на нерухоме майно нежитлові будівлі: літ. А-1-2, загальною площею 212,3 кв.м., літ. Г-1, загальною площею 13,4 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , належать на праві власності ОСОБА_1 (а.с.134,135)
29.10.2013 року був виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , а 21.01.2014 року отриманий Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (а.с.136,137)
07.03.2014 року нотаріусом Малаховою Г.І. було посвідчено нотаріально заяву ОСОБА_2 про згоду на придбання ОСОБА_1 земельної ділянки на праві особистої власності. За послуги нотаріуса сплачено 2600 грн.. (а.с.141, 142)
19.07.2018 року, а також 25.09.2018 року, Департаментом земельних відносин позивачу було повідомлено про те, що Договір авансового внеску в рахунок оплати земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , не укладено, у зв`язку із чим не мають можливості надати його примірник. На даний час термін дії дозволу на проведення експертної грошової оцінки, встановлений рішенням міської ради № 1384/13 від 25.12.2013 року в один рік, закінчився. Повідомили, що договір оренди землі від 03.10.2007 року на теперішній час анульовано, новий договір оренди не укладений. Для вирішення питання щодо надання дозволу для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки та укладення договору про внесення авансового внеску, необхідно звернутись до ХМР із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки та надання дозволу для проведення її експертної грошової оцінки та зазначили які потрібно надати документи (а.с.143,144, 156,157)
Згідно відповіді на звернення ОСОБА_1 . Головне Територіальне управілння юстиції в Харківській області 17.07.2018 року повідомило, що за поясненнями нотаріуса ОСОБА_3 07.03.2014 року до приміщення, яке є її робочим місцем з`явилась ОСОБА_1 з чоловіком та сином з проханням посвідчити договір авансового внеску, що мав бути укладений між Гейдою та ХМР, в особі міського голови Кернеса Г.А., надали проект договору. З метою вчинення нотаріальної дії ОСОБА_3 було проведена підготовча робота, зокрема: підготовлений текст Договору, зроблені копії паспортів, ідентифікаційних кодів та інших документів. Нотаріусом були роз`яснені істотні умови та правові наслідки укладення Договору та наданий для ознайомлення його текст. В цей день нотаріусом була вчинена нотаріальна дія - засвідчена справжність підпису на заяві ОСОБА_2 , якою останній повідомив про придбання ОСОБА_1 земельної ділянки, за рахунок особистих коштів, за адресою: АДРЕСА_1 . В письмових поясненнях приватний нотаріус Малахова Г.І. стверджує, що в цей день Договір авансового внеску нею не посвідчувався. Оглядом журналу встановлено, що 07.03.2014 року до нього був внесений запис про виклик до приміщення ХМР для вчинення нотаріальної дії - посвідчення 07.03.2014 року Договору за № 397, в той же час в графі 11 Журналу нотаріусом зроблена помітка про те, що нотаріальна дія не відбулась (а.с.43-48)
17.04.2014 року, 31.10.2014 року, 08.04.2015 року Департаментом земельних відносин на звернення позивача було їй повідомлено про те, що рішення № 92/09 від 29.04.2009 року не виконане, договір оренди землі, відповідно до даного рішення, не укладений. Зазначали про необхідність оформити право користування земельною ділянкою згідно чинного законодавства (а.с.125, 128,131-133, 147)
Відповідно до ч. 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Згідно з частиною 2 цієї статті рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Закону України "Про місцеве самоврядування" , ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування вирішують питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції, шляхом прийняття рішень, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Земельним кодексом України визначено спеціальний порядок набуття права власності на землю, зокрема, ст. 128 ЗК України.
Згідно з п. 34 ст. 26 ЗУ "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад, належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Питання щодо надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердження розміру авансового внеску, продажу або відмови в продажу земельних ділянок вирішуються Харківською міською радою відповідно до Земельного кодексу України, Порядку продажу земельних ділянок або прав на них на підставі цивільно-правових договорів у м. Харкові, затвердженого рішенням 29 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 24.12.2008 № 362/08.
Згідно з ч. 2 ст. 128 ЗК України громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Згідно ст. 116 Земельного кодексу України - громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Питання про передачу землі у власність та відповідно дії, які цьому передують (укладення Договору авансового внеску) є виключним правом ради - суб`єкта права власності на землю, і здійснюється з дотриманням загального порядку укладання договорів, з урахуванням положень ЗК України.
Згідно зі ст. 144 Конституції України, ст.ст. 12,128 ЗК України, п. 34 ст. 26 ЗУ "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міських рад належить вирішення питань про передачу землі у власність, і лише рішення міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки, а також дій, що проводяться із цією метою, в даному випадку укладення договору авансового внеску - етап до укладання договору купівлі-продажу.
Відповідно до ст. 626 ЦК України - договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.
Відповідно до ст. 627, 640 ЦК України - відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з дня такого посвідчення.
Такими чином, оскільки між сторонами не було досягнуто згоди щодо укладення договору авансового внеску, підстав для зобов`язання укладення такого договору не має. Судова колегія звертає увагу, що сторони вільні в укладенні договорів та визначені сторони договору та його змісту.
Колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують законності рішення суду першої інстанції, не дають підстав визнати його ухваленим з порушенням норм матеріального та процесуального права, як стверджує скаржник.
Відповідно до статті 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріально-го і процесуального права.
Оскільки висновки суду першої інстанції зроблені на підставі фактичних обставин справи, оскаржуване рішення є законним та обґрунтованим, тому колегія суддів не знаходить підстав для його скасування на задоволення апеляційної скарги позивача.
Керуючись статтями 367, 368, 374, 375, 381 - 384, 389 - 391 ЦПК України, судова колегія,
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова від 20 жовтня 2020 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття, однак вона може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий О.М.Хорошевський
Судді І.В.Бурлака
В.Б.Яцина
Повний текст постанови складений 09 квітня 2021 року.
Суд | Харківський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2021 |
Оприлюднено | 14.04.2021 |
Номер документу | 96170183 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Харківський апеляційний суд
Хорошевський О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні