ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"12" квітня 2021 р. м. Київ Справа № 911/995/21
Господарський суд Київської області, у складі судді Лилака Т.Д., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали
до Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів Ніко Фінанс (01152, м. Київ, вул. Амвросія Бучми, 5, код 34615120)
про витребування з незаконного володіння земельних ділянок та скасування записів про державну реєстрацію права власності
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Київської області звернулась Гостомельська селищна рада Бучанського району Київської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів Ніко Фінанс , в якому просить суд:
- витребувати з незаконного володіння товариства з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів Ніко Фінанс на користь Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області земельну ділянку площею 2,0000 га, кадастровий номер 3210945900:02:007:0015, яка розташована на території селища Гостомель;
- скасувати запис про проведену державну реєстрацію права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 29641845 від 22.12.2018.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до Проекту формування території і встановлення меж Гостомельської селищної ради Київської області та меж смт Гостомель, який затверджений рішенням Київської обласної ради третього скликання від 15.06.2000 № 212-12-ХХІІІ, на території Гостомельської селищної ради запроектоване кладовище. За твердженням позивача, у 2017 році згідно містобудівною документацією, а саме Плану зонування території (зонінг) селища Гостомель та коригування (внесення змін до) Генерального плану селища Гостомель Київської області розширено територію існуючого кладовища.
При цьому, комісією самоврядного контролю Гостомельської селищної ради, на підставі розпорядження Гостомельського селищного голови № 02/47 від 17.02.2021 було проведено обстеження стану та дотримання умов використання земельної ділянки та встановлено, що частина земельної ділянки під існуючим кладовищем в порушення норм чинного законодавства перебуває у приватній власності.
Згідно інформації, яка міститься у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, позивачем було встановлено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 13.05.2016 № 10-92461/15-16-сг Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність затверджено документацію із землеустрою і надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,0000 га (кадастровий номер 3210945900:02:007:0015) відповідно із земель сільськогосподарського призначення, які у подальшому були відчужені товариству з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів Ніко Фінанс за цивільно-правовими угодами. Разом із тим, за доводами позивача, спірні земельні ділянки, згідно Генерального плану селища Гостомель, розташовані в межах існуючого кладовища та його санітарно-захисної зони. Таким чином, прийнятий наказ Головного управління Держгеокадастру у Київській області про передачу земельної ділянки фізичній особі для ведення особистого селянського господарства не відповідає вимогам містобудівної документації та фактично позбавляє орган місцевого самоврядування можливості володіти, користуватися та розпоряджатися об`єктом власності.
Розглянувши зазначену позовну заяву, суд дійшов висновку, що вона не відповідає вимогам Господарського процесуального кодексу України з наступних підстав.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Як вбачається з доданого до позову платіжного доручення від 12.03.2021 № 164 позивачем сплачено судовий збір у сумі 4540,00 грн.
Однак, судовий збір з позовної заяви про витребування або повернення майна у позадоговірних зобов`язаннях, як рухомих речей, так і нерухомості, - визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто, як зі спору майнового характеру.
Згідно ст. 163 ГПК України ціна позову визначається у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна.
Згідно з пунктом 3 частини 3 статті 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці.
Позивачем у позовній заяві ціна позову не зазначена.
З позовної заяви вбачається, що позивачем заявлено одну вимогу немайнового характеру (скасувати запис про проведену державну реєстрацію права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно) та вимогу майнового характеру (витребувати із незаконного володіння у товариства з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів Ніко Фінанс земельну ділянку).
Судовий збір у випадках об`єднання в одній заяві вимог як майнового, так і немайнового характеру судовий збір згідно з частиною третьою статті 6 Закону України Про судовий збір підлягає сплаті як за ставками, встановленими для позовів майнового характеру, так і за ставками, встановленими для розгляду позовних заяв зі спорів немайнового характеру.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 4 Закону України Про судовий збір (зі змінами) за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України Про судовий збір (зі змінами) за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Суд звертає увагу, що позивачем не надано довідки про вартість (оцінку) земельної ділянки, яку позивач просить витребувати, що унеможливлює зазначення судом в цій ухвалі точної суми судового збору, згідно ч. 2 ст. 174 ГПК України, яку необхідно сплатити (доплатити) позивачу. Проте, як вбачається з матеріалів позовної заяви, а саме копії договору міни від 22.12.2018 ринкова вартість спірної земельної ділянки, яку позивач просить витребувати, становить 9 999 197,00 грн.
За таких обставин, позивачем не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі, що є підставою для залишення позову без руху.
Частиною 2 статті 164 Господарського процесуального кодексу України визначено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Позивачем не подано до суду доказів, на які він посилається у позовній заяві - Проекту формування території і встановлення меж Гостомельської селищної ради Київської області та меж смт Гостомель, який затверджений рішенням Київської обласної ради третього скликання від 15.06.2000 № 212-12-ХХІІІ, Плану зонування території (зонінг) селища Гостомель та коригування (внесення змін до) Генерального плану селища Гостомель Київської області, або засвідчених витягів із даних документів у тій частині, що стосується предмету позову.
Крім того, до позовної заяви не додано розпорядження Гостомельського селищного голови №02/47 від 17.02.2021, на підставі якого комісією самоврядного контролю Гостомельської селищної ради проводилась перевірка.
Також, позивачем не зазначено про неможливість подання таких доказів (п. 8 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України).
Додатково суд звертає увагу позивача на необхідність вірного обрання способу захисту права у спірних відносинах, зокрема щодо позовної вимоги про скасування записів про проведену державну реєстрацію права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно №29641845 від 22.12.2018.
Пунктом 3 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству унормовано, що судові рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, про визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що на момент набрання чинності цим Законом набрали законної сили та не виконані, виконуються в порядку, передбаченому Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень до набрання чинності цим Законом.
Отже, за змістом цієї правової норми виконанню підлягають виключно судові рішення: 1) про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень; 2) про визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень; 3) про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, тобто до їх переліку не належить судове рішення про скасування запису про проведену державну реєстрацію права , тому починаючи з 16.01.2020 цей спосіб захисту вже не може призвести до настання реальних наслідків щодо скасування державної реєстрації прав за процедурою, визначеною у Законі України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .
Аналогічні правові висновки наведені у постановах Верховного Суду від 03.09.2020 у справі № 914/1201/19, від 23.06.2020 у справах № 906/516/19, № 905/633/19, № 922/2589/19, від 30.06.2020 у справі № 922/3130/19, від 14.07.2020 у справі № 910/8387/19, від 20.08.2020 у справі № 916/2464/19, від 28.10.2020 № 910/10963/19.
Згідно з частиною 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 162, 164, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовну заяву Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області залишити без руху.
2. Запропонувати позивачу у строк до десяти днів з дня отримання ним даної ухвали усунути недоліки позовної заяви, а саме:
- вказати та документально обґрунтувати належними доказами ціну позову у частині позовних вимог про витребування із незаконного володіння земельної ділянки з кадастровим номером 3210945900:02:007:0015;
- надати суду докази сплати судового збору за подання позовної заяви у встановленому законом порядку та розмірі, із врахуванням вартості земельної ділянки з кадастровим номером 3210945900:02:007:0015, а саме у сумі 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня 2021 року за кожну немайнову вимогу та 1,5% ціни позову за кожну майнову вимогу;
- подати затверджені у встановленому законом порядку Проект формування території і встановлення меж Гостомельської селищної ради Київської області та меж смт Гостомель та План зонування території (зонінг) селища Гостомель та коригування (внесення змін до) Генерального плану селища Гостомель Київської області (або засвідчені витяги з них у частині, що стосується предмету позову);
- подати належним чином засвідчену копію рішення Київської обласної ради третього скликання від 15.06.2000 № 212-12-ХХІІІ, яким затверджено Проект формування території і встановлення меж Гостомельської селищної ради Київської області та меж смт Гостомель;
- подати належним чином засвідчену копію розпорядження Гостомельського селищного голови №02/47 від 17.02.2021, на підставі якого комісією самоврядного контролю Гостомельської селищної ради проводилась перевірка.
3. Роз`яснити позивачу, що в силу ч. 4 ст. 174 ГПК України в разі не усунення недоліків у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулась із позовною заявою.
4. Копію ухвали направити позивачу.
Дана ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Ухвалу підписано 12.04.2021 р.
Суддя Т.Д. Лилак
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 12.04.2021 |
Оприлюднено | 12.04.2021 |
Номер документу | 96171950 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Лилак Т.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні