Ухвала
від 12.04.2021 по справі 513/328/21
САРАТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 513/328/21

Провадження № 2/513/249/21

Саратський районний суд Одеської області

У Х В А Л А

12 квітня 2021 року суддя Саратського районного суду Одеської області Рязанова К.Ю., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Саратського районного нотаріального округу Одеської області Сулакова Івана Івановича, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 , Сільськогосподарського виробничого кооперативу Родина , про визнання свідоцтва про право на спадщину недійсним, про скасування державної реєстрації права власності,

В С Т А Н О В И В:

01 квітня 2021 року позивачка звернулася до Саратського районного суду Одеської області з позовом до відповідача, в якому просить визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом, посвідчене 25 квітня 2019 року Сулаковим І.І., приватним нотаріусом Саратського районного нотаріального округу Одеської області у спадковій справі № 128 - 2019, зареєстроване в реєстрі за № 903, видане на спадкове майно ОСОБА_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що складається з права на земельну ділянку площею 3,5693 га, розташованої на території Плахтіївської сільської ради Саратського району Одеської області, масив № НОМЕР_1 , ділянка НОМЕР_2 , кадастровий номер 5124584900:01:002:0253. Скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 3,5693 га, розташованої на території Плахтіївської сільської ради Саратського району Одеської області, масив № НОМЕР_1 , ділянка НОМЕР_2 , кадастровий номер 5124584900:01:002:0253. Визнати за нею, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , право власності на земельну ділянку площею 3,5693 га, розташованої на території Плахтіївської сільської ради Саратського району Одеської області, масив № НОМЕР_1 , ділянка НОМЕР_2 , кадастровий номер 5124584900:01:002:0253.

Позов обґрунтувала тим, що у 2019 року, коли вона мала намір укласти додаткову угоду до договору оренди, укладеного з сільськогосподарським виробничим кооперативом Родина , з`ясувалось, що власником земельної ділянки з кадастровим номером 5124584900:01:002:0253 вже є не вона, а ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 25 квітня 2019 року, виданого ОСОБА_3 , приватним нотаріусом Саратського районного нотаріального округу Одеської області, яке він отримав після смерті своєї матері ОСОБА_1 , 1933 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 . На підставі вказаного свідоцтва проведена державна реєстрація права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку з кадастровим номером 5124584900:01:002:0253. Після звернення до нотаріуса з`ясувалось, що ОСОБА_2 помилково надав нотаріусу державний акт на земельну ділянку з кадастровим номером 5124584900:01:002:0253, що належить позивачці, як правовстановлюючий документ на земельну ділянку своєї покійної матері для оформлення спадщини.

Перевіривши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч.1 ст.5 ЦПК України).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.2 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданнями цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Статтею 175 ЦПК України визначені основні вимоги до позовної заяви, які мають бути дотримані особами, що звертаються до суду за захистом своїх прав та інтересів шляхом пред`явлення позову до суду.

Так, відповідно до п.п. 5, 6 ч. 3 ст. 175 Цивільного процесуального кодексу України, позовна заява, серед іншого, повинна містити: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору.

Позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів) (ч.5 ст.177 ЦПК України).

Згідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Подана позовна заява не відповідає наведеним вище вимогам ст.ст. 175, 177 ЦПК України.

Як вбачається з позовної заяви, позивачкою заявлено дві вимоги немайнового характеру та одну вимогу майнового характеру.

Згідно п.п. 1, 2 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір за подання до суду позову який містить вимогу майнового характеру фізична особа сплачує судовий збір в розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а за вимогу немайнового характеру - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно ст. 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2021 рік прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2270,00 грн. Тобто, 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 908,00 грн.

Частиною 3 ст. 6 Закону України Про судовий збір визначено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

До позову додано квитанцію № 15 від 30 березня 2021 про сплату судового збору лише в сумі 908,00 грн.

Разом з тим, позивач мала сплатити судовий збір за дві вимоги немайнового характеру в розмірі 1816,00 грн. (908*2=1816,00), а також 1% від вартості нерухомого майна, яке є предметом спору і право власності на яке просить позивач визнати за нею та відповідачем.

Крім того, згідно п. 2 ч. 1 ст. 176 ЦПК України ціна позову визначається у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна. Така вартість має бути реальною саме на час звернення до суду з позовом.

Ціна позову у позовній заяві взагалі відсутня.

В роз`ясненнях, викладених у Постанові Пленуму Верховного Суду України № 2 від 12.06.2009 року Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції зазначено, що суди мають звертати особливу увагу, зокрема, на те, що у позовній заяві повинні не лише міститися позовні вимоги, а й бути викладені обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, і зазначені докази, що підтверджують кожну обставину.

В матеріалах справи не зазначені докази, які підтверджують, ті обставини, що позивачка зверталась до нотаріуса про скасування свідоцтва та отримала відмову, а також щодо вжитих заходів досудового врегулювання спору.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до статті 50 Закону України Про нотаріат нотаріальна дія або відмова у її вчиненні, нотаріальний акт оскаржуються до суду. Право на оскарження нотаріальної дії або відмови у її вчиненні, нотаріального акта має особа, прав та інтересів якої стосуються такі дії чи акти.

Нотаріус є публічною особою, якій державою надано повноваження щодо посвідчення прав і фактів, які мають юридичне значення, та вчинення інших нотаріальних дій з метою надання їм юридичної вірогідності. Вчиняючи нотаріальні дії, нотаріус діє неупереджено, він не може діяти в інтересах жодної з осіб - сторін нотаріальної дії. Нотаріус не стає учасником цивільних правовідносин між цими особами, а отже, не може порушувати цивільні права, які є змістом цих відносин. Відсутня і процесуальна заінтересованість нотаріуса в предметі спору та реалізації прийнятого рішення. Основною ознакою сторін цивільного процесу є їхня особиста і безпосередня заінтересованість; саме сторони є суб`єктами правовідношення, з приводу якого виник спір.

Згідно з п. 3.1 Листа Вищого Спеціалізованого суду України від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , за змістом ст. 392 ЦК належним відповідачем є особа - учасник цивільних правовідносин, яка не визнає або оспорює право власності спадкоємця на спадкове майно, зокрема, житловий будинок, земельну ділянку.

Відповідно до ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Тобто, у спорах про визнання права власності на майно в якості належного відповідача не може розглядатись нотаріус або орган державної реєстрації прав. Якщо зазначені особи та органи відмовляють у вчиненні покладених на них нотаріальних дій чи здійсненні державної реєстрації, така відмова може бути оскаржена в судовому порядку, за умови відсутності спору про право на спадщину.

Тобто, позивачу необхідно визначитись з колом осіб, а саме з відповідачами, які не визнають або оспорюють право власності на земельну ділянку, та чиї права при прийнятті рішення можуть бути порушені, з урахуванням вказаних вимог ЦПК України.

Згідно ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали.

Для усунення недоліків позовної заяви позивач має подати до суду позовну заяву в новій редакції з урахуванням наведених в даній ухвалі недоліків щодо її змісту, долучивши копії долучених до позовної заяви документів, оригінали яких знаходять у позивача, посвідчені належним чином із проставленням дати.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 4, 175, 177, 185 Цивільного процесуального кодексу України, суддя,

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Саратського районного нотаріального округу Одеської області Сулакова Івана Івановича, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 , Сільськогосподарського виробничого кооперативу Родина , про визнання свідоцтва про право на спадщину недійсним, про скасування державної реєстрації права власності - залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали.

У випадку неусунення недоліків, заява вважається неподаною і повертається заявнику.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя К. Ю. Рязанова

СудСаратський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення12.04.2021
Оприлюднено14.04.2021
Номер документу96232225
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —513/328/21

Ухвала від 03.06.2021

Цивільне

Саратський районний суд Одеської області

Рязанова К. Ю.

Ухвала від 12.04.2021

Цивільне

Саратський районний суд Одеської області

Рязанова К. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні