Рішення
від 05.04.2021 по справі 381/950/20
ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua


2/381/18/21

381/950/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2021 року Фастівський міськрайонний суд Київської області

в складі:

головуючого судді: Осаулової Н.А.,

за участю секретаря: Слюсар Я.В.,

з участю: представника позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Фастів цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Малоснітинської сільської ради Фастівського району Київської області, третя особа: Фастівська районна державна нотаріальна контора Київської області про визнання права власності, -

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2020 року позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просив суд визнати за ним право власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 3224984200:02:001:0114 та 3224984200:02:001:0115, площею 3,64 га та площею 3,37 га, що розташовані на території Малоснітинської сільської ради Фастівського району Київської області та на житловий будинок АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позов мотивував тим, що він є єдиним спадкоємцем майна його батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . За життя батько залишив заповіт, яким заповів йому все належне майно. Позивач зазначає, що з метою оформлення свідоцтва про право на спадщину ним було подано до Фастівської районної державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_3 . Проте, листом № 450-01-16 від 08 червня 2017 року йому було відмовлено у зв`язку із пропущеним шестимісячного строку для прийняття спадщини, встановленого ст. 1270 ЦК України та рекомендовано звернутися до суду із заявою про визнання права власності в судовому порядку. Тому, він змушений звернутися до суду з даним позовом.

Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 27 липня 2020 року у даній справі відкрито загальне позовне провадження та призначено справу до підготовчого судового засідання.

Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 17 листопада 2020 року у даній справі закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав викладених в ньому, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача - Малоснітинської сільської ради Фастівського району Київської області в судове засідання не з`явився, повідомлявся судом вчасно та належним чином. На адресу суду направив заяву, в якій просив суд розглянути справу. Зазначив, що проти пред`явленого позову не заперечує та просив задовольнити позовні вимоги.

Представник Фастівської районної державної нотаріальної контори Київської області в судове засідання не з`явився, повідомлявся судом вчасно та належним чином.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Звертаючись до суду з даним позовом позивач посилається на те, що з метою оформлення свідоцтва про право на спадщину ним було подано до Фастівської районної державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_3 , проте йому було відмовлено у зв`язку із пропущеним шестимісячного строку для прийняття спадщини, встановленого ст. 1270 ЦК України та рекомендовано звернутися до суду із заявою про визнання права власності в судовому порядку.

Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1218 Цивільного кодексу України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 1, 5 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_1 . (а.с.7).

Між тим, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 18 лютого 2002 року, ОСОБА_3 , склав заповіт, який посвідчений секретарем Малоснітинської сільської ради Фастівського району Київської області Роженко О.О., та зареєстрований в реєстрі за № 5. (а.с.11).

Зі змісту даного заповіту вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на випадок своєї смерті заповів належний йому житловий будинок в АДРЕСА_1 та все майно де б воно не було і з чого не складалося, ОСОБА_2 .

Із наявних у матеріалах справи копій: Свідоцтва про право особистої власності на житловий будинок від 05 жовтня 1989 року, Свідоцтва про право на спадщину за законом від 28 лютого 2008 року за реєстровим номер 890 та Державного акту на право власності на земельну ділянку Серія ЯБ № 504777 від 28 серпня 2006 року, вбачається, що ОСОБА_3 на праві приватної власності належали земельні ділянки з кадастровими номерами 3224984200:02:001:0114 та 3224984200:02:001:0115, площею 3,64 га та площею 3,37 га, що розташовані на території Малоснітинської сільської ради Фастівського району Київської області та на житловий будинок АДРЕСА_1 (а.с.6, 8, 9, 10).

Як вбачається із наданої позивачем Постанови Фастівського районного державного нотаріуса Бігіч С.Ю. від 14 липня 2020 року, нотаріусом було відмовлено ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з надвірними будівлями, що розташований в АДРЕСА_1 та земельну ділянку, що розташовані на території АДРЕСА_1 , після смерті його батька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку із пропуском шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини , який визначений ст. 1270 ЦК України.

Окрім того, державним нотаріусом було роз`яснено ОСОБА_2 , що спадкоємиць, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, може звернутися до суду з позовом про визначення йому додаткового строку, достатнього для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні чи суспільні інтереси.

Частиною 1 ст. 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 16 ЦК України ).

Відповідно до положень ст. 55, 124 Конституції України та ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.

З огляду на викладене правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, уповноважених захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси.

Між тим, в ході розгляду справи судом встановлено, що права позивача, як спадкоємця після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 - батька ОСОБА_3 , жодним чином не було порушено, доказів протилежного стороною позивача суду не надано.

Так, гарантії здійснення права власності та його захисту закріплені в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950р., зокрема, в ст.1 Першого протоколу до неї (ратифіковано законом України від 17.07.1997р. №475/97-ВР), яка є складовою правової системи відповідно до ст.9 Конституції України, а також у вітчизняному законодавстві.

Відповідно до ч. 4 ст. 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

В пункті 3.1. листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ України від 16.05.2013 р. № 24-753/0/4-13 роз`яснено, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України).

Відповідно до ст. 34 ЗУ Про нотаріат видача свідоцтва про право на спадщину є однією із видів вчинення нотаріусами нотаріальних дій, а тому відповідно до ст. 49 Закону та Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року № 296/5, нотаріус у разі неможливості видати спадкоємцю Свідоцтво про право власності на спадщину за законом чи за заповітом, зобов`язаний видати Постанову про відмову у вчинені нотаріальних дій, яка може бути оскаржена відповідно до ст. 50 ЗУ Про нотаріат .

Вказана відмова передбачена Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року № 296/5.

На думку суду, позивачем при зверненні до суду було невірно обрано спосіб захисту своїх прав та інтересів, оскільки як зазначалося судом вище, державним нотаріусом Бігіч С.Ю. було відмовлено позивачу у видачі свідоцтв на спадкове майно, саме у зв`язку із пропуском шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини, який визначений ст. 1270 ЦК України, а не з підстав, які б дали позивачу звернутися до суду для вирішення свого порушеного права.

Згідно ч.1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Враховуючи викладене, суд не вбачає правових підстав, визнання за позивачем право власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 3224984200:02:001:0114 та 3224984200:02:001:0115, площею 3,64 га та площею 3,37 га, що розташовані на території Малоснітинської сільської ради Фастівського району Київської області та на житловий будинок АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись Конституцією України, ст. ст. 15, 16, 1216, 1218, 1268 ЦК України, ст. ст. 4, 10, 13, 15, 16, 81, 258-259, 265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Малоснітинської сільської ради Фастівського району Київської області, третя особа: Фастівська районна державна нотаріальна контора Київської області про визнання права власності - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Реквізити сторін:

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , НОМЕР_2 , паспорт серія НОМЕР_3 виданий Ватутінським РУ ГУ МВС України в місті Києві 27 листопада 1997 року, адреса місця проживання: АДРЕСА_2 .

Малоснітиська сільська рада Фастівського району Київської області, код ЄДРПОУ 04361367, адреса місця знаходження: вул. Гагаріна, буд. 134, с. Мала Снітинка, Фастівський район, Київська область.

Фастівська районна державна нотаріальна контора Київської області, код ЄДРПОУ 02883724, адреса місця знаходження: вул. Шевченка, буд. 4, м. Фастів, Київська область.

Суддя Осаулова Н.А.

Повний текст рішення виготовлено 14.04.2021 р.

СудФастівський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення05.04.2021
Оприлюднено16.04.2021
Номер документу96254345
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —381/950/20

Рішення від 05.04.2021

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

Рішення від 05.04.2021

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

Ухвала від 17.11.2020

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

Ухвала від 27.07.2020

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

Ухвала від 21.04.2020

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні