ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" березня 2021 р. Справа№ 925/418/20
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Руденко М.А.
суддів: Пономаренка Є.Ю.
Дідиченко М.А.
при секретарі: Реуцькій Т.О.
представники сторін у судове засідання не з`явились
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення господарського суду Черкаської області від 15.12.2020 року
у справі №925/418/20 (суддя Чевгуз О.В.)
за позовом ОСОБА_1
до 1 Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченко-200"
2. Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради
про визнання недійсним рішення та скасування державної реєстрації
В С Т А Н О В И В:
Позивачка - ОСОБА_1 звернулась до Господарського суду Черкаської області з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченко-200" та Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради, в якому просить суд:
- визнати недійсними та скасувати оформлене протоколом рішення установчих зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченко-200", на підставі яких 18.03.2020 була здійснена державна реєстрація ОСББ "Шевченко-200" (номер запису 1 026 102 0000 019747);
- скасувати державну реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченко-200" (код ЄДРПОУ 43572423) шляхом скасування запису від 18.03.2020 за номером: 1 026 102 0000 019747 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що створення і державна реєстрація об`єднання співвласників багатоквартирного будинку були проведені з істотними порушеннями вимог закону - ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ", ст. 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку ".
Рішенням господарського суду Черкаської області від 15.12.2020 року в задоволенні позову відмовлено в повному обсязі.
Мотивуючи рішення, суд першої інстанції вказав, що позивачем не доведено суду належними та допустимими доказами підтвердження обставин того, що вона не була повідомлена належним чином про факт, дату, час, ініціаторів та порядок денний проведення установчих зборів щодо створення об`єднання співвласників вказаного багатоквартирного будинку, що свідчить про безпідставність доводів позивача про порушення відповідачем 1 ст. 6 Закону України Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" та ст. 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та є підставою для відмови у позові.
Не погодившись з вказаним рішенням, ОСОБА_1 звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Черкаської області від 15.12.2020 року у справі №925/418/20 повністю і ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції не досліджувалось, чи дійсно позивач отримував вказане повідомлення про проведення установчих зборів ОСББ, та чи форма такого повідомлення відповідає вимогам чинного законодавства. Суд першої інстанції безпідставно прийняв до розгляду надану відповідачем роздруківку із сайту ПАТ Укрпошта , оскільки вона не була засвідчена в порядку, передбаченому законодавством.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу №925/418/20 передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючого судді Руденко М.А. (доповідач у справі), судді Дідиченко М.А., Пономаренко Є.Ю.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 25.01.2021 (з урахуванням ухвали від 04.02.2021 про виправлення описки) відкрито апеляційне провадження у справі № 925/418/20 та призначено справу до розгляду на 16.03.2021.
12.02.2021 через відділ документального забезпечення суду від відповідача 2 надійшла заява, в якому останній просить розглянути справу без участі його представника.
15.02.2021 через відділ документального забезпечення суду від відповідача 1 надійшли пояснення на апеляційну скаргу, в яких останній заперечив проти вимог та доводів апеляційної скарги та просив залишити її без задоволення.
Представники сторін у судове засідання 16.03.2021 не з`явився, про причини неявки суд не повідомили, хоча про дату, час і місце розгляду справи представники були повідомлений належним чином (а.с.193-197 т.1).
Відповідно до ч. 12 ст. 270 ГПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Оскільки сторони були належним чином повідомлені про час та місце розгляду апеляційної скарги, явка сторін не визнавалася обов`язковою судом апеляційної інстанції, а участь в засіданні суду є правом, а не обов`язком сторони, Північний апеляційний господарський суд дійшов до висновку про можливість розгляду апеляційної скарги по суті в судовому засіданні 16.03.2021 за відсутності представників сторін
Вивчивши матеріали справи, розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, виходячи з вимог чинного законодавства, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач є власником квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно (а.с. 11, том 1).
Установчі збори, якими прийняте рішення про створення ОСББ "Шевченко-200", були скликані ініціативною групою зі скликання і проведення установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка, буд. в„– 200 (далі - ініціативна група), яка складалась з шести власників квартир у цьому будинку, а саме: ОСОБА_2 , власника квартири НОМЕР_1 ; ОСОБА_3 , власника квартири НОМЕР_2 ; ОСОБА_4 , власниці квартири НОМЕР_3 ; ОСОБА_5 , власниці квартири НОМЕР_4 ; ОСОБА_6 , власника квартири НОМЕР_5 ; ОСОБА_7 , власника квартири НОМЕР_6 .
На першому засіданні, що відбулося 20 січня 2020 року, ініціативна група серед інших питань прийняла рішення:
про скликання установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку 29 лютого 2020 року о 11 год. та проведення відповідної підготовчої роботи до них, зокрема, місцем проведення установчих зборів встановити адресу 18001, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Шевченко, будинок 200, 1 поверх;
підготувати повідомлення про проведення установчих зборів, яке вручити кожному власнику під розписку або направити рекомендованим листом;
розмістити повідомлення про дату та місце проведення зборів у
загальнодоступних місцях: при вході до під`їзду будинку на дошці оголошень, а також на дверях ліфту на кожному поверсі;
в порядок денний установчих зборів включити питання:
1. Про обрання голови та секретаря зборів;
2. Про створення об`єднання співвласників багатоквартирного будинку;
3. Про назву об`єднання співвласників багатоквартирного будинку;
4. Про затвердження Статуту об`єднання співвласників багатоквартирного будинку;
5. Про обрання керівних органів (правління, ревізійної комісії) об`єднання співвласників багатоквартирного будинку;
6. Про визначення особи, уповноваженої подати документи для державної реєстрації об`єднання співвласників багатоквартирного будинку.
- запропонувати назву ОСББ - "Шевченко-200";
- підготувати проект статуту ОСББ (а.с. 233-235, том 1).
Відповідно до протоколу № 2 від 31.01.2020 ініціативна група вирішила змінити адресу місця проведення установчих зборів та провести установчі збори зі створення об`єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: 18001, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Святотроїцька, 68, Перша міська гімназія, м. Черкаси, актова зала, 1 поверх (а.с. 236, том 1).
Співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка, буд. в„– 200 на Установчих зборах об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, що відбулися 29 лютого 2020 року, прийняте рішення, зокрема, про створення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченко-200" за адресою місцезнаходження даного багатоквартирного будинку, що підтверджується протоколом установчих зборів № 1/2020 від 29 лютого 2020 року(а.с. 41-220, том 1).
18 березня 2020 року ОСББ "Шевченко-200" зареєстроване у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, номер запису 1 026 102 0000 019747 (а.с. 226, том 1).
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає про те, що створення і державна реєстрація об`єднання співвласників багатоквартирного будинку були проведені з істотними порушеннями вимог закону - ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", ст. 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку". Так, вона не була повідомлена належним чином про факт, дату, час, ініціаторів та порядок денний проведення установчих зборів щодо створення об`єднання співвласників вказаного багатоквартирного будинку.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції вказав, що позивачем не доведено суду належними та допустимими доказами підтвердження обставин того, що вона не була повідомлена належним чином про факт, дату, час, ініціаторів та порядок денний проведення установчих зборів щодо створення об`єднання співвласників вказаного багатоквартирного будинку, що свідчить про безпідставність доводів позивача про порушення відповідачем 1 ст. 6 Закону України Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" та ст. 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та є підставою для відмови у позові.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Статтею 385 Цивільного кодексу України визначено, що, власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначаються Законом України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Порядок створення ОСББ, а також скликання і проведення установчих зборів ОСББ встановлений ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Відповідно до положень ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" (у редакції, що діяла на момент прийняття оскаржуваного рішення) об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Установчі збори об`єднання у новозбудованих багатоквартирних будинках можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на більше половини квартир та нежитлових приміщень у такому будинку. Для створення об`єднання скликаються установчі збори. Скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень.
Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного. Час і місце проведення обираються зручними для більшості можливих учасників зборів (ч.ч. 4, 5 ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку").
Установчі збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників. Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник на установчих зборах має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників (ч.ч. 6 - 9 ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку").
Норма статті 6 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , не встановлює адресу, за якою слід надсилати повідомлення про установчі збори (за адресою реєстрації співвласників або за адресою розташування нежитлового приміщення).
Проте, в статті 10 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку № 417 від 14.05.2015 з подальшими змінами (далі - Закон України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку ) чітко визначено порядок повідомлення про проведення зборів співвласників шляхом направлення рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в цьому багатоквартирному будинку, а також шляхом розміщення у загальнодоступному місці при вході до кожного під`їзду багатоквартирного будинку.
В матеріалах справи наявні докази повідомлення позивача про проведення 29.02.2020 установчих зборів ОСББ Шевченко-200 . Так, 14.02.2020 позивачу було направлено письмове повідомлення про проведення установчих зборів шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом), що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень листів № 2035 (а.с. 238-241, том 1). Номер поштового відправлення, яким позивачу направлено повідомлення про проведення установчих зборів - 1800101719332, у списку рекомендованих листів воно значиться під номером 38.
Вказаний доказ (а саме список згрупованих поштових відправлень) є належним та допустимим доказом дотримання відповідачем вимог ст. 6 Закону Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку .
Крім того, 17.02.2020 року позивач отримав рекомендований лист № 1800101719332, яким їй було направлено повідомлення про проведення установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, що підтверджується інформацією з сайту ПАТ "УКРПОШТА" в мережі Інтернет (а.с. 244, том 1).
Твердження апелянта, що вказаний витяг із сайту ПАТ Укрпошта не засвідчений належним чином, колегія суддів відхиляє, оскільки як вбачається з матеріалів справи такий витяг посвідчений підписом голови правління відповідача 2, вказано назву та скріплено печаткою відповідача 2.
Посилання апелянта, що інформація за штрихованим кодовим ідентифікатором 1800101719332 на сайті ПАТ Укрпошта відсутня колегія суддів також відхиляє, оскільки як вбачається із інформації із сайту Укрпошта інформація про наявність та стан пересилання поштових відправлень зберігається в системі лише протягом 6 місяців з моменту реєстрації.
Твердження позивача про те, що з наданих відповідачем доказів, в тому числі списку згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих неможливо встановити, чи саме повідомлення про проведення установчих зборів було направлено на адресу позивача, судом до уваги не приймається, оскільки діючим законодавством не передбачено вимог про надсилання повідомлення листом з описом вкладення.
Більше того, позивачем не було спростовано належними та допустимими доказами того, що листом, який 14.02.2020 відповідач направив на адресу позивача, було направлено інші документи, а не повідомлення про проведення оспорюваних зборів.
Крім цього, як вбачається з матеріалів справи, ініціативною групою було розміщено повідомлення про дату та місце проведення зборів у загальнодоступних місцях: при вході до під`їзду будинку на дошці оголошень, на дверях ліфту на кожному поверсі будинку за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка, буд. № 200.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла до висновку, що повідомлення позивача про проведення оспорюваних установчих зборів відбулось з дотриманням частини четвертої статті 6 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку .
Посилання апелянтів на порушення відповідачем порядку повідомлення інших власників багатоквартирного будинку про проведення установчих зборів колегія суддів відхиляє, оскільки відповідно до роз`яснень, наведених Верховним Судом України в постанові Пленуму Верховного Суду України № 13 від 24.10.2008 Про практику розгляду судами корпоративних спорів акціонери (учасники) господарського товариства не вправі звертатися до суду за захистом прав та інтересів інших акціонерів (учасників) товариства та самого товариства поза відносинами представництва, а також обґрунтовувати свої вимоги порушенням прав інших акціонерів (учасників) товариства.
Стосовно наявності кворуму під час проведення установчих зборів колегія суддів зазначає наступне.
Як вбачається з протоколу від 29.02.2020, на установчих зборах ОСББ Шевченко-200 взяли участь 114 особи співвласників, яким належить право власності на квартири і нежитлові приміщення загальною площею 4 185,964 м.кв., в т.ч. присутні на установчих зборах 44 осіб - співвласників, яким належить право власності на квартири і нежитлові приміщення загальною площею 1559,156 м.кв.; шляхом письмового опитування 70 особи - співвласники, яким належить право власності на квартири і нежитлові приміщення загальною площею 2626,808 м.кв.
Відповідно то статті 6 Закону "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ":
Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. (ч. 7).
Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник на установчих зборах має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. (ч. 8).
Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників. (ч. 9).
Якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною дев`ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважається неприйнятим. (ч. 10).
Письмове опитування під час установчих зборів об`єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".(ч. 11).
Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення установчих зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти").(ч. 12).
Згідно з частиною 8 статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" якщо під час проведення зборів співвласників для прийняття рішення не набрано встановленої частиною шостою цієї статті кількості голосів "за" або "проти", проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення зборів співвласників. Якщо протягом цього строку необхідної кількості голосів "за" не набрано, рішення вважаються неприйнятими. Письмове опитування співвласників проводиться ініціативною групою та іншими співвласниками за бажанням. Письмове опитування може проводитися щодо одного або декількох питань одночасно. Питання - це текст, у якому викладається пропозиція у вигляді резолюції, щодо якої учаснику опитування пропонується відповісти "за", "проти" або "утримався". Питання повинно мати чітке і зрозуміле формулювання, що не допускає різних тлумачень. Письмове опитування співвласників проводиться шляхом власноручного заповнення ними листків опитування, в яких зазначаються день опитування, прізвище, ім`я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представників), відповідь співвласника на питання "так", "ні" або "утримався", особистий підпис співвласника та особи, яка проводила опитування. Голосування від імені співвласника представником здійснюється в порядку представництва згідно з вимогами цивільного законодавства. Кожен співвласник, який має право голосу, може реалізувати це право під час проведення такого опитування лише один раз з одного питання. Забороняється в процесі проведення письмового опитування співвласників примушувати їх до голосування за або проти прийняття відповідного рішення чи винагороджувати їх за це в будь-якій формі. За результатами підрахунку результатів письмового опитування співвласників особи, які проводили письмове опитування, вносять його результати до протоколу зборів та підводять загальні підсумки голосування щодо всіх питань. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані на зборах співвласників, і голоси співвласників, отримані під час проведення письмового опитування. Листки письмового опитування співвласників пронумеровуються, прошнуровуються та додаються до відповідного протоколу зборів.
Як вбачається із списку присутніх учасників на установчих зборах 29.02.2020, з урахуванням листків письмового опитування та присутніх особисто всього в установчих зборах взяли участь 114 особи співвласників, яким належить право власності на квартири і нежитлові приміщення загальною площею 4 185,964 кв.м.
За створення ОСББ та затвердження статуту проголосувало 113 особи співвласників, яким належить право власності на квартири і нежитлові приміщення загальною площею 4153,864 кв.м., що в результаті склало 57,33 % від загальної кількості голосів співвласників. Отже, рішення про створення ОСББ Шевченко-200 набрало необхідну кількість голосів "за" та вважається прийнятим, а тому спірні установчі збори 29.02.2020 були правомочними з огляду на наявність кворуму.
Крім того, щодо порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача, внаслідок прийняття рішення про створення об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Шевченко-200 колегія суддів враховує наступне.
Рішення загальних зборів є актом ненормативного характеру (індивідуальним актом), тобто офіційним письмовим документом, що породжує певні правові наслідки, які спрямовані на регулювання господарських відносин і мають обов`язковий характер для суб`єктів цих відносин.
У зв`язку з цим підставами для визнання правових актів індивідуальної дії (ненормативних актів) незаконними (недійсним) є невідповідність їх вимогам чинного на час його видання (затвердження) законодавства; порушення вимог закону під час скликання та проведення загальних зборів; позбавлення, у даному випадку, співвласників квартир або нежитлових приміщень юридичної особи можливості взяти участь у загальних зборах.
Відповідно до частини другої статті 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Статтями 15, 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, яке реалізується шляхом звернення до суду.
Виходячи зі змісту наведених статей Цивільного кодексу України, статті 20 Господарського кодексу України та Господарського процесуального кодексу України, застосування певного способу судового захисту вимагає доведеності належними доказами сукупності таких умов: наявності у позивача певного (інтересу); порушення (невизнання або оспорювання) такого права (інтересу) з боку відповідача; належності обраного способу судового захисту (адекватність наявному порушенню та придатність до застосування як передбаченого законодавством). Відсутність (недоведеність) будь-якої з означених умов унеможливлює задоволення позову.
У відповідності до загальних вимог законодавства безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв`язку з порушенням прямих вказівок закону є: прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення або у разі неможливості встановлення наявності кворуму; прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів; прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного, на розгляд яких не було отримано згоди усіх присутніх на загальних зборах; відсутність протоколу загальних зборів.
Для визнання недійсним рішення загальних зборів з підстав, які не є безумовними згідно з вказівкою закону, необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів співвласника та з`ясувати дотримання порядку скликання загальних зборів, зокрема щодо належного повідомлення позивача про такі збори.
Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлений, господарський суд не має підстав для задоволення позову. Не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних (установчих) зборів юридичної особи, є підставами для визнання недійсними прийнятих ними рішень.
Частиною 2 ст. 110 ЦК України встановлено, що юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.
Враховуючи предмет даного позову, колегія суддів вказує, що рішення установчих зборів в частині створення ОСББ та затвердження його статуту, найменування та місцезнаходження, виборів правління, обрання особи, уповноваженої на проведення дій щодо реєстрації об`єднання, безпосередньо стосуються відносин створення ОСББ Шевченко-200 , як юридичної особи, а вимоги позивача визнати їх недійсними, спрямовані на припинення ОСББ Шевченко-200 .
Частиною 2 ст. 4 ГПК України визначено, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Апеляційний господарський суд вважає, що обставина порушення права позивача на повідомлення і участь у спірних установчих зборах відповідача, навіть у випадку її доведення, може використовуватись виключно для обґрунтування порушення цього права, а не наявності у позивача правомірного інтересу у припиненні існування цієї юридичної особи. Аналогічна позиція була викладена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 16.10.2018 по справі № 916/4625/15.
Колегія суддів зауважує, що створення ОСББ жодним чином не позбавляє позивача можливості реалізувати своє право на прийняття участі в управлінні будинком, натомість ліквідація об`єднання призведе до негативних наслідків для інших мешканців будинків, волевиявлення яких було спрямовано на створення ОСББ.
А тому, оскільки позивачем не було доведено належними та допустимими доказами порушення порядку скликання установчих зборів, зокрема неповідомлення про скликання установчих зборів, що визначене підставою позову, а загальні збори відбулись за наявності кворуму, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для визнання недійним рішення установчих зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченко-200", оформлених протоколом № 1/2020 від 29.02.2020.
Суд першої інстанції також дійшов до правомірного висновку про відмову у задоволені позовної вимоги про скасування державної реєстрації Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченко-200" (код ЄДРПОУ 43572423), як похідної вимоги від визнання недійсних рішень установчих зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченко-200", які оформлені протоколом № 1/2020 від 29.02.2020, у задоволенні якої було відмовлено.
Статтею 74 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
Дослідивши матеріали наявні у справі, апеляційний суд робить висновок, що суд першої інстанції дав належну оцінку доказам по справі та виніс законне і обґрунтоване рішення, яка відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам і матеріалам справи.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновку місцевого господарського суду з огляду на вищевикладене.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає, що скаржником не доведено обґрунтованість своєї апеляційної скарги, докази на підтвердження своїх вимог не надано, апеляційний суд погоджується із рішенням господарського суду Черкаської області від 15.12.2020 року у справі № 925/418/20, отже підстав для її скасування або зміни в межах доводів та вимог апеляційної скарги не вбачається.
Судові витрати (судовий збір) за подачу апеляційної скарги на підставі ст.129 ГПК України покладаються на скаржника.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст.129, 252, 263, 269, 270, 273, 275, 276, 281-285 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В :
1. Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Черкаської області від 15.12.2020 у справі № 925/418/20 залишити без задоволення.
2. Рішення господарського суду Черкаської області від 15.12.2020 у справі № 925/418/20 залишити без змін.
3. Судові витрати зі сплати судового збору за подачу апеляційної скарги покласти на апелянта.
4. Матеріали справи № 925/418/20 повернути до суду першої інстанції.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання її повного тексту.
Повний текст судового рішення складено 14.04.2021.
Головуючий суддя М.А. Руденко
Судді Є.Ю. Пономаренко
М.А. Дідиченко
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 16.03.2021 |
Оприлюднено | 16.04.2021 |
Номер документу | 96274055 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Руденко М.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні