ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2021 року м. Житомир справа № 240/16870/20
категорія 111020300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро Фарм" про винесення рішення про надання дозволу на погашення податкового боргу,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління ДПС у Житомирській області із позовом, в якому просить винести рішення про надання Головному управлінню ДПС у Житомирській області дозвіл на погашення 932550,53 грн суми податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро Фарм" за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за відповідачем рахується податкова заборгованість у сумі 932550,53 грн. Оскільки інкасові доручення для стягнення податкового боргу з банківських рахунків відповідача були повернуті, тому контролюючий орган звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 05.10.2020 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку загального позовного провадження та призначено розгляд справи на 05.11.2020. Встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.
05.11.2020, 08.12.2020 справа не розглядалась у зв`язку з відсутністю представника відповідача та відкладена на 21.01.2021.
Відповідач у встановлений строк відзив на позовну заяву не надіслав.
В підготовчому засіданні 21.01.2021 представник позивача просив задовольнити позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві, та розглянути справу за відсутності представника відповідача у зв`язку із третьою неявкою до суду. Суд усною ухвалою, внесеною секретарем до протоколу судового засідання, закрив підготовче засідання та перейшов до розгляду справи по суті у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені позивачем доводи, суд дійшов наступного висновку.
Встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Євро Фарм" зареєстроване як юридична особа 04.09.2012 і як платник податків перебуває на податковому обліку в Житомирському управлінні ГУ ДПС у Житомирській області.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Судом встановлено, що на підставі постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 16.11.2016 у справі № 806/1940/16, задоволено позов та стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро Фарм" на користь державного бюджету в особі Житомирської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області податковий борг у розмірі 110832,61 грн.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 24.01.2017 у справі № 806/2935/16, задоволено позов та стягнуто з Товариство з обмеженою відповідальністю "Євро Фарм" на користь державного бюджету в особі Житомирської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області 82488 грн 36 коп. податкового боргу.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 30.08.2017 у справі № 806/2191/17, позов задоволено та стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро Фарм" на користь державного бюджету в особі Головного управління ДФС у Житомирській області податковий борг в сумі 84138,14 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 02.11.2018 у справі № 0640/4374/18, позов задоволено та стягнуто з рахунків у банку, що обслуговують Товариство з обмеженою відповідальністю "Євро Фарм" податкову заборгованість із орендної плати за землю за період з січня 2017 року по березень 2018 року та з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2017 рік та І-ІІ квартали 2018 року, а також штрафних санкцій та пені в сумі 452669,11 грн.
Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з пунктами 87.1, 87.2 статті 87 Податкового кодексу України, джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 88.1 статті 88 ПК України визначено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
За змістом пункту 89.2 статті 89 Податкового кодексу України, право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому. У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.
Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення (пункт 88.2 статті 88 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 89.3 статті 89 Податкового кодексу України, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред`являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.
Згідно з пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95 Податкового кодексу України).
Абзацом першим пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Позивачем на виконання вимог статті 59 Податкового кодексу України сформовано податкову вимогу № 213110-51 від 06.06.2019 (а.с.35).
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
17.10.2018 податковим керуючим, на підставі рішення заступника начальника контролюючого органу від 03.02.2016 про опис майна у податкову заставу відповідача, було проведено опис такого майна, за результатами якого складено акт опису майна №208 (а.с.37).
Як з`ясовано судом, згідно з пунктом 89.8 статті 89 Податкового кодексу України, позивачем зареєстровано у відповідному державному реєстрі податкову заставу майна відповідача, свідченням чого є витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна № 209765319 від 21.05.2020 (а.с.38-42).
3 метою виконання зазначених вище рішень судів позивачем до банківських установ надсилались інкасові доручення на суму податкового боргу, однак вони були повернуті контролюючому органу без виконання, відтак погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів не призводять до сплати податкового боргу.
Згідно з статтею 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законодавством України; система оподаткування, податки і збори встановлюються виключно законами України.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Позивачем на підтвердження суми заборгованості відповідача додано до позовної заяви зведений розрахунок сум податкового боргу, згідно з якими заборгованість відповідача складає 932550,53 грн.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи наведене, а також те, що на час розгляду справи заборгованість не сплачена, суд задовольняє адміністративний позов.
Враховуючи положення частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України та відсутність судових витрат суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м.Житомир,10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 43142501) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро Фарм" (вул. Шевченка, 25-А, с.Тетерівка, Житомирський район, Житомирська область,12420. РНОКПП/ЄДРПОУ: 38349577) про винесення рішення про надання дозволу на погашення податкового боргу - задовольнити.
Надати дозвіл Головному управлінню ДПС у Житомирській області на погашення суми податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро Фарм" у розмірі 932550 (дев`ятсот тридцять дві тисячі п`ятсот п`ятдесят) грн 53 коп. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Єфіменко
Рішення суду складено у повному обсязі: 15 квітня 2021 року.
Суд | Житомирський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2021 |
Оприлюднено | 19.04.2021 |
Номер документу | 96276961 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Єфіменко Ольга Володимирівна
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Єфіменко Ольга Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні