Рішення
від 15.04.2021 по справі 408/1549/20-ц
БІЛОВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 408/1549/20

Провадження № 2/408/691/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 квітня 2021 року Біловодський районний суд Луганської області,

в складі: головуючого- судді: Булгакової Г.В.

при секретарі: Ришковій Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Біловодська, Луганської області

цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Войтенко Олександр Миколайович, до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Войтенко О.М., звернулася до Біловодського районного суду Луганської області з дійсною позовною заявою до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, посилаючись на наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача, ОСОБА_3 , який за життя, 11 лютого 2008 року, склав заповіт на ім`я позивача, заповівши їй усі свої права та обов`язки, які йому належать на момент складання заповіту, а також ті права та обов`язки, які можуть належати йому у майбутньому, щодо земельного паю, який розташований на території Широківської сільської ради. Про цей заповіт ОСОБА_1 дізналася лише в жовтні 2019 року під час телефонної розмови з родичем, що і стало причиною пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини, оскільки раніше вона вважала, що її сестра, відповідач ОСОБА_2 , є єдиним спадкоємцем першої черги за законом, яка прийняла та оформила всю спадщину після померлого батька.

Вказує, що до спадкового майна входять, зокрема, земельні ділянки, які батько мав у власності на підставі: Державного акту на право приватної власності на землю серії І-ЛГ № 054405, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю 24.05.1999 року за № 194; Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 939837, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі 12.04.2012 року за № 442488701002042; Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 939835, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі 12.04.2012 року за № 442488701002041.

Після того, як позивачу стало відомо про наявність спадкового майна та заповіту на нього, вона звернулась до державного нотаріуса Станично-Луганської державної нотаріальної контори Луганської області Кондратьєва В.М. із заявою з приводу оформлення спадкових прав за заповітом, проте нотаріусом було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії та рекомендовано звернутися до суду для визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини.

У зв`язку із наведеним, позивач ОСОБА_1 просила суд визначити їй додатковий строк тривалістю три місяці для прийняття спадщини після померлого батька.

Позивач у судове засідання не з`явилася, просила розглянути справу без її участі.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, звернувся до суду із заявою, в якій просив розглянути справу за його та позивача відсутності.

Відповідач в судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, про причини неявки суд не повідомила, відзив на позовну заяву не надала.

Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги є такими, що відповідають вимогам чинного законодавства і підлягають задоволенню з наступних підстав.

Позивач ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 18.12.1962, та копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 16.10.1984, щодо підтвердження дошлюбного прізвища позивача.

Відповідач ОСОБА_2 також є донькою ОСОБА_3 , про що свідчить копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 20.03.1974, копія свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_4 від 25.01.2008 та копія Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища № 00019860765 від 29.03.2018.

11 лютого 2008 року ОСОБА_3 склав заповіт, який було посвідчено секретарем виконавчого комітету Широківської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області Нескоромною З.С. і зареєстрованого в реєстрі за № 150, згідно якого на випадок своєї смерті заповів ОСОБА_1 усі свої права та обов`язки, які йому належать на момент складання заповіту, а також ті права та обов`язки, які можуть належати йому у майбутньому, щодо земельного паю, який розташований на території Широківської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 , виданого 08.11.2019 виконавчим комітетом Широківської сільської ради Станично-Луганського району.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина до складу якої, зокрема, входить земельна ділянка, що належала померлому на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії І-ЛГ № 084405, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю 24.05.1999 року за № 194

ОСОБА_3 з червня 1962 року по 18 вересня 2017 року проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , на день смерті та на протязі шести місяців після, за цією адресою також проживала та була зареєстрована його донька ОСОБА_2 , що підтверджується довідкою №255, виданою 28.03.2018 виконавчим комітетом Широківської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області.

Матеріалами спадкової справи підтверджується, що ОСОБА_2 зверталася до Станично-Луганської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 , нотаріусом було заведено спадкову справу № 150, та видано на її імя свідоцтво про право на спадщину, яка складається із автомобіля марки ВАЗ, модель 2121, випуску 1983 року, реєстраційний номер НОМЕР_6 .

18 листопада 2019 року ОСОБА_1 , через свого представника ОСОБА_4 , також звернулася до Станично-Луганської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на право земельну частку (пай) після смерті ОСОБА_3 , однак нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки ОСОБА_1 пропустила зазначений законом строк шість місяців для звернення до нотаріуса із відповідною заявою, що підтверджується постановою державного нотаріуса Станично-Луганської державної нотаріальної контори Кондратьєва В.М.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Статтею 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно змісту ст. 1272 ЦК України позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається: 1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори; 2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.

Згідно роз`яснень, викладених у п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30 травня 2008 року, особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Відповідно до висновків, викладених Верховним Судом у постанові від 21.09.2020, справа №130/2517/18, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини. У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Статтею 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини вбачається, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права .

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини по справі Ілхан проти Туреччини від 27 червня 2000 року вбачається, що при вирішення питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.

Таким чином, оскільки факти, які викладені в позовній заяві знайшли своє підтвердження, суд приходить до висновку про те, що причини пропуску позивачем строку прийняття спадщини слід визнати поважними, оскільки остання вчасно не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини з причин необізнаності про наявність заповіту складеного на її ім`я, крім того їй не було відомо про наявність спадкового майна після померлого батька, суд вважає позов обґрунтованим і таким що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 76-81, 258, 259, 264, 265, 268 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_2 , в інтересах якої діє адвокат Войтенко Олександр Миколайович, РНОКПП НОМЕР_8 , адреса: АДРЕСА_3 , до ОСОБА_2 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_4 , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визнати причини пропуску строку для прийняття спадщини ОСОБА_1 , після смерті батька - ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , поважними.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк в три місяці з дня набрання законної сили рішення суду для подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті батька - ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Луганського апеляційного суду безпосередньо або через Біловодський районний суд Луганської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Г. В. Булгакова

СудБіловодський районний суд Луганської області
Дата ухвалення рішення15.04.2021
Оприлюднено16.04.2021
Номер документу96291750
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —408/1549/20-ц

Рішення від 15.04.2021

Цивільне

Біловодський районний суд Луганської області

Булгакова Г. В.

Ухвала від 16.02.2021

Цивільне

Біловодський районний суд Луганської області

Булгакова Г. В.

Ухвала від 26.01.2021

Цивільне

Біловодський районний суд Луганської області

Булгакова Г. В.

Ухвала від 18.01.2021

Цивільне

Біловодський районний суд Луганської області

Булгакова Г. В.

Ухвала від 09.11.2020

Цивільне

Біловодський районний суд Луганської області

Булгакова Г. В.

Ухвала від 26.08.2020

Цивільне

Біловодський районний суд Луганської області

Булгакова Г. В.

Ухвала від 28.07.2020

Цивільне

Біловодський районний суд Луганської області

Булгакова Г. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні