Справа № 2-2011/09 Провадження №22-ц/802/646/21 Головуючий у 1 інстанції: Логвинюк І. М. Категорія:39 Доповідач: Здрилюк О. І.
ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
15 квітня 2021 року місто Луцьк
Волинський апеляційний суд у складі судді судової палати з розгляду цивільних справ Здрилюк О.І., вивчивши апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_1 на рішення Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 17 грудня 2009 року у цивільній справі за позовом Відкритого акціонерного товариства Комерційний Банк Надра до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
В С Т А Н О В И В :
Рішенням Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 17 грудня 2009 року позов Відкритого акціонерного товариства Комерційний Банк Надра у цій справі задоволено.
Стягнуто з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на користь Відкритого акціонерного товариства Комерційний Банк Надра солідарно 328876,66 грн. заборгованості за кредитним договором. Вирішено питання про судові витрати.
Відповідач ОСОБА_1 08 квітня 2021 року подала засобами поштового зв`язку апеляційну скаргу на вказане судове рішення, у якій одночасно клопоче про поновлення строку на апеляційне оскарження.
У відкритті апеляційного провадження необхідно відмовити з таких підстав.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів .
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до ч.2 ст.358 ЦПК України, незалежно від поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження, суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у разі, якщо апеляційна скарга подана після спливу одного року з дня складення повного тексту судового рішення, крім випадків:
1) подання апеляційної скарги особою, не повідомленою про розгляд справи або не залученою до участі в ній, якщо суд ухвалив рішення про її права, свободи, інтереси та (або) обов`язки;
2) пропуску строку на апеляційне оскарження внаслідок виникнення обставин непереборної сили.
Повний текст оскаржуваного відповідачкою ОСОБА_1 рішення суду першої інстанції складено 17 грудня 2009 року (а.с.32-33).
Зі змісту зазначеного судового рішення та журналу судового засідання вбачається, що відповідач особисто брала участь у судовому засіданні 17.12.2009, давала пояснення та приймала участь у судових дебатах, після закінчення яких, вийшовши з нарадчої кімнати, суд оголосив ухвалене у справі рішення (а.с.29-33).
Крім того, перебіг строку оскарження не пов`язується Законом (ст. 358 ЦПК України) із наявністю/відсутністю доказів про отримання копій процесуальних документів, чи бажанням/небажанням особи своєчасно отримувати судові документи по відомих їй судових провадженнях.
Також апеляційна скарга не містить обґрунтування про пропуск строку на апеляційне оскарження внаслідок виникнення обставин непереборної сили.
Відповідно до прецедентної практики Європейського суду з прав людини, сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження (п.41, 47 Рішення ЄСПЛ у справі Пономарьов проти України , № 3236/03 від 03.04.2008 року, у справі Мушта проти України , № 8863/06 від 18.11.2010 року).
Пунктом першим статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантовано, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Порушення пункту першого статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод констатував Європейський суд з прав людини у справі Устименко проти України (заява № 32053/13).
Суд вказав, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, повинно тлумачитися у світлі Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, який передбачає дотримання принципу res judicata, тобто принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов`язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише коли він зумовлений особливими непереборними обставинами.
Отже, якщо звичайний строк оскарження поновлюється зі спливом значного періоду часу, таке рішення може порушити принцип правової визначеності. Тим більше, якщо строк поновлюється без поважних причин.
Що стосується забезпечення реалізації права на оскарження судового рішення у контексті пропуску строку на таке оскарження, у рішеннях ЄСПЛ сформувалась стала практика, відповідно до якої поновлення строків на оскарження може бути виправданим, якщо: 1) пропуск строку є поважний, об`єктивно незалежний від волі та поведінки скаржника, а тим більше, якщо пропуск строку стався з вини судів попередніх інстанцій, зокрема, у зв`язку з несвоєчасним врученням повного тексту судового рішення при одночасній добросовісній поведінці скаржника та вчиненні останнім усіх залежних від нього дій з метою отримання такого рішення; 2) оскарження судового рішення здійснюється не з метою перегляду остаточного рішення, а обумовлене метою виправлення судової помилки, яка має суттєве значення для захисту прав та інтересів особи або становить значний суспільний або у, виняткових випадках, державний інтерес.
Одним із визначальних критеріїв для прийняття судом рішення про поновлення чи непоновлення строку є досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, з обов`язковим врахуванням того, що одним з основних елементів принципу верховенства права є принцип правової визначеності. При цьому дотримання строків однаковою мірою стосується всіх учасників судового спору, які мають абсолютне право на справедливий розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
З урахуванням наведеного, а саме тієї обставини, що після складення повного тексту оскаржуваного відповідачкою ОСОБА_1 судового рішення сплило більше десяти років, відповідач була повідомлена судом першої інстанції про день та годину розгляду справи, особисто брала участь у судовому засіданні 17.12.2009, жодних обставин непереборної сили для своєчасного оскарження судового рішення не зазначає, а тому відсутні передбачені законом підстави для відкриття апеляційного провадження за поданою ОСОБА_1 апеляційною скаргою на рішення Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 17 грудня 2009 року, у зв`язку із чим необхідно відмовити у відкритті апеляційного провадження за поданою апеляційною скаргою, що відповідає ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою судові процедури повинні бути справедливі для усіх учасників процесу.
Керуючись ч.2 ст.358 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Відмовити у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою відповідача ОСОБА_1 на рішення Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 17 грудня 2009 року у цивільній справі за позовом Відкритого акціонерного товариства Комерційний Банк Надра до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її складення.
Суддя апеляційного суду О. І. Здрилюк
Суд | Волинський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2021 |
Оприлюднено | 16.04.2021 |
Номер документу | 96299087 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Волинський апеляційний суд
Здрилюк О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні