Справа № 496/1138/20
Провадження № 2/496/888/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 березня 2021 року м. Біляївка
Біляївський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Пендюри Л.О.
за участю секретаря - Богдан Ю.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін в залі суду м. Біляївка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання договору оренди землі та стягнення орендної плати,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулась до суду з позовом, в якому просить розірвати договір оренди землі, укладений 06.06.2017 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , кадастровий номер: 5121081700:01:001:0349 та стягнути з відповідача заборгованість за орендною платою за 2017, 2018, 2019 роки у загальному розмірі 16344 грн., а також витрати пов`язані зі сплатою судового збору та на правову допомогу.
Свої вимоги мотивує тим, що 06.06.2017 року ОСОБА_3 уклала з ОСОБА_2 договір оренди земельної ділянки площею 6,5265 га, кадастровий номер: 5121081700:01:001:0349 з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться за адресою: Одеська область, Біляївський район, територія Вигодянської сільської ради. Вказаний договір було укладено строком на 7 років, з орендною платою у грошовій або натуральній або відробітковій формах у розмірі не менше ніж 3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки на рік, що на момент укладення договору становить 5448 грн.
Позивачка 21.12.2018 року успадкувала після смерті ОСОБА_3 вказану земельну ділянку та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом.
Посилаючись на те, що відповідач за 2017, 2018, 2019 роки не сплачує орендну плату, а тому вона просить суд розірвати договір оренди та стягнути заборгованість по орендній платі з відповідача.
Позивачка в судове засідання не з`явилася, але від її представника надійшла до суду заява, в якій він вказав, що на позовних вимогах наполягає та просить розгляд справи проводити у його відсутність та відсутність позивачки.
Відповідач до судового засідання не з`явився, подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з хворобою, проте доказів підтверджуючих знаходження на лікарняному суду не надав, крім цього, це повторна його неявка до судового засідання, а тому відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України суд вважає можливим розгляд справи проводити за відсутності відповідача.
Відзив на позовну заяву відповідач не подав, а тому суд вважає можливим ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, відповідно до ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що 06.06.2017 року ОСОБА_3 уклала з ОСОБА_2 договір оренди земельної ділянки площею 6,53 га, кадастровий номер: 5121081700:01:001:0349 з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться за адресою: Одеська область, Біляївський район, територія Вигодянської сільської ради. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на день укладення договору становить 181610,03 грн. П. 9 договору передбачено, що орендна плата орендарем вноситься у сумі 5448 грн. у грошовій або натуральній або відробітковій формах у розмірі не менше ніж 3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки на рік із якої вираховується податок з доходів орендодавця згідно Податкового кодексу України.
Згідно п. 37 договору, вказаний договір припиняється шляхом його розірвання в тому числі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором.
Пунктом 39 договору передбачено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізацію юридичної особи - орендодавця не є підставою для зміни умов або розірвання договору. У разі смерті орендодавця, дія договору оренди земельної ділянки не припиняється.
Вказаний договір оренди зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 16.06.2017 року, запис № 21084509.
З свідоцтва про право на спадщину за законом від 21 грудня 2018 року вбачається, що спадкоємцем майна ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 є її донька ОСОБА_1 . Спадкове майно складається з земельної ділянки площею 6,5265 га, кадастровий номер: 5121082400:01:001:1022, що розташована за адресою: Одеська область, Біляївський район, Вигодянська сільська рада. (а.с. 17) Право власності позивачки на вказану земельну ділянку зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, про що свідчить відповідний витяг (а.с. 16).
Відповідно до ч. 1 ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), а ст. 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Отже, позивачка, набувши в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на земельну ділянку, яка є предметом договору оренди землі, укладеного 06.06.2017 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , у відповідності до положень ст.ст. 1216, 1218 ЦК України та п. 39 договору оренди стала правонаступником усіх її прав та обов`язків по вказаному договору оренди.
Відповідно ч. 4 ст. 373 ЦК України власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення.
За змістом ч. 1 ч. 2 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Спеціальним нормативно-правовим актом, що регулює правовідносини з оренди земельних ділянок, є Закон України Про оренду землі від 06.10.1998 № 161-XIV (далі - ЗУ Про оренду землі ).
Відповідно до ст. 1 ЗУ Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ч. 1 ст. 2 ЗУ Про оренду землі ).
Частинами 3, 4 ст. 31 Закону України Про оренду землі передбачено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Згідно з ч. 1 ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 ЗУ Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору.
Так, статтею 24 ЗУ Про оренду землі встановлено, що орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до п. в ч. 1 ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов`язані: своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Пунктом д ч. 1 ст. 141 ЗК України передбачено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Суд вважає, що факт несплати орендної плати відповідачем за 2017-2019 роки, є систематичним та порушує умови договору, а тому є підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки та стягнення з відповідача заборгованості по орендній платі.
Позивач у позовній заяві просив стягнути з відповідача на свою користь судові витрати пов`язані зі сплатою судового збору та на правову допомогу.
Згідно ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Відповідно до п. 1 ч. 3 вказаної статті до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно ч. 2 ст. 137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Позивачка 02.03.2020 року уклала договір про надання правової допомоги з адвокатом Нижник Г.І. та згідно квитанції до прибуткового касового ордеру №29/03 від 29 березня 2021 року сплатила за вказаним договором 6000 грн.
Відповідно до детального опису робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом за договором про надання правничої допомоги від 02.03.2020 року адвокатом була виконана робота:
-ознайомлення з матеріалами та документами - 1 година;
-формування правової позиції. Дослідження та пошук судової практики. Написання позовної заяви. Підготовка додатків до позовної заяви - 3 години;
-підготовка заяви про витребування доказів - 30 хв.;
-участь у судовому засіданні 30 хв.;
-підготовка заяви про залучення доказів витрат на правничу допомогу, копію договору оренди земельної ділянки - 1 година.
Вартість 1 години складає 1000 грн.
Оскільки сторони до судового засідання не з`явились та судове засідання відбулось за відсутності учасників справи, а тому суд вважає необхідним стягнути з відповідача витрати на правову допомогу у розмірі 5500 грн.
Позивачкою при зверненні до суду було сплачено судовий збір у розмірі 1681 грн. 60 коп., а тому відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України вказані витрати підлягають покладенню на відповідача.
Керуючись ст. ст. 373, 627, 629, 651, 792 ЦК України, ст. ст. 96, 141 ЗК України, ЗУ Про оренду землі , ст. ст. 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання договору оренди землі та стягнення орендної плати - задовольнити.
Розірвати договір оренди землі від 06.06.2017 року, укладений між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , кадастровий номер: 5121081700:01:001:0349, зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 16.06.2017 року, запис № 21084509.
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 04.01.1999 року Біляївським РВ УМВС України в Одеській області, що проживає за адресою АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 04.01.1999 року Біляївським РВ УМВС України в Одеській області, ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ) заборгованість по орендній платі за землю 16344 грн., судові витрати, які складаються з витрат на правову допомогу у розмірі 5500 грн. та судовий збір у розмірі 1681 грн. 60 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його отримання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Одеського апеляційного суду через Біляївський районний суд Одеської області протягом тридцяти днів з дня його отримання.
Суддя Л.О. Пендюра
Суд | Біляївський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 30.03.2021 |
Оприлюднено | 19.04.2021 |
Номер документу | 96310431 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Біляївський районний суд Одеської області
Пендюра Л. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні