Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.04.2021 Справа №607/20646/20
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді - Сливки Л.М.
секретаря судового засідання - Хамелко О. Ю.,
за відсутності учасників процесу,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Башуцький Ігор Ярославович до Почапинської сільської ради, Тернопільського району, Тернопільської області, Підгороднянської сільської ради, Тернопільського району, Тернопільської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Башуцький І.Я. пред`явив до суду позов до відповідача Почапинської сільської ради, Тернопільського району, Тернопільської області, у якому просить визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , терміном два місяці з дня набрання законної сили рішення суду. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його ( ОСОБА_1 ) племінник - ОСОБА_2 , із яким вони спільно проживали у с. Забойки, Тернопільського району, Тернопільської області. За життя ОСОБА_2 заповіту складено не було. Після його смерті відкрилась спадщина на все належне ОСОБА_2 майно, в тому числі і на земельну ділянку, площею 0,3584 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із кадастровим номером 6125287000:01:001:1080, що розташована на території Почапинської сільської ради, Тернопільського району, Тернопільської області. Однак, позивач ОСОБА_1 не звертався у нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини, оскільки вважав себе таким, що спадщину прийняв, позаяк проживав разом із спадкодавцем ОСОБА_2 до дня його смерті. Вказана земельна ділянка з 17 жовтня 2016 року перебуває в оренді ТОВ ДОБРОБУТАГРО . На початку жовтня 2020 року ТОВ ДОБРОБУТАГРО повідомило його про необхідність надати копію свідоцтва про право на спадщину для заміни сторони у договорі оренди. 06 жовтня 2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Тернопільського районного нотаріального округу Захарків Т.Б. із усною заявою про видачу у свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, проте, нотаріусом у видачі вказаного свідоцтв відмовлено, оскільки ОСОБА_1 не надав доказів, щодо спільної реєстрації місця проживання із спадкодавцем, та рекомендували звернутися до суду із позовом про продовження строку для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини. Також позивач вказує, що інших спадкоємців після померлого ОСОБА_2 немає. За таких обставин, позивач вважає, що строк для прийняття спадщини пропущено ним з поважних причин, оскільки він проживав разом із спадкодавцем на час його смерті, не подавав заяв про відмову від прийняття спадщини, та, на його думку, підставно вважав себе таким, що спадщину прийняв. З цих підстав просить позов задовольнити.
Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 04 січня 2021 року відкрите провадження у вказаній цивільній справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні.
В процесі розгляду справи судом залучено до участі у розгляді справи у якості співвідповідача Підгороднянську сільську раду, Тернопільського району, Тернопільської області.
Відзиву на позов від відповідачів Почапинської сільської ради, Тернопільського району, Тернопільської області, Підгороднянської сільської ради, Тернопільського району, Тернопільської області до суду не надходило.
16 березня 2021 року судом закрито підготовче провадження у вказаній цивільній справі та призначено її до судового розгляду, про що постановлено ухвалу суду, занесену до протоколу судового засідання.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, однак, його представник - адвокат Башуцький І.Я. подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, та відсутності його довірителя, згідно якої позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити.
Від відповідача Підгороднянської сільської ради, Тернопільського району, Тернопільської області надійшла до суду заява про розгляд справи за відсутності їх представника, за наявними у справі матеріалами.
Представник відповідача Почапинської сільської ради, Тернопільського району, Тернопільської області у судове засідання не з`явився, хоча про дату, час та місце повідомлявся належним чином, заяв про розгляд справи за його відсутності чи відкладення розгляду справи до суду не подавав.
Судом установлено:
Як убачається із Інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, наданої Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру на запит від 24 листопада 2020 року власником земельної ділянки, площею 0,3584 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6125287000:01:001:1080, що розташована на території Почапинської сільської ради, Тернопільського району, Тернопільської області є ОСОБА_2 .
Вказана земельна ділянка успадкована ОСОБА_2 після смерті баби - ОСОБА_3 , що стверджується свідоцтвом про право на спадщину, виданим 23 серпня 2016 року приватним нотаріусом Тернопільського районного нотаріального округу Кравець Т.В. (а.с.7).
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , про що складено актовий запис №24 Виконавчого комітету Почапинської сільської ради Тернопільського району, Тернопільської області, яким видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .
Згідно відповіді приватного нотаріуса Тернопільського районного нотаріального округу Кравець Т.В. від 06 жовтня 2020 року за №117/а-16, позивача повідомлено про пропущення шестимісячного строку на подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом після померлого ОСОБА_2 та рекомендованого звернутися до суду із позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Як убачається із Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №62596181 від 24 листопада 2020 року, інформація про наявність спадкової справи після померлого ОСОБА_2 у спадковому реєстрі відсутня.
Отже, після померлого ОСОБА_2 спадкова справа не заводилася.
Згідно Довідки №744 виданої 21 жовтня 2020 року Почапинською сільською радою Тернопільського району, Тернопільської області ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 був племінником ОСОБА_1 .
Довідкою №745 виданою 21 жовтня 2020 року Почапинською сільською радою Тернопільського району, Тернопільської області стверджується, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 проживав із ОСОБА_1 у с. Забойки, Тернопільського району, Тернопільської області.
Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи із наступного.
Відповідно до ст. 1269 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У відповідності до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За положеннями пункту 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008, Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Позивач був впевненим у тому, що оскільки проживав разом із спадкодавцем ОСОБА_2 на час його смерті та не подавав у нотаріальну контору заяви про відмову від прийняття спадщини, тому вважав себе таким, що спадщину прийняв відповідно до ч. 3 ст.1268 ЦК України.
Судом установлено, що спадкова справа після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 не заводилася та спадкове майно ніким не приймалося.
За вказаних обставин, суд вважає причин пропуску позивачем строку прийняття спадщини поважними, що відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України є підставою для визначення позивачці додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
За таких обставин, враховуючи наданні у позові обґрунтування позивача, суд вважає, що причини пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини є поважними, приймаючи до уваги те, що спадкове майно після померлого ОСОБА_2 ніким не приймалося, з метою захисту прав та інтересів позивачки по справі, суд приходить до переконання, що позов слід задовольнити та визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , терміном два місяці з дня набрання законної сили рішення суду.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 4, 5, 89, 264, 265, 268, 279, 352, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Башуцький Ігор Ярославович до Почапинської сільської ради, Тернопільського району, Тернопільської області, Підгороднянської сільської ради, Тернопільського району, Тернопільської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , терміном два місяці з дня набрання законної сили рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду.
Дата складення повного судового рішення 16 квітня 2021 року.
Реквізити сторін: Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання - с. Забойки, Тернопільського району, Тернопільської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідачі: Почапинська сільська рада, Тернопільського району, Тернопільської області, адреса місцезнаходження - вул. Жовтнева, 3, код ЄДРПОУ 04393605.
Підгороднянська сільська рада, Тернопільського району, Тернопільської області, адреса місцезнаходження - віл. Зелена, 2, с. Підгороднє, Тернопільського району, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 14029197.
Головуючий суддяЛ. М. Сливка
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 06.04.2021 |
Оприлюднено | 19.04.2021 |
Номер документу | 96323945 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Сливка Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні