Рішення
від 16.04.2021 по справі 917/227/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.04.2021 Справа № 917/227/21

м. Полтава

Суддя Паламарчук В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін матеріали

за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Пошта", 03131, м. Київ, Столичне шосе, 103, корп. 1 поверх 9

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вершина ЮА", 37500, Полтавська область, м. Лубни, вул. Метеорологічна, 37

про стягнення 7703,43 грн.

ВСТАНОВИВ:

19.02.2021р. до господарського суду Полтавської області з позовною заявою звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Нова Пошта" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вершина ЮА" про стягнення 7703,43 грн. заборгованості згідно Договору про надання послуг з організації перевезень відправлень, укладеного шляхом надання заяви про приєднання від 07.05.2018 р. № 215476.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.02.2021 р. даний позов був переданий на розгляд судді Паламарчука В.В.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 24.02.2021р. позовну заяву прийнято судом до розгляду та відкрито провадження у справі. Приймаючи до уваги малозначність справи в розумінні частини п`ятої статті 12 ГПК України, враховуючи ціну позову, характер спірних правовідносин та предмет доказування, господарським судом вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, у зв`язку з чим надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, а позивачу - для подання відповіді на відзив.

Правом на подання відзиву відповідач не скористався, клопотань про надання йому часу на підготовку відзиву або інших заяв по суті справи - відповідачем заявлено не було.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України, ч.2 ст.178 ГПК України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

В ході розгляду даної справи господарським судом Полтавської області, у відповідності до п. 4 ч. 5 ст. 13 ГПК України, було створено учасникам справи умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом у межах строків, встановлених ГПК України.

Про розгляд справи відповідач був повідомлений належним чином. Ухвала суду про відкриття провадження у справі отримана відповідачем, про що свідчить відмітка про направлення ухвали про призначення справи до розгляду за адресою, вказаною у позовній заяві та ЄДРПОУ та поштове повідомлення, яке повернулося на адресу суду.

У встановлені судом строки додаткових письмових доказів, клопотань, заяв та пояснень від сторін до суду не надійшло.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, висловленій у рішенні "Каракуця проти України", заявник повинен виявляти належну зацікавленість у розгляді справи.

Згідно з частиною третьою статті 252 ГПК України якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з частиною четвертою статті 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Товариством з обмеженою відповідальністю Нова Пошта (надалі - Позивач, ТОВ Нова Пошта або Експедитор) надані послуги з організації перевезення відправлень Товариству з обмеженою відповідальністю Вершина ЮА (надалі - Відповідач, ТОВ Вершина ЮА або Замовник).

Надання послуг з організації перевезень відправлень та надання комплексу інших послуг, пов`язаних із організацією перевезення відправлення (надалі - послуги), здійснювалось відповідно до укладеного між сторонами договору про надання послуг з організації перевезень відправлень (надалі - договір, а.с. - 6-11), шляхом приєднання ТОВ Вершина ЮА до договору в цілому у відповідності до статті 634 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України). Договір про надання послуг з організації перевезень відправлень є публічним договором в розумінні статті 633 ЦК України.

Замовник, який діє на законних підставах, підписавши заяву про приєднання (надалі -заява), уклав з експедитором договір, розміщений на веб-сайті експедитора https:novaposhta.ua/ (надалі - сайт експедитора), шляхом приєднання до всіх його умов в цілому. З моменту прийняття експедитором заяви, замовник та експедитор набули прав та обов`язків, визначених договором та несуть відповідальність за їх невиконання та/або неналежне виконання.

Підписавши заяву замовник засвідчив:

- ознайомлення з усіма положеннями Договору та Умовами надання послуг;

- повне розуміння змісту Договору, Умов надання послуг, значень термінів і понять;

- вільне волевиявлення укласти Договір, відповідно до всіх його умов, шляхом приєднання до нього в повному обсязі.

Заяву про приєднання ТОВ Вершина ЮА до договору про надання послуг з організації перевезення відправлень (а.с. - 12) прийнято ТОВ Нова Пошта 07.05.2018, та присвоєно індивідуальний номер 215476.

Згідно пунктів 2.2 та 2.4 договору про надання послуг з організації переведень відправлень, Експедитор зобов`язується за плату та за рахунок Замовника організувати перевезення відправлення та надання комплексу інших послуг, пов`язаних із організацією перевезення відправлення, а Замовник зобов`язується їх прийняти й оплатити на умовах, визначених договором. За надані Експедитором послуги Замовник сплачує Експедитору винагороду згідно з чинними тарифами Експедитора, розміщеними на офіційному сайті Експедитора.

Шляхом надання заяви про приєднання Замовник підтвердив, що він ознайомлений та погоджується з умовами, чинними на момент укладення договору та розміщеними на офіційному сайті Експедитора, і зобов`язується їх виконувати (пункт 2.7 договору).

У відповідності до пункту 5.3 договору, Експедитор щомісячно складає акти наданих послуг на підставі фактично наданих послуг і надсилає Замовнику одним із способів на власний вибір:

5.3.1. шляхом направлення підписаних та скріплених печаткою актів наданих послуг у двох паперових примірниках для підписання Замовником;

5.3.2. шляхом направлення актів в електронному вигляді, з накладенням електронних цифрових підписів. Підписання актів наданих послуг в електронному вигляді здійснюється Сторонами з урахуванням порядку та строків, що визначені умовами п. 5.4 Договору. Адреса електронної пошти Замовника для обміну електронними документами вказується Замовником в заяві про приєднання.

Пунктом 5.4 договору визначено, що Замовником упродовж 2 (двох) робочих днів з дати отримання наданих послуг від Експедитора підписує надані Експедитором 2 (два) примірники актів наданих послуг та повертає Експедитору 1 (один) примірник підписаного акту або в той самий строк надає Експедитору письмову мотивовану відмову від підписання актів. Не підписання Замовником актів упродовж 2 (двох) робочих днів з дати отримання актів від Експедитора без надання відповідних письмових пояснень є фактом визнання Замовником повного виконання Експедитором своїх зобов`язань за договором. У такому разі вважається, що акти погоджено, послуги Експедитора надано в повному обсязі та відповідно до умов договору, претензії Замовника відсутні й Замовник зобов`язаний здійснити оплату послуг згідно з отриманими документами для оплати наданих послуг.

У відповідності до умов пункту 5.1 договору, Оплата вартості наданих Експедитором послуг відбувається за чинними тарифами Експедитора на підставі акту наданих послуг, шляхом перерахування Замовником на поточний рахунок Експедитора коштів у розмірі 100% вартості послуг упродовж 2 (двох) банківських днів з моменту погодження актів наданих послуг Експедитора.

На виконання умов підпункту 3.1.3 пункту 3.1, пункту 5.3 договору Експедитор надав Замовнику послуги, які були відображені в актах НП-001448855 від 30.11.2018р.. НП-001748343 від 31.12.2018р., НП-001904892 від 31.01.2019р., НП-002019611 від 28.02.2019р., НП-002132777 від 31.03.2019р. здачі-прийняття робіт (надання послуг) (а.с.- 13-22).

ТОВ Нова Пошта направило вказані акти на адресу відповідача, яка вказана в Договорі та ЄДР цінним листом з описом вкладення 07.06.2019 за №3600000144116 (а.с. - 24-27).

Позивач зазначає, що оскільки вказаний лист ТОВ Вершина ЮА не отриманий, претензій щодо наданих послуг також не надходило, і відповідно до п. 5.4. Договору вказані акти здачі-прийняття робіт (надання послуг) вважаються погодженими, послуги за замовленнями надані в повному обсязі, й ТОВ Вершина ЮА зобов`язане здійснити оплату послуг згідно з актами, яка з урахуванням часткового погашення боржником, становить 7703,43 грн.

Таким чином, позивач вважає свої права порушеними та просить суд стягнути з відповідача 7703,43 грн. заборгованості.

При винесенні рішення суд виходить з наступного:

Укладений між ТОВ Нова Пошта та ТОВ Вершина ЮА договір за своєю правовою природою є договором про надання послуг, а правовідносини сторін, відповідно, врегульовано нормами глав 63 - 65 ЦК України, статтями 306 - 316 Господарського кодексу України, Законом України Про транспортно - експедиторську діяльність .

Відповідно до частини 1 статті 67 Господарського кодексу України (надалі - ГК України) відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов`язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України (частина 2 статті 67 ГК України).

Частиною 1 статті 509 ЦК України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати Від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до частини 2 статті 509 ЦК України зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Господарське зобов`язання виникає, зокрема, із господарського договору (стаття 174 Господарського кодексу України).

У відповідності до частини 2 статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Частиною 1 статті 193 ГК України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до частини 1 статті 929 ЦК України, за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу.

Частиною 1 статті 903 ЦК України передбачено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Статтями 525, 526 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

За змістом статті 527 ЦК України боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.

Згідно частини 1 статті 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Частиною 1 статті 612 ЦК України зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно з приписами частини 2 статті 193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язань, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Відповідно до частини 7 статті 193 ГК України не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язання, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Таким чином, боржник порушив умови договору, вимоги ЦК України та ГК України щодо виконання своїх договірних зобов`язань зі своєчасної та повної оплати наданих заявником послуг.

Відповідно до статті 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов`язання.

У відповідності до статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідач в порушення взятих на себе зобов`язань за договором сплату наданих послуг згідно Актів НП-001448855 від 30.11.2018р.. НП-001748343 від 31.12.2018р., НП-001904892 від 31.01.2019р., НП-002019611 від 28.02.2019р., НП-002132777 від 31.03.2019р., здачі-прийняття робіт (надання послуг) у визначений договором строк виконав лише частково, внаслідок чого за ним утворилась заборгованість залишок якої, з урахуванням часткової оплати, становить 7703,43 грн.

Відповідно до опису вкладення у цінний лист та списку поштових відправлень, вказані вище акти здачі-прийняття робіт (надання послуг) та рахунки-фактури, були направлені Позивачем засобом поштового зв`язку на адресу Відповідача 07.06.2019. Вказане поштове відправлення не було вручене адресату.

Відповідач не скористався наданим йому правом на судовий захист, та обставин, на які посилається Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог не спростував.

Враховуючи наведене, вказані вище надані Позивачем акти на підтвердження обсягів, строків та вартості послуг, Відповідачу, визнаються судом більш вірогідними.

Правомірність Договору судом наразі презюмується на підставі ст. 204 ЦК України.

Щодо строків оплати наданих послуг, то враховуючи умови п. 5.1 - 5.4 Договору, наявність доказів направлення актів Відповідачу та неотримання ним цих актів за адресою місцезнаходження, вказаною у ЄДР, то строки оплати настали відповідно до п. 5.4 Договору (погодження актів), та є простроченими Відповідачем.

Як встановлено ст. ст. 73, 74 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Статтею 79 ГПК України передбачено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

В порядку, передбаченому ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідачем не спростовано належними засобами доказування обставин, на які посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог.

Зважаючи на вищенаведене, позовні вимоги ТОВ Нова Пошта обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст.129 ГПК України судові витрати, які складаються лише з судового збору, покладаються судом на відповідача.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 86, 129, 232, 233, 237, 238, 240 ГПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вершина ЮА" (37500, Полтавська область, м. Лубни, вул. Метеорологічна, 37, код ЄДРОПУ 40241711) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Нова Пошта (03131, місто Київ, Столичне шосе, будинок 103, корпус 1, поверх 9, код ЄДРОПУ 31316718) 7703,43 грн. - основного боргу, 2270,00 грн. - судового збору.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.ст. 256, 257 ГПК України). Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.В. Паламарчук

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення16.04.2021
Оприлюднено21.04.2021
Номер документу96341879
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —917/227/21

Судовий наказ від 24.05.2021

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Паламарчук В.В.

Ухвала від 02.05.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Паламарчук В.В.

Ухвала від 26.04.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Паламарчук В.В.

Судовий наказ від 24.05.2021

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Паламарчук В.В.

Рішення від 16.04.2021

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Паламарчук В.В.

Ухвала від 24.02.2021

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Паламарчук В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні