Справа №155/694/20
Провадження №2/155/151/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2021 року місто Горохів
Горохівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого-судді - Адамчук Г.М.,
за участю секретаря судового засідання - Ревуцької М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Волинь-Захід про розірвання договорів оренди землі та стягнення орендної плати, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить розірвати договір оренди землі № 55 від 20.03.2009 року, та договір оренди землі №56 від 20.03.2009 року, що були укладені між ним та Товариством з обмеженою відповідальністю Волинь-Захід , стягнути заборгованість по виплаті орендної плати та судові витрати по справі.
Свої позовні вимоги обгрунтовує тим, що він на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 свого батька ОСОБА_2 , є власником земельних ділянок: площею 0,81 га, кадастровий номер 0720883200:01:001:0040, яка призначена для ведення сільськогосподарського виробництва та розташована на території Лобачівської сільської ради Горохівського району Волинської області та площею 0,81 га, кадастровий номер 0720883200:01:001:0041, яка призначена для ведення сільськогосподарського виробництва та розташована на території Лобачівської сільської ради Горохівського району Волинської області. 20 березня 2019 року між батьком позивача та відповідачем були укладені договори оренди № 55 та № 56 відповідно до яких вищезазначені земельні ділянки передані в оренду. Пунком 8 вказаних вище договорів вбачається, що вони укладені строком на 10 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому випадку орендар не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повинен письмово повідомити орендодавця про намір продовжити його дію. Пунктом 9 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: 3% - 522,09 гривень або 5ц зерна. Пунктом 11 встановлено, що орендна плата вноситься в строк до 25 грудня кожного року. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін, рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом (п.38).
10 серпня 2016 року між ОСОБА_2 та ТОВ Волинь-Захід було укладено угоду про зміни та доповнення до договору оренди земельної ділянки зареєстрованого від 31.08.2010 року за №041008300048. Та відповідно до цієї угоди внесено зміни до п.8 договорів: договір оренди укладається терміном на 15 років з урахуванням періоду ротації основної сівозміни згідно з проектами землеустрою, починаючи з дати його державної реєстрації. З врахуванням ч.4 ст.32 Закону України Про оренду землі та ч.1 ст.148-1 ЗКУ позивач став однією із сторін договорів. З часу прийняття власності на земельні ділянки, відповідачем жодного разу не сплачувалась орендна плата. Крім того, впродовж останніх років, орендна плата не сплачувалась і батькові позивача. Оскільки відповідач систематично не сплачував орендну плату за користування земельними ділянками, тобто порушував умови договорів, тому є всі підстави для розірвання даних договорів оренди. Крім того, станом на травень 2020 року за відповідачем рахується заборгованість зі сплати орендної плати за 2017-2019 роки в розмірі 3132,54 грн, які позивач просить стягнути в його користь. Крім того просить стягнути судові витрати по справі, що складаються із судового збору та витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 8000 гривень.
Представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, однак подав письмове клопотання в якому просив розгляд справи проводити у його відсутності, позовні вимоги підтримав повністю, просив їх задовольнити в поновму обсязі, щодо заочного розгляду справи не заперечував.
Представник відповідача ТОВ Волинь-Захід в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, заяву про розгляд справи за його відсутності, а також відзив на позов суду не подав, хоча був вчасно і належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що стверджується відповідними доказами у справі.
За погодженням представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст.280 ЦПК України.
Розгляд справи здійснювався за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч.2 ст.247 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги у їх сукупності та взаємозв`язку, об`єктивно оцінивши усі наявні докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяв по суті, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог статті 124 ЗК України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.
Відповідно до статті 1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
20 березня 2009 року між орендодавцем ОСОБА_2 та орендарем ТОВ Волинь-Захід були укладені договори оренди землі № 55, № 56, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення, загальною площею по 0,81 га, які знаходяться на території Лобачівської сільської ради, строком на 10 років. Орендна плата встановлена у грошовій формі у розмірі 3% -522,09 грн. або 5 ц зерна, вноситься у строк до 25 грудня кожного року. Вказані договори оренди землі були зареєстровані і Горохівському районному відділі Волинської регіональної філії ДП Центр ДЗК 31.08.2010 року.
20 березня 2009 року сторонами здійснено прийом-передачу земельних ділянки за договором оренди та визначено межі земельної ділянки, що підтверджується відповідними актами.
Відповідно до Угоди від 10 серпня 2016 року про зміни та доповнення до договору оренди земельної ділянки зареєстрованого від 31 серпня 2010 року за №041008300048, п.8 договору оренди землі від 31 серпня 2010 року викладено у наступній редакції: Договір оренди укладається терміном на 15 років з урахуванням періоду ротації основної сівозміни згідно з проектами землеустрою, починаючи з дати його державної реєстрації далі по тексту .
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, 18 травня 2017 року державним реєстратором Лотвін А.В. було внесено запис про інше речове право за №20536133 та винесено рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 35312696 від 23 травня 2017 року, на підставі якого право оренди земельної ділянки, належної ОСОБА_2 , відповідачем ТОВ Волинь-Захід продовжено до 15 років.
Згідно п.40 договорів передбачено перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а реорганізація юридичної особи -орендаря, не є підставою для зміни умов або розірвання договору. Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи або обмеження її дієздатності за рішенням суду переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з орендарем.
Відповідно до вимог ч.5 ст.31 Закону України Про оренду землі особа, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває в оренді, протягом одного місяця з дня державної реєстрації права власності на неї зобов`язана повідомити про це орендаря в порядку, визначеному статтею 148-1 Земельного кодексу України.
За положеннями ч.ч.1, 3 ст.148-1 ЗК України до особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов`язки попереднього власника земельної ділянки за чинними договорами оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту щодо такої земельної ділянки. Особа, яка набула право власності на земельну ділянку, протягом одного місяця з дня набуття права власності на неї зобов`язана повідомити про це її користувачів із зазначенням: кадастрового номера (за наявності), місця розташування та площі земельної ділянки; найменування (для юридичних осіб), прізвища, ім`я, по батькові (для фізичних осіб) нового власника; місця проживання (знаходження) нового власника, його поштової адреси; платіжних реквізитів (у разі, якщо законом або договором передбачена плата за користування земельною ділянкою у грошовій формі). Повідомлення надсилається користувачу земельної ділянки рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається йому особисто під розписку.
Відповідно до ч.4 ст.32 Закону України Про оренду землі перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого приватним нотаріусом Волошином С.А., зареєстровано в реєстрі №1723, вбачається, що спадкоємцем майна ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є його син ОСОБА_1 , спадщина складається із земельної ділянки площею 0,8110 га, кадастровий номер:0720883200:01:001:0040, що розташована на території Лобачівської сільської ради.
Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого приватним нотаріусом Волошином С.А., зареєстровано в реєстрі №1725, вбачається, що спадкоємцем майна ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є його син ОСОБА_1 , спадщина складається із земельної ділянки площею 0,8104 га, кадастровий номер:0720883200:01:001:0041, що розташована на території Лобачівської сільської ради.
Із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №137594847, вбачається, що земельна ділянка площею 0,81 га, кадастровий номер:0720883200:01:001:0040, що розташована на території Лобачівської сільської ради з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, 13 вересня 2018 року була зареєстрована за ОСОБА_1 .
Із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності вбачається, що земельна ділянка площею 0,81 га, кадастровий номер:0720883200:01:001:0041, що розташована на території Лобачівської сільської ради з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, 13 вересня 2018 року була зареєстрована за позивачем.
Із інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку вбачається, що на земельні ділянки кадастровий номер: 0720883200:01:001:0040 та 0720883200:01:001:0041, власником яких є ОСОБА_1 , зареєстроване право оренди землі ТзОВ Волинь-Захід .
На адвокатський запит скерований 09.04.2020 року ТОВ Волинь-Захід з приводу надання належним чином завірених угод від 10.08.2016 року до договору оренди землі № 55, № 56 та платіжних відомостей, видаткових касових ордерів, банківських квитанцій тощо, що підтверджують сплату орендної плати за договорами оренди землі за 2017-2019 роки, 30.06.2020 року за № 74 отримано лист-відповідь, згідно якого зазначено, що угоди від 10.08.2016 року були підписані в одному екземплярі і залишена при реєстрації в архіві Горохівської районної державної адміністрації. Інформації з приводу орендної плати не надано.
Згідно зі статтею 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У статті 21 Закону України Про оренду землі передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
За положеннями статті 24 Закону України Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Частиною першою статті 32 Закону України Про оренду землі передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Водночас у пункті д) частини першої статті 141 ЗК України передбачено таку підставу припинення права користування земельною ділянкою як систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Отже, згідно зі статтями 13, 21 Закону України Про оренду землі основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.
Відповідно до частини другої статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають саме систематичної (два та більше випадків) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки, що також є істотним порушенням умов договору, оскільки позбавляє позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що його земельну ділянку використовує інша особа.
Вказаний правовий висновок викладено Об`єднаною платою Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду у постанові від 06 березня 2019 року у справі № 183/262/17 (провадження № 61-41932сво18). У постанові Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 31.07.2020 року у справі № 479/1073/18-ц
Пунктом 9 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: 3% - 522,09 гривень або 5ц зерна. Пунктом 11 встановлено, що орендна плата вноситься в строк до 25 грудня кожного року.
Позивачем визначений розмір заборгованості, щодо сплати орендної плати за 2017-2019 роки - 3132,54 грн.
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін (частина перша статті 12 ЦПК України).
Відповідно до положень частини третьої статті 12, частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із частиною шостою статті 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Частиною першою статті 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (частина перша статті 77 ЦПК України).
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (стаття 79 ЦПК України).
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 80 ЦПК України).
У частині першій статті 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Таким чином, неналежне виконання умов договору, а саме невиконання обов`язку зі сплати орендної плати є порушенням умов договору оренди земельної ділянки, яке дає право орендодавцю вимагати розірвання такого договору на підставі ст.526 ЦК України, оскільки зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про задоволення позову ОСОБА_1 про розірвання договорів оренди земельних ділянок, оскільки відповідачем істотно порушено умови договору, а саме систематично не сплачувалась орендна плата. Крім того, суд вважає вимогу щодо стягнення заборгованості по виплаті орендної плати підставною та такою, що підлягає до задоволення.
Вирішуючи питання по судові витрати, суд приходить до наступних висновків.
Згідно з ст.133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема на професійну правничу допомогу, витрати пов`язані із проведенням експертизи.
Так, зокрема позивач просить стягнути з відповідача понесені ним витрати на оплату професійної правничої допомоги у розмірі 8000 (вісім тисяч) гривень, документи, що підтверджують розмір витрат на професійну правничу допомогу будуть надані суду в порядку, визначеному ч.8 ст.141 ЦПК України.
Відповідно до ч.8 ст.141 ЦПК України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Зважаючи, що позивач в судове засідання не з`явився та не надав доказів про розмір понесених витрат на правничу допомогу, суд не вирішує цього питання в даному судовому засіданні.
Крім того, у відповідності до п.1 ч.2 ст.141 ЦПК України з відповідача слід стягнути на користь позивача понесені ним по справі судові витрати в розмірі 2522 (дві тисячі п`ятсот двадцять дві) гривні.
На підставі ст.ст.526, 610, 626, 629, 651 ЦК України, ст.ст.2, 13, 15, 21-25, 32 Закону України Про оренду землі , ст.141 ЗК України, керуючись ст.ст.9, 10, 12, 18, 141, 263-265, 272, 280-282, 354 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Договір оренди землі №55 від 20.03.2009 року, укладений між ОСОБА_2 та Товариством з обмеженою відповідальністю Волинь-Захід розірвати.
Договір оренди землі №56 від 20.03.2009 року, укладений між ОСОБА_2 та Товариством з обмеженою відповідальністю Волинь-Захід розірвати.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Волинь-Захід , код ЄДРПОУ 36398905 на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , заборгованість по виплаті орендної плати в розмірі 3132, 54 грн (три тисячі сто тридцять дві гривні 54 копійки).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Волинь-Захід на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 судовий збір в розмірі 2522 (дві тисячі п`ятсот двадцять дві) гривні 40 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
У відповідності до п.п.15.5) п.1 Розділу ХШ Перехідних положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 .
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю Волинь-Захід , адреса місцезнаходження: 45760, село Волиця-Лобачівська, вулиця Маргарити Малиновської, 20 Горохівського району Волинської області, код ЄДРПОУ - 36398905.
Повний текст рішення виготовлено 19.04.2021
Головуючий
Суд | Горохівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2021 |
Оприлюднено | 21.04.2021 |
Номер документу | 96388021 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Горохівський районний суд Волинської області
Адамчук Г. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні