РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 638/19236/19
Провадження № 2-о/638/124/21
20.04.2021 року Дзержинський районний суд м. Харкова
в складі: головуючого судді Хайкіна В.М.
за участю секретаря Запорожець Д. Д.
з участю судового розпорядника Зміївської О. Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Нововодолазька селищна рада Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення (родинних відносин), -
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 у грудні 2019 року звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова із заявою, в якій просить суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у с. Лихове, Нововодолазького району, Харківської області та який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є його ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дядьком. Свої заявлені вимоги обґрунтовує тим, що він є племінником ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 . Мати заявника - ОСОБА_3 до шлюбу мала прізвище « ОСОБА_4 », народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 , в свідоцтві про народження в графі батьки зазначено: батько - ОСОБА_5 , мати - ОСОБА_6 . Батьки матері заявника - батько ОСОБА_5 та мати ОСОБА_6 (дошлюбне прізвище ОСОБА_7 ) одружилися 21.09.1923 року. У бабусі заявника - ОСОБА_8 , 1904 року народження та дідуся ОСОБА_5 , 1899 року народження, народилося у шлюбі двоє дітей: донька та син, а саме: мати заявника - ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та дядько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . У посвідці про народження дядька - ОСОБА_2 у графі батько зазначено - ОСОБА_10 , у графі мати зазначено ОСОБА_11 , при цьому, прізвище самого дядька вказано як « ОСОБА_4 ». У свідоцтвах про смерть дідуся ОСОБА_5 та бабусі ОСОБА_6 , їх прізвища вказані як « ОСОБА_4 ». В даному випадку, в цьому і полягають розбіжності в родовому прізвищі, а саме у відмінності в написанні прізвищ дідуся та бабусі в актових записах про народження матері та її брата (дядька) заявника. ОСОБА_12 , по день своєї смерті постійно проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Заявник та його родина завжди підтримували родинні відносини з дядьком, який проживав один, оскільки в шлюбі ніколи не перебував та не мав дітей. Наявні розбіжності у правильності написання родового прізвища родини заявника порушуть права заявника, а тому він змушений звернутися до суду.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву з проханням розглянути справу без його участі, заявлені вимоги підтримує у повному обсязі, просить суд їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи Нововодолазької селищної ради Харківської області в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву з проханням проводити судовий розгляд за відсутності заінтересованої особи, проти задоволення заяви ОСОБА_1 не заперечує.
Суд, дослідивши доводи заявника та оцінивши докази, представлені в матеріалах справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 293 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до частин 1, 2 статті 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до статті 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно до пункту 4 частини 2 статті 43 ЦПК України учасники справи зобов`язані подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.
У ч.ч. 1, 2, 8 статті 83 ЦПК України визначено, що сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач повинний подати докази разом з поданням позовної заяви. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
У відповідності до частини 1 статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи.
Згідно статті 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , у посвідці про його народження у графі батько зазначено - ОСОБА_10 , у графі мати зазначено ОСОБА_11 , вказане підтверджуються посвідкою про народження №1476180 від 05 лютого 1939 року, виданою Відділом актів громадянського стану Народного комісаріату внутрішніх справ СРСР (а. с. 5).
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 18 серпня 2017 року Просянською сільською радою Нововодолазького району Харківської області (а. с. 6).
Мати заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_3 до шлюбу мала прізвище « ОСОБА_4 », народилася ІНФОРМАЦІЯ_8 , даний факт підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим 15 липня 1955 року Нововодолазьким районним бюро записів актів громадянського стану, в даному свідоцтві про народження в графі батьки зазначено: батько - ОСОБА_5 , мати - ОСОБА_6 (а. с. 8).
Мати заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_13 одружилася із батьком заявника - ОСОБА_14 31 травня 1955 року, про що було зроблено відповідний актовий запис за №7, прізвище дружини після реєстрації шлюбу ОСОБА_15 , що підтверджує свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_3 , виданим повторно 07 жовтня 2011 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Нововодолазького районного управління юстиції Харківської області (а. с. 9).
ІНФОРМАЦІЯ_9 мати заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_3 померла у віці 88 років, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 , виданим 01 лютого 2016 року Просянською сільською радою Нововодолазького району Харківської області (а. с. 10).
Батьки померлої матері заявника - батько ОСОБА_5 та мати ОСОБА_6 (дошлюбне прізвище ОСОБА_7 ) одружилися 21 вересня 1923 року, що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_5 , виданим 05 березня 1971 року Нововодолазьким районним бюро записів актів громадянського стану Харківської області (а. с. 11).
У бабусі заявника ОСОБА_8 , 1904 року народження та дідуся ОСОБА_5 , 1899 року народження, народилося у шлюбі двоє дітей: мати заявника - ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , та дядько заявника - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У посвідці про народження дядька заявника - ОСОБА_2 у графі батько зазначено - ОСОБА_10 , у графі мати зазначено ОСОБА_11 . Дані обставини підтверджуються посвідкою про народження №1476180 від 05 лютого 1939 року, виданою Відділом актів громадянського стану Народного комісаріату внутрішніх справ СРСР (а. с. 5).
З архівної довідки №01-29/3-967 від 17 травня 2018 року, виданої Державним архівом Харківської області вбачається, що в архівному фонді Відділу актів громадянського стану районних відділень Управління НКВС УРСР у Харківській області у книзі реєстрації актів про народження за 1939 рік по Лихівській сільській раді Нововодолазького району Харківської області є актовий запис від 05 лютого 1939 року (реєстраційний номер 5) про народження ІНФОРМАЦІЯ_11 « ОСОБА_16 », батько якого « ОСОБА_10 , українець, 39 років», та мати « ОСОБА_17 , українка, 35 років» (а. с. 13-14).
При цьому, у свідоцтвах про смерть дідуся заявника ОСОБА_5 та бабусі заявника ОСОБА_6 , їх прізвища вказані як « ОСОБА_4 » (а. с. 15-16).
Згідно довідкиПросянської сільськоїради Нововодолазькогорайону Харківськоїобласті №649від 28.08.2017року, ОСОБА_1 дійсно поніс витрати на поховання ОСОБА_2 , 1939 року народження, який постійно проживав і був зареєстрований по АДРЕСА_1 по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с. 17).
З метоюусунення розбіжностей у написанні родового прізвища, ОСОБА_1 звернувся до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області з відповідною заявою, однак як вбачається з висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику відмовлено в задоволенні його заяви у зв`язку з відсутністю документів, які б стверджували правильність написання родового прізвища його родини та розбіжностями в актових записах про народження матері заявника та його дядька прізвища « ОСОБА_4 » - « ОСОБА_18 » (а. с. 19).
Відповідно до пункту 1 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»,суди розглядаютьсправи провстановлення фактів,що маютьюридичне значення,якщо згідноз закономтакі фактипороджують юридичнінаслідки,тобто відних залежитьвиникнення,зміна абоприпинення особистихчи майновихправ громадян;чинним законодавствомне передбаченоіншого порядкуїх встановлення;заявник немає іншоїможливості одержатиабо відновитизагублений абознищений документ,який посвідчуєфакт,що маєюридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
У відповідності до пункту 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування», якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Встановлення факту родинних відносин має для заявника юридичне значення, а тому заява про встановленняюридичного фактумає для заявника юридичне значення.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов довисновку,що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 5, 11-13, 81, 265, 293, 315 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Нововодолазька селищна рада Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення (родинних відносин) - задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме встановити, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у с. Лихове Нововодолазького району Харківської області та який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є дядьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги до або через Дзержинський районний суд м. Харкова протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Головуючий:
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2021 |
Оприлюднено | 05.09.2022 |
Номер документу | 96428062 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Хайкін В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні