Ухвала
від 22.04.2021 по справі 469/319/21
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

22.04.21 Справа №469/319/21

1-кс/469/44/21

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2021 року смт.Березанка

Слідчий суддя Березанського районного суду Миколаївської області ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3

слідчого ОСОБА_4 ,

представників третіх осіб, щодо майна яких вирішується питання про арешт, - ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого слідчого відділення відділення поліції № 8 Миколаївського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_4 про арешт майна у кримінальному провадженні №12021152150000039 від 20.04.2021 року,

в с т а н о в и л а:

Слідчий за погодженням з начальником Березанського відділу Миколаївської окружної прокуратури ОСОБА_3 просить накласти арешт на тимчасово вилучене у ході огляду місця події 20 квітня 2021 року майно, а саме десять частин бурового інструменту, дев`ять аналогічних металевих труб, власником і користувачем яких є ТОВ «КІНБУРН-ПЛЮС» (ЄДРПОУ 42249089), та які визнані речовими доказами у цьому кримінальному провадженні, з забороною користування і розпорядження вказаним майном, із залишенням майна на зберіганні на спеціальному майданчику відділення поліції № 8 МРУП ГУНП в Миколаївській області.

Відповідно до клопотання, вказані речі визнані речовими доказами у кримінальному провадженні №12021152150000039, внесеному до ЄРДР 20 квітня 2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.15, ч.2 ст.240 КК України (замах на незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення).

У ході досудового розслідування встановлено, що 20 квітня 2021 року на земельній ділянці з кадастровим номером 4820982200:12:055:0145 площею 0.1500 га, розташованій в с.Коблеве Миколаївського району Миколаївської області біля бази відпочинку «Автомобіліст», яка, згідно з договором купівлі-продажу від 19 березня 2021 року, належить ТОВ «ДЖЕЙ ДІ АЙ ЛЕНД ГРУПП», проедставники ТОВ «КІНБУРН-АКВА» за допомогою вказаного у клопотанні автомобіля намагалися вчинити буріння з метою геологічної розробки надр, без відповідних на те документів (ліцензії), одержання яких передбачено законодавством, для встановлення артезіанської свердловини, для видобування корисних копалин загальнодержавного значення - питної води, але з причин, що не залежали від їх волі, не вчинили всіх дій, які вважали необхідними для доведення злочину до кінця.

Слідчий посилається на те, що зазначені у клопотанні речі використані як засоби і знаряддя вчинення кримінального правопорушення і зберегли на собі його сліди та у розумінні ст.84 КПК України є доказами вчинення кримінального правопорушення, тобто фактичними даними, які прямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні: події кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.15, ч.2 ст.240 КК України, оскільки буріння свердловини здійснюється безпосередньо із застосування вищевказаної техніки.

Слідчий вважає, що іншим способом довести обставини, які підлягають доведенню у кримінальному провадженні, неможливо, а тому з метою збереження речових доказів, проведення у кримінальному провадженні судових експертиз, враховуючи, що під час подальшої експлуатації вказаної техніки до проведення необхідних слідчих дій і судових експертиз у кримінальному провадженні вона може зазнати конструктивних змін внаслідок змін та заміни внутрішніх деталей, а також знищення самої техніки, тому на вказані речі необхідно накласти арешт.

У судовому засіданні прокурор та слідчий заявлене клопотання підтримали, при цьому прокурор зазначив, що у ТОВ «КІНБУРН-АКВА» відсутній дозвіл на роробку та видобування корисних копалин, строк дії ліцензії Державної геологічної служби на видобування корисних копалин закінчився у 2015 році, а постанова Кабінету Міністрів України № 238 від 10.03.2017 року, якою встановлено безстроковість отриманих до 28.06.2015 року ліцензій, втратила чинність.

Представники третіх осіб, щодо майна яких вирішується питання про арешт, - директор володільця (користувача на підставі договору оренди автомобіля) майна ТОВ «Кінбурн-Аква» ОСОБА_6 та технічний директор ТОВ «Кінбурн-Аква» і директор власника майна ТОВ «Кінбурн-Плюс» ОСОБА_5 проти задоволення клопотання заперечували, посилаючись на правомірність своїх дій. Зазначили, що видобутком води не займались, за договором із замовником повинні були прочистити стару свердловину, встановити наявність води, оформити паспорт свердловини, зареєструвати її та оформити дозвіл на спеціальне водокористування. Указані роботи виконати не встигли, так як після встановлення бурильної установки 19 квітня 2021 року для прочищення свердловини приїхала поліція і зупинила роботу. ТОВ «Кінбурн-Аква» здійснює свою діяльність щодо видобування корисних копалин тривалий час, у тому числі і з підприємствами та установами бюджетної сфери, з 2000 року мають відповідні ліцензії, які з 2015 року держава визнала безстроковими. Крім того, здійснювана ними діяльність на даний час не підлягає ліцензуванню. У свердловині вони виявили стару гнилу трубу, питної води там немає, лише технічна. Вважали безпідставним посилання слідчого на наявність ризику знищення майна, так як автомобіль використовується ними у господарській діяльності.

Заслухавши пояснення учасників кримінального провадження, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, вважаю, що у його задоволенні слід відмовити з таких підстав.

Частина друга статті 240 КК України, за якою здійснюється кримінальне провадження, встановлює кримінальну відповідальність за порушення встановлених правил використання надр, якщо це створило небезпеку для життя, здоров`я людей чи довкілля, а також незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення.

Слідчим не зазначено у клопотанні, які саме документи (ліцензії) були відсутні у Товариства «КІНБУРН-АКВА», якою нормою законодавства передбачено їх одержання, тобто визначення діяльності ТОВ «Кінбурн-Аква» як незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення є неконкретним.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 р. N 827 підземні води, у тому числі питні (для централізованого водопостачання, для нецентралізованого водопостачання), віднесені до корисних копалин загальнодержавного значення.

Відносини у сфері користування надрами регулюються Кодексом України про надра, яким не передбачено одержання ліцензій.

Відповідно до ст.21 цього Кодексу надра у користування для видобування підземних вод (крім мінеральних) і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, що видаються після попереднього погодження з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Стаття 23 Кодексу України про надра надає право землевласникам і землекористувачам в межах наданих їм земельних ділянок без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу.

Як зазначено слідчим у клопотанні та підтверджено наданими матеріалами (протоколом огляду місця події від 20 квітня 2021 року (а.с.9-10), копією договору купівлі-продажу земельної ділянки (а.с.19-23), зазначена у клопотанні подія відбулась на земельній ділянці з кадастровим номером 4820982200:12:055:0145, яка належить ТОВ «ДЖЕЙ ДІ АЙ ЛЕНД ГРУПП».

Отже, на власника зазначеної земельної ділянки поширюються положення ст.23 Кодексу України про надра щодо права видобувати підземні води без спеціальних дозволів.

Згідно з наданим слідчим договором № 02/04-21 від 12 квітня 2021 року (а.с.24-34), ТОВ «Кінбурн-Аква» на замовлення власника земельної ділянки ТОВ «ДЖЕЙ ДІ АЙ ЛЕНД ГРУПП» виконує на території власника роботи по ремонту артезіанської свердловини (гідрогеологічне обстеження свердловини, розбурювання сторонніх предметів у свердловині, монтаж насосу і дослідне відкачування води, пусконалагоджувальні роботи в свердловині, виготовлення паспорта свердловини і отримання дозволу на водокористування з артезіанської свердловини).

При виконанні зазначених робіт ТОВ «Кінбурн-Аква» правомірно користувалось належним ТОВ «Кінбурн-Плюс» вантажним спеціальним буровим автомобілем марки «КАМАЗ» модель 43101, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , що сторонами не заперечується.

У матеріалах кримінального провадження наявні також видані ТОВ «Кінбурн-Аква» ліцензії Державної архітектурно-будівельної інспекції України на здійснення господарської діяльності, пов`язаної зі створенням об`єктів архітектури (вишукувальних робіт для будівництва) зі строком дії по 01 березня 2017 року та Державної геологічної служби на видобування корисних копалин із родовищ, що мають загальнодержавне значення та включені до Державного фонду родовищ корисних копалин, зі строком дії до 10 липня 2015 року (а.с.43-44).

У довідці з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України щодо ТОВ «Кінбурн-Аква» видами діяльності Товариства зазначено розвідувальне буріння, діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування у цих сферах (а.с.36).

Законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності» не передбачено ліцензування геологічної розробки надр, встановлення артезіанських свердловин, видобування питної води.

Вказаний Закон опублікований у виданні «Голос України» 28 березня 2015 року та відповідно до пункту 1 статті 21 «Прикінцеві таперехідні положення» набув чинності через три місяці з дня його опублікування, тобто 28 червня 2015 року.

Пунктом вказаноїстатті передбачено,що ліцензії на провадження видів господарської діяльності, що на день набрання чинності цим Законом є чинними, продовжують діяти; ліцензії на провадження видів господарської діяльності, зазначених у статті 7 цього Закону: види господарськоїдіяльності якихзвужені,підлягають переоформленню,що здійснюєтьсяорганом ліцензуванняу триденнийстрок безкоштовно; які є чинними на день набрання чинності цим Законом та мали обмежений термін дії, є безстроковими і можуть бути, за заявою ліцензіата, переоформлені відповідним органом ліцензування безкоштовно у тижневий строк.

Відповідно до п.2 ч.3 ст.132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що існує обгрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеню тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження.

Відповідно до ч.1 ст.173 КПК України слідчий суддя, суд відмовляють у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першої статті 170 цього Кодексу.

Так як прокурором та слідчим не доведено існування обгрунтованої підозри щодо вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.15, ч.2 ст.240 КК України, а тому підстави для задоволення клопотання про арешт майна відсутні.

Відмова у задоволенні клопотання про арешт майна тягне за собою негайне повернення особі всього тимчасово вилученого майна.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.132, 170-173 КПК України, слідчий суддя

п о с т а н о в и л а :

У задоволенні клопотання відмовити.

Копію ухвали негайно після її постановлення вручити прокурору та володільцю майна.

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.

Дата оголошення повного тексту ухвали 22 квітня 2021 року о 16.00 год.

Слідчий суддя:

СудБерезанський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення22.04.2021
Оприлюднено28.05.2024
Номер документу96450365
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —469/319/21

Ухвала від 22.04.2021

Кримінальне

Березанський районний суд Миколаївської області

Гапоненко Н. О.

Ухвала від 21.04.2021

Кримінальне

Березанський районний суд Миколаївської області

Гапоненко Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні