Ухвала
від 13.04.2021 по справі 755/11285/19
ДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа №:755/11285/19

Провадження №: 1-кс/755/1071/21

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"13" квітня 2021 р. слідча суддя Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , за участі адвоката ОСОБА_3 , слідчого четвертого СВ РКП СУ ГУ ДФС у м. Києві ОСОБА_4 , розглянувши в приміщенні суду в м. Києві у відкритому судовому засіданні скаргу адвоката ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_5 на бездіяльністьслідчого четвертогоСВ РКПСУ ДФСу м.Києві,яка полягаєу неповерненні тимчасово вилученого майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32019100000000295 від 09 квітня 2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України,

в с т а н о в и л а :

адвокат ОСОБА_3 звернувся в порядку ст. 303 КПК України до слідчої судді зі вищезазначеною скаргою.

Особа, яка подала скаргу, вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до протоколу обшуку від 18 липня 2019 року, на підставі ухвали слідчої судді Дніпровського районного суду м. Києва від 15 липня 2019 року, за місцем проживання ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1 , працівниками правоохоронних органів із застосуванням відеофіксації було проведено обшук, під час якого вилучено печатки підприємств та грошові кошти у сумі 635 900 (шістсот тридцять п`ять тисяч дев`ятсот) грн, 1200 (одну тисячу двісті) доларів США, 2660 (дві тисячі шістсот шістдесят) євро.

Адвокат ОСОБА_3 вважає, що вилучені під час обшуку грошові кошти є тимчасово вилученим майном на яке необхідно накладати арешт. Однак враховуючи те, що орган досудового розслідування не звернувся до суду з клопотанням про накладення арешту на тимчасово вилучене майно, як наслідок арешт на вказане майно не накладено, слідчими грошові кошти утримуються протягом тривалого часу необґрунтовано, а тому вони підлягають негайному поверненню володільцеві ОСОБА_5 . Крім того, строк досудового розслідування закінчився ще 09 жовтня 2020 року. Просить зобов`язати уповноваженого слідчого четвертого СВ РКП СУ ГУ ДФС у м. Києві повернути ОСОБА_5 тимчасово вилучене у неї майно.

Адвокат ОСОБА_3 у судовому засіданні підтримав заявлені у скарзі вимоги та просив її задовольнити.

Слідчий четвертого СВ РКП СУ ГУ ДФС у м. Києві ОСОБА_4 у судовому засіданні заперечував проти задоволення скарги та пояснив, що дозвіл на вилучення грошових коштів, які просить повернути адвокат ОСОБА_3 , наданий в ухвалі слідчої судді Дніпровського районного суду м. Києва від 15 липня 2019 року. Що стосується строку досудового розслідування, то слідчий надав копію постанови про зміну кваліфікації кримінального правопорушення у кримінальному провадженні від 23 серпня 2020 року з ч. 3 ст. 212 КК на ч. 2 ст. 212 КК України та вказав, що це кримінальний проступок, а тому у цьому випадку відсутній строк досудового розслідування.

Вивчивши доводи скарги, заслухавши пояснення адвоката ОСОБА_3 ,слідчого ОСОБА_4 ,дослідивши надані до скарги докази, слідча суддя дійшла наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст.303КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу.

Ухвалою слідчоїсудді Дніпровськогорайонного суду м. Києва від 15 липня 2019 року задоволено клопотання слідчої ОСОБА_6 та надано дозвіл на проведення обшуку у приміщеннях за адресою: АДРЕСА_1 , які на праві приватної власності належать ОСОБА_5 та фактично нею використовуються, з метою відшукання і вилучення предметів та документів ТОВ «Укрміськбуд Холдинг» (код ЄДРПОУ 40339238), ТОВ «Елізіум Трейд» (код ЄДРПОУ 40268780), ТОВ «Астріс» (код ЄДРПОУ 40288917), ТОВ «Оліс Компані» (код ЄДРПОУ 42163173), ТОВ «Ройсон» (код ЄДРПОУ 39426924), а саме: первинних фінансово-господарських документів; печаток та штампів вищевказаних підприємств, інших підприємств з ознаками фіктивності, та підприємств нерезидентів; реєстраційних документів; документів складського обліку, на паперових та електронних носіях; відомостей щодо руху товарно-матеріальних цінностей; документів та реєстрів бухгалтерського обліку, на паперових та електронних носіях (журналів-ордерів, оборотно-сальдових відомостей по рахункам з розшифровкою та конкретизацією інформації по постачальником та покупцях; листів, претензій інших матеріалів листування між підприємствами; чорнових записів (зошитів, блокнотів, окремих аркушів паперу), документів чорнової бухгалтерії (подвійного обліку) комп`ютерної техніки, матеріальні цінності, носіїв збереження інформації (дискет, дисків, жорстких дисків, флеш-накопичувачів, планшетів, телефонів та іншого) на яких в електронному вигляді містяться відповідно відомості, що підтверджують протиправну діяльність; платіжних доручень, банківських виписок та документів, що свідчать про рух коштів по розрахунковим-рахункам, кредитних карток, чекових книжок тощо; грошових коштів та інші товарно матеріальні цінності здобутих в результаті здійснення протизаконної діяльності.

Відповідно до протоколу обшуку від 18 липня 2019 року в присутності двох понятих із застосуванням технічного засобу фіксації, проведено обшук на підставі ухвали слідчої судді Дніпровського районного суду м. Києва від 15 липня 2019 року за адресою: АДРЕСА_1 , під час якого вилучено, зокрема грошові кошти у сумі 635 900 (шістсот тридцять п`ять тисяч дев`ятсот) грн, 1200 (одну тисячу двісті) доларів США, 2660 (дві тисячі шістсот шістдесят) євро.

Як вбачається із ст. 169 КПК України тимчасово вилучене майно повертається особі, у якої воно було вилучено: 1) за постановою прокурора, якщо він визнає таке вилучення майна безпідставним; 2) за ухвалою слідчого судді чи суду, у разі відмови у задоволенні клопотання прокурора про арешт цього майна; 3) у випадках, передбачених ч. 5 ст. 171, ч. 6 ст. 173 цього Кодексу; 4) у разі скасування арешту.

Згідно із ч. 6 ст. 173 КПК України ухвалу про арешт тимчасово вилученого майна слідчий суддя, суд постановляє не пізніше сімдесяти двох годин із дня находження до суду клопотання, інакше таке майно повертається особі, у якої його було вилучено.

Відповідно до ч. 5 ст. 171 КПК України встановлено, що в разі тимчасового вилучення майна під час обшуку, огляду, здійснюваних на підставі ухвали слідчого судді, передбаченої статтею 235 цього Кодексу, клопотання про арешт такого майна повинно бути подано слідчим, прокурором протягом 48 годин після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено.

Відповідно до ч. 7 ст. 236 КПК України при обшуку слідчий, прокурор має право серед іншого, оглядати і вилучати речі і документи, які мають значення для кримінального провадження. Предмети, які вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до кримінального провадження. Вилучені речі та документи, які не входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, та не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.

Щодо вилученого майна під час обшуку 18 липня 2019 року, то слідчою суддею перевірено та встановлено, що вилучене майно входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання та його вилучення в ухвалі слідчої судді Дніпровського районного суду м. Києва про дозвіл на проведення обшуку від 15 липня 2019 року.

Таким чином, виходячи з встановлених обставин справи та вимог КПК України, слідча суддя приходить до висновку про те, що майно, яке просить повернути адвокат ОСОБА_3 , не є тимчасово вилученим.

Крім того, згідно положень ч. 1 ст. 5 КК України встановлено, що закон про кримінальну відповідальність, що скасовує злочинність, пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності.

Відповідно до Закону України № 101-XI від 18 вересня 2019 року «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо тиску на бізнес», який набрав чинності 25 вересня 2019 року, внесено зміни до ст. 212 КК України.

Згідно зазначених змін, дії щодо ухилення від сплати податків кваліфікуються: за ч. 1 ст. 212 КК України, у разі ухилення від сплати податків у розмірі, який в три тисячі і більше разів перевищують установлений законом неоподаткований мінімум доходів громадян; за ч. 2 ст. 212 КК України, у разі ухилення від сплати податків у розмірі, який в п`ять тисяч і більше разів перевищують установлений законом неоподаткований мінімум доходів громадян; за ч. 3 ст. 212 КК України, у разі ухилення від сплати податків у розмірі, який в сім тисяч і більше разів перевищують установлений законом неоподаткований мінімум доходів громадян.

На підставі цього постановою заступника начальника четвертого СВ РКП СУ ГУ ДФС у м. Києві про зміну кваліфікації кримінального правопорушення у кримінальному провадженні від 23 серпня 2020 року змінено правову кваліфікацію діяння з ч. 3 ст. 212 КК України на ч. 2 ст. 212 КК України.

На момент вчинення кримінального правопорушення санкція ч. 2 ст. 212 КК України передбачала покарання у вигляді штрафу від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

При цьому,слідча суддявраховує положенняЗакону України№ 2617-VIIIвід 22листопада 2018року «Провнесення зміндо деякихзаконодавчих актівУкраїни щодоспрощення досудовогорозслідування окремихкатегорій кримінальнихправопорушень»,який набувчинності 01липня 2020року,яким внесенозміни,зокрема,до ст.12КК України,та визначено,що кримінальніправопорушення поділяютьсяна кримінальніпроступки ізлочини,а кримінальним проступком є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або інше покарання, не пов`язане з позбавленням волі.

Отже, кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 212 КК України, щодо якого здійснюється кримінальне провадження, є кримінальним проступком.

Як вбачається з п. 1-3 ч. 3 ст. 219 КПК України, з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку досудове розслідування повинно бути закінчене протягом сімдесяти двох годин; двадцяти діб - у випадках, якщо підозрюваний не визнає вину або необхідності проведення додаткових слідчих (розшукових) дій, або вчинення кримінального проступку неповнолітнім; протягом одного місяця - якщо особою заявлено клопотання про проведення експертизи у випадку, передбаченому частиною другою статті 298-4 цього Кодексу.

Водночас якщо ч. 2 ст. 219 КПК України визначено строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру у кримінальних провадженнях щодо нетяжкого, тяжкого або особливо тяжкого злочину, то щодо кримінальних проступків такої норми в КПК України немає.

Зважаючи на те, що у вказаному кримінальному провадженні через відсутність оголошеної підозри строк досудового розслідування відсутній, а вилучені грошові кошти, які просить повернути адвокат ОСОБА_3 не є тимчасово вилученим майном, скарга не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 3, 8, 21, 40, 84, 89, 168, 169, 171-173, 219, 236, 303, 307, 309, 372 КПК України, слідча суддя

п о с т а н о в и л а :

у задоволенні скарги адвоката ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_5 на бездіяльність слідчого четвертого СВ РКП СУ ДФС у м. Києві, яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32019100000000295 від 09 квітня 2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Визначити час проголошення повного тексту ухвали - 15 год 30 хв 16 квітня 2021 року.

Слідча суддя: ОСОБА_1

СудДніпровський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення13.04.2021
Оприлюднено27.01.2023
Номер документу96450880
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора

Судовий реєстр по справі —755/11285/19

Ухвала від 12.10.2021

Кримінальне

Дніпровський районний суд міста Києва

Левко В. Б.

Ухвала від 12.10.2021

Кримінальне

Дніпровський районний суд міста Києва

Левко В. Б.

Ухвала від 07.05.2021

Кримінальне

Дніпровський районний суд міста Києва

Марченко М. В.

Ухвала від 13.04.2021

Кримінальне

Дніпровський районний суд міста Києва

Левко В. Б.

Ухвала від 13.04.2021

Кримінальне

Дніпровський районний суд міста Києва

Левко В. Б.

Ухвала від 07.04.2021

Кримінальне

Дніпровський районний суд міста Києва

Левко В. Б.

Ухвала від 05.04.2021

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Юденко Тамара Миколаївна

Ухвала від 23.03.2021

Кримінальне

Дніпровський районний суд міста Києва

Марченко М. В.

Ухвала від 02.03.2021

Кримінальне

Дніпровський районний суд міста Києва

Левко В. Б.

Ухвала від 19.12.2019

Кримінальне

Дніпровський районний суд міста Києва

Марченко М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні