Справа № 673/1354/20
Провадження № 2/673/132/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 лютого 2021 р. м. Деражня
Деражнянський районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючий - суддя Дворнін О.С.
при секретарі судових засідань Ставнічук Р.М.
розглянув у підготовчому судовому засіданні в залі суду, за правилами ч.2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Згароцької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,-
В С Т А Н О В И В :
До Деражнянського районного суду Хмельницької області, в порядку загального позовного провадження, надійшов позов зазначеної вище особи до вказаного нею відповідача щодо визначеного позивачем предмету спору, вимагаючи визнати Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ХМ № 013793 виданого 23 вересня 2003 року під № 305 на підставі розпорядження Деражнянської райдержадміністрації № 332 від 23.09.2003 року, на ім`я ОСОБА_2 - не дійсним.
Визнати за ОСОБА_1 , право власності на спадкове майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , яким є земельна ділянка розміром 2.16 га., для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Згароцької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, за кадастровим номером - 6821583200:08:051:0009.
Ухвалою судді від 28.10.2020 року даний позов прийнято до розгляду, відкрито провадження у цивільній справі та призначено справу до судового розгляду в підготовчому засіданні в порядку загального позовного провадження.
В судове засідання позивач не з`явилася, проте подав до суду заяву про розгляд справи без його участі та вказав, що заявлені вимоги підтримує повністю і просить їх задовольнити із викладених у позовній заяві підстав.
Представник відповідача в судове засідання також не з`явилася, проте подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, зі змісту якої вбачається, що позовні вимоги він визнає у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи та письмові заяви учасників справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Судом об`єктивно встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , яка до дня смерті проживала в с. Згарок Деражнянського району Хмельницької області.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 2.16 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Згароцької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, на яку померла мала право у відповідності до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХМ № 013793 виданого 23 вересня 2003 року.
Відповідно до довідки № 277 від 04.08.2020 року виданої виконкомом Згароцької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області про те, що на день смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , вона проживала одна, після ії смерті фактично в управління та розпорядження спадковим майном вступив син - ОСОБА_1 .
Відповідно до довідки №278 від 04.08.2020 року виданої виконкомом Згароцької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області про те, що згідно записів з погосподарських книг села Згарок з 1961 року по 1990 роки його мати рахувалася - ОСОБА_3 , а з 1991 по 13.10.2000 року - ОСОБА_2 .
Разом з тим, у відповідності до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 21 вересня 1962 року, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис №36 від 21.09.1962 року, де в графі мати записана - ОСОБА_3 .
Для оформлення спадкового майна після смерті матері ОСОБА_3 , позивач звернувся до приватного нотаріуса Деражнянського районного нотаріального округу Хмельницької області та подав всі необхідні для того документи, однак йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку площею 2.16 га, що розташована на території Згароцької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, оскільки державна реєстрація права власності на вказану земельну ділянку здійсненна за померлою ОСОБА_2 після її смерті, а саме 23.09.2003 року, тому нотаріусом було рекомендовано завернутися до суду.
3 вище наведених обставин для оформлення прав на вище зазначену земельну ділянку позивач змушений звернутися до суду для визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку, так як він був виданий ОСОБА_2 після її смерті та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування.
Відповідно до ч.1 ст.182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
В абзаці 3 ч.2 ст.331 ЦК України, передбачено, що право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Відповідно до ст. 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі: придбання за договором купівлі-продажу, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами: безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; приватизації земельних ділянок, що були раніше видані їм у користування; прийняття спадщини; виділення в натурі на місцевості належної їм частки (паю).
Крім того, в ст. 125 Земельного кодексу України вказано, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформляються відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .
Як зазначено в ч.1 ст. 155 Земельного кодексу України у разі видання органом місцевого самоврядування акту, яким порушується права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Аналізуючи вище наведені правові норми вбачається, що є достатньо підстав для визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХМ № 013793 виданого 23 вересня 2003 року на підставі розпорядження Деражнянської райдержадміністрації № 332 від 23.09.2003 року, оскільки такий державний акт був виданий після смерті ОСОБА_2 і за життя спадкодавця державна реєстрація земельної ділянки не була проведена.
Проте визнавши державний акт на право власності на земельну ділянку недійсним і виникає необхідність визнати право власності на земельну ділянку.
Разом з тим, як вбачається із відповіді відділу Деражнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, надано копію державного акту на право колективної власності серії ХМ № 0023, виданого спілці селян Перемога с.Згарок, зареєстрованого 15.08.1995 року під №22 та копію аркушу із додатку відміткою про включення ОСОБА_3 під №160 до громадян-членів спіл селян Перемога с.Згарок.
Крім того, в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видають Деражнянською райдержадміністрацією ( с.Згарок) на підставі розпорядження №182 від 17.04.19 року, що підтверджує реєстрацію 24.12.1996 року під № 160 було видано сертифікат на право земельну частку (пай) серії ХМ № 004655 на ім`я - ОСОБА_2 .
Як зазначено у пункті 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 року, член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку державного акту на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (па дня видачі цього акту і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється нормами ЦК у тому числі й у випадку коли з різних причин ця особа не отримала сертифіката на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом колективного сільськогосподарського підприємства на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
Згідно ст.1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належать спадкоємцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Як зазначено у ст.1225 Цивільного кодексу України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Як вказано в ст. 1268 ЦК України, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Враховуючи встановлені судом обставини і визначені відповідно до них правовідносини, суд дійшов висновку про доведеність позовних вимог ОСОБА_1 , тому вважає за можливе його позовну заяву задовольнити.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 23, 81, 200, 247, 258-268, 273 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Визнати Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ХМ № 013793 виданого 23 вересня 2003 року під № 305 на підставі розпорядження Деражнянської райдержадміністрації № 332 від 23.09.2003 року, на ім`я ОСОБА_2 - не дійсним.
Визнати за ОСОБА_1 , право власності на спадкове майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , яким є земельна ділянка розміром 2.16 га., для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Згароцької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, за кадастровим номером- 6821583200:08:051:0009.
Складання повного рішення відкладено на десять днів з дня закінчення розгляду справи, у зв`язку з чим строк апеляційного оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду через Деражнянський районний суд Хмельницької області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи, які при проголошенні рішення суду суддя не оголошує:
позивач - ОСОБА_1 ,
паспорт серія НОМЕР_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 ;
відповідач - Згароцька сільська рада Деражнянськго району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04406259,
місцезнаходження: вул. Центральна, 17, с. Згарок, Деражнянський район, Хмельницька область.
Суддя О. С. Дворнін
Суд | Деражнянський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2021 |
Оприлюднено | 23.04.2021 |
Номер документу | 96471699 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Деражнянський районний суд Хмельницької області
Дворнін О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні