Справа №: 272/299/21
Провадження № 2/272/259/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2021 року
Андрушівський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді - Карповця В.В.,
за участі секретаря судового засідання - Степанчук Т.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м.Андрушівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно, суд, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом в якому зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , який до дня смерті був зареєстрований та проживав один в АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належне йому на день смерті майно, зокрема на житловий будинок в АДРЕСА_1 , який належав померлому згідно запису в погосподарській книзі №12 за 2016-2023 роки, об`єкт погосподарського обліку №01-0269-1, а також на земельні ділянки: площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд АДРЕСА_1 , та площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства, які були передані ОСОБА_3 у приватну власність на підставі рішень Маломошковецької сільської ради від 28.10.1994 та від 26.12.1997. Державних актів на вищевказані земельні ділянки ОСОБА_3 за життя не виготовив.
Сторони по справі є дітьми померлого ОСОБА_3 та спадкоємцями після його смерті. При цьому, позивач прийняв спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 та частково реалізував свої спадкові права шляхом отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку площею 3,5931 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Відповідач спадщину після смерті ОСОБА_3 не прийняв та не претендує на неї.
Однак, позивач не в змозі в позасудовому порядку в повному обсязі реалізувати свої спадкові права після смерті батька ОСОБА_3 , а саме на вищевказаний спадковий житловий будинок і земельні ділянки: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, та для ведення особистого селянського господарства, оскільки спадкодавцем за життя на них не були виготовлені відповідні правовстановлюючі документи, що стало підставою відмови нотаріуса у видачі свідоцтв про право на спадщину. Вказані документи не можуть бути виготовлені в силу ст.ст.26, 346 ч.1 п.11 ЦК України у зв`язку зі смертю власника.
Враховуючи вищезазначене, позивач просить суд, визнати за ним, ОСОБА_1 , право власності на житловий будинок по АДРЕСА_1 , на земельну ділянку площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 , та на земельну ділянку площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 , як на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Судовий збір з відповідача просить не стягувати.
Позивач та його представник адвокат Павлушко Л.А. в підготовче судове засідання не з`явилися. Від представника позивача на адресу суду надійшла заява в якій вона просить розгляд справи провести у її відсутність та у відсутність позивача, позовні вимоги підтримують, позов просять задовольнити.
Відповідач в підготовче судове засідання не з`явився, надіслав на адресу суду заяву в якій розгляд справи просить провести у його відсутність, позовні вимоги визнає та не заперечує проти задоволення позову.
Згідно ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, в зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку. Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 (а.с.4). Позивач є сином померлого ОСОБА_3 , факт родинних відносин підтверджується копією свідоцтва про народження позивача (а.с.22). На день смерті ОСОБА_3 був зареєстрований та постійно проживав один за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою виданою виконавчим комітетом Червоненської селищної ради Андрушівського району Житомирської області від 02 лютого 2021 року №60 (а.с.5). Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належне йому на день смерті майно, зокрема на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який згідно запису в погосподарській книзі №12 за 2016-2023 роки, об`єкт погосподарського обліку №01-0269-1, рахується за померлим ОСОБА_3 , що підтверджується витягом із погосподарської книги наданим виконавчим комітетом Червоненської селищної ради Андрушівського району Житомирської області від 02 лютого 2021 року №59 (а.с.7). Згідно довідки виданої Комунальним підприємством "Бердичівське міжміське бюро технічної інвентаризації" від 04.03.2021 №365 вбачається, що станом на 31.12.2012 на житловий будинок АДРЕСА_1 , право власності в БТІ не зареєстровано (а.с.11). Крім того, до складу спадкового майна на яке відкрилась спадщина після смерті ОСОБА_3 належить земельна ділянка площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , яка була передана ОСОБА_3 у приватну власність на підставі рішення другої сесії двадцять другого скликання Маломошковецької сільської ради народних депутатів Андрушівського району Житомирської області від 28 жовтня 1994 року "Про передачу у приватну власність громадянам земельних ділянок", а також земельна ділянка площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , яка була передана ОСОБА_3 у приватну власність на підставі рішення виконавчого комітету Маломошковецької сільської Ради народних депутатів Андрушівського району Житомирської області від 26 грудня 1997 року "Про передачу у приватну власність громадянам земельних ділянок" (а.с.12-13).
За життя, а саме 29 червня 2011 року ОСОБА_3 був складений заповіт, посвідчений секретарем Маломошковецької сільської ради Андрушівського району Житомирської області Малярчук Н.С., зареєстрований в реєстрі за №35, відповідно до положень якого спадкодавець заповів належну йому на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії ІV - ЖТ №008982 земельну ділянку площею 3,5931 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Андрушівської міської ради - ОСОБА_1 (а.с.35). Крім того, 29 червня 2011 року ОСОБА_3 був складений ще один заповіт, посвідчений секретарем виконавчого комітету Маломошковецької сільської ради Андрушівського району Житомирської області Малярчук Н.С., зареєстрований в реєстрі за №34, відповідно до положень якого спадкодавець заповів належний йому житловий будинок в АДРЕСА_2 на приватизованій земельній ділянці площею 0,40 га - ОСОБА_2 (а.с.36).
Згідно повідомлення, інформаційної довідки зі Спадкового реєстру наданих Андрушівською державною нотаріальною конторою Житомирської області, та копії свідоцтва про право на спадщину за заповітом вбачається, що спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 прийняв його син - ОСОБА_1 , та на ім`я останнього держнотконторою 28 січня 2020 року за реєстровим №31 було видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку площею 3,5931 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Андрушівської міської ради, кадастровий номер 1820310100:05:000:0060 (а.с.6,33-34).
В позасудовому порядку позивач не в змозі в повному обсязі реалізувати свої спадкові права після смерті батька ОСОБА_3 , а саме на вищевказаний житловий будинок і земельні ділянки: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, та для ведення особистого селянського господарства, оскільки спадкодавцем за життя на них не були виготовлені відповідні правовстановлюючі документи, у зв`язку з чим нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом, що підтверджується листом державного нотаріуса Андрушівської державної нотаріальної контори Житомирської області Фещука В.А. від 15 березня 2021 року №76/02-14 (а.с.19).
Зазначені обставини визнані відповідачем, підтверджені дослідженими судом доказами та вважаються судом доведеними в порядку ч.1 ст.82 ЦПК України.
Спірні правовідносини виникли з цивільних відносин та регулюються ст.ст.328, 380, 1223, 1225, 1245, 1261, 1268, 1269 ЦК України, ст.ст.80, 81, 120, 125 ЗК України.
Згідно ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно положень ч.2 ст.1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Відповідно до ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та його батьки.
Відповідно до положень ст.1268 ЦК України, спадкоємець за законом має право прийняти спадщину чи не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно ст.120 ЗК України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Відповідно до ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що позивач ОСОБА_1 має право на спадкування майна спадкодавця ОСОБА_3 , однак в позасудовому порядку позбавлений можливості його оформити у зв`язку з відсутністю відповідних правовстановлюючих документів, тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.328, 1216, 1218, 1220, 1222, 1223, 1261, 1268, 1269 ЦК України, ст.ст.80, 81, 120, 125 ЗК України, ст.ст.4, 76 - 89, 200, 206, 258, 263 - 265, 268, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, суд,-
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) право власності на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , на земельну ділянку площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , та на земельну ділянку площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , як на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
При цьому, у відповідності до підпункту 15.5. пункту 15 розділу ХІІІ Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до Житомирського апеляційного суду через Андрушівський районний суд Житомирської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя:В. В. Карповець
Суд | Андрушівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 22.04.2021 |
Оприлюднено | 27.04.2021 |
Номер документу | 96522880 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Андрушівський районний суд Житомирської області
Карповець В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні