Ухвала
від 28.04.2021 по справі 380/6696/20
КАСАЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА

28 квітня 2021 року

м. Київ

справа № 380/6696/20

адміністративне провадження № К/9901/12424/21

Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Васильєвої І.А., перевіривши касаційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.10.2020 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі №380/6696/20 за позовом Фермерського господарства Перевесло до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

08.04.2021 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.10.2020 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі №380/6696/20 (згідно з трек-номером поштового відправлення надіслано 02.04.2021).

При вирішенні питання про відповідність касаційної скарги вимогам Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом встановлено наступне.

Відповідно до частини 1 статті 42 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи.

Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам) (частина 3 статті 43 КАС України).

За приписами статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Постановою Кабінету Міністрів України Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби від 30.09.2020 № 893 (далі - Постанова №893) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком (у тому числі, Головне управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43143039).

Територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом 4 пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи (пункт 2 Постанови №893).

Згідно з наказом ДПС України Про утворення територіальних органів Державної податкової служби від 30.09.2020 №529 утворені як відокремлені підрозділи Державної податкової служби України територіальні органи згідно з переліком (додаток до цього наказу), серед яких Головне управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ ВП:43968090).

Наказом ДПС України Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій від 24.12.2020 № 755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС своїх повноважень.

Таким чином, Головне управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43143039) з 01.01.2021 не здійснює повноваження та функції як контролюючий орган у сфері реалізації державної податкової політики.

Касаційна скарга підписана представником Головного управління ДПС у Львівській області Ілоною Комшалюк, на підтвердження повноважень скаржником надано витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Головного управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43143039). Разом з тим, до касаційної скарги не додано доказів, які б підтверджували повноваження вказаної особи на самопредставництво ДПС України (код ЄДРПОУ 43005393), Головного управління ДПС у Львівській області як відокремленого підрозділу (філії) ДПС України (код ЄДРПОУ ВП: 43968090).

Враховуючи, що Головне управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43143039) на час звернення з касаційною скаргою не мало адміністративної процесуальної правоздатності органу, який згідно із законом виконує функції, зокрема у сфері реалізації державної податкової політики, не має повноважень на звернення з касаційною скаргою на ухвалені у цій справі судові рішення, оскільки такі повноваження встановлено для виконання завдань і функцій контролюючого органу у зазначеній сфері.

Відповідно до пункту 1 частини 5 статті 332 КАС України касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається суддею-доповідачем також, якщо касаційна скарга подана особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписана або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.

Керуючись положеннями статей 332, 355, 359 КАС України Верховний Суд

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.10.2020 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі №380/6696/20 повернути особі, яка її подала.

Роз`яснити, що повернення касаційної скарги не позбавляє права повторного звернення до суду касаційної інстанції в порядку, встановленому законом.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена.

СуддяІ.А. Васильєва

СудКасаційний адміністративний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення28.04.2021
Оприлюднено30.04.2021
Номер документу96655058
СудочинствоАдміністративне