Справа № 467/199/21
2-о/467/6/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.04.2021 року смт.Арбузинка
Арбузинський районний суд Миколаївської області в складі:
Головуючого судді Догарєвої І.О.
за участі секретаря Шарати Н.І.;
заявника ОСОБА_1
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Благодатненська сільська рада Арбузинського району Миколаївської області про встановлення факту належності правовстановлюючого документу, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 05.03.2021 року звернулась до суду із заявою в якій просить встановити факт належності їй правовстановлюючого документу, а саме Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЕ №926164, виданого 10.02.2009 року на ім`я ОСОБА_1 , в зв`язку із невідповідністю написання її імені у правовстановлюючому документі ОСОБА_2 імені, зазначеному у паспорті ОСОБА_3 .
Обґрунтовуючи заяву ОСОБА_1 вказує, що є власницею земельної ділянки площею 6,75 га в межах території Садівської сільської ради Арбузинського району Миколаївської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, про що нею 10.02.2009 року отримано Державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯЕ №926164. У даному Державному акті нею виявлено невідповідність написання її імені з іменем у паспорті. Виправити помилку, або встановити факт належності правовстановлюючого документу іншим чином вона не може, оскільки на даний час Державні акти на право власності вже не видаються, в зв`язку з чим вона змушена була звернутись до суду.
09.03.2021 року провадження у справі відкрите. 05.04.2021 року за клопотанням представника заявника ОСОБА_1 , адвоката Мураль О.М. направлено запит про надання витягу (інформаційної довідки) із Спадкового реєстру щодо наявності заведених спадкових справ після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Виноградний Яр Арбузинського району Миколаївської області.
Ухвалою від 15.04.2021 року за клопотанням представника заявника ОСОБА_1 , адвоката Мураль О.М. витребувано у державного нотаріуса Арбузинської державної нотаріальної контори копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні заяву підтримала та пояснила, що земельну ділянку вона отримала у спадщину після смерті свого батька, ОСОБА_4 , та Державний акт їй був виданий на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом. Спочатку вона не звернула уваги на розбіжність у написанні її імені у паспорті та виданому державному акті, однак, згодом, звернувшись до центру надання адміністративних послуг за отриманням витягу з реєстру прав на нерухоме майно їй було відмовлено в зв`язку із зазначеною розбіжністю та рекомендовано звернутись до суду.
Представник заявника адвокат Мураль О.М. в судове засідання не з`явилась.
Представник заінтересованої особи Благодатненської сільської ради Арбузинського району Миколаївської області до суду не з`явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належно. Звернувся до суду з заявою про розгляд справи без його участі.
Вислухавши пояснення заявника, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно до п.6 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Відповідно до роз`яснень, які містяться в п.12 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року Про встановлення фактів, що мають юридичне значення при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я по батькові, місце і час народження якої зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали, суд повинен запропонувати заявникові надати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення.
Як вбачається з листа ВСУ 01.01.2012 р. Про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення коли установи, які видали ці документи, не можуть виправити допущені в них помилки, відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 256 ЦПК України громадяни мають право звернутися до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документа. Проте сам по собі факт належності документа не породжує для його власника жодних прав, юридичне значення має той факт, що підтверджується документом. Таким чином, для заявника важливо не так саме одержання документа, як оформлення особистих чи майнових прав, що випливають із цього факту. Це означає, що в судовому порядку можна встановити належність громадянину такого документа, який є правовстановлюючим.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Виноградний Яр Арбузинського району Миколаївської області помер ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 від 08.11.2005 року.
Згідно копії спадкової справи №88/2006 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , із заявою про прийняття спадщини після його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 звернулась його дочка ОСОБА_1 . Дружина, ОСОБА_5 , заявою від 19.04.2006 року від прийняття спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовилась на користь дочки ОСОБА_1 . Інші особи із заявами про прийняття спадщини не звертались. В подальшому ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що видано свідоцтво про смерть серія НОМЕР_2 від 23.01.2012 року.
Родинні відносини між заявницею ОСОБА_1 та спадкодавцем ОСОБА_4 підтверджуються свідоцтвом про народження НОМЕР_3 від 28.12.1965 року, згідно якого ІНФОРМАЦІЯ_4 у с. Виноградний Яр Братського району Миколаївської області народилась ОСОБА_6 , батьками якої є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . Також свідоцтвом про укладення шлюбу НОМЕР_4 від 27.04.1985 року, згідно якого ОСОБА_6 27.04.1985 року уклала шлюб з ОСОБА_7 , змінивши прізвище на ОСОБА_8 .
Згідно паспорту НОМЕР_5 , виданого 17.09.2009 року, заявниця є ОСОБА_1 , що народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Виноградний Яр Братського району Миколаївської області.
Вказані документи надавались заявницею нотаріусу для оформлення спадщини та слід звернути увагу, що у всіх зазначених документах ім`я заявниці значиться ОСОБА_3 .
До складу спадщини після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 увійшла, зокрема, земельна ділянка площею 6,57 га, розташована на території Садівської сільської ради Арбузинського району Миколаївської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю І-МК №045826 виданого Арбузинською районною державною адміністрацією Миколаївської області 04.04.2003 року.
06.06.2007 року нотаріусом видане заявниці свідоцтво про право на спадщину за законом на зазначену вище земельну ділянку, свідоцтво зареєстровано в реєстрі за №1530. Однак у свідоцтві про право на спадщину за законом помилково зазначено ім`я спадкоємиці ОСОБА_1 замість вірного ОСОБА_1 .
Того ж дня нотаріусом також видано заявниці свідоцтво про право на спадщину за законом на грошові внески, що належали спадкодавцю, за реєстровим №1535 та допущено аналогічну помилку.
05.10.2012 року нотаріусом видано заявниці свідоцтво про право на спадщину за законом на належний спадкодавцю ОСОБА_4 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 , житловий будинок по АДРЕСА_1 за реєстровим №2406 у якому вже вірно зазначено ім`я спадкоємиці ОСОБА_1 .
На підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 06.06.2007 року зареєстрованого за №1530 заявниці видано Державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯЕ №926164 від 10.02.2009 року на земельну ділянку площею 6,57 га, розташовану на території Садівської сільської ради Арбузинського району Миколаївської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер земельної ділянки 4820383800:03:000:0093, у якому зазначено відомості про власника земельної ділянки ОСОБА_1 .
Отже із зазначених документів судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 у порядку спадкування набула право на земельну ділянку, однак, внаслідок помилки, допущеної нотаріусом при видачі свідоцтва про право на спадщину, їй було видано Державний акт на право власності на земельну ділянку також із невірним написанням її імені, таким чином виникла розбіжність у написанні її імені Ліля в документі, що посвідчує її особу (паспорті) та ОСОБА_2 у правовстановлюючому документі (Державний акт на право власності на земельну ділянку).
Судом також встановлено, що усунути помилку іншим способом, окрім як встановлення у судовому порядку факту належності державного акту на право приватної власності на землю саме заявнику - неможливо.
Так, порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі регулювався Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затвердженою наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04 травня 1999 року №43 та Інструкцією про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, затвердженою наказом Держкомзему від 22 червня 2009 року №325, які втратили чинність, а тому, питання належності державного акту на землю неможливо вирішити в позасудовому порядку.
Аналізуючи наявні в справі докази у їх сукупності, суд вважає доведеним той факт, що заявниці на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЕ №926164 від 10.02.2009 року належить право власності на земельну ділянку площею 6,57 га, розташовану на території Садівської сільської ради Арбузинського району Миколаївської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва . Однак, даний акт містить неправильне написання її імені ОСОБА_2 замість ОСОБА_3 .
Усунення вказаної невідповідності можливе лише шляхом встановлення факту належності заявниці вказаного правовстановлюючого документа.
Встановлення факту належності правовстановлюючого документа має юридичне значення для заявниці, оскільки наявність належним чином оформленого правовстановлюючого документа на землю дає можливість заявнику повною мірою реалізувати свої права як власника земельної ділянки.
З огляду на викладене, заява ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 315 - 319 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в :
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту належності правовстановлюючого документу - задовольнити.
Встановити факт належності ОСОБА_1 , що народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Виноградний Яр Братського району Миколаївської області, Державного акту на право приватної власності на землю Серія ЯЕ №926164, виданого Арбузинською районною державною адміністрацією Миколаївської області 10.02.2009 року та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010900500001, на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 06.06.2007 року, реєстровий номер №1530, згідно якого власником земельної ділянки кадастровий номер 4820383800:03:000:0093 площею 6,57 га у межах території Садівської сільської ради Арбузинського району Миколаївської області з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва значиться ОСОБА_1 .
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду через Арбузинський районний суд Миколаївської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.О.Догарєва
Суд | Арбузинський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 29.04.2021 |
Оприлюднено | 05.05.2021 |
Номер документу | 96690013 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Арбузинський районний суд Миколаївської області
Догарєва І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні