печерський районний суд міста києва
Справа № 757/23330/21-к
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 квітня 2021 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12019130490000291 від 02.11.2019
В С Т А Н О В И В :
До суду надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12019130490000291 від 02.11.2019.
В обґрунтування клопотання зазначено, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12019130490000291 від 02.11.2019 за фактом заволодіння майном ДП «Конярство України» службовими особами 4 філій ДП «Конярство України» (Новоолександрівський кінний завод 64, Стрілецький кінний завод 60, Лимарівський кінний завод 61, Деркульський кінний завод 63), за попередньою змовою зі службовими особами ТОВ «Діброва», ТОВ «Олімпіас Груп» та іншими невстановленими особами, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 185 КК України, за фактами розкрадання майна ДП «Конярство України» службовими особами указаних філій, за попередньою змовою зі службовими особами ТОВ «Діброва», ФГ «Криничне», за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 3, 5 ст. 191 КК України, та фактом причетності окремих громадян на території Луганської області до незаконного обігу вогнепальної зброї та боєприпасів, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 263 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що на базі ДП «Конярство України» на території Луганської області створено такі філії:
-«Стрілецький кінний завод № 60» державного підприємства «Конярство України», код ЄДРПОУ 37728857, розташований за адресою: 92540, Луганська обл., Міловський район, село Новострільцівка, вул. Набережна, буд.1;
-«Новоолександрівський кінний завод № 64» державного підприємства «Конярство України», код ЄДРПОУ 37996538, розташовано за адресою: 92283, Луганська обл., Біловодський район, село Новоолександрівка, вул. Лісна, буд.2;
-«Лимарівський кінний завод № 61» державного підприємства «Конярство України», код ЄДРПОУ 38061473, розташовано за адресою: 92813, Луганська обл., Біловодський район, село Новолимарівка, вул. Будьонного, буд.1;
-«Деркульський кінний завод № 63» державного підприємства «Конярство України», код ЄДРПОУ 38570217, розташовано за адресою: 92833, Луганська обл., Біловодський район, село Новодеркул.
Засновником (учасником) ДП «Конярство України» є Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України; таким чином, майно підприємства належить державі.
З метою розкрадання державного майна службовими особами вказаних філій (Замовники) укладено договори про виконання сільськогосподарських робіт з ТОВ «Діброва» (Виконавець), відповідно до яких Виконавець надає Замовнику визначені в Специфікаціях послуги з виконання сільськогосподарських механізованих польових робіт у 2020 році на земельних площах Замовників.
Крім того, службовими особами вказаних філій (Продавці) укладено договори купівлі-продажу незавершеного виробництва з ТОВ «Діброва» (Покупець), відповідно до яких Продавці зобов`язуються передати у власність Покупця майбутній врожай сільськогосподарських культур 2020 року.
Також службовими особами вказаних філій (Заставодавці) укладено договори застави з ТОВ «Діброва» (Заставодержатель), відповідно до яких сторони домовилися про виникнення застави, якою забезпечуються вимога Заставодержателя, що випливає з будь-яких господарських договорів, укладених протягом 2020 року (про виконання сільськогосподарських робіт), додатків, видаткових накладних, специфікацій до даних договорів, згідно з якими Заставодавці зобов`язуються сплатити грошові суми за вказаними зобов`язаннями у визначений строк; для забезпечення належного виконання зобов`язань за вказаними договорами Заставодавці передають Заставодержателю в заставу майбутній врожай сільськогосподарських культур 2020 року.
На цей час виконання вказаних договорів триває.
При цьому під час їх виконання здійснюється заниження урожайності приблизно з 50 ц/га до 5-3 ц/га: службовими особами вказаних філій та ТОВ «Діброва» складаються офіційні документи (специфікації, акти приймання-передачі, видаткові накладні тощо), які містять неправдиві відомості як щодо очікуваної врожайності, так і щодо фактично зібраної кількості врожаю сільськогосподарських культур.
Крім того, ТОВ «Діброва» шляхом оформлення «фіктивних» господарських операцій (зокрема, щодо наданих послуг та виконаних робіт, які фактично не надавалися/не виконувалися) безпідставно сформовано для ДП «Конярство України» дебіторську заборгованість, з метою подальшої можливості заволодіння бюджетними коштами.
З метою недопущення розкрадання державного майна керівництвом ДП «Конярство України» прийнято рішення про заборону збору врожаю 2020 року на всіх землях, які належать підприємству; разом з тим, збір врожаю на цей час триває.
Таким чином службові особи філій державного підприємства «Конярство України», за попередньою змовою зі службовими особами ТОВ «Діброва», ФГ «Криничне», шляхом зловживання службовим становищем вчиняють заволодіння чужим майном (а саме майном ДП «Конярство України»), чим спричиняють шкоду державі.
Під час досудового розслідування на адресу філій державного підприємства «Конярство України» та ТОВ «Діброва» спрямовано запити про надання копій документів щодо договірних відносин між філіями державного підприємства «Конярство України» та ТОВ «Діброва». На виконання вказаних запитів відомості та копії документів всупереч вимогам ст. ст. 2, 28, 40, 93 КПК України не надано взагалі або надано не в повному обсязі.
Згідно листів ДП «Конярство України» №№ 13, 14, 15 від 04.08.2020 направлених рекомендованими листами на адресу ТОВ «Діброва», ДП «Конярство України» повідомляє про розірвання договорів укладених між філіями Новоолександрівський кінний завод 64, Стрілецький кінний завод 60, Лимарівський кінний завод 61, які належать ДП «Конярства України» та ТОВ «Діброва», у тому числі від зобов`язань за цими договорами. Крім того, згідно вказаних листів, ДП «Конярство України» забороняє ТОВ «Діброва» та будь-яким іншим особам, які будуть діяти від імені та в інтересах ТОВ «Діброва» чи пов`язаних з ними осіб, вчиняти будь-які дії та проводити будь-які роботи на земельних ділянках, що перебувають у постійному користуванні ДП «Конярство України».
Таким чином встановлено, що впродовж 2020 року, після повідомлення про розірвання договорів представники ФГ «Криничне», ТОВ «Діброва» та інші підприємства вживали заходи, щодо вивозу вирощеної сільськогосподарської продукції із земельних ділянок, які перебувають на праві постійного користування ДП «Конярство України» та його філій, зокрема на території земельних ділянок Філії «Деркульський кінний завод № 63» ДП «Конярство України», Філії «Новоолександрівський кінний завод № 64» ДП «Конярство України», Філія «Стрілецький кінний завод № 60» ДП «Конярство України», Філії «Лимарівський кінний завод № 61» ДП «Конярство України».
Також, представники ФГ «Криничне», ТОВ «Діброва» та інших підприємств при вчинені заходів щодо вивозу вирощеної сільськогосподарської продукції із земельних ділянок приховують реальну кількість отриманого урожаю, що призводять до втрати ліквідних активів та майна ДП «Конярство України» та в результаті чого спричинено державному підприємству матеріальну шкоду (збитки) в особливо великих розмірах.
Під час проведення досудового розслідування в указаному вище кримінальному провадженні проведено процесуальні, слідчі (розшукові) та негласні слідчі (розшукові) дії, а саме:
-допитано свідків: головного агронома ДП «Конярство України» ОСОБА_4 , представника ДП ОСОБА_5 , начальник відділу земельних ресурсів ДП «Конярство України» ОСОБА_6 ; головного бухгалтера ТОВ «Діброва» ОСОБА_7 та заступника директора вказаного товариства ОСОБА_8 ; працівників філії «Лимарівський кінний завод № 61»: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ; працівників філії «Деркулівський кінний завод № 63»: ОСОБА_12 , ОСОБА_13 ; працівників філії «Новоалександрівський кінний завод № 64»: ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 ; головного бухгалтера філії «Стрілецький кінний завод № 60»: ОСОБА_17 , ОСОБА_18 та інших осіб;
-проведено огляди земельних ділянок на яких ДП «Конярство України» здійснювало збір врожаю озимої пшениці, під час яких вилучено зразки пшениці для визначення її якості;
-проведено огляди земельних ділянок, які належать філіям ДП «Конярство України», зокрема: Новоолександрівський кінний завод № 64, Стрілецький кінний завод № 60, Лимарівський кінний завод № 61, Деркулівський завод № 63, за результатами яких складено протоколи оглядів та зафіксовано збір урожаю сільськогосподарських культур 2020 року;
-направлено листи до ДП «Конярство України» про вжиття заходів щодо проведення перевірки фінансово-господарської діяльності вищевказаних філій державного підприємства;
-проведено 12 обшуків на території Луганської області в офісних приміщеннях ФГ «Криничне», ТОВ «Діброва», адміністративних приміщеннях філій ДП «Конярство України», за місцем проживання фігурантів кримінального провадження та в салонах автомобілів, під час яких виявлено та вилучено первинну бухгалтерську документацію, звіти, протоколи, щодо вирощення, збору та реалізації сільськогосподарської продукції за 2018-2020 роки;
-проведено огляди речей та документів вилучених у під час проведення обшуків у фізичних та юридичних осіб;
-підготовлено та направлено до суду клопотання про арешт врожаю, яке слідчим суддею розглянуто та постановлено ухвалу про задоволення клопотання;
-підготовлено та направлено до суду 7 клопотань про арешт спеціальної техніки, яка належить ТОВ «Діброва», ФГ «Криничне»;
-проведено обшуки на території Старобільського, Сватівського, Сєвєродонецького елеваторів під час яких виявлено та вилучено первинну бухгалтерську документацію, накладні, щодо обсягів зібраної сільськогосподарської продукції за 2020 рік;
-підготовлено та направлено до суду 2 клопотання про арешт тимчасово вилучених речей та документів вилучених під час проведення обшуків;
-надано дозвіл Луганським апеляційним судом на проведення негласних слідчих (розшукових) дій;
-витребувано результати проведення негласних слідчих (розшукових) дій та розсекречено матеріали за результатами їх проведення, які долучено до матеріалів кримінального провадження;
-проведено огляди речей та документів зафіксованих під час проведення негласних слідчих (розшукових) дій;
-визнано та приєднано до матеріалів кримінального провадження речові докази;
-направлено до суду 2 клопотання про арешт тимчасово вилучених речей та документів вилучених під час проведення обшуків, які слідчим суддею розглянуто та постановлено ухвали про задоволення клопотань;
-підготовлено та направлено до суду клопотання про накладення арешту на сільськогосподарську техніку, що належить ТОВ «Діброва», ФГ «Криничне», яка використовувалася під час збирання врожаю, які слідчим суддею розглянуто та постановлено ухвалу про накладення арешту на комбайни;
-спрямовано клопотання до суду про арешт тимчасово вилученого майна під час проведення обшуку ТОВ «Старобільський елеватор»;
-призначено та витребувано висновок балістичної експертизи від 17.08.2020;
-призначено та витребувано висновок трасологічної експертизи від 31.08.2020;
-призначено судово-економічну експертизу;
-проведено тимчасові доступи до речей та документів у приміщеннях Головному управлінні статистики у Луганській області;
-проведено огляд документів вилучених у Головному управлінні статистики у Луганській області;
-проведено тимчасові доступи до речей та документів у приміщеннях ДП «Конярство України», а також філії, розташованих на території Луганської області;
-проведено огляд документів вилучених у приміщеннях державних установ;
-проведено тимчасовий доступ до речей та документів у банківських установах, щодо відкриття та користування розрахунковими рахунками;
-проведено огляд документів вилучених у банківських установах;
-витребувано та приєднано до матеріалів кримінального провадження відповіді на раніше направлені запити в порядку ст. 93 КПК України;
-надано доручення в порядку ст. ст. 40, 41 КПК України оперативному підрозділу УСР у Луганській області ДСР Національної поліції України з метою проведення допиту свідків та інших осіб у даному кримінальному провадженні.
15.12.2017 набрав чинності Закон України № 2147-VIII від 03.10.2017 «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», відповідно до якого були внесені зміни до § 4 «Продовження строків досудового розслідування Глави 24 «Закінчення досудового розслідування. Продовження строку досудового розслідування».
Обставинами, що перешкоджали здійснити необхідні процесуальні дії раніше у встановлений термін, є великий обсяг часу, необхідний для здійснення значної кількості необхідних слідчих (розшукових) та процесуальних дій з метою встановлення всіх обставин вказаних кримінальних правопорушень та притягнення винних до відповідальності, особлива складність кримінального провадження у зв`язку з тяжкістю злочинами, що розслідуються в рамках даного кримінального провадження, велика кількість осіб, які причетні до вчинення злочинів.
Строк досудового розслідування в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудового розслідування за № 12019130490000291від 02.11.2019, а для виконання вищевказаних слідчих та процесуальних дій потрібен строк не менше 12 місяців, тобто до 02.05.2022 року.
Результати вказаних слідчих (розшукових) та процесуальних дій мають суттєве значення для досудового розслідування та подальшого судового розгляду, оскільки з них буде отримано відомості, які будуть використані як доказ факту та обставин, що підлягають встановленню під час кримінального провадження.
На даний час за результатами проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні не зібрано достатньо відомостей для прийняття рішення в порядку ст.ст. 276, 284 КПК України.
Враховуючи, що строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні спливає 02.05.2021 року, а необхідні слідчі (розшукові) та процесуальні дії не проведені.
Так, відповідно до ч. 1ст.219КПКУкраїни строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4глави 24 цього Кодексу. Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить: 1) шість місяців - у кримінальному провадженні щодо кримінального проступку; 2) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості; 3) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до ч. 1ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першоїстатті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другоїстатті 219 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КПК України, орган досудового розслідування зобов`язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.
У судовому засіданні слідчий просив задовольнити клопотання, з викладених у ньому підстав.
Слідчий суддя, заслухавши слідчого, дослідивши матеріали клопотання та додані до нього документи, приходить до наступного.
За викладених обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що дії органу досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12019130490000291від 02.11.2019, спрямовані на забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, що відповідає завданню кримінального провадження.
При вирішенні питання щодо продовження строку досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя враховує складність провадження, певне зволікання сторони обвинувачення при здійсненні досудового та разом з тим все ж виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах, та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та наявна об`єктивна необхідність у продовженні строку досудового розслідування (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28.10.1994 р., у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990 р.).
Крім того, слідчий суддя приймає до уваги пункт 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 р. у справі «Михалкова та інші проти України», в якому зазначено, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.
З огляду на викладене, клопотання слід задовольнити, а строк досудового розслідування кримінального провадження необхідно продовжити на дванадцять місяців.
Керуючись ст.ст. 2, 22, 28, 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя
У Х В А Л И В :
Клопотання задовольнити.
Продовжити на дванадцять місяців, тобто до 02 травня 2022 року строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12019130490000291 від 02.11.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 185 КК України, ч.ч. 3, 5 ст. 191 КК України, ч. 1 ст. 263 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 30.04.2021 |
Оприлюднено | 30.01.2023 |
Номер документу | 96736740 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку досудового розслідування |
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Волкова С. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні