Ухвала
від 06.05.2021 по справі 405/3181/21
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КІРОВОГРАДА

Справа № 405/3181/21

провадження № 1-кс/405/1513/21

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.05.2021 м. Кропивницький

Слідчий суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого з особливо важливих справ першого відділу розслідувань кримінальних проваджень слідчого управління Головного управління ДФС у Кіровоградській області ОСОБА_5 у кримінальному провадженні, внесеному 03.02.2020 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32020120010000007, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.1,ч.2 ст.204 КК України, про застосування запобіжного заходу у вигляді застави підозрюваному

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Перегонівка Голованівського району Кіровоградської область, українця, громадянина України, з вищою освітою, працюючого слюсарем ТОВ «Спец-Енергомаш» (ЄДРПОУ 36601099), одруженого, маючого на утриманні малолітню дитину, зареєстрованого і проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

встановив:

старший слідчий за погодженням з прокурором звернувся до слідчого судді з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді застави підозрюваному ОСОБА_4 ..

Клопотання слідчого мотивовано тим, що в СВ Головного управління ДФС у Кіровоградській області перебуває кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32020120010000007 від 03.02.2020, щодо незаконного зберігання з метою збуту, а також збут та транспортування з метою збуту незаконно виготовленого пального, діючи у складі організованої групи, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.1 ст.204 КК України; незаконного виготовлення підакцизного товару - пального, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що мешканець с. Перегонівка Голованівського району Кіровоградської області ОСОБА_4 , обіймаючи посаду слюсаря ТОВ «Спец - Енергомаш» (ЄДРПОУ 36601099), розташованого за адресою: Кіровоградська область, Голованівський район, смт. Побузьке, вул. Вокзальна, 7, яке не має ліцензії на виготовлення пального (бензинів автомобільних та дизельного палива), діючи з прямим умислом, з метою отримання незаконного та неконтрольованого прибутку, здійснював зберігання, збут і транспортування з метою збуту незаконно виготовленого на виробничих потужностях зазначеного товариства пального (бензинів автомобільних та дизельного палива).

А саме, ОСОБА_4 з корисливих мотивів, не будучи зареєстрований як суб`єкт господарювання - фізична особа, не мав відповідного державного дозволу на торгівлю паливно-мастильними матеріалами, та діяв в порушення: п.1 ст.215Податкового КодексуУкраїни яким визначено,що нафтопродуктиналежать допідакцизних товарів,на яківстановлено ставкиакцизного податкуза кодуваннямтоварів УКТЗЕД,що підтверджуєсплату акцизногоподатку,легальність ввезеннята реалізаціїна територіїУкраїни цихвиробів; постановиКабінетуМіністрів України№1442від 20.12.1997«Про затвердженняПравил роздрібноїторгівлі нафтопродуктами» якою передбачено обов`язкову наявність паспорта якості та декларації про відповідність, реєстраційного номера сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання відповідності у супровідних документах на нафтопродукти, виданих у порядку, установленому законодавством. В результаті вказаної протиправної діяльності ОСОБА_4 отримував прибутки у виді незаконно отриманих від реалізації підакцизних товарів грошових коштів.

Отримуючи прибутки, які в певний час перестали задовольняти його постійно зростаючі матеріальні потреби, ОСОБА_4 забажав розширити свою діяльність, пов`язану з незаконною реалізацією підакцизних товарів. З цією метою ОСОБА_4 розробив детальний злочинний план, який передбачав суттєве збільшення об`ємів незаконно реалізованого підакцизного товару.

Розуміючи труднощі досягнення мети злочинного плану без залучення до його виконання інших осіб в якості спільників, ОСОБА_4 , як перший етап свого злочинного плану визначив підшукування осіб, які би могли взяти на себе функції виконавців злочинних дій.

На виконання вказаного етапу свого злочинного плану, у січні 2020 року, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_4 підшукав осіб, які на його думку відповідали визначеним злочинним планом критеріям, а саме свого колегу слюсаря ТОВ «Спец - Енергомаш» ОСОБА_6 , а також свого знайомого, мешканця смт. Голованівськ Кіровоградської області ОСОБА_7 .

Вказаних осіб ОСОБА_4 поставив до відома про деталі розробленого ним злочинного плану, розповів про кінцеву мету злочинної діяльності та пояснив відведену їм роль у виконанні зазначеного плану. Запропонований ОСОБА_4 злочинний план передбачав, прийняття ОСОБА_6 і ОСОБА_7 участі у збуті незаконно виготовлених нафтопродуктів, їх зберігання, транспортуванні на території Голованівського району Кіровоградської області задля отримання незаконного прибутку, який він мав розподіляти між учасниками організованої групи. ОСОБА_6 і ОСОБА_7 усвідомлюючи протиправність пропозиції ОСОБА_4 , спонукаємі корисливим мотивом та метою до незаконного збагачення погодились на прийняття участі в злочинній діяльності в тому виді, який їм запропонував ОСОБА_4 .

ОСОБА_4 як організатор, та ОСОБА_6 і ОСОБА_7 як виконавці, усвідомили єдність загального наміру щодо вчинення злочинів, усвідомили факт об`єднання в одну групу і прагнення тісно поєднати свої обопільні зусилля для досягнення єдиного злочинного результату для всіх учасників групи збагачення за рахунок вчинення злочинів.

В результаті активних дій організатора - ОСОБА_4 , останній, а також ОСОБА_6 і ОСОБА_7 зорганізувались в стійке об`єднання для вчинення наперед спланованої злочинної діяльності - ряду злочинів об`єднаних єдиним планом з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення кінцевої мети злочинного плану, який був відомий всім учасникам групи.

Таким чином, в січні 2020 року ОСОБА_4 на території Голованівського району Кіровоградської області була створена і готова діяти організована злочинна група у складі трьох осіб, а саме його, як організатора, ОСОБА_6 і ОСОБА_7 як виконавців (співвиконавців) спланованих ОСОБА_4 злочинів, якою він став керувати, очоливши її. Крім цього, стійкість організованої групи доводить її існування з січня 2020 по березень 2021 року, до викриття злочинної діяльності групи правоохоронними органами, що свідчить, що злочини планувалось вчиняти тривалий, невизначений період.

Так, з січня 2020 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, по 18.03.2021 ОСОБА_4 , будучи організатором злочинної групи, відповідно до умов розробленого злочинного плану та не ставлячи до відому співучасників ОСОБА_6 і ОСОБА_7 щодо процесу незаконного виробництва ним пального, неодноразово, будучи охоплений єдиним умислом, з метою подальшої реалізації незаконно виготовлених паливно-мастильних матеріалів, обіймаючи посаду слюсаря ТОВ «Спец - Енергомаш», маючи вільний доступ до виробничого обладнання і сировини - компонентів, користуючись відсутністю дієвого контролю з боку свого керівництва, яке фактично здійснює діяльність за юридичною адресою у АДРЕСА_2 , усвідомлюючи можливість вільно використовувати обладнання, а саме: електронасос, резервуари об`ємом від 50 до 70 кубічних метрів кожний, нафту, інгредієнти, за допомогою яких зазначене товариство виготовляє продукти нафтоперероблення, абсорбент газоконденсатний, сировину вуглеводну тощо, на початку 2020 року (точний час досудовим розслідуванням не встановлено) за допомогою електронасосу, шляхом перегонки з резервуарів нафти до печі, нагрівав її до температури 300-350 градусів по Цельсію, після чого перероблена нафта потрапляла до моноколони, де відбувався процес виділення мазуту (залишку важкого) окремо і фракції світлої, чим своїми протиправними діями незаконно виготовляв пальне (бензини автомобільні та дизельне паливо) на виробничих потужностях зазначеного товариства.

Реалізація незаконно виготовлених ОСОБА_4 пального відповідно до задуманого злочинного плану відбувалась слюсарем ТОВ «Спец - Енергомаш» ОСОБА_6 , який на власному транспортному засобі - легковому автомобілі марки «Skoda» модель «Octavia Tour», реєстраційний номер НОМЕР_1 , перевозив незаконно виготовлене ОСОБА_4 пальне до гаражного приміщення № НОМЕР_2 гаражного кооперативу «Промінь Побузьке» за адресою: АДРЕСА_3 та до приміщення ангарного типу, за адресою: АДРЕСА_4 , які використовував ОСОБА_7 для подальшого зберігання з метою збуту та збуту незаконно виготовленого пального.

В подальшому ОСОБА_7 зберігав з метою збуту та збував, шляхом розвезення на власному автомобілі марки «Citroen Berlingo», реєстраційний номер НОМЕР_3 , 2016 року випуску, передане від співучасників незаконно виготовлене пальне місцевим жителям по ціні із розрахунку від 11 до 13 грн. за один літр, а виручені гроші розподілялися в рівних частках між ОСОБА_4 , ОСОБА_6 і ОСОБА_7

24.09.2020 на підставі постанови прокурора відділу Кіровоградської обласної прокуратури про проведення контролю за вчиненням злочину співробітниками оперативного управління ГУ ДФС у Кіровоградській області було проведено оперативну закупівлю паливно мастильних матеріалів особою, з якою було встановлене конфіденційне співробітництво з використанням аудіо-, відеоконтролю особи щодо ОСОБА_7 . За результатами проведення оперативної закупки встановлено, що 24.09.2020 з 13:54 по 14:09 ОСОБА_7 діючи у складі організованої групи, за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_5 незаконно збув особі, з якою встановлено конфіденційне співробітництво - ОСОБА_8 , за гроші в сумі 620 (шістсот двадцять) грн. 2 (дві) пластикові каністри по 22 (двадцять два) літри кожна, заповнені доверху незаконно виготовленими паливно мастильними матеріалами.

24.09.2020 о 14:30 під час огляду покупця особи, з якою встановлено конфіденційне співробітництво ОСОБА_8 співробітниками оперативного управління ГУ ДФС у Кіровоградській області виявлено 2 (дві) пластикові каністри по 22 (двадцять два) літри кожна, заповнені доверху незаконно виготовленими паливно мастильними матеріалами, які вилучені безпосередньо після проведення оперативної закупки у ОСОБА_7 за місцем його проживання за адресою: АДРЕСА_5 .

Крім того, 10.02.2021 на підставі постанови прокурора відділу Кіровоградської обласної прокуратури про проведення контролю за вчиненням злочину співробітниками оперативного управління ГУ ДФС у Кіровоградській області було проведено оперативну закупівлю паливно мастильних матеріалів особою, з якою було встановлене конфіденційне співробітництво з використанням аудіо-, відеоконтролю особи щодо ОСОБА_7 . За результатами проведення оперативної закупки встановлено, що 10.02.2021 з 15:19 по 15:36 ОСОБА_7 діючи у складі організованої групи, за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_5 незаконно збув особі, з якою встановлено конфіденційне співробітництво ОСОБА_9 , за гроші в сумі 300 (триста) грн. 4 (чотири) пластикові ємності по 5 (п`ять) літрів кожна, заповнені доверху незаконно виготовленими паливно мастильними матеріалами.

10.02.2021 о 16:00 під час огляду покупця особи, з якою встановлено конфіденційне співробітництво ОСОБА_9 співробітниками оперативного управління ГУ ДФС у Кіровоградській області виявлено 4 (чотири) пластикові ємності по 5 (п`ять) літрів кожна, заповнені доверху незаконно виготовленими паливно мастильними матеріалами, які вилучені безпосередньо після проведення оперативної закупки у ОСОБА_7 за місцем його проживання за адресою: АДРЕСА_5 .

18.03.2021 на підставі ухвали слідчого судді Ленінського районного суду м.Кіровограда від 16.03.2021 було проведено обшук виробничих потужностей, які належать ТОВ «Спец-Енергомаш» за адресою: Кіровоградська область, Голованівський район, смт. Побузьке, вул. Вокзальна, 7. В ході обшуку виявлено і вилучено 120120 л. незаконно виготовленого дизельного палива; 24550 л. незаконно виготовленого бензину; 96806 л. продуктів нафтопереробки, 2 жорстких диска, відео реєстратор, грошові кошти в сумі 24400 (двадцять чотири тисячі чотириста) грн., документи на відвантаження нафтопродуктів, блокноти з чорновими записами.

Крім того, 19.03.2021 на підставі ухвали слідчого судді Ленінського районного суду м. Кіровограда від 19.03.2021 було проведено обшук в гаражному приміщенні № НОМЕР_2 гаражного кооперативу «Промінь Побузьке» за адресою: Кіровоградська область, Голованівський район, смт. Побузьке, вулиця Пирогова, 6, яке використовував ОСОБА_7 для зберігання з метою збуту незаконно виготовленого пального. В ході обшуку виявлено та вилучено чотирнадцять пластикових каністр об`ємом 22 літри кожна, заповнених незаконно виготовленим дизельним паливом, у загальній кількості 308 л.

Таким чином, ОСОБА_4 своїми умисними протиправними діями вчинив незаконне зберігання з метою збуту, а також збут незаконно виготовленого підакцизного товару - пального, діючи як організатор у складі організованої групи, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.1 ст.204 КК України.

Крім того, ОСОБА_4 , не маючи ліцензій на виготовлення та реалізацію підакцизних товарів, діючи з прямим умислом, з метою отримання незаконного та неконтрольованого прибутку, здійснював незаконне виготовлення пального.

Так, з січня 2020 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, по 18.03.2021 ОСОБА_4 , неодноразово, будучи охоплений єдиним умислом, з метою подальшої реалізації незаконно виготовлених паливно-мастильних матеріалів, обіймаючи посаду слюсаря ТОВ «Спец - Енергомаш», маючи вільний доступ до обладнання і компонентів зазначеного товариства, а саме: електронасосу, резервуарів об`ємом від 50 до 70 кубічних метрів кожний, нафту, інгредієнти, за допомогою яких зазначене товариство виготовляє продукти нафто перероблення, абсорбент газоконденсатний, сировину вуглеводну тощо, на початку 2020 року (точний час досудовим розслідуванням не встановлено) за допомогою електронасосу, шляхом перегонки з резервуарів нафти до печі, нагрівав її до температури 300-350 градусів по Цельсію, після чого перероблена нафта потрапляла до моноколони, де відбувався процес виділення мазуту (залишку важкого) окремо і фракції світлої, чим своїми протиправними діями незаконно виготовляв на виробничих потужностях зазначеного товариства пальне (бензини автомобільні та дизельне паливо).

Незаконно виготовлене ОСОБА_4 пальне (бензини автомобільні та дизельне паливо) останній зберігав з метою збуту та збував мешканцям кіровоградської області у складі створеної ним організованої злочинної групи, за допомогою співучасників ОСОБА_6 і ОСОБА_7 та які не були поставлені до відома щодо фактів незаконного виробництва пального ОСОБА_4 .

Незаконно виготовлене ОСОБА_4 пальне зберігалось з метою збуту у паливних резервуарах на території ТОВ «Спец-Енергомаш» за адресою: АДРЕСА_3 ; в гаражному приміщенні № НОМЕР_2 гаражного кооперативу «Промінь Побузьке» за адресою: Кіровоградська область, Голованівський район, смт. Побузьке, вулиця Пирогова, 6 та у приміщенні ангарного типу, за адресою: АДРЕСА_4 .

Таким чином, ОСОБА_4 своїми протиправними діями вчинив незаконне виготовлення підакцизних товарів - пального, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.204 КК України.

30.04.2021 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.1 ст.204, ч.2 ст.204 КК України. Допитаний в якості підозрюваного ОСОБА_4 свою вину у вчиненні інкримінованих йому злочинах визнав повністю.

Метою застосування такого запобіжного заходу є запобігання спробам ОСОБА_4 переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчиняти інші кримінальні правопорушення чи продовжувати скоювати кримінальні правопорушення, у яких підозрюється. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 вказаного кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені п.п.1, 3, 4, 5 ч.1 ст.177 КПК України.

Зазначено, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні нетяжкого кримінального правопорушення та з метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчиняти інші кримінальні правопорушення чи продовжувати вчинювати кримінальні правопорушення, у яких підозрюється, а також те, що забезпечити належну поведінку підозрюваного ОСОБА_4 та запобігти зазначеним ризикам, шляхом застосування до підозрюваного більш м`яких запобіжних заходів не можливо.

В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання та просив його задовольнити, зважаючи на підстави, викладені в ньому, зазначив про обґрунтованість підозри, про яку повідомлено ОСОБА_4 , що підтверджується зібраними в кримінальному провадженні письмовими доказами; наявність ризиків, передбачених п.п.1, 3, 4, 5 ч.1 ст.177 КПК України.

Підозрюваний в судовому засіданні заперечував проти застосування запобіжного заходу, оскільки ризики, передбачені ст.177 КПК України, відсутні, а тому клопотання є необґрунтованим.

Вислухавши пояснення сторін кримінального провадження, вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.

Встановлено, що в провадженні Головного управління ДФС у Кіровоградській області перебуває кримінальне провадження, внесене 03.02.2020до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32020120010000007, щодо незаконного зберігання з метою збуту, а також збут та транспортування з метою збуту незаконно виготовленого пального, діючи у складі організованої групи, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.1 ст.204 КК України; незаконного виготовлення підакцизного товару - пального, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204 КК України (витяг з ЄРДР від 05.05.2021 а.п. 1-2).

30.04.2021 ОСОБА_4 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.1 ст.204, ч.2 ст.204 КК України (а.п. 15-21). Відповідно до протоколу допиту підозрюваного від 30.04.2021 ОСОБА_4 свою вину у вчиненні інкримінованих йому злочинах визнав повністю (а.п. 22-23).

Згідно ч.1 ст.177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Дослідивши матеріали справи за клопотанням слідчого, слідчий суддя приходить до висновку, що органом досудового слідства ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.1 ст.204, ч.2 ст.204 КК України, відомості про які 03.02.2020 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32020120010000007, а саме: у незаконному зберіганні з метою збуту, а також збуті незаконно виготовленого підакцизного товару - пального, діючого як організатор у складі організованої групи, а також у незаконному виготовленні підакцизних товарів пального.

Також, слідчий суддя встановив наявність ризику, передбаченого п.3 ч.1 ст.177 КПК України, а саме: незаконно впливати прямо чи опосередковано на свідків з метою уникнення кримінальної відповідальності та покарання, оскільки ОСОБА_4 продовжує працювати в ТОВ «Спец-Енергомаш», де було вчинено кримінальні правопорушення, у яких останній підозрюється.

Разом з тим, прокурором не доведено існування інших ризиків.

Обґрунтованість підозри та наявність ризиків підтверджуються: протоколом обшуку, проведеного 18.03.2021 на підставі ухвали слідчого судді Ленінського районного суду м.Кіровограда від 16.03.2021, виробничих потужностей, які належать ТОВ «Спец-Енергомаш» за адресою: Кіровоградська область, Голованівський район, смт. Побузьке, вул. Вокзальна, 7 - в ході обшуку виявлено і вилучено 120120 л. незаконно виготовленого дизельного палива; 24550 л. незаконно виготовленого бензину; 96806 л. продуктів нафтопереробки, 2 жорстких диска, відео реєстратор, грошові кошти в сумі 24400 (двадцять чотири тисячі чотириста) грн., документи на відвантаження нафтопродуктів, блокноти з чорновими записами; висновком судової експертизи речовин, матеріалів та виробів Чернігівського відділення Київського НДІСЕ Міністерства юстиції України №1637-1643/21-24 від 13.04.2021, надані на дослідження рідини, вилучені під час обшуку виробничих потужностей ТОВ «Спец - Енергомаш» є: - (об`єкти №№1,2,3) за визначеними фізико хімічними показниками, є нафтопродуктами; - наданий на дослідження зразок рідини (об`єкт №1) є сумішшю вуглеводнів середніх та важких дистилятних нафтових фракцій. Не відповідає вимогам нормативної документації ДСТУ 7688:2015 «Паливо дизельне Євро. Технічні умови», ДСТУ 7687:2015 «Бензин автомобільний Євро. Технічні умови» та Технічному регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів №927 від 01.08.2013 і відноситься до некондиційного дизельного палива; - наданий на дослідження зразок рідини (об`єкт №2) є сумішшю аліфатичних, ароматичних та кисневмісних сполук. Не відповідає вимогам нормативної документації ДСТУ 7687:2015 «Бензин автомобільний Євро. Технічні умови» та Технічному регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927 і відноситься до некондиційного бензину (прямого бензин або бензин газовий стабільний, тобто є сировиною); - наданий на дослідження зразок рідини (об`єкт №3) є сумішшю вуглеводнів середніх та важких дистилятних нафтових фракцій. Не відповідає вимогам нормативної документації ДСТУ 7687:2015 «Бензин автомобільний Євро. Технічні умови» та Технічному регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого №927 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 і відноситься до залишків продуктів нафтопереробки; та іншими матеріалами у їх сукупності.

Вирішуючи питання щодо наявності обґрунтованої підозри, слідчий суддя зазначає, що термін «обґрунтована підозра», згідно практики Європейського суду з прав людини (далі-ЄСПЛ) у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21.04.2011 року, означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача у тому, що особа про яку йдеться мова, могла вчинити правопорушення.

Водночас, практика ЄСПЛ не вимагає, щоб на момент обрання запобіжного заходу у органу досудового розслідування були чіткі докази винуватості особи, яку повідомлено про підозру.

Так, у справі «Феррарі-Браво проти Італії» від 14.03.1984 ЄСПЛ вказав, що комісія наголошує, що питання про те, що арешт або тримання під вартою до суду є виправданими тільки тоді, коли доведено факт вчинення та характер інкримінованих правопорушень, ставити не можна, оскільки це є завданням попереднього розслідування, сприяти якому має й тримання під вартою.

Наявні матеріали, на думку слідчого судді, свідчать, що існують факти та інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача, що ОСОБА_4 міг вчинити кримінальні правопорушення, передбачені ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.1 ст.204, ч.2 ст.204 КК України.

Відповідно до ст.12 КК України кримінальні правопорушення, передбачені ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.1 ст.204, ч.2 ст.204 КК України, у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_4 є нетяжкими, санкцією яких передбачено покарання у вигляді: штрафу від п`яти тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією та знищенням незаконно виготовлених товарів; та у виді позбавлення волі на строк від трьох до п`яти років з конфіскацією та знищенням незаконно вироблених або придбаних товарів, знарядь виробництва, сировини для їх виготовлення відповідно.

Згідно ч. 4 ст.182КПК України розмір застави визначається слідчим суддею з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, інших даних про його особу та ризиків, передбачених ст. 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним покладених на нього обов`язків та не може бути завідомо непомірним для нього.

Відповідно до п. 1 ч.5 ст.182КПК України розмір застави щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні нетяжкого злочину, - від одного до двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

При вирішенні питання про застосування до підозрюваної запобіжного заходу у відповідності до ст. 178 КПК України слідчим суддею враховується: вагомість наявних в матеріалах справи доказів на даному етапі досудового розслідування на підтвердження можливого вчинення підозрюваним кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.1 ст.204, ч.2 ст.204 КК України, та тяжкість покарання, що загрожує у разі визнання підозрюваного винним у вчиненні кримінальних правопорушень, його вік, стан здоров`я, перебування у зареєстрованому шлюбі та наявність на утриманні малолітньої дитини, а отже міцність соціальних зв`язків, наявність постійного місця проживання, роботи, його майновий стан, відсутність судимостей.

З урахуванням вищевикладеного, врахувавши положення ст. 182 КПК України, а також те, що його дохід становить близько 6000 гривень на місяць (зі слів підозрюваного), слідчий суддя вважає за можливе визначити підозрюваному розмір застави - 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 11350 гривень, яка, на переконання слідчого судді, є помірною для підозрюваного та достатньою для забезпечення виконання останнім покладених на нього обов`язків.

При цьому, крім зобов`язання ОСОБА_4 прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора чи суду, є необхідним покладення на нього інших обов`язків, передбачених ст. 194 КПК України, строком на два місяці, але в межах строку досудового розслідування.

Щодо заявленого прокурором максимального розміру застави 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, слідчий суддя зазначає, що прокурором не надано належних доказів про значні статки особи, а відтак слідчий суддя вважає за неможливе у даному випадку визначити такий розмір застави, що об`єктивно буде непомірним тягарем для підозрюваного і фактично нівелює мету визначення такої застави.

Слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального правопорушення, на які посилались сторони кримінального провадження, керуючись законом, з урахуванням відомостей щодо статків (майнового стану) підозрюваного, його сімейного стану, наявності міцних соціальних зв`язків та наявності ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, вважає, що клопотання слідчого підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9, 176-179, 194, 205, 309, 372 КПК України, слідчий суддя -

постановив:

клопотання старшого слідчого з особливо важливих справ першого відділу розслідувань кримінальних проваджень слідчого управління Головного управління ДФС у Кіровоградській області ОСОБА_5 у кримінальному провадженні, внесеному 03.02.2020 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32020120010000007, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.1,ч.2 ст.204 КК України, про застосування запобіжного заходу у вигляді застави підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити частково.

Застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, тобто в сумі 11350 грн., які необхідно внести на депозитний рахунок код отримувача (код за ЄДРПОУ) 26241445, банк отримувача ДКСУ, м. Київ, код банку отримувача (МФО) 820172, рахунок отримувача UA458201720355279001000002505. Призначення платежу: забезпечення виконання рішення згідно статті 182 КПК України по справі № 32020120010000007 від 03.02.2020.

Покласти на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на два місяці в межах строку досудового розслідування, тобто до 30.06.2021, наступні обов`язки:

- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора та суду;

- не відлучатися без дозволу слідчого, прокурора або суду за межі Кіровоградської області;

- утримуватися від спілкування зі свідками у кримінальному провадженні, крім участі у процесуальних діях під час досудового розслідування та у суді.

Роз`яснити ОСОБА_4 , що відповідно до ч. 6 ст.182КПК України підозрюваний не пізніше п`яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави зобов`язаний внести кошти на відповідний рахунок або забезпечити їх внесення заставодавцем та надати документ, що це підтверджує, старшому слідчому з особливо важливих справ першого відділу розслідувань кримінальних проваджень слідчого управління Головного управління ДФС у Кіровоградській області ОСОБА_5 , з моменту обрання запобіжного заходу у вигляді застави до фактичного внесення коштів на відповідний рахунок підозрюваний зобов`язаний виконувати покладені на нього обов`язки, пов`язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.

Відповідно до ч. 8, 9 ст.182КПК України у разі невиконання обов`язків заставодавцем, а також, якщо підозрюваний, будучи належним чином повідомлений, не з`явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов`язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.

Питання про звернення застави в дохід держави вирішується слідчим суддею, судом за клопотанням прокурора або за власною ініціативою суду в судовому засіданні за участю підозрюваного, обвинуваченого, заставодавця, в порядку, передбаченому для розгляду клопотань про обрання запобіжного заходу. У разі звернення застави в дохід держави слідчий суддя вирішує питання про застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді застави у більшому розмірі або іншого запобіжного заходу з урахуванням положень ч. 7 ст. 194 КПК України.

Дата закінчення дії ухвали слідчого судді в частині покладених на підозрюваного обов`язків 30.06.2021.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_10

СудЛенінський районний суд м.Кіровограда
Дата ухвалення рішення06.05.2021
Оприлюднено30.01.2023
Номер документу96762476
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів застава

Судовий реєстр по справі —405/3181/21

Ухвала від 06.05.2021

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Майданніков О. І.

Ухвала від 06.05.2021

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Майданніков О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні