Справа № 673/703/20
Провадження № 2/673/34/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 лютого 2021 р. м. Деражня
Деражнянський районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючий - суддя Дворнін О.С.
при секретарі судового засідання Ставнічук Р.М.,
на підставі письмових заяв представників сторін ОСОБА_1 та ОСОБА_2
розглянув у судовому засіданні в залі суду цивільну справу, в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України, за позовом ОСОБА_3 до Деражнянської міської ради про визнання права на земельну частку (пай),-
В С Т А Н О В И В :
До Деражнянського районного суду Хмельницької області звернувся позивач із вказаною вище позовною заявою, яку відповідною ухвалою суду було прийнято до розгляду, відкрито провадження в зазначеній справі та призначено підготовче судове засідання.
Позивач в судове засідання не прибув, надіславши суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити із викладених у ній підстав.
Представник відповідача в судове засідання також не прибув, надіславши до суду відповідну заяву в якій заперечував проти задоволення позову вказавши при цьому, що позивач насправді лише перебував у трудових відносинах із КСП Світанок , і членом товариства не був, тому просили суд відмовити в задоволенні позову посилаючись на безпідставність позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов не обґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає .
Так, Указом Президента України від 08.08.1995 року за N 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" визначено, що право на земельну частку (пай) мають члени сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали та вийшли на пенсію з нього і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними (п. 2 Указу).
Право на земельну частку (пай) підтверджується сертифікатом.
Видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією (п. 5 Указу).
Аналогічні положення в подальшому були затверджені в Законі України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) від 05.06. 2003 року (ст.ст. 1-2).
В свою чергу, відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 року №7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ член колективного сільськогосподарського підприємства включений до списку, що додається до Державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України , у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
Тобто, виходячи з наведеного особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах сільськогосподарського підприємства (в тому числі в разі, якщо така особа є пенсіонером, проте раніше працювала на підприємстві і залишилися його членом); отримання сільськогосподарським підприємством Державного акта на право колективної власності на землю; включення такої особи до списків осіб, долучених до Державного акта на право колективної власності на землю.
Право на земельну частку (пай) виникає з часу отримання сільськогосподарським підприємством Державного акта на право колективної власності на землю разом з доданими до нього списками осіб, що мають право на земельну частку (пай).
Отже, вирішуючи питання про право певної особи на земельну частку (пай), суд повинен з`ясувати, чи була ця особа членом КСП на час передання Державного акта про право колективної власності на землю та чи була вона внесена до списку осіб, що додається до цього Державного акта.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено в судовому засіданні, що між позивачем ОСОБА_3 та СП Світанок було укладено трудовий договір 12.06.1995 року, проте, спірну земельну ділянку площею 1782,4 га у колективну власність СП Світанок було передано ще рішенням від 22.05.1995 року за № 8 Явтухівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, тобто, до початку його трудових правовідносин із підприємством.
Разом з тим, належні та допустимі докази прийняття його саме у члени КСП в справі відсутні, оскільки, наявність лише трудових відносин само по собі не свідчить про членство в КСП.
Таким чином, оскільки впродовж 1995 року, коли формувалися списки осіб з числа членів колгоспу позивач не був членом колгоспу, тому відповідно не був включений до списку осіб, для отримання земельного паю, а отже, не набув права на земельну частку (пай) при розпаюванні земель. Сам факт трудових відносин позивача, який підтверджується також довідками із місцевого трудового архіву, не свідчить про його членство в КСП і не може бути підставою для набуття ним права на земельну частку пай.
Дана позиція також висловлена в листі Верховного Суду України Про практику розгляду судами земельних спорів від 01.09.2003 року, в якому вказано, що якщо трудові відносини таких осіб з колективами виникли на підставі трудового договору, а не членства в цьому колективі, то вони не передбачають права на одержання у власність земельної частки (паю). Право на одержання частки землі мають лише члени таких колективів, які залишались у ньому на час приватизації землі. При вирішенні цих питань законодавством не передбачена можливість врахування відроблених особою, яка претендує на отримання земельної частки, трудоднів, виходів на роботу, характеру виконуваної роботи. Такий підхід випливає з норм Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство , в ч.2 ст.7 якого зокрема вказано, що майно у підприємстві належить на праві спільної часткової власності його членам. Тому земля, яка була передана КСП може бути розподілена між його членами.
За такого, позивачем ОСОБА_3 не надано належних та допустимих доказів на підтвердження свого перебування в членах КСП Світанок на час передання Державного акта на право колективної власності на землю.
Разом з тим, в силу ст. 12 , ч.1 ст. 81 ЦПК України , подання відповідних доказів є процесуальним обов`язком позивача.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_3 до Деражнянської міської ради про визнання права на земельну частику(пай) є необґрунтованим, тому у його задоволенні слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 258-268 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову відмовити.
Складання повного рішення відкладено на строк не більше десяти днів з дня закінчення розгляду справи, у зв`язку з чим строк апеляційного оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду через Деражнянський районний суд Хмельницької області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О. С. Дворнін
Суд | Деражнянський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 11.02.2021 |
Оприлюднено | 11.05.2021 |
Номер документу | 96780235 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Деражнянський районний суд Хмельницької області
Дворнін О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні