Рішення
від 11.05.2021 по справі 553/2470/20
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ПОЛТАВИ

Ленінський районний суд м.Полтави

Справа № 553/2470/20

Провадження № 2/553/248/2021

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

11.05.2021м. Полтава

Ленінський районний суд м. Полтави в складі:

головуючого судді - Тимчука Р.І.,

за участю секретаря - Махаринської Я.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Територіальної громади м.Полтави в особі Полтавської міської ради, Виконавчого комітету Подільської районної у місті Полтаві, третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - приватний нотаріус Матвєєнко Вікторія Олексіївна, про визначення розміру часток нерухомого майна у спільній сумісній власності та визнання права власності на спадкове майно,

У С Т А Н О В И В :

Позивач 23 листопада 2020 року звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про визначення розміру часток нерухомого майна у спільній сумісній власності та визнання права власності на спадкове майно, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_3 , вона не змогла оформити спадщину у позасудовому порядку, так як нотаріус винесла постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з чим була змушена звернутися до суду.

У судовому засіданні представник позивача адвокат Листопад Н.А. позов підтримала у повному обсязі та просила його задовольнити.

Від відповідача ОСОБА_2 надійшла заява про розгляд справи без її, позов визнає в повному обсязі.

Не з`явився представник Територіальної громади м.Полтави в особі Полтавської міської ради, надавши відзив, у якому заперечує проти задоволення позову.

Не з`явився представник Виконавчого комітету Подільської районної у місті Полтаві, надавши відзив, у якому заперечує проти задоволення позову.

Від третьої особи приватного нотаріуса Матвєєнко Вікторія Олексіївна надійшла заява про розгляд справи без її участі, при вирішенні справи покладається на розсуду суду.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача - ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 12 жовтня 2011 року. (а.с.11)

Після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно.

17.10.2011 року позивач звернулася до приватного нотаріуса Полтавського міського нотаріального округу Полтавської області Матвєєнко В.О. із заявою про прийняття спадщини за законом, яка залишилася після її померлого батька ОСОБА_3 . Нотаріусом була відкрита спадкова справа № 24 за 2011 рік. Заяв від інших спадкоємців у вказаній спадковій справі немає. (а.с.112-235)

У зв`язку з цим, єдиним спадкоємцем на майно померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , є його дочка - ОСОБА_1 .

Приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу Полтавської області Матвєєнко В.О. на підставі заяви ОСОБА_1 про прийняття спадщини за законом було видано на ОСОБА_1 21.06.2014 року свідоцтво про право на спадщину на автомобіль марки MAZDA 323, реєстраційний № НОМЕР_2 ; 12.07.2014 року свідоцтво про право на спадщину на квартиру АДРЕСА_1 ; 12.07.2014 року свідоцтво про права на спадщину 1/2 частини житлового будинку з надвірними спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , що в цілому складається із: А-1 - житловий будинок, житловою площею 23, 7 кв.м., загальною площею 65,9 кв.м., а2-погріб, Б - сарай, Д - гараж, Ж - навіс, Є - сарай, огорожа № 1, ворота огорожі № 2, огорожа № 3, огорожа № 4, реєстраційний №680. Даний факт підтверджується копією довідки від 28.09.2020 року. (а.с.12)

У 2020 році позивач звернулася до Приватного нотаріуса Полтавського міського нотаріального округу Полтавської області Матвєєнко В.О. для оформлення свідоцтва про право на спадщину по закону на частину земельної ділянки, розміром 0,0568 га, кадастровий номер 5310136700:12:003:0337, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .

Постановою приватного нотаріуса Полтавського міського нотаріального округу Полтавської області Матвєєнко В.О. від 28.10.2020 року ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину по закону на вище вказану частину земельної ділянки з тих підстав, що вказана земельна ділянка перебуває у спільній сумісній власності її покійного батька, ОСОБА_3 та її матері, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та не була визначена частка кожного з них у спільному майні. Даний факт підтверджується копією постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 28.10.2020 року. (а.с.13)

Судом встанолвено, що батькові позивача ОСОБА_3 та матері позивача ОСОБА_2 на підставі рішення Подільської районної у місті Полтаві ради 6 скликання 9 сесії від 02.09.2011 на праві спільної сумісної власності належить земельна ділянка, розміром 0,0568 га, кадастровий номер 5310136700:12:003:0337, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується копією витягу з рішення Подільської районної у місті Полтаві ради від 02.09.2011 року. (20-21)

Реєстрація права спільної сумісної власності на вищезазначену нерухомість у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно проведена 06.10.2020, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2188606653101, що підтверджується копіями Витягів із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності. (15-19)

У зв`язку з тим, що батько позивача - ОСОБА_3 за життя, разом із матір`ю позивача - ОСОБА_2 не визначали частки в спільній сумісній власності на вище вказану земельну ділянку, ОСОБА_1 не може отримати свідоцтва про право власності на спадщину на вище вказану частину земельної ділянки, що перешкоджає їй в повній мірі користуватися правом володіти, користуватися і розпоряджатися частиною земельної ділянки.

Згідно ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав відповідно до п.1 ч. 2 ст. 16 ЦК України є визнання права.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

В статті 55 Конституції України закріплено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Правовий режим спільної часткової власності визначено главою 26 ЦК України.

Відповідно до ст. 369 Цивільного кодексу України, співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними. Розпоряджання майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників.

За приписами ч. 2 ст. 372 Цивільного кодексу України у разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом.

Зі змісту ст. 357 ЦК України вбачається, що під терміном визначення часток законодавець розуміє визначення (встановлення) розміру частки співвласника у спільному сумісному майні.

Правовий режим спільної часткової власності визначається главою 26 Цивільного кодексу України з урахуванням інтересів усіх її учасників. Володіння, користування та розпорядження частковою власністю здійснюється за згодою всіх співвласників, а за відсутності згоди - спір вирішується судом. Незалежно від розміру часток, співвласники при здійсненні зазначених правомочностей мають рівні права.

При вирішенні питання про виділ частки має значення не встановлення порядку користування спільною власністю, а розміри часток співвласників.

В силу ч.1 ст. 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права або обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ст. 346 Цивільного кодексу України право власності припиняється у випадках, встановлених законом.

За змістом ст. 356 Цивільного кодексу України власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.

Згідно із ст. 358 Цивільного кодексу України право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною часткової власністю. Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності.

У відповідності до ч. 1 ст. 86 Земельного кодексу України земельна ділянка може знаходитись у спільній власності з визначенням частки кожного з учасників спільної власності (спільна часткова власність) або без визначення часток учасників спільної власності (спільна сумісна власність).

Згідно ст. 89 Земельного кодексу України, земельна ділянка може належати на праві спільної сумісної власності лише громадянам, якщо інше не встановлено законом. У спільній сумісній власності перебувають земельні ділянки співвласників жилого будинку. Співвласники земельної ділянки, що перебуває у спільній сумісній власності, мають право на її поділ або на виділення з неї окремої частки. Поділ земельної ділянки, яка є у спільній сумісній власності, з виділенням частки співвласника, може бути здійснено за умови попереднього визначення розміру земельних часток, які є рівними, якщо інше не передбачено законом або не встановлено судом.

Відповідно до ст. 377 ч. 1 КК України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Відповідно до ст. 120 ч. 1 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Згідно ч. 4 ст.120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.

Відповідно до пункту 3.4 листа ВССУ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах. Суб`єкт права спільної сумісної власності має право заповідати свою частку у праві спільної сумісної власності до її визначення та виділу в натурі.

У разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину спадкоємці учасника спільної сумісної власності мають право звернутися з позовом про визначення частки майна, належної померлому на праві спільної сумісної власності.

Згідно із пунктом 17 Постанови Пленуму ВССУ Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав №5 від 07.02.2014 р. частка суб`єкта права спільної сумісної власності визначається, зокрема, при відкритті після нього спадщини.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити.

На підставі викладеного, керуючись ст.16, 321, 346, 356-358, 377 ЦК України, ст. 89, 120 ЗК України та ст. 12, 76-83, 89, 263-265 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Територіальної громади м.Полтави в особі Полтавської міської ради, Виконавчого комітету Подільської районної у місті Полтаві, третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - приватний нотаріус Матвєєнко Вікторія Олексіївна, про визначення розміру часток нерухомого майна у спільній сумісній власності та визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

Визначити, що розмір частки земельної ділянки площею 0,0568 га, кадастровий номер 5310136700:12:003:0337, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , яка належала померлому ОСОБА_3 становить - 1/2, а частка, яка належить ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) - 1/2.

Визнати право власності за ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_4 ) на 1/2 частки земельної ділянки площею 0,0568 га, кадастровий номер 5310136700:12:003:0337, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , у порядку спадкування після померлого ОСОБА_3 та припинити право спільної сумісної власності ОСОБА_3 , ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,0568 га, кадастровий номер 5310136700:12:003:0337, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.

Суддя Ленінського районного суду м. ПолтавиР. І. Тимчук

СудЛенінський районний суд м.Полтави
Дата ухвалення рішення11.05.2021
Оприлюднено12.05.2021
Номер документу96819076
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —553/2470/20

Рішення від 11.05.2021

Цивільне

Ленінський районний суд м.Полтави

Тимчук Р. І.

Рішення від 11.05.2021

Цивільне

Ленінський районний суд м.Полтави

Тимчук Р. І.

Ухвала від 24.03.2021

Цивільне

Ленінський районний суд м.Полтави

Тимчук Р. І.

Ухвала від 15.02.2021

Цивільне

Ленінський районний суд м.Полтави

Тимчук Р. І.

Ухвала від 17.12.2020

Цивільне

Ленінський районний суд м.Полтави

Тимчук Р. І.

Ухвала від 27.11.2020

Цивільне

Ленінський районний суд м.Полтави

Тимчук Р. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні