Рішення
від 15.04.2021 по справі 574/1026/19
БУРИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 574/1026/19 Провадження №2/574/16/2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2021 року м. Буринь

Буринський районний суд Сумської області

в складі: головуючого судді Куцана В.М.

з участю секретаря судового засідання Кошелєвої Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Буринського районного суду справу за позовом ОСОБА_1 до Буринської міської ради про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,

в с т а н о в и в:

Позивачка звернулася до суду з цим позовом мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 , у зв`язку з чим відкрилася спадщина, яку вона прийняла та частково оформила в нотаріуса. Спадкодавцю також належала земельна ділянка площею 1,4401 га з кадастровим номером 5920987400:06:003:0164 для ведення особистого селянського господарства, але нотаріус не зміг видати їй свідоцтво про право на неї, оскільки оригінал державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №098505 був втрачений. Просила визнати за нею право на вказану земельну ділянку в порядку спадкування.

Позивачка заявлені вимоги підтримала, просила розгляд справи провести без її участі, про що повідомила до суду письмовою заявою.

Представник відповідача про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, в судове засідання не явився по невідомій причині. Суд визнав можливим розгляд справи провести без його участі за наявними доказами.

Враховуючи, що особи, які беруть участь у справі в судове засідання не явилися, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України.

Дослідивши обставини справи, надані докази та давши їм оцінку, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , який проживав в с. Успенка Конотопського району (на день смерті Буринського району) Сумської області, у зв`язку з чим відкрилася спадщина, до складу якої увійшли усі права та обов`язки, що належали йому на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті, що підтверджується свідоцтвом про смерть спадкодавця та довідкою Успенського старостинського округу Буринської міської ради (а.с.6,22).

За життя, спадкодавець ОСОБА_2 залишив особисте розпорядження на випадок своєї смерті - заповіт, який був посвідчений секретарем Успенської сільської ради Штикою Т.В. 27.06.2007 року та зареєстрований в реєстрі за №78, яким все своє майно заповів позивачці ОСОБА_1 , а також ОСОБА_3 і ОСОБА_4 (а.с.21).

З матеріалів спадкової справи №29 за 2011 рік, заведеної приватним нотаріусом Буринського нотаріального округу Анохіним О.В. вбачається, що ОСОБА_1 спадщину приняла, подавши нотаріусу заяву про її прийняття відповідно до положень ст.1269 ЦК України. ОСОБА_3 та ОСОБА_4 спадщину не прийняли (а.с.56-68).

При цьому, нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку площею 1,4401 га, кадастровий номер 5920987400:06:003:0164, з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, яка належала спадкодавцю на підставі державного акту на право на земельну ділянку серії ЯМ №098505, оскільки право власності за останнім при житті зареєстровано не було, що вбачається з письмового повідомлення нотаріуса (а.с.8).

З копії заяви ОСОБА_2 від 01.12.2010 року вбачається, що він за життя звернувся до Буринської районної державної адміністрації для виділення йому земельної ділянки площею 1,44 га на території Успенської сільської ради для ведення особистого селянського господарства (а.с.87).

Однак останній не завершив процедуру приватизації вказаної земельної ділянки та помер ІНФОРМАЦІЯ_1 не отримавши правовстановлюючий документ на неї.

Розпорядженням голови Буринської РДА №104 від 23.02.2011 року ОСОБА_2 було надано дозвіл на розробку технічної документації щодо відведення земельної ділянки, що вбачається з копії розпорядження та додатку до нього (а.с.16-18).

17.05.2011 року проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, у тому числі ОСОБА_2 , був затверджений розпорядженням голови Буринської РДА №287 (а.с.19).

На підставі вказаного розпорядження на ім`я ОСОБА_2 оформлений державний акт серії СМ №098505 на право власності на земельну ділянку площею 1,4400 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер земельної ділянки 5920987400:06:003:0164, який отриманий ним не був, що підтверджується листом відділу у Буринському районі ГУ Держгеокадастру у Сумській області (а.с.7,15).

З витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку вбачається, що державна реєстрація вказаної земельної ділянки проведена 02.07.2016 року відділом Держгеокадастру у Буринському районі Сумської області, при перенесенні відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру площа земельної ділянки була вказана у розмірі 1,4401 га (а.с.9-14).

З частини першої статті 5 Закону України Про особисте селянське господарство для ведення особистого селянського господарства використовують земельні ділянки розміром не більше 2,0 гектара, передані фізичним особам у власність або оренду в порядку, встановленому законом.

За змістом ст.121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, зокрема для ведення особистого селянського господарства, в розмірі - не більше 2,0 гектара.

Відповідно до положень ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини, відповідно до ст.1218 цього Кодексу, входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно з п. г ч. 1 ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Пунктом а частини третьої статті 152 цього Кодексу передбачено, що захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання права.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.03.2019 року у справі № 350/67/15-ц (провадження № 14-652цс18), а також у постановах Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 17.04.2019 року у справі № 723/1061/17 (провадження № 61-26091св18) та від 30.06. 2020 року викладено правовий висновок про можливість визнання в порядку спадкування права на завершення приватизації земельної ділянки, що полягає в наступному.

Як звернув увагу Верховний Суд, за положеннями ЗК України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку. Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано - право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно до статті 1216 ЦК не переходить до спадкоємців у порядку спадкування, за винятком встановлених випадків, на які поширюється дія пункту 1 розділу X Перехідні положення Земельного Кодексу України.

Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Враховуючи, що спадкодавець не отримав за життя відповідного державного акту, суд вважає, що він не набув права власності на спірну земельну ділянку, у зв`язку з чим підстав для визнання права власності на неї за спадкоємцем не встановлено.

Разом з цим, суд вважає, що в такому разі спадкоємець успадковує право на подальше завершення приватизації земельної ділянки.

За змістом статей 15,16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Системний аналіз вказаний положень дозволяє прийти до виноску, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.

Таким чином, суд вважає, що з метою належного захисту прав позивачки, слід визнати за нею у порядку спадкування право на завершення приватизації спірної земельної ділянки, задовольнивши позов частково.

Керуючись ст.ст.2, 3, 5, 7, 10, 12, 13, 23, 76-83, 109, 258, 259, 265, 268, 354 ЦПК України, суд -

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до Буринської міської ради про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) право на завершення приватизації земельної ділянки площею 1,4401 гектар, кадастровий номер 5920987400:06:003:0164, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Успенського старостинського округу Буринської міської ради Конотопського району Сумської області, в тому числі право на отримання правовстановлюючого документа на земельну ділянку та державної реєстрації права власності на земельну ділянку - в порядку спадкування за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

В задоволенні іншої частини позову відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Буринський районний суд (а з початком функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до Сумського апеляційного суду) шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий:

СудБуринський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення15.04.2021
Оприлюднено13.05.2021
Номер документу96837851
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —574/1026/19

Рішення від 15.04.2021

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

Ухвала від 20.09.2019

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні