Справа № 584/1632/20
Провадження № 2/584/153/21
РІШЕННЯ
Іменем України
29.04.2021 Путивльський районний суд Сумської області
в особі: головуючого - судді Токарєва С.М.
при секретарі Зікрати Я.В.
з участю: позивача ОСОБА_1
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Путивль цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новослобідської сільської ради Путивльського району Сумської області про встановлення факту, що має юридичне значення, визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з вказаним позовом і свої вимоги обґрунтовувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина на належне йому майно, в тому числі і на право на земельну частку (пай), розміром 4,95 в умовних кадастрових гектарах, яка перебувала у колективній власності ЗСАПТ Соцтруд та знаходиться на території Бунякинської сільської ради Путивльського району Сумської області, що належало померлому на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії СМ № 0139564 від 16.09.1996.
Спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняла його дружина - ОСОБА_3 , як спадкомець за заповітом, шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном, оскільки проживала разом з померлим на день смерті.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилася спадщина, до складу якої ввійшло і належне ОСОБА_2 право на земельну частку (пай) розміром 4,95 в умовних кадастрових гектарах, яка перебувала у колективній власності ЗСАПТ Соцтруд та знаходиться на території Бунякинської сільської ради Путивльського району Сумської області.
ОСОБА_3 за життя склала заповіт, згідно якого все належне майно заповідала позивачу у справі.
Будучи спадкоємцем ОСОБА_3 за заповітом, позивач прийняла спадщину після її смерті, оформила у судовому порядку право власності на окреме спадкове майно, але у видачі свідоцтва про право на спадщину на вказану земельну частку (пай) нотаріусом було відмовлено з причин відсутності правовстановлюючого документу на спадкове майно.
Посилаючись на відсутність документів, підтверджуючих родинні відносини померлих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , просила встановити факт родинних відносин зазначених осіб, де остання є дружиною ОСОБА_2 .
Крім того, вказуючи на відсутність оригіналу правовстановлюючого документу на спадкове майно, просила також визнати за нею право власності на зазначену земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Бунякине Путивльського району Сумської області, а витрати по справі просила покласти на неї.
Позивач в судовому засіданні позов підтримала.
Відповідач в судове засідання не з`явився, надав суду письмову заяву, в якій просив справу слухати у відсутність його представника, позов визнав.
Ухвалою судді Путивльського районного суду Сумської області від 14.12.2020 відкрито провадження у даній справі, визначено її розгляд здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Путивльського районного суду Сумської області від 17.02.2021 підготовче провадження у даній справі було закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою Путивльського районного суду Сумської області від 29.04.2021, занесеною до протоколу судового засідання, у прийнятті визнання відповідачем позову було відмовлено.
З`ясувавши обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, дослідивши надані докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних міркувань.
Судом встановлено, що 27 . 07 . 2015 в с. Бунякине Путивльського району Сумської області померла ОСОБА_3 (а.с. 12).
Позивач як спадкоємець за заповітом прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 (спадкова справа № 345/2015 від 24.12.2015), оформила в судовому порядку право власності в порядку спадкування за заповітом на окреме спадкове майно, яким є земельна ділянка площею 3,6276 га, кадастровий № 5923881000:06:000:0069, що підтверджено копіями заповіту від 18.03.2011, витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 24.12.2015 та рішення Путивльського районного суду Сумської області від 08.06.2016, яке набрало законної сили 05.07.2016 (а.с. 13, 14, 15).
До спадкового майна також входить право на земельну частку (пай) у землі, що перебуває у колективній власності ЗСАПТ Соцтруд Путивльського району Сумської області, розміром 4,95 в умовних кадастрових гектарах, що належало ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Бунякине Путивльського району Сумської області та спадщину після смерті якого прийняла як спадкоємець за заповітом, але не оформила за життя, - ОСОБА_3 (а.с. 7, 8, 9, 10, 11, 17, 18).
Позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину на належне ОСОБА_2 право на земельну частку (пай) було відмовлено, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на нього, що вбачається з постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 29.02.2020 (а.с. 16).
Разом з тим, як вбачається з листа Путивльської районної державної адміністрації Сумської області від 11.02.2020 № 01-21/376 та викопіювання з Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Путивльською районною державною адміністрацією членам ЗСАПТ Соцтруд , згідно облікових даних вказаної книги за № 224 за ОСОБА_2 рахується отриманий сертифікат серії СМ № 0139564 від 16.09.1996 (а.с. 17, 18).
Як пояснила в судовому засіданні позивач, померлі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проживали разом, але шлюб не реєстрували.
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , кожен окремо, суду пояснили, що померлі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проживали разом як одна сім`я, але чи реєстрували вони шлюб, свідкам не відомо.
Виходячи з досліджених доказів в їх сукупності та взаємозв`язку, суд дійшов висновку про те, що позивачем не підтверджено належними та допустимими доказами той факт, що померлі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 перебували у зареєстрованому шлюбі, що є підставою для відмови у задоволенні позову в цій частині.
В той же час, враховуючи, що ОСОБА_2 за життя розпорядився всім належним йому майном на користь ОСОБА_5 , що знайшло своє підтвердження в ході судового розгляду справи, суд вважає, що остання є його спадкоємцем за заповітом.
В силу п.п. 2, 5 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 08.08.1995 № 720/95 право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. Видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться
відповідною районною державною адміністрацією.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних ділянок (паїв) основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є :свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Як роз`яснено в п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України 16.04.2004 N 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
Згідно з ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
У відповідності до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Частиною 1 ст. 1235 ЦК України визначено, що заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Статтею 55 Конституції України передбачено право кожного на захист своїх прав і свобод від порушень і протиправних посягань будь-якими не забороненими законом засобами.
Згідно зі ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є, зокрема, визнання права.
Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (стаття 328 ЦК України).
В силу ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Права власника майна підлягають захисту шляхом пред`явлення позову про визнання права на належне йому майно за умови, якщо власник не може належним чином реалізувати свої правомочності у зв`язку з наявністю щодо цього права сумнівів або претензій з боку третіх осіб.
Встановивши, що правовстановлюючі документи на земельну частку (пай) відсутні, а видача їх дубліката чинним законодавством не передбачена, що унеможливлює реалізацію позивачем своїх спадкових прав, суд вважає, що останні підлягають судовому захисту, що є підставою для задоволення позову в зазначеній частині.
Судові витрати не розподіляються, враховуючи відповідне клопотання позивача.
Виходячи з наведеного, керуючись ст.ст. 15, 16, 328, 392, 1220, 1235, 1268 ЦК України, ч. 2 ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних ділянок (паїв) , п.п. 2, 5 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 08.08.1995 № 720/95, ст. ст. 12, 13, 81, 259, 263-265 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 , право власності на земельну частку (пай), розміром 4,95 в умовних кадастрових гектарах, яка перебувала у колективній власності ЗСАПТ "Соцтруд" та знаходиться на території Бунякинської сільської ради Путивльського району Сумської області, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії СМ № 0139564 від 16.09.1996 року, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Бунякине Путивльського району Сумської області.
3. В задоволенні іншої частини позову відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Путивльський районний суд Сумської області шляхом подачі в 30-ти денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 11.05.2021.
Суддя С.М.Токарєв
Суд | Путивльський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 29.04.2021 |
Оприлюднено | 13.05.2021 |
Номер документу | 96838262 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Путивльський районний суд Сумської області
Токарєв С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні