Справа № 445/175/21
провадження № 2/445/289/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 травня 2021 року Золочівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Бакаїм М. В.
секретаря судового засідання Стеців Н.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Золочеві Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ПАТ "Компанія Світанок" про стягнення середнього заробітку за час виконання військового обов`язку,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ПАТ "Компанії "Світанок" про стягнення середнього заробітку за час виконання військового обов`язку.
В обгрунтування позовних вимог з врахування заяви про зменшення позовних вимог позивач посилається на те, що він з 05.02.2018 року працював електрогазозварником на дільниці металоконструкцій ПАТ "Компанія "Світанок". 27.02.2019 року він уклав контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб рядового складу та зобов`язався проходити військову службу з 27.09.2019 року протягом строку контракту .Згідно чинного законодавства ,за ним повинні були зберігати місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві та здійснювати виплату грошового забезпечення за рахунок коштів державного бюджету. Однак за період з 27.09.2019 року по 27.01.2021 року йому не було виплачено жодних виплат, передбачених законодавством. Тому він змушений звернутися до суду про стягнення середнього заробітку, що становить 36859,12 грн.
У судове засіданні позивач зі своїм представником не з`явилися, подали заяви про розгляд справи у його відсутності, вимоги позову підтримали та просили задовольнити, врахувавши заяву про зменшення позовних вимог.
Представник відповідача - ПАТ "Компанія Світанок", в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності.
У поданому відзиві представник відповідача ОСОБА_2 зазначив, що згідно проведених розрахунків, виплата ОСОБА_1 , як працівникові прийнятому на військову службу за контрактом , за період з 27.09.2021 року по 21.01.2021 року, по вказаному позові повинна становити 36859,12 грн. належного йому середнього заробітку .
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд у судовому засіданні встановив наступне.
Відповідно до ч.6 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно наказу № 5-к від 05.02.2018 року ПАТ "Компанія "Світанок", ОСОБА_1 прийнято на посаду електрогазозварником 05.02.2018 року на дільницю металоконстурукцій.
Як вбачається з контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб рядового складу, укладеного 27.09.2019 року народження, між Міністерством оборони України та позивачем,відповідно до якого ОСОБА_1 взяв на себе зобов`язання проходити військову службу у Збройних силах України з 27.09.2017 року , протягом строку контракту.
Згідно ст. 115 КЗпП України, заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. У разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні. Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника. Заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.
Згідно ст. 119 КЗпП України, на час виконання державних або громадських обов`язків, якщо за чинним законодавством України ці обов`язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку. Працівникам, які залучаються до виконання обов`язків, передбачених законами України "Про військовий обов`язок і військову службу" ;Про альтернативну (невійськову) службу", ;Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів. За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, у яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Гарантії, визначені у частині третій цієї статті, зберігаються за працівниками, які під час проходження військової служби отримали поранення (інші ушкодження здоров`я) та перебувають на лікуванні у медичних закладах, а також потрапили у полон або визнані безвісно відсутніми, на строк до дня, наступного за днем їх взяття на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах після їх звільнення з військової служби у разі закінчення ними лікування в медичних закладах незалежно від строку лікування, повернення з полону, появи їх після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими. Гарантії, визначені у частині третій цієї статті, в частині збереження місця роботи, посади не поширюються на осіб, які займали виборні посади в органах місцевого самоврядування та строк повноважень яких закінчився.
Згідно ст. 34 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР, компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.
Згідно ст. ст. 1 і 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-ІІІ, підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи ромадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством); соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення); сума індексації грошових доходів громадян; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.
Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» від 08 лютого 1995 року №100 передбачено, що обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв`язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки. У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.
Перевіряючи дотримання вищевказаних норм права суд у судовому засіданні встановив наступне.
Згідно табелів обліку робочого часу дільниці металоконструкцій ПрАТ "Компанія "Світанок" за період з вересня 2019 року по червень 2020 року по працівнику ОСОБА_1 з 27.09.2019 року проставлено "ІН" - інші причини відсутності на роботі.
24.07.2020 року Головне управління Держпраці у Львівській області склало припис № ЛВ14208/1097/АВ/П, яким зобов`язало генерального директора ПРАТ "Компанія "Світанок" усунути порушення щодо невиплати середнього заробітку ОСОБА_1 , як працівнику, який перебуває на службі в ЗСУ за контрактом.
Згідно ч. 1 - ч. 3 ст. 13 ЦПК України, 1. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. 2. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом. 3. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Згідно ч. 1, ч. 4 - ч. 7 ст. 81 ЦПК України, 1. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. 4. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. 5. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. 6. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. 7. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Будь-яких конкретних правових доказів, які б свідчили про виплату позивачу заробітної плати за період з серпня по 27.09..2019 року по 27.01.2021 р., стороною відповідача суду не надано і судом таких доказів не здобуто.
Тому, позовні вимоги на суму 36 859,12 грн. підлягають задоволенню
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі ст. 5 ЗУ "Про судовий збір"
Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Пунктом 1 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати. Відтак, судовий збір за подання позовної заяви, від сплати якого позивача було звільнено законом, в сумі 908 грн. 00 коп. підлягає стягненню з відповідача на користь держави.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про: присудження працівникові виплати заробітної плати, але не більше ніж за один місяць.
Керуючись ст. ст. ст. 4, 12, 13, 76 - 81, 141, 247, 258, 259, 264 - 265, 268, 354, 355, 430 ЦПК України, ст. 119 КЗпП України, ЗУ "Про судовий збір", суд
у х в а л и в:
Позов задовольнити .
Стягнути з приватного акціонерного товариства "Компанія "Світанок" (місцезнаходження: с. Містки. Пустомитівського району. Львівської області, ЄДРПОУ: 19327755) на користь ОСОБА_1 36859,12 грн. середнього заробітку за період з 27.09.2021 року по 27.01.2021 року.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Укрмонолітмонтаж» (місцезнаходження: м. Київ, вул. Саксаганського, 83, ЄДРПОУ: 35078050) у дохід держави: 908 грн. - судового збору.
Допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення заробітної плати за один місяць в сумі 2304 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Львівського апеляційного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Золочівський районний суд Львівської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М. В. Бакаїм
Суд | Золочівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 04.05.2021 |
Оприлюднено | 02.09.2022 |
Номер документу | 96885738 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати |
Цивільне
Золочівський районний суд Львівської області
Бакаїм М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні