ЗАОЧНЕ рішення
ІМЕНЕМ УКрАЇНи
Справа № 495/6914/20
Номер провадження 2/495/1262/2021
30 березня 2021 рокум. Білгород-Дністровський
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого одноособово - судді Боярського О.О.,
при секретарі судового засідання Рачицькій І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Мологівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 в листопаді 2020 року звернувся до суду з позовом до Мологівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та просить суд визнати поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини та визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю три місяці для подання до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини, що відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_2 .
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданого 22.11.2017 року Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, актовий запис № 11885.
Той факт, що ОСОБА_2 був батьком позивача підтверджується свідоцтвом про народження позивача серії НОМЕР_1 , виданим 08.08.1972 року Миколаївською сільською радою Овідіопольського району.
Батько позивача ОСОБА_2 постійно проживав в належному позивачу будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідками Мологівської сільської ради від 08.10.2020 року № 2810, 2811.
Таким чином, місцем відкриття спадщини відповідно до статті 1221 ЦК України є останнє постійне місце проживання спадкодавця - село Садове Білгород-Дністровського району Одеської області.
Після смерті батька позивача відкрилась спадщина на належні йому земельні ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,8874 га, що розташована на території Надлиманської сільської ради (за межами населених пунктів) масив № НОМЕР_2 ділянки № НОМЕР_3 ; для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,3781 га, що розташована на території Надлиманської сільської ради (за межами населених пунктів) масив № НОМЕР_4 ділянка № НОМЕР_5 ; для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,6229 га, що розташована на території Надлиманської сільської ради (за межами населених пунктів масив № НОМЕР_4 ділянка № НОМЕР_6 .
Інші спадкоємці після смерті батька позивача відсутні, мати позивача померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_7 , виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану Білгород-Дністровського управління юстиції в Одеській області 21.01.2016 року.
02.08.2012 року батько позивача ОСОБА_2 склав заповіт, який посвідчений секретарем Мологівської сільської ради, відповідно до якого належні йому земельні ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,8874 га, що розташована на території Надлиманської сільської ради (за межами населених пунктів) масив № НОМЕР_2 ділянки № НОМЕР_3 ; для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,3781 га, що розташована на території Надлиманської сільської ради (за межами населених пунктів) масив № НОМЕР_4 ділянка № НОМЕР_5 ; для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,6229 га, що розташована на території Надлиманської сільської ради (за межами населених пунктів масив № НОМЕР_4 ділянка № НОМЕР_6 , заповів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Позивач вважає, що причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини є поважними, які пов`язані з об`єктивними, непереборними труднощами, оскільки позивачу було невірно роз`яснено про порядок спадкування, що призвело до пропуску строку для прийняття спадщини після смерті батька.
Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду від 24.11.2020 року по справі було відкрито провадження та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження. Витребувано від Білгород-Дністровської районної державної нотаріальної контори Одеської області копію спадкової справи до майна померлого ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
16.12.2020 року до суду від Білгород-Дністровської районної державної нотаріальної контори надійшов лист № 1138/01-16.
Представник позивача - адвокат Міллєр Ю.Б., яка діє на підставі ордеру, надала до суду письмову заяву, в якій просить здійснити розгляд справи у її відсутність та відсутності позивача, позовні вимоги підтримує, просить задовольнити.
Представник відповідача Мологівської сільської ради у судове засідання не з`явився, повідомлявся належним чином.
Відзив відповідачем надано не було.
Суд, у зв`язку з неявкою відповідача та неповідомленням про поважні причини такої неявки в судове засідання, враховуючи відсутність відзиву відповідача в порядку статті 280 ЦПК ухвалив слухати справу за відсутності відповідача, що не з`явився, в порядку заочного розгляду справи.
Розгляд справи і ухвалення рішення проводяться за правилами загального чи спрощеного позовного провадження з особливостями, встановленими цією главою (ч.2 ст. 281 ЦПК України).
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини і дійшов наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи, батько позивача ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_8 , видане 22.11.2017 року Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, актовий запис № 11885.
Факт того, що ОСОБА_2 був батьком позивача підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , видане 08.08.1972 року Миколаївською сільською радою Овідіопольського району, актовий запис № 40, з якого вбачається, що в графі батько зазначено ОСОБА_2 .
Батько позивача ОСОБА_2 постійно проживав в належному позивачу будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідками Мологівської сільської ради від 08.10.2020 року № 2810, 2811.
Таким чином, місцем відкриття спадщини відповідно до статті 1221 ЦК України є останнє постійне місце проживання спадкодавця - село Садове Білгород-Дністровського району Одеської області.
За життя батьку позивача ОСОБА_2 належали земельні ділянки, а саме:
-земельна ділянка кадастровий номер 5123782200:01:001:0770 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,8874 га, що розташована на території Надлиманської сільської ради (за межами населених пунктів) масив № НОМЕР_2 ділянки № НОМЕР_3 ;
-земельна ділянка кадастровий номер № 5123782200:01:001:0390 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,6229 га, що розташована на території Надлиманської сільської ради (за межами населених пунктів масив № НОМЕР_4 ділянка № НОМЕР_6 ;
-земельна ділянка кадастровий номер № 5123782200:01:001:0344 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,3781 га, що розташована на території Надлиманської сільської ради (за межами населених пунктів) масив № НОМЕР_4 ділянка № НОМЕР_5 .
Інші спадкоємці після смерті батька позивача відсутні, мати позивача померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_7 , виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану Білгород-Дністровського управління юстиції в Одеській області 21.01.2016 року.
02.08.2012 року батьком позивача ОСОБА_2 був складений заповіт, який посвідчений секретарем Мологівської сільської ради, відповідно до якого належні йому вищезазначені земельні ділянки заповів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Звернувшись до приватного нотаріуса Білгород-Дністровського районного нотаріального округу із заявою про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , позивачу було письмово повідомлено про пропуск ним строку для подання заяви про прийняття спадщини та рекомендовано звернутися до суду для вирішення вказаного питання.
Згідно з листом Білгород-Дністровської районної державної нотаріальної контори від 16.12.2020 року спадкова справа щодо майна померлого ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , не заводилась.
Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно до ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом встановленого строку, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
В постанові Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 р. Про судову практику у справах про спадкування вказано, зокрема, що спадкоємець є таким, що спадщину не прийняв, якщо свідомо, за відсутності будь-яких перешкод своєчасно не вчиняв дії з прийняття спадщини протягом шести місяців з моменту її відкриття.
Згідно п. 24 вищевказаної постанови Пленуму Верховного суду України, особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування роз`яснено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1ст. 1269 ЦК). Заява про прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини особисто.
Відповідно до ст. 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
В обґрунтування причин поважності пропуску строку звернення із заявою про прийняття спадщини, позивач зазначає про те, що позивачу невірно було роз`яснено про порядок спадкування, що призвело до пропуску строку для прийняття спадщини у відповідності до статті 1270 ЦК України після смерті батька позивача - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що позбавило можливості вчасно звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що є всі підстави вважати поважною причину пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини і вважає за необхідне позовні вимоги ОСОБА_1 до Мологівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити в повному обсязі., оскільки вони спрямовані на захист його спадкових прав.
Керуючись ст.ст. ч.3 ст. 1272 ЦК України, ст.ст. 206, 211, 233, 247, 258, 259, 263-265, 280-281 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Мологівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визнати поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини ОСОБА_1 поважною та визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_9 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ) додатковий строк на протязі трьох місяців для подання до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини, що відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.О. Боярський
Суд | Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 30.03.2021 |
Оприлюднено | 19.05.2021 |
Номер документу | 96984654 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Боярський О. О.
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Боярський О. О.
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Боярський О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні