13.05.2021
Справа № 313/1577/20
Провадження № 2/313/102/2021
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2021 року смт. Веселе
Веселівський районний суд Запорізької області у складі: головуючого судді Кравцова С.О. при секретарі судового засідання Басова А.В., за участю прокурора Фесенко Д.О., представника Чкаловської сільської ради - Калиновського С.В., відповідача 2- ОСОБА_1 , представника відповідача 1 - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою керівника Мелітопольської місцевої прокуратури Запорізької області в інтересах держави в особі органу, що уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах Чкаловської сільської ради Веселівського району Запорізької області до Комунального закладу Корніївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чкаловської сільської ради Веселівського району Запорізької області , ОСОБА_1 про визнання недійсним договору підряду з вирощування товарної сільськогосподарської продукції, суд -
В С Т А Н О В И В:
До Веселіського районного суду Запорізької області надійшла позовна заява керівника Мелітопольської окружної прокуратури Запорізької області в інтересах держави в особі органу, що уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах Чкаловської сільської ради Веселівського району Запорізької області до Комунального закладу Корніївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чкаловської сільської ради Веселівського району Запорізької області , ОСОБА_1 про визнання недійсним договору підряду з вирощування товарної сільськогосподарської продукції: а саме - визнання недійсним договір підряду з вирощування товарної сільськогосподарської продукції від 30.04.2020 року, який укладений між комунальним закладом Корніївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чкаловської сільської ради Запорізької області та ОСОБА_1 , де відповідно до заяви просить
- Визнати недійсним договір підряду з вирощування товарної сільськогосподарської продукції від 30.04.2020 року, який укладений між комунальним закладом Корніївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чкаловської сільської ради Запорізької області та ОСОБА_1 .
- Зобов`язати ОСОБА_1 (код РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ) повернути комунальному закладу Корніївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чкаловської сільської ради Веселівського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 26318136, вул. Центральна, буд. 123-В,с. Корніївка, Веселівський район, Запорізька область, 72213) земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, комунальної форми власності загальною площею 23,5675 га з кадастровим номером 2321282500:01:019:0002, розташовану на території Чкаловської сільської ради Веселівського району Запорізької області, та земельну ділянку загальною площею 4,4324 га з кадастровим номером 2321282500:01:025:0001, розташовану на території Чкаловської сільської ради (бувшої Корніївської сільської ради) Веселівського району Запорізької області, шляхом підписання акту прийому - передачі із комунальним закладом Корніївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чкаловської сільської ради Веселівського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 26318136, вул. Центральна, буд. 123-В, с. Корніївка, Веселівський район, Запорізька область, 72213).
Судові витрати покласти на Відповідача 1 та Відповідача -2 стягнувши з останніх на користь позивача Запорізької обласної прокуратура, в особі Мелітопольської окружної прокуратури кошти, витрачені у 2020 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави, у суді.
В судовому засіданні прокурор Мелітопольської окружної прокуратури Запорізької області Фесенко Д.О. підтримала позовні вимоги, та просить суд їх задовольнити в повному обсязі.
В судовому засіданні представник Відповідача - 1 ОСОБА_2 з позовними вимогами позивача погодилась в частині заявлених позовних вимог про визнання недійсним договору підряду з вирощування товарної сільськогосподарської продукції від 30.04.2020 р. з КЗ Корніївська ЗОШ І-ІІІ ст. Чкаловської сільської ради Веселівського району Запорізької області,
В частині заявлених позовних вимог про зобов`язання Відповідача - 2 повернути земельні ділянки шляхом підписання акту прийому - передачі з Відповідачем - 1 заперечила та зазначила, що відповідно до п.8.1. спірного Договору передбачено, що даний Договір набирає чинності та вступає в дію з 30.04.2020 року та діє до 01.03.2021 року. Приписи спірного Договору не містять умов пролонгації його дії на новий строк.
Зазначила, що строк дії даного Договору, станом на день проведення підготовчого судового засідання, припинив свою дію 01.03.2021 року, земельна ділянка Відповідачем-2 не займається та не оброблюється.
Крім цього з матеріалів справи вбачається, що при укладенні спірного договору 30.04.2020, акт приймання-передачі земельної ділянки площею 4,4324 га та земельної ділянки площею 23,5675 га сторонами не складався.
Вважає, що в частині зобов`язання ОСОБА_1 повинен повернути Комунальному закладу Корніївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чкаловської сільської ради Веселівського району Запорізької області займані земельні ділянки сільськогосподарського призначення комунальної форми власності, площею 4,4323 га та земельної ділянки площею 23,5675 га розташованої на території Чкаловської сільської ради Веселівського району Запорізької області, шляхом підписання акту прийому-передачі із КЗ Корніївська ЗОШ І-ІІІ ступенів Чкаловської сільської ради Веселівського району Запорізької області вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Судові витрати просить розподілити у відповідності до вимог ст.141 ЦПК України.
Відповідач-2, ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримав позицію Відповідача-1, та підтвердив, що на час закінчення договору, земельними ділянками він не користується і Актів не складали.
Вислухавши представників позивача, відповідачів, представника Чкаловської сільської ради Веселівського району Запорізької області, дослідивши матеріали справи, судом було встановлено фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, а тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом було встановлено, що 20.10.2008 році між Корніївською сільською радою та Корніївською ЗОШ І-ІІІ ступенів укладено договір оренди землі № б/н (далі - договір оренди № б/н), який зареєстровано у Веселівському РВ ЗРФ ДП Центр державного земельного кадастру , про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 20.10.2008 за № 040826800026.
Відповідно до умов договору оренди № б/н, Орендодавець (Корніївська сільська рада) надає, а орендар (Корніївська ЗОШ І-ІІІ ступенів) приймає в строкове платне користування, строком на 50 років, земельну ділянку площею 4,4323 з кадастровим номером 2321282500:01:025:0001, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Корніївської сільської ради Веселівського району Запорізької області.
16.11.2006 між Веселівською районною державною адміністрацією та Корніївською ЗОШ І-ІІІ ступенів укладено договір оренди землі № 42 (далі - договір оренди № 42), який зареєстровано у Веселівському РВ ЗРФ ДП Центр державного земельного кадастру , про що у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди 08.12.2006 вчинено запис за № 040626800032.
Відповідно до умов договору оренди № 42, Орендодавець (Веселівська районна державна адміністрація) надає, а орендар (Корніївська ЗОШ І-ІІІ ступенів) приймає в строкове платне користування, строком на 25 років, тобто до 31.10.2031, земельну ділянку площею 23,5675 з кадастровим номером 2321282500:01:019:0002, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Корніївської сільської ради Веселівського району Запорізької області.
Відповідно до рішення Веселівської районної ради Запорізької області № 9 від 24.06.2004 Про затвердження статутів закладів освіти Веселівського району , Веселівська районна рада вирішила внести зміни в найменування загальноосвітніх та позашкільних закладів Веселівського району та перейменувати Корніївську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів у Корніївську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів Веселівської районної ради Запорізької області.
Згідно з рішенням Веселівської районної ради Запорізької області № 25 від 15.12.2011 Про затвердження статутів закладів освіти та внесення змін до статуту Будинку дитячої та юнацької творчості , Корніївську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів перейменовано у комунальний заклад Корніївську загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Веселівської районної ради Запорізької області.
Відповідно до рішення Веселівської районної ради Запорізької області № 3 від 22.12.2017 Про передачу у комунальну власність Новоуспенівській сільській територіальній громаді та Чкаловській сільській територіальній громаді закладів загальної середньої освіти та майна , до комунальної власності Чкаловської сільської територіальної громади передано комунальний заклад Корніївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Веселівської районної ради Запорізької області .
У подальшому, на підставі рішення Чкаловської сільської ради № 5 від 31.01.2018 Про затвердження актів приймання-передачі загальноосвітніх закладів та внесення змін до Статутів закладів освіти Чкаловської сільської ради Веселівського району Запорізької області шляхом викладення в новій редакції , комунальий заклад Корніївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Веселівської районної ради Запорізької області прийнято на баланс Чкаловської сільської ради Веселівського району, визнано сільську раду засновником закладу освіти та змінено назву комунального закладу Корніївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Веселівської районної ради Запорізької області на комунальний заклад Корніївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чкаловської сільської ради Веселівського району Запорізької області .
На підставі розпорядження Кабінету Міністрів України № 60-р від 31.01.2018 Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області (далі - ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області) було прийнято наказ № 8-2297/15-18-СГ від 21.12.2018 Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальні власність , яким вирішено передати Чкаловській сільській об`єднаній територіальній громаді у комунальну власність за актом прийому-передачі земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 2069,1739 га, які розташовані на території Чкаловської сільської об`єднаної територіальної громади Веселівського району Запорізької області за межами населеного пункту, згідно з додатком, у тому числі земельну ділянку за кадастровим номером 2321282500:01:025:0001 площею 4,4324 га та земельну ділянку за кадастровим номером 2321282500:01:019:0002 площею 23,5675 га.
Рішенням Чкаловської сільської ради від № 1 від 03.01.2019 Про прийняття земельних ділянок державної власності у комунальну власність прийнято земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 2069,1739 га, які розташовані на території Чкаловської сільської ради Веселівського району Запорізької області за межами населених пунктів згідно з додатком, у тому числі земельну ділянку за кадастровим номером 2321282500:01:025:0001 площею 4,4324 га та земельну ділянку за кадастровим номером 2321282500:01:019:0002 площею 23,5675 га.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 234499667 від 27.11.2020, 22.09.2020 право власності на земельну ділянку площею 4,4324 га з кадастровим номером 2321282500:01:025:0001 зареєстровано за Чкаловською сільською радою.
Також, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 234499494 від 27.11.2020, 19.07.2019 право власності на земельну ділянку площею 23,5675 га з кадастровим номером 2321282500:01:019:0002 зареєстровано за Чкаловською сільською радою.
Водночас, між КЗ Корніївська ЗОШ І-ІІІ ступенів та ОСОБА_1 30.04.2020 укладено Договір підряду з вирощування товарної сільськогосподарської продукції (далі - Договір підряду).
Відповідно до ч. 1 ст. 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.
У Розділі 1 спірного Договору підряду, зазначено, що КЗ Корніївська ЗОШ І-ІІІ ступенів (далі - Замовник) доручає, а ОСОБА_1 (далі - Підрядчик) зобов`язується на власний ризик виростити урожай товарної сільськогосподарської продукції у відповідності до умов Даного Договору, та розподілити її відповідно до умов Договору. Найменування сільськогосподарської культури, яка підлягає вирощуванню, встановлюється окремою угодою сторін.
Пунктом 3.1 Розділу 3 Договору підряду зазначено, що предметом підряду (результатом виконаних робіт за даним Договором) є вирощений та зібраний урожай товарної сільськогосподарської продукції в заліковій вазі або сплата фіксованого розміру доходу Замовника.
Відповідно до Розділу 4 (пункт 4.1.) Договору підряду, Підрядчик зобов`язується своїми силами, засобами та за свій власний рахунок своєчасно провести закупівлю насіння відповідної сільськогосподарської культури, мінеральних добрив, засобів захисту, провести необхідний комплекс робіт згідно технології її вирощування та інших агротехнічних заходів, провести збирання врожаю.
У свою чергу, відповідно п. 4.2. договору Замовник зобов`язується надати земельну ділянку загальною площею 27,9998 га в придатному для виконання Підрядчиком умов договору стані із земель, які належать Замовнику на підставі Договору оренди від 20.10.2008 та договору оренди № 42 від 16.11.2006, та забезпечити останньому можливість доступу до неї з метою виконання умов Договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 853 ЦК України замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові.
Згідно з ч. 1 ст. 854 ЦК України, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.
Частиною 2 ст. 837 ЦК України встановлено, що договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.
У спірному Договорі підряду не встановлено моменту переходу (приймання - передачі) вирощеної на земельній ділянці Замовника товарної сільськогосподарської продукції, а лише вказано, що Підрядчик ( ОСОБА_1 ) за погодженням з Замовником (КЗ Корніївська ЗОШ І-ІІІ ступенів ) перераховує фіксований гарантовий рівень частки доходу від реалізації даного Договору підряду, яку має отримати Замовник (КЗ Корніївська ЗОШ І-ІІІ ступенів ), яка у вартісному вираженні становить 5 600 грн. щомісяця, яку Підрядчик ( ОСОБА_1 ) зобов`язується в рахунок розрахунків за даним договором сплачувати зазначену суму до 20 числа щомісяця до закінчення строку дії даного договору, що за своєю правовою природою є орендними відносинами (ст. 13 Закону України Про оренду землі , ст. 93 ЗК України).
Так, у Розділі 5 спірного Договору підряду передбачено, що з винагорода Підрядчика складає __ % (кількість відсотків не зазначено) вирощеної продукції в заліковій вазі, за мінусом вартості витрат понесених Замовником (КЗ Корніївська ЗОШ І-ІІІ ступенів ) та Підрядчиком ( ОСОБА_1 ) пов`язаних з її вирощуванням.
З метою забезпечення майнових інтересів Замовника (КЗ Корніївська ЗОШ І-ІІІ ступенів ), сторони встановили фіксований гарантований рівень частки доходу від реалізації даного Договору підряду, яку має отримати Замовник (КЗ Корніївська ЗОШ І-ІІІ ступенів ), яка у вартісному вираженні становить 5 600 грн. щомісяця, яку Підрядчик ( ОСОБА_1 ) зобов`язується в рахунок розрахунків за даним договором сплачувати зазначену суму до 20 числа щомісяця до закінчення строку дії даного договору, при цьому загибель урожаю, низька урожайність не є підставою для зміни або несплати зазначено у даній умові договору грошової суми. У випадках оплати зазначеної суми Замовнику (КЗ Корніївська ЗОШ І-ІІІ ступенів ), Підрядчик ( ОСОБА_1 ) є таким, що повністю виконав свої зобов`язання перед Замовником (КЗ Корніївська ЗОШ І-ІІІ ступенів ) по даному договору і в повній мірі набуває право власності на весь вирощений урожай за даним Договором (пункт 5.2.).
Виходячи з загальних положень про підряд, передбачених главою 61 ЦК України, Замовник зобов`язаний сплатити Підрядникові грошові кошти після остаточної здачі роботи, а не навпаки. Проте, в пункті 5.2 Договору вказано на зобов`язання Підрядчика щодо розрахунку з Замовником.
Також, у Договорі підряду наголошується на момент виконання Підрядчиком своїх обов`язків після сплати відповідної суми Замовнику, що також не відповідає вимогам цивільного законодавства, оскільки Підрядник зобов`язаний передати, а Замовник прийняти виконану Підрядником роботу.
Будь - яких додаткових обов`язків, окрім виконання певної роботи з додержанням вимог щодо її якості, Підрядчик виконувати не повинен.
Відповідно до інформацій Чкаловської сільської ради Веселівського району Запорізької області № 1218 від 28.09.2020 та КЗ Корніївська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 047 від 28.09.2020, відрахування коштів згідно договору підряду Підрядчик здійснює на спеціальний рахунок Чкаловської сільської ради.
Згідно з інформацією Чкаловської сільської ради Веселівського району Запорізької області № 1464 від 02.12.2020, станом на 23.11.2020 ОСОБА_1 сплатив КЗ Корніївська ЗОШ І-ІІІ ступенів орендну плату за користування земельними ділянками площею 4,4323 га з кадастровим номером 2321282500:01:025:0001 та площею 23,5675 га з кадастровим номером 2321282500:01:019:0002, на виконання умов договору підряду вирощування товарної сільськогосподарської продукції від 30.04.2020 за 2020 рік загалом сплатив 55 000 грн., а саме: 24.01.2020 - 10 000 грн., 16.03.2020 - 5 000 грн., 11.08.2020 - 10 000 грн., 24.09.2020 - 20 000 грн., 19.11.2020 - 10 000 грн.,
Вказане також підтверджується виписками з рахунку Чкаловської сільської ради.
Отже, із змісту укладеного між сторонами договору підряду з вирощування товарної сільськогосподарської продукції від 30.04.2020 слідує, що підрядчик - ОСОБА_1 виконує роботу (на власний ризик виростити урожай товарної сільськогосподарської продукції) та при цьому здійснює оплату (у вартісному вираженні не більше 5 600 грн. щомісяця, що суперечить вимогам ст. 837 ЦК України, яка передбачає, що за виконані роботи, кошти сплачує Замовник (тобто КЗ Корніївська ЗОШ І-ІІ ступенів ). Окрім того, за умовами оспорюваного Договору підряду Замовник не отримує від Підрядчика жодного результату виконання робіт, що є однією із основних ознак договору підряду, оскільки з аналізу п. 5.2. договору вбачається, що у випадку оплати щомісячних платежів Замовнику, Підрядчик є таким, що повністю виконав свої зобов`язання перед Замовником по даному договору і в повній мірі набуває право власності на весь вирощений урожай за даним договором.
Також, виходячи з вимог п. 5.1. даного договору Підрядчик сплачує Замовнику фіксований гарантований рівень частки доходу від реалізації даного договору, у вартісному вираженні що місячно.
Відповідно до умов спірного Договору підряду, встановлено, що основною його ознакою є платне володіння та користування на певний строк земельною ділянкою ОСОБА_1 . Тому між сторонами фактично склалися правовідносини з суборенди землі, оскільки з умов зазначеного договору вбачається, що КЗ Корніївська ЗОШ І-ІІ ступенів передала ОСОБА_1 на платній основі земельні ділянки, що перебувають у користуванні на праві оренди у навчальному закладі, тому положення договору повинні відповідати законодавству, що регулює правовідносини у сфері оренди землі.
Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ст. 2 Закону України Про оренду землі ).
У ч. 1 ст. 8 Закону України Про оренду землі зазначено, що орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця (крім випадків, визначених законом). Якщо протягом одного місяця орендодавець не надішле письмового повідомлення щодо своєї згоди чи заперечення, орендована земельна ділянка або її частина може бути передана в суборенду
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України Про оренду землі істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови. У разі якщо договором оренди землі передбачено здійснення заходів, спрямованих на охорону та поліпшення об`єкта оренди, до договору додається угода щодо відшкодування орендарю витрат на такі заходи.
Згідно з ст. 93 Земельного кодексу України орендована земельна ділянка або її частина може за згодою орендодавця передаватись орендарем у володіння та користування іншій особі (суборенда).
Зокрема, якщо основною ознакою договору є передача земельної ділянки орендарем у користування іншій особі на певний строк, то відповідно до ст. 8 Закону України Про оренду землі та ст. 93 Земельного кодексу України цей договір є договором суборенди земельної ділянки.
Саме на використанні вказаної земельної ділянки (споживання її корисних властивостей) ґрунтується спірний договір. Без використання земельної ділянки договір не має юридичного сенсу, не становить комерційного, економічного інтересу для сторін.
Вказані земельні ділянки перебуває у комунальній власності, тому їх використання може здійснюватися у суворій відповідності з вимогами чинного земельного законодавства, і з дотриманням певних обмежень щодо використання земель комунальної форми власності.
Відповідно до ст. 235 ЦК України, удаваним є правочин, який вчинено стороною для приховування іншого правочину, який вони насправді вчинили. Якщо буде встановлено, що правочин був вчинений сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили, відносини сторін регулюються правилами щодо правочину, який сторони насправді вчинили.
У п. 26 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними № 9 від 06.11.2009 визначено, що за удаваним правочином (стаття 235 ЦК) сторони умисно оформляють один правочин, але між ними насправді встановлюються інші правовідносини. На відміну від фіктивного правочину, за удаваним правочином права та обов`язки сторін виникають, але не ті, що випливають зі змісту правочину. Встановивши під час розгляду справи, що правочин вчинено з метою приховати інший правочин, суд на підставі статті 235 ЦК має визнати, що сторонами вчинено саме цей правочин, та вирішити спір із застосуванням норм, що регулюють цей правочин. Якщо правочин, який насправді вчинено, суперечить закону, суд ухвалює рішення про встановлення його нікчемності або про визнання його недійсним. До удаваних правочинів наслідки недійсності, передбачені статтею 216 ЦК, можуть застосовуватися тільки у випадку, коли правочин, який сторони насправді вчинили, є нікчемним або суд визнає його недійсним як оспорюваний.
Аналогічна позиція міститься у п.3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №11 від 29.05.2013 Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними .
Суд вважає, що договір підряду з вирощування товарної сільськогосподарської продукції від 30.04.2020 є удаваним правочином, оскільки фактично між КЗ Корніївська ЗОШ І-ІІ ступенів та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельних ділянок площею 4,4324 га та площею 23,5675 га. Оспорюваний договір укладено з метою приховування справжнього правочину - договору суборенди землі.
Зокрема, якщо основною ознакою договору є передача за плату земельної ділянки у користування на певний строк, то відповідно до ст.ст. 1, 8, 13 Закону України Про оренду землі та ст. 93 ЗК України цей договір є договором оренди або суборенди землі.
Таким чином оспорюваний договір не відповідає вимогам глави61 ЦК України, ст.ст. 93, 95 Земельного кодексу України, ст. 8 Закону України Про оренду землі .
Приписами ч.ч. 1,3 ст. 215 ЦК України визначено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу . Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Згідно зі ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Стаття 216 ЦК України передбачено, що недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Статтею 236 Цивільного кодексу України визначено, що нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення. Якщо за недійсним правочином права та обов`язки передбачалися лише на майбутнє, можливість настання їх у майбутньому припиняється.
Отже, законодавець встановлює, що наявність підстав для визнання правочину недійсним має визначатися судом на момент його вчинення. І відповідно до статті 236 Цивільного кодексу України нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.
За таких обставин, оскільки предметом спору у справі є недійсність договору і такий договір визнається недійсним з моменту вчинення, укладення сторонами додаткової угоди про припинення такого договору та повернення майна не може розцінюватися як підстава для припинення провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору. Розірвання сторонами договору, виконаного повністю або частково, не позбавляє сторони права на звернення до суду з позовом про визнання такого договору недійсним. Так само не перешкоджає поданню відповідного позову закінчення строку (терміну) дії оспорюваного правочину до моменту подання позову.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 24 ЗК України, державним і комунальним сільськогосподарським підприємствам, установам та організаціям надаються земельні ділянки із земель державної і комунальної власності у постійне користування для науково-дослідних, навчальних цілей та ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 234499667 від 27.11.2020, 22.09.2020 право власності на земельну ділянку площею 4,4324 га з кадастровим номером 2321282500:01:025:0001 зареєстровано за Чкаловською сільською радою.
Також, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 234499494 від 27.11.2020, 19.07.2019 право власності на земельну ділянку площею 23,5675 га з кадастровим номером 2321282500:01:019:0002 зареєстровано за Чкаловською сільською радою.
Тобто, власником та розпорядником вказаних земельних ділянок є Чкаловська сільська рада.
Вказане свідчить, що КЗ Корніївська ЗОШ І-ІІІ ступенів уклавши договір підряду з вирощування товарної сільськогосподарської продукції від 30.04.2020, самоусунулась від використання вказаних земельних ділянок, які надані їй у користування та надала ОСОБА_1 земельні ділянки для її обробітку, вирощування та збирання урожаю. При цьому всі роботи повинні проводитись силами, засобами та за рахунок суб`єкта господарювання (пункт 4.1. Договору підряду).
У статті 59 Закону України Про повну загальну середню освіту визначено, що Фінансування закладів загальної середньої освіти здійснюється з державного та місцевих бюджетів відповідно до Бюджетного кодексу України.
Відповідно до ст. 61 вищезазначеного Закону правові засади володіння, користування і розпорядження майном закладів загальної середньої освіти визначаються Законом України Про освіту , цим Законом та іншими актами законодавства.
Відповідно до ст. 80 Закону України Про освіту , до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об`єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об`єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством.
Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.
Відповідно до ч. 4 ст. 80 Закону України Про освіту об`єкти та майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають приватизації чи використанню не за освітнім призначенням, крім надання в оренду з метою надання послуг, які не можуть бути забезпечені безпосередньо закладами освіти, пов`язаних із забезпеченням освітнього процесу або обслуговуванням учасників освітнього процесу, з урахуванням визначення органом управління можливості користування державним нерухомим майном відповідно до законодавства.
Згідно із ч. 6 ст. 81 Закону України Про освіту передача в управління приватним партнерам в оренду, в концесію, в оперативне управління тощо рухомого та/або нерухомого державного та/або комунального майна, у тому числі земельних ділянок, забороняється.
Окрім цього, об`єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду 15.06.2018 у справі № 906/164/17 дійшла висновку, що об`єкт освіти - це не тільки навчальний заклад, а й будівлі, споруди, землі, комунікації, обладнання та інші цінності підприємств системи освіти.
Таким чином, земельні ділянки площею 4,4324 га з кадастровим номером 2321282500:01:025:0001 га та площею 23,5675 га з кадастровим номером 2321282500:01:019:0002, передані навчальному закладу у користування, належать до об`єктів освіти та відповідно до ст. ст. 80, 81 Закону України Про освіту не може використовуватись не за призначенням та передаватись для діяльності, не пов`язаної з навчально-виховним процесом.
У ст. 1 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні визначено, що представницьким органом місцевого самоврядування є виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення. Відповідно до ч. 5 ст. 16 Закону від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Статтею 17 Закону передбачено, що відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Згідно з Розділом VIII (п.8.1.) статуту КЗ Корніївської ЗОШ І-ІІІ статуту , затвердженого рішенням Чкаловської сільської ради № 5 від 31.01.2018 (далі - Статут),матеріально-технічна база школи включає будівлі, споруди та землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло, інші матеріальні цінності, вартість яких відображена у балансі.
Майно, закріплене за комунальним закладом, належить школі на правах оперативного управління та не може бути вилучено у нього, якщо інакше не передбачено законодавством.
Відповідно до ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Проте, як вбачається з інформації Чкаловської сільської ради № 1218 від 28.09.2020, сільська рада не надавала КЗ Корніївська ЗОШ І-ІІІ ступенів згоди на укладання з ОСОБА_1 договору підряду з вирощування товарної сільськогосподарської продукції від 30.04.2020.
Отже, КЗ Корніївська ЗОШ І-ІІІ ступенів уклавши оспорюваний Договір підряду фактично передала у користування ОСОБА_1 земельні ділянки комунальної власності, якими не мала права розпоряджатися, за відсутності рішення відповідного органу місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 8.1. Договору підряду, даний Договір набирає чинності та вступає в дії з 30.04.2020 та діє до 01.03.2021.
Згідно з інформацією КЗ Корніївська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 061 від 27.11.2020, на земельних ділянках площею 23,5675 з кадастровим номером 2321282500:01:019:0002 та площею 4,4323 з кадастровим номером 2321282500:01:025:0001 зібрано врожай соняшника та на даний час вказані земельні ділянки задисковані. Звернень про припинення дії договору від ОСОБА_1 не надходило.
З відзиву директора КЗ Корніївська ЗОШ І-ІІІ ст. вбачається, що 01.03.2021 термін дії договору підряду з вирощування товарної сільськогосподарської продукції від 30.04.2020, станом на сьогоднішній день земельну ділянку Відповідач - 2 не займає та не обробляє.
Спірний договір підряду з вирощування товарної сільськогосподарської продукції від 30.04.2020не є договором підряду, а є прихованим договором суборенди землі, його зміст суперечить вимогам Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Законам України Про оренду землі , Про освіту , укладений не уповноваженою стороною та не спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним, а тому підлягає визнанню недійсним відповідно до ст. 203, 215 ЦК України.
З матеріалів справи вбачається та окрім того, Відповідач - 1 та Відповідач - 2 не заперечують той факт, що земельні ділянки комунальної форми власності площею 4,4324 га з кадастровим номером 2321282500:01:025:0001 та площею 23,5675 га з кадастровим номером 2321282500:01:019:0002, які розташовані на території Чкаловської сільської ради за межами населених пунктів (Корніївської сільської ради) Веселівського району Запорізької області, власником та розпорядником яких є Чкаловська сільська рада Веселівського району Запорізької області Відповідачем - 1 фактично передані у користування Відповідачу - 2, який здійснював обробіток, вирощував на спірних земельних ділянках сільськогосподарські культури. Відсутність у Відповідача - 1 та Відповідача - 2 акту прийому-передачі вказаних земельних ділянок не спростовує вимог ст. 203, 215 ЦК України.
Фактичне передання КЗ Корніївська ЗОШ І-ІІІ ст. ОСОБА_1 спірних земельних ділянок, також підтверджується у п. 4.2. договору підряду з вирощування товарної сільськогосподарської продукції від 30.04.2020, користування ОСОБА_1 спірними земельним ділянками, проведення необхідних комплексів робіт згідно технології її вирощування та інших агротехнічних заходів, збирання урожаю, підтверджується п. 4.1. договору підряду з вирощування товарної сільськогосподарської продукції від 30.04.2020.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст 23-24 Закону України Про прокуратуру , ст.ст. 1, 2, 8, 13, 15 Закону України Про оренду землі , ст.ст. 2 Закону України Про місцеве самоврядування , ст. 80Закону України Про освіту , ст.ст. 11, 203, 215, 216, 235, 509, 638, 837, 853, 854, 1212 ЦК України, ст.ст. 263,265,,268 ЦПК України,-
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги позивача задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати недійсним договір підряду з вирощування товарної сільськогосподарської продукції від 30.04.2020 року, який укладений між комунальним закладом Корніївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чкаловської сільської ради Запорізької області та ОСОБА_1 .
3. Зобов`язати ОСОБА_1 (код РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина Україна серії НОМЕР_2 , виданий 30.11.2007 Веселівським РВ УМВС України в Запорізькій області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ) повернути комунальному закладу Корніївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чкаловської сільської ради Веселівського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 26318136, вул. Центральна, буд. 123-В,с. Корніївка, Веселівський район, Запорізька область, 72213) земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, комунальної форми власності загальною площею 23,5675 га з кадастровим номером 2321282500:01:019:0002, розташовану на території Чкаловської сільської ради Веселівського району Запорізької області, шляхом підписання акту прийому - передачі із комунальним закладом Корніївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чкаловської сільської ради Веселівського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 26318136, вул. Центральна, буд. 123-В, с. Корніївка, Веселівський район, Запорізька область, 72213).
4. Зобов`язати ОСОБА_1 (код РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина Україна серії НОМЕР_2 , виданий 30.11.2007 Веселівським РВ УМВС України в Запорізькій області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ) повернути комунальному закладу Корніївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чкаловської сільської ради Веселівського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 26318136, вул. Центральна, буд. 123-В, с. Корніївка, Веселівський район, Запорізька область, 72213) земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, комунальної форми власності, загальною площею 4,4324 га з кадастровим номером 2321282500:01:025:0001, розташовану на території Чкаловської сільської ради (бувшої Корніївської сільської ради) Веселівського району Запорізької області, шляхом підписання акту прийому - передачі із комунальним закладом Корніївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чкаловської сільської ради Веселівського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 26318136, вул. Центральна, буд. 123-В, с. Корніївка, Веселівський район, Запорізька область, 72213).
5. Стягнути з комунального закладу Корніївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чкаловської сільської ради Веселівського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 26318136, вул. Центральна, буд. 123-В, с. Корніївка, Веселівський район, Запорізька область, 72213) на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Мелітопольської окружної прокуратури (код ЄДРПОУ 02909973, юридична адреса: вул. Байбулатова, 22, м. Мелітополь, 72319, розрахунковий рахунок UA438201720343180001000000271, код класифікації видатків бюджету - 2800, відкритий в державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, код ЄДРПОУ 02909973) кошти, витрачені у 2020 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави, у розмірі 3 153 грн.
6. Стягнути з ОСОБА_1 код РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина Україна серії НОМЕР_2 , виданий 30.11.2007 Веселівським РВ УМВС України в Запорізькій області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Мелітопольської окружної прокуратури (код ЄДРПОУ 02909973, юридична адреса: вул. Байбулатова, 22, м. Мелітополь, 72319, розрахунковий рахунок UA438201720343180001000000271, код класифікації видатків бюджету - 2800, відкритий в державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, код ЄДРПОУ 02909973) кошти, витрачені у 2020 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави, у розмірі 3 153 грн.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя
Веселівського районного суду
Запорізької області? С.О. Кравцов.
Суд | Веселівський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2021 |
Оприлюднено | 19.05.2021 |
Номер документу | 96986117 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Веселівський районний суд Запорізької області
Кравцов С. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні