ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
УХВАЛА
"19" травня 2021 р. Справа № 924/499/21
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Яроцького А.М., розглянувши матеріали
за позовом Фермерського господарства "Степан"
до Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області
про - визнання права постійного користування земельною ділянкою площею 25,0094 га з кадастровим номером 6824287700:05:015:0017
- визнання права постійного користування земельною ділянкою площею 0,2451 га з кадастровим номером 6824287700:05:015:0016
ВСТАНОВИВ:
14.05.2021р. до господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява Фермерського господарства "Степан" до Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області про визнання за Фермерським господарством "Степан" права постійного користування земельною ділянкою площею 25,0094 га з кадастровим номером 6824287700:05:015:0017 та земельною ділянкою площею 0,2451 га з кадастровим номером 6824287700:05:015:0016 розташованих на території Сахновецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.05.2021р. позовну заяву передано на розгляд судді Яроцькому А.М.
Розглянувши подану позовну заяву та додані до неї документи, господарський суд зазначає наступне.
За правилами господарського процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати статтям 162, 164 Господарського процесуального кодексу України, а також вимогам статті 172 цього Кодексу.
У ст. 162 ГПК України визначено загальні вимоги до позовної заяви, зокрема у останній позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява повинна містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи підприємця (для фізичних осіб підприємців); відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти; 3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; 4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів зміст позовних вимог щодо кожного з них; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; 10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
У разі пред`явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.
Вказана позовна заява не відповідає вимогам ст. 162 Господарського процесуального кодексу України, оскільки у позовній заяві відсутні: відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Згідно ст. 162 Господарського процесуального кодексу України, позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
За змістом ч.ч. 3, 4 статті 131-1 Конституції України, виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення. Законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних справах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.
Відповідно до п. 11 статті 16 Перехідних положень Конституції України з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)": представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131 та статті 131-І цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року. Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року.
Згідно ст. 16 ГПК України, учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
При цьому, юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника. (ч.3 статті 56 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно ч. 5 ст.164 ГПК України до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.
Одночасно, у відповідності до ч.4 ст. 60 ГПК України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
При цьому, відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 статті 61 ГПК України, представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов`язки. Обмеження повноважень представника на вчинення певної процесуальної дії мають бути застережені у виданій йому довіреності або ордері. Підстави і порядок припинення представництва за довіреністю визначаються Цивільним кодексом України, а представництва за ордером - законодавством про адвокатуру.
Згідно зі статтею 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.
Повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.
Адвокат зобов`язаний діяти в межах повноважень, наданих йому клієнтом, у тому числі з урахуванням обмежень щодо вчинення окремих процесуальних дій.
Дослідивши подану позовну заяву, судом встановлено, що вона підписана представником позивача адвокатом Вонсовичем М.М. На підтвердження повноважень представника, до матеріалів позову додано ордер серії ХМ №031833 від 11.05.2021р.
Зазначений ордер виданий Адвокатським бюро "Михайла Васильовича" на надання правової допомоги адвокатом Вонсовичем М.М. Ферменському господарству "Степан" на підставі договору про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги №11/21-ГК від 05.05.2021р.
Однак, долучений до матеріалів позовної заяви ордер серії ХМ №031833 від 11.05.2021р. не містить жодних відомостей стосовно обсягу прав та обов`язків, наданих позивачем адвокату, у тому числі наявності чи відсутності будь-яких обмежень на вчинення процесуальних дій, таких як підписання та подання до суду від імені позивача позовної заяви.
При цьому, в додатках до позову відсутній договір про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги №11/21-ГК від 05.05.2021р, посилання на який міститься у згаданому вище ордері.
За таких обставин, зазначений ордер серії ХМ №031833 від 11.05.2021р. не може бути достатнім доказом на підтвердження наявності у адвоката Вонсовича М.М. достатнього обсягу повноважень на підписання від імені позивача позовної заяви.
Будь-яких інших доказів на підтвердження повноважень представника позивача на підписання позовної заяви до позовної заяви не додано, чим порушено ч. 5 ст.164 ГПК України.
Окрім того, згідно ордеру серії ХМ №031833 від 11.05.2021р. зазначено про представництво адвокатом повноважень "у всіх судах України".
Ордером є письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера (частина друга статті 26 Закону № 5076-VI).
На підставі підпункту 15.4 пункту 15 Положення ордер має містити назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом, із зазначенням за необхідності виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону № 5076-VI.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що законодавець чітко відокремив судові органи як такі, що повинні бути окремо зазначені в ордері на надання правової допомоги, зокрема в графі "Назва органу, в якому надається правова допомога".
При цьому в разі надання адвокатом правової допомоги в суді ордер має містити назву суду, у якому адвокат надає правову допомогу.
Вказаний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.07.2019р. по справі №9901/939/18 та постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 17.08.2020р. по справі 911/2636/19.
Ураховуючи наведене, з-поміж іншого суд дійшов висновку про те, що в ордері серії ХМ №031833 від 11.05.2021р. не зазначено конкретної назви суду, у якому адвокат надає правову допомогу, а тому такий ордер не можна визнати документом, що посвідчує повноваження адвоката Вонсовича М.М. на надання правової допомоги Фермерському господарству "Степан" у господарському суді Хмельницької області.
Відповідно п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ст. 123 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» , за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана юридичною особою або фізичною особою - підприємцем ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня календарного року і який становить 2270,00 грн.
Згідно абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» , у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
До позовних заяв немайнового характеру відносяться вимоги, які не підлягають вартісній оцінці. Під немайновим позовом слід розуміти вимогу про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що не піддається грошовій оцінці.
Як вбачається з поданої заяви, заявник в позовній заяві, просить суд визнати право постійного користування 2-х земельних ділянок з різними кадастровими номерами та площами. Підставою позовних вимог позивач зазначає рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №57958432 від 30.04.2021р. та №57957676 від 30.04.2021р. Фермерському господарству "Степан" у реєстрації речових прав на вищевказані земельні ділянки на підставі п.2 та 5 ч.1 ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
З урахуванням наведених позивачем підстав та сформованих вимог про захист порушеного права, суд вважає, що заявлені вимоги про визнання права постійного користування 2-х земельних ділянок з різними кадастровими номерами та площами є двома окремими позовними вимогами по кожній земельній ділянці окремо.
Враховуючи викладене, зважаючи на те, що позивачем у позовній заяві заявлено дві вимоги немайнового характеру, при зверненні з даним позовом до суду позивач повинен був сплатити судовий збір у розмірі 4540,00 грн.
Позивачем до позовної заяви додано оригінал квитанції № 0.0.2119781253.1 на суму 2270,00 грн., що не є доказом сплати позивачем судового збору, у встановленому законом розмірі.
З огляду на викладене, оскільки позивачем не дотримано вимог ст. 164 ГПК України в частині надання доказів оплати судового збору у встановленому законом розмірі, відповідно до вимог ч. 1 ст. 174 ГПК України позов підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків, зокрема, для надання доказів доплати судового збору в розмірі 2270,00 грн. (за другу вимогу немайнового характеру) .
Вказані вище недоліки унеможливлюють вчинення дій по прийняттю до розгляду позовної заяви та відкриттю провадження у даній справі.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 статті 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З врахуванням викладеного, суд дійшов до висновку, що позивачем належним чином не виконано вимоги ст. 162 Господарського процесуального кодексу України, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України є підставою для залишення позовної заяви без руху з наданням строку для усунення вказаних недоліків.
У разі неусунення позивачем недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважатиметься неподаною та буде повернута особі, що звернулась із позовною заявою (ч. 4 ст. 174 ГПК України).
Керуючись ст. ст. 162, 164, 174, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Фермерського господарства "Степан" до Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області про визнання за Фермерським господарством "Степан" права постійного користування земельними ділянками площею 25,0094 га з кадастровим номером 6824287700:05:015:0017 та площею 0,2451 га з кадастровим номером 6824287700:05:015:0016 (вх. №05-08/1134/21), залишити без руху надавши заявнику строк у 7 днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків виявлених у позовній заяві з доданими документами.
Повідомити учасників судового процесу про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: http://court.gov.ua/ або у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання (19.05.2021р.) та оскарженню не підлягає.
Суддя А.М. Яроцький
Віддруковано 2 примірники:
1 - до справи,
2 - заявнику ФГ "Степан" 31100, Хмельницька обл., м. Старокостянтинів, вул. Миру, 15/1, офіс. 1 (рекм. з повідомл.)
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.05.2021 |
Оприлюднено | 20.05.2021 |
Номер документу | 96998270 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Яроцький А.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні