Ухвала
від 17.05.2021 по справі 120/4107/19-а
КАСАЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА

17 травня 2021 року

м. Київ

справа № 120/4107/19-а

адміністративне провадження № К/9901/14850/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Хохуляка В.В.,

суддів: Бившевої Л.І., Гончарової І.А.,

перевіривши касаційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Вінницькій області на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 16.03.2020 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16.03.2021 у справі №120/4107/19-а за адміністративним позовом Приватного підприємства Будцентр-Т до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

Приватне підприємство Будцентр-Т звернулось до адміністративного суду з позовом до Державної податкової служби України та Головного управління Державної податкової служби у Вінницькій області в якому просило суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, за №1048272/42030687 від 11.01.2019, №1311030/42030687 від 21.10.2019, №1310999/42030687 від 21.10.2019, №1311027/42030687 від 21.10.2019, №1311017/42030687 від 21.10.2019, №1311001/42030687 від 21.10.2019, №1307287/42030687 від 15.10.2019 про відмову у реєстрації податкових накладних №19 від 30.11.2018, №23 від 22.08.2019, №24 від 22.08.2019, №25 від 22.08.2019, №26 від 22.08.2019, №27 від 22.08.2019 та №28 від 22.08.2019 відповідно;

- визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, за №1201542/42030687 від 24.06.2019, №1201544/42030687 від 24.06.2019, №1201545/42030687 від 24.06.2019, №120/1543/42030687 від 24.06.2019, №1201546/42030687 від 24.06.2019, №1201547/42030687 від 24.06.2019, №1201541/42030687 від 24.06.2019 про відмову у реєстрації податкових накладних №1 від 31.10.2018 (додаток №2 до податкової накладної №2 від 11.10.2018 розрахунок коригування кількісних і вартісних показників), №6 від 25.04.2019, №7 від 28.05.2019, №8 від 28.05.2019, №9 від 28.05.2019, №10 від 05.06.2019, №11 від 10.06.2019;

- зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні позивача №19 від 30.11.2018, №23 від 22.08.2019, №24 від 22.08.2019, №25 від 22.08.2019, №26 від 22.08.2019, №27 від 22.08.2019 та № 28 від 22.08.2019;

- зобов`язати Головне управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні позивача за №1 від 31.10.2018 (додаток №2 до податкової накладної №2 від 11.10.2018 розрахунок коригування кількісних і вартісних показників), №6 від 25.04.2019, №7 від 28.05.2019, №8 від 28.05.2019, №9 від 28.05.2019, №10 від 05.06.2019, №11 від 10.06.2019.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 16.03.2020, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16.03.2021, адміністративний позов задоволено частково.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій Головне управління Державної податкової служби у Вінницькій області 22.04.2021 звернулось з касаційною скаргою до Верховного Суду.

При вирішенні питання про відкриття касаційного провадження за зазначеною касаційною скаргою суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.

Статтею 129 Конституції України однією із основних засад судочинства визначено забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Наведеним конституційним положенням кореспондує стаття 14 Закону України Про судоустрій і статус суддів від 02.06.2016 №1402-VIII.

Згідно з частиною першою статті 13 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Аналіз наведеного законодавства дозволяє дійти висновку про те, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.

Відповідно до частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до пункту 2 частини п`ятої статті 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Частиною шостою статті 12 КАС України передбачено перелік категорій справ, які відносяться до справ незначної складності.

Такий перелік не є вичерпним.

Зі змісту пункту 10 частини шостої статті 12 КАС України можна зробити висновок про те, що суд має право віднести до категорії справ незначної складності справу, яка не передбачена у вищезазначеному переліку, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

За правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи, які підлягають розгляду за правилами загального позовного провадження у виключному порядку (частина четверта статті 12 КАС України), а також через складність та інші обставини.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.

Системний аналіз вищезазначених положень процесуального закону дає підстави для висновку про те, що суд має право віднести справу до категорії малозначних за результатами оцінки характеру спірних правовідносин, предмету доказування, складу учасників та інших обставин, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п`ятої статті 328 КАС України, а також крім справ, які підлягають розгляду в порядку загального позовного провадження.

З матеріалів касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень вбачається, що предметом розгляду у справі №120/4107/19-а є вимоги про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що сукупність наданих позивачем документів давала відповідачам правові підстави для реєстрації спірних накладених в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Випадків, які б виключали можливість застосування положень пункту 2 частини п`ятої статті 328 КАС України, не вбачається.

Суд за результатами оцінки елементів спору у справі №120/4107/19-а дійшов висновку про те, що така справа є справою незначної складності.

Обставини, які є критерієм для віднесення вказаної справи до категорії таких, які підлягають розгляду за правилами загального позовного провадження у розумінні частин третьої та четвертої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України, а також випадки, які б виключали можливість застосування положень частини другої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

Отже, постанова Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16.03.2021, ухвалена за результатами апеляційного перегляду рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 16.03.2020 у справі щодо визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії, не підлягає касаційному оскарженню.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного оскарження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження.

Крім того податковий орган звернувся з клопотанням у якому просив суд замінити Головне управління Державної податкової служби у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 43142454) її правонаступником - Головним управлінням Державної податкової служби у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 44069150).

Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність задоволення клопотання про здійснення процесуального правонаступництва.

Керуючись пунктом 2 частини п`ятої статті 328, пунктом 1 частини першої статті 333 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання Головного управління Державної податкової служби у Вінницькій області про заміну відповідача його правонаступником задовольнити.

Замінити Головне управління Державної податкової служби у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 43142454) її процесуальним правонаступником - Головним управлінням Державної податкової служби у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 44069150).

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Державної податкової служби у Вінницькій області на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 16.03.2020 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16.03.2021 у справі №120/4107/19-а за адміністративним позовом Приватного підприємства Будцентр-Т до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії.

Направити копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами особі, яка подала касаційну скаргу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.

СуддіВ.В. Хохуляк Л.І. Бившева А.І. Гончарова

СудКасаційний адміністративний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення17.05.2021
Оприлюднено20.05.2021
Номер документу97005138
СудочинствоАдміністративне