Рішення
від 18.05.2021 по справі 549/117/21
ЧОРНУХИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 549/117/21

Провадження № 2/549/44/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2021 року Чорнухинський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді Глущенко Н.М.

з участю секретаря- Міщенко Т.А.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт.Чорнухи цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чорнухинської селищної ради Полтавської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,

у с т а н о в и в :

ОСОБА_1 22.04.2021 року звернувся до суду з позовом до Чорнухинської селищної ради Полтавської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом.

Обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина, до складу якої увійшла земельна ділянка площею 6,5600 га, що знаходиться на території Чорнухинської селищної ради Полтавської області.

На час смерті ОСОБА_2 проживала зі своїм сином ОСОБА_3 , який після смерті матері управляв та володів майном матері, у зв`язку з чим прийняв спадщину.

Позивач ОСОБА_1 є сином ОСОБА_4

06 листопада 2007 року мати позивача ОСОБА_4 зареєструвала шлюб з ОСОБА_3 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер. На час його смерті позивач проживав разом з ним однією сім`єю, тобто є спадкоємцем четвертої черги за законом.

Інші спадкоємці, які б могли претендувати на спадщину відсутні.

В даний час оформити спадщину після смерті ОСОБА_3 не має змоги в зв`язку з тим, що відсутній правовстановлюючий документ на земельну ділянку, тому позивач просить визнати за нею право власності на зазначену земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом.

Позивач в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву, в якій просив розглянути цивільну справу без його участі, позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутність, проти позову не заперечує.

Враховуючи те, що представником відповідача було визнано позов в повному обсязі, визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, керуючись ч.3 ст.200, ч. 4 ст.206 ЦПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для ухвалення рішення у підготовчому засіданні.

З огляду на те, що розгляд справи відбувався у відсутність сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши докази, наявні у матеріалах справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого Харківецькою сільською радою Пирятинського району Полтавської області 18 листопада 2002 року.

До дня смерті ОСОБА_2 проживала разом із своїм сином ОСОБА_3 в с.Харківці Пирятинського району Полтавської області та вели спільне господарство, що підтверджується довідкою Пирятинської міської ради Полтавської області №18-09/87 від 01.03.2021 та витягом з погосподарської книги.

Позивач ОСОБА_1 є сином ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про його народження серія НОМЕР_2 виданого Чорнухинською селищною радою Полтавської області 27 липня 1977 року.

05 жовтня 1996 року позивач змінив своє прізвище з ОСОБА_2 на ОСОБА_2 , що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища.

06 листопада ОСОБА_4 зареєструвала шлюб з ОСОБА_3 та змінила прізвище на ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_3 виданого Харківецькою сільською радою Пирятинського району Полтавської області від 06 листопада 2007 року.

ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Пирятинського районного управління юстиції Полтавської області 23 квітня 2010 року.

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 виданого Харківецькою сільською радою Пирятинського району Полтавської області 01 жовтня 2010 року.

До дня смерті позивач ОСОБА_1 проживав разом з матір`ю ОСОБА_4 та її чоловіком ОСОБА_3 однією сім`єю, починаючи з 1988 по 2010 рік року та вели спільне господарство, що підтверджується довідкою Пирятинської міської ради Полтавської області №18-09/177 від 07.04.2021.

Відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серія Р1 №527791 від 25.04.2001 року власником земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,56 га є ОСОБА_2 , спадкоємцем якої є її син ОСОБА_3 , який фактично прийняв спадщину шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном (а.с.14-15).

Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) вбачається, що після смерті ОСОБА_3 з заявою про прийняття спадщини звернувся ОСОБА_1 , після чого була заведена спадкова справа заведена 14.09.2017 року за № 306/2017.(а.с.28).

Копією свідоцтва про право на спадщину за законом від 14 вересня 2017 року підтверджується, що ОСОБА_1 прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 .(а.с.18).

За таких обставин позивач є спадкоємцем четвертої черги за законом після смерті ОСОБА_3 .

Позивач позбавлений можливості оформити право на спадкове майно за відсутності правовстановлюючих документів, що стало підставою для відмови у вчиненні нотаріальних дій (а.с.19).

Відповідно до ст. 1264 ЦК України, У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Як роз`яснено в п.10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Згідно зі ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно з ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Як роз`яснено в п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року, відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила ЦК Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі, коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.

Таким чином, оскільки часом відкриття спадщини після померлої ОСОБА_2 , є 17.11.2002 р . Спадкові відносини в даному випадку регулюються положеннями ЦК УРСР (1963 року).

Згідно зі ст. 524 ЦК Української РСР 1963 р. спадкування здійснюється за заповітом чи за законом.

Згідно з ст.549 ЦК УРСР 1963 р. визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ст. 534 Української РСР кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям.

Відповідно до ст. 551 ЦК (в ред. 1963 року) якщо спадкоємець, закликаний до спадкоємства за законом або за заповітом, помер після відкриття спадщини, не встигнувши її прийняти в установлений строк (стаття 549 цього Кодексу), право на прийняття належної йому частки спадщини переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).

Інших спадкоємців, які б бажали прийняти спадщину після смерті ОСОБА_2 , окрім позивача, немає, про що свідчить інформація надана Чорнухинською державною нотаріальною конторою.

У зв`язку з цим відповідно до ст.392 ЦК України право власності позивача підлягає захисту, що не буде суперечити закону, та при цьому не будуть порушені права, свободи чи інтереси інших осіб.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.392, 1218, 1264 ЦК України, ст.ст. 12,13,81,206, 247,263-265 ЦПК України, суд,

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до Чорнухинської селищної ради Полтавської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , право власності на земельну ділянку площею 6,5600 га розташовану на території Чорнухинської селищної ради Чорнухинського району Полтавської області, що належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 №527791 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5325180400:00:024:0041.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Чорнухинський районний суд Полтавської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М.Глущенко

СудЧорнухинський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення18.05.2021
Оприлюднено20.05.2021
Номер документу97009609
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —549/117/21

Рішення від 18.05.2021

Цивільне

Чорнухинський районний суд Полтавської області

Глущенко Н. М.

Ухвала від 22.04.2021

Цивільне

Чорнухинський районний суд Полтавської області

Глущенко Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні