Рішення
від 26.04.2021 по справі 693/301/21
ЖАШКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

693/301/21

2/693/250/21

РІШЕННЯ

Іменем України

26.04.2021 м. Жашків

Жашківський районний суд Черкаської області

в складі: головуючого судді - Шимчика Р.В.

за участю секретаря судового засідання - Коломієць С.В.,

розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Жашків цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Жашківської міської ради Черкаської області про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Жашківської міської ради Черкаської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Макіївка Донецької області померла ОСОБА_2 , якій за життя належала земельна ділянка сільськогосподарського призначення площею 2,4698 га, яка розташована в адміністративних межах Хижнянської сільської ради Жашківського району Черкаської області .

10.01.2018р. ОСОБА_2 склала заповіт, яким вищевказану земельну ділянку заповіла ОСОБА_1 .

Про смерть ОСОБА_2 позивач дізналася лише наприкінці грудня 2020 року і одразу звернулася до родичів померлої, які також проживають у м. Макіївка Донецької області для отримання документів, необхідних для оформлення спадщини, зокрема свідоцтва про смерть.

Оскільки поштового та телефонного зв?язку, а також вільного шляхового сполучення між Україною та тимчасово непідконтрольною територією не має, то отримання відповідних даних і документів зайняло певний час.

27.01.2021р. заявник звернулася до Жашківського районного відділу ДРАЦС Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) із заявою про видачу свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , до якої додала копію свідоцтва серії НОМЕР_1 від 12.02.2019р., однак отримала відмову за вих. №82/22.10-01.11 від 27.01.2021р., вмотивовану тим, що документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, не може бути підставою для видачі свідоцтва про смерть у порядку ст.ст.17, 18 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану .

Після цього факт смерті ОСОБА_2 було встановлено рішенням Жашківського районного суду Черкаської області від 26.02.2026р. та 30.03.2021р. Жашківського районного відділу ДРАЦС Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) було видано свідоцтво про смерть ОСОБА_2 .

Заявник звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку після смерті ОСОБА_2 , оскільки нею пропущено шестимісячний строк для подачі вказаної заяви.

За приписами ч.5 ст.1268 Цивільного кодексу України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до змісту ст.1272 Цивільного кодексу України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

ОСОБА_1 пропустила строк для прийняття спадщини, так як:

- не знала і не могла знати про факт смерті ОСОБА_2 , оскільки не перебувала з нею у родинних відносинах;

- ОСОБА_2 до смерті більше 20 років постійно проживала у м. Макіївка Донецької області;

- починаючи з травня 2014 року і до цього часу м. Макіївка Донецької області належить до населених пунктів, на території яких органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження;

- в силу незалежних від ОСОБА_1 обставин, телефонний, мобільний та поштовий зв?язок з м. Макіївка Донецької області відсутній.

Отже, причини, з яких вона пропустила шестимісячний строк для прийняття спадщини, вважає поважними.

На підставі викладеного позивач звернулася до суду з позовною заявою та просить встановити їй додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, проте до суду подала заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримала в повному обсязі та просила його задовольнити.

У судове засідання представник відповідача - Жашківської міської ради Черкаської області - не з`явився, при цьому до суду направив заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнає повністю.

У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового засідання технічними засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У зв`язку з тим, що сторонами по справі подано заяви про розгляд справи за їхньої відсутності, суд на підставі ч.3 ст.211 ЦПК України вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч.1 ст.82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

Частиною 3 статті 200 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом, відповідно до копії свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_2 , виданого Жашківського районного відділу ДРАЦС Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), установлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис про смерть №1 від 30.03.2021р.

На підставі державного акта на право власності на земельну ділянку Серії ЯИ №271547, виданого 25 лютого 2010 року відділом Держкомзему у Жашківському районі Черкаської області, ОСОБА_2 мала право власності на земельну ділянку площею 2,4698 га, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована в адміністративних межах Хижнянської сільської ради Жашківського району Черкаської області .

10 січня 2018 року ОСОБА_2 склала заповіт, яким заповіла ОСОБА_1 належну їй земельну ділянку площею 2,4698 га, кадастровий номер 7120989100:03:001:0093, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована у межах Хижнянськоїсільської ради Жашківського району Черкаської області. Заповіт зареєстровано в реєстрі під №24 приватним нотаріусом Жашківського нотаріального округу Черкаської області Шелудько В.П.

З довідки-роз?яснення від 03.04.2021р. вбачається, що ОСОБА_1 пропустила строк прийняття спадщини з поважної причини, а тому їй було рекомендовано звернутися до суду для визначення додаткового строку, достатнього для подання нею заяви про прийняття спадщини.

У пункті 24 постанови Пленум Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування судам роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у своїй постанові від 13 березня 2020 року у справі №314/2550/17.

Отже, у даному випадку, досліджуючи поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини, суд виходить з того, що поважними причинами, пов`язаними з об`єктивними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій, є те, що ОСОБА_1 пропустила строк для прийняття спадщини, так як:

- не знала і не могла знати про факт смерті ОСОБА_2 , оскільки не перебувала з нею у родинних відносинах;

- ОСОБА_2 до смерті більше 20 років постійно проживала у м. Макіївка Донецької області;

- починаючи з травня 2014 року і до цього часу м. Макіївка Донецької області належить до населених пунктів, на території яких органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження;

- в силу незалежних від ОСОБА_1 обставин, телефонний, мобільний та поштовий зв?язок з м. Макіївка Донецької області відсутній.

Відповідно до ч.3 ст.1272 Цивільного кодексу України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно із ч.ч.1,5 ст.263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Приймаючи до уваги визнання відповідачем позовних вимог, враховуючи поважність причин пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини терміном три місяці.

На підставі вищевикладеного та керуючись Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008р., постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 13.03.2020р., ч.1 ст.1270, ч.3 ст.1272 ЦК України, ст.ст. ч.1 ст.2, ч.1 ст.4, ч.1 ст.5, ч.1 ст.13, ч.1 ст.19, ч.5 ст.223, ч.2 ст.247, ст.ст. 258, 259, 263-265, 272-273, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Жашківської міської ради Черкаської області про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживаючій за адресою: с. Хижня, Жашківський (Уманський) район, Черкаська область, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , терміном на три місяці.

Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду через Жашківський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення на надсилається протягом двох днів з дня його складання у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.

Рішення складено 26.04.2021р.

Головуючий суддя: Роман Васильович Шимчик

СудЖашківський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення26.04.2021
Оприлюднено20.05.2021
Номер документу97010989
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —693/301/21

Рішення від 26.04.2021

Цивільне

Жашківський районний суд Черкаської області

Шимчик Р. В.

Ухвала від 07.04.2021

Цивільне

Жашківський районний суд Черкаської області

Шимчик Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні