Суддя-доповідач - Мі ронова Г.М. Го ловуючий у 1 інстанції - Шаль єва В.А.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ А ДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" травня 2010 р. справа №2а-211/08/0570
зал судових засідань № 7 у пр иміщенні суду за адресою: м. До нецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністратив ного суду у складі:
головуючого Мі ронова Г.М.
Суддів
при секретарі
за участю представників
позивача
відповідача 1 Яманко В. Г., Радіонової О . О.
Сухоцькій Д.Ю.
Кутько О.М. - за довіре ністю № 69 від 18.12.09 року
Лонської Ю. В.- за довірені стю від 01.10.2009 року, Бєляєвої О. А.- за довіреністю від 07.04.2010 ро ку розглянувши апеляційну ск аргу Державної податкової інс пекція у Київському районі м . Донецька на постанову Донецького окружного адмі ністративного суду від 30 листопада 2009 р. у адміністративній спра ві № 2а-211/08/0570 за позовом Державної податкової інс пекції у Київському районі м . Донецька до
Товариства з обмеженою від повідальністю "Сігма-Маркет 2006"
Товариства з обмеженою від повідальністю "Касімус-2000" Про визнання господарського з обов'язання недійсним та стя гнення на користь держави ко штів, отриманих за угодою
В С Т А Н О В И Л А:
У серпні 2007 року Державна податкова інспекц ія у Київському районі м. Доне цька звернулась до суду із ви щевказаним позовом.
В обґрунтування св оїх позовних вимог позивач п осилався на рішення Ленінськ ого районного суду м. Донецьк а від 30.10.2006 року, яким визнано не дійсним статут і установчий договір Товариства з обмежен ою відповідальністю «Касіму с-2000», код ЄДРПОУ 34456603 з моменту р еєстрації підприємства на ім 'я ОСОБА_8, визнано недійсн ими з моменту реєстрації під приємства на ім'я ОСОБА_8 с відоцтво платника податку на додану вартість № НОМЕР_1 від 26.06.2006 року, фінансово-госпо дарські документи, видані ві д Товариства з обмеженою від повідальністю «Касімус-2000» з 20.06.2006 року по 25.10.2006 року, а саме: под аткові накладні, товарно-тра нспортні закладні, накладні, доручення, угоди, векселі, рах унки. Припинено діяльність ю ридичної особи та визнано не дійсним запис про проведення державної реєстрації Товари ства з обмеженою відповідаль ністю «Касімус-2000».
Постановою Донецько го окружного адміністративн ого суду від 30 листопада 2009 рок у було відмовлено у задоволе нні позову Державної податко вої інспекції у Київському р айоні м. Донецька до Товарист ва з обмеженою відповідальні стю "Сігма-Маркет 2006" та Товари ства з обмеженою відповідаль ністю "Касімус-2000" про визнання недійсною угоди купівлі-про дажу № 1 від 01.07.2006 року та стягнен ня на користь Державного бюд жету України всього, одержан ого за цією угодою.
Не погодившись з таки м судовим рішенням, податков ий орган звернувся до суду з а пеляційною скаргою, в якій пр осив постанову суду першої і нстанції скасувати і прийнят и нову постанову, якою позовн і вимоги задовольнити у повн ому обсязі, вважаючи, що оскар жене судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріаль ного та процесуального права , а саме: приписів ст. 208 Господа рського Кодексу України та с т. 215 Цивільного Кодексу Украї ни, а також всупереч нормам За кону України «Про державну п одаткову службу в Україні» в ід 4 грудня 1990 року № 509-XII, відпові дно до якого органи державно ї податкової служби мають пр аво на подання до судів позов ів до підприємств, установ, ор ганізацій та громадян про ви знання угод недійсними, стяг нення в доход держави коштів , одержаних без установлених законом підстав.
Суд першої інстанції вказав, що відповідно до стат ті 208 Господарського кодексу У країни якщо господарське зоб ов'язання визнано недійсним як таке, що вчинено з метою, як а завідомо суперечить інтере сам держави і суспільства, то за наявності наміру в обох ст орін - у разі виконання зобов'я зання обома сторонами - в дохо д держави за рішенням суду ст ягується все одержане ними з а зобов'язанням, а у разі викон ання зобов'язання однією сто роною - з другої сторони стяг ується в дохід держави все од ержане нею, а також все належн е з неї, першій стороні на відш кодування одержаного. У разі наявності наміру лише у одні єї із сторін усе одержане нею повинно бути повернено друг ій стороні, а одержане останн ьою або належне їй на відшкод ування виконаного стягуєтьс я за рішенням суду в доход дер жави. Частина 2 цієї статті пе редбачає, що у разі визнання недійсним зобов'язання з інш их підстав кожна із сторін зо бов'язана повернути другій с тороні все одержане за зобов 'язанням, а за неможливості по вернути одержане в натурі - ві дшкодувати його вартість гро шима, якщо інші наслідки неді йсності зобов'язання не пере дбачені законом.
Крім цього, суд першо ї інстанції зазначив, що оскі льки санкції, передбачені ча стиною 1 статті 208 Господарськ ого кодексу України, є конфіс каційними, стягуються за ріш енням суду в доход держави за порушення правил здійснення господарської діяльності, т о такі санкції не є цивільно-п равовими, а є адміністративн о-господарськими як такі, що в ідповідають визначенню част ини 1 статті 238 Господарського кодексу України. Тому такі са нкції можуть застосовуватис ь лише протягом строків, вста новлених статтею 250 Господарс ького кодексу України.
У судовому засіданні пре дставник податкового органу наполягав на задоволенні ап еляційної скарги, проти чого заперечували представники в ідповідача.
Заслухавши доповідача, по яснення сторін та дослідивши матеріали справи, колегія су ддів вважає, що апеляційна ск арга задоволенню не підлягає , а постанову суду першої інст анції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Ухвалою Апеляційного су ду Донецької області від 27 сер пня 2008 року скасовано рішення Ленінського районного суду м. Донецька від 30 жовтня 2006 року , яким визнано недійсними уст ановчі документи ТОВ «Касіму с-2000», справу направлено до тог о ж суду на новий судовий розг ляд.
Закон України "Про державн у реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприєм ців" № 755-ІV від 15 травня 2003 року на брав чинності з 1 липня 2004 року, за Прикінцевими положеннями якого підприємства зобов'яз ані були провести заміну ран іше виданих їм свідоцтв про д ержавну реєстрацію на свідоц тва про державну реєстрацію єдиного зразка. Нездійснення цих дій та не внесення даних до Єдиного державного реєст ру не є ознакою ліквідації пі дприємства. Крім того, оскіль ки рішення Ленінського райо нного суду м. Донецька від 30.10.2006 року, на яке посилається пози вач, скасовано - реєстрація юр идичної особи ПП «Касі мус-2000» є дійсною, та не встановлено с удом факту недійсності уклад ених даним підприємством уго д.
Щодо застосованих податко вим органом норм цивільного законодавства, то системний їх аналіз свідчить про насту пне.
Частиною 1 статті 202 Цивільно го кодексу України визначено , що правочин - це дія особи, спр ямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав т а обов' язків. Договір - це д омовленість (погоджена дія) д вох або більше сторін, спрямо вана на встановлення, зміну а бо припинення цивільних прав та обов' язків (стаття 626 ЦК). З а змістом правочин не може су перечити Цивільному кодексу України, іншим актам цивільн ого законодавства, а також мо ральним засадам суспільства (частина 1 статті 203 ЦК). Припис и частини 1 статті 203 ЦК узгоджу ються з наступними нормами: П ід нікчемним правочином необ хідно розуміти правочин, нед ійсність якого встановлена з аконом. Під порушенням публі чного порядку розуміється по шкодження майна держави, нез аконне заволодіння ним, але у даній справі порушення публ ічного порядку укладенням та виконанням договорів купівл і-продажу шляхом незаконного заволодіння майна держави н е було, оскільки правовіднос ини склалися між фізичною ос обою - підприємцем та прива тним підприємством та майно держави в цьому правочині не було предметом купівлі-прод ажу, а порушення податкового обліку не є ознакою нікчемно сті угоди.
Колегія суддів зазначає, що статтею 204 Цивільного кодексу України передбачена презум пція правомірності правочи ну, під якою розуміється те, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не вс тановлена законом або якщо в ін не визнаний судом недійсн им. Презумпція правомірності правочину є важливою гарант ією реалізації цивільних пра в учасниками цивільних відно син, яки вчиняючи правочин ді ють правомірно. При цьому, не в имагається прямої вказівки н а правомірність тих чи інших дій в акті цивільного законо давства: достатньо, що закон н е визначає ці дії як забороне ні. Спростувати презумпцію п равомірності правочину можл иво лише у випадку, коли недій сність правочину передбачен а прямою нормою закону, так са мо як застосувати наслідки т акого правочину можливо лише за санкціями встановленими законом, проте у спірних прав овідносинах податковий орга н всупереч вимог частини 2 ста тті 71 Кодексу адміністративн ого судочинства України не д овів ні факту нікчемності пр авочину, ні підстав для засто сування санкції до відповіда ча у вигляді стягнення отрим аного за правочином в дохід д ержави.
Правові наслідки нікчемно го правочину статтею 228 Цивіль ного кодексу України не пере дбачені. Такі санкції встано влені лише статтею 208 Господар ського кодексу України.
Згідно з частиною першою ст атті 207 Господарського кодекс у України (далі за текстом - Г К) господарське зобов'язання , що не відповідає вимогам зак ону, або вчинено з метою, яка з авідомо суперечить інтереса м держави і суспільства, або у кладено учасниками господар ських відносин з порушенням хоча б одним з них господарсь кої компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, аб о відповідного органу держав ної влади визнано судом неді йсним повністю або в частині . Частиною 1 статті 208 ГК передба чено, якщо господарське зобо в'язання визнано недійсним я к таке, що вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтерес ам держави і суспільства, то з а наявності наміру в обох сто рін - у разі виконання зобов'яз ання обома сторонами - в доход держави за рішенням суду стя гується все одержане ними за зобов'язанням, а у разі викона ння зобов'язання однією стор оною з другої сторони стягує ться в доход держави все одер жане нею, а також все належне з неї першій стороні на відшко дування одержаного. У разі на явності наміру лише у однієї із сторін усе одержане нею по винно бути повернено другій стороні, а одержане останньо ю або належне їй на відшкодув ання виконаного стягується з а рішенням суду в доход держа ви. Санкції, встановлені цією нормою, не можуть застосовув атися за сам факт несплати по датків (зборів, інших обов' я зкових платежів) чи за факт не правильного відображення ре зультатів господарської опе рації у бухгалтерському та п одатковому обліку однією зі сторін договору. За таких обс тавин правопорушенням є несп лата податків, а не вчинення п равочину. Для застосування с анкцій, передбачених частино ю першою статті 208 Господарськ ого кодексу України, необхід ним є наявність умислу на укл адення угоди з метою, яка заві домо суперечить інтересам де ржави і суспільства.
За частиною 1 статті 250 ГК адм іністративно-господарські с анкції можуть бути застосова ні до суб'єкта господарюванн я протягом шести місяців з дн я виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом вста новлених законодавчими акта ми правил здійснення господа рської діяльності, крім випа дків, передбачених законом.
Згідно приписів с т.216 Цивільного Кодексу Україн и оскільки дійсність чи неді йсність нікчемного правочин у визначається безпосереднь о законом і не залежить від во лі сторін, то наслідки його не дійсності визначаються безп осередньо законом. При цьому правові наслідки недійсност і нікчемного правочину, вста новлені законом, не можуть зм інюватися за домовленістю ст орін.
Проте, суд з власної і ніціативи, керуючись власним и переконаннями і матеріалам и справи, має право визначати , які саме наслідки недійснос ті нікчемного правочину буду ть застосуватися у кожному о кремому випадку. При цьому пр опозиції або бажання сторін не мають правового значення.
Так як судом першої інст анції правильно встановлено обставини справи та ухвален о судове рішення з додержанн ям норм матеріального і проц есуального права, апеляційни й суд не вбачає підстав для за доволення апеляційної скарг и.
Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністрати вного судочинства України, к олегія суддів,
УХВАЛИЛА:
Апел яційну скаргу Державної пода ткової інспекції у Київськом у районі м. Донецька на постан ову Донецького окружного адм іністративного суду від 30 лис топада 2009 року за позовом Дер жавної податкової інспекції у Київському районі м. Донець ка до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сігма-Мар кет 2006" та Товариства з обмеже ною відповідальністю "Касіму с-2000" про визнання недійсною уг оди купівлі-продажу № 1 від 01.07.200 6 року та стягнення на користь Державного бюджету України всього, одержаного за цією уг одою - залишити без задовол ення, а постанову суду - без зм ін.
Ухвала суду ап еляційної інстанції за наслі дками перегляду набирає зако нної сили з моменту проголош ення.
Ухвала суду ап еляційної інстанції за наслі дками перегляду набирає зако нної сили з моменту її прогол ошення та може бути оскаржен а шляхом подачі касаційної с карги протягом одного місяця з дня набрання законної сили до суду касаційної інстанці ї - Вищого адміністративног о суду України, а в разі вигото влення повного тексту у відп овідності до ч. 3 статті 160 Кодек су адміністративного судочи нства України - з дня вигото влення повного тексту.
Повний текст виготов лено 19 травня 2010 року.
Головуючий: Г.М.Міронова
Судді: В.Г.Яманко
О.О.Радіонова
Суд | Донецький апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2010 |
Оприлюднено | 13.09.2010 |
Номер документу | 9701972 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький апеляційний адміністративний суд
Міронова Галина Михайлівна
Адміністративне
Донецький апеляційний адміністративний суд
Міронова Галина Михайлівна
Адміністративне
Донецький апеляційний адміністративний суд
Міронова Г.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні