Рішення
від 13.05.2021 по справі 709/366/21
ЧОРНОБАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

709/366/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 травня 2021 року Чорнобаївський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді - Кваші І.М.,

секретаря судового засідання - Дем`яненко Н.М.,

за участі:

представника позивача - Лисенко Л.І.,

відповідача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Чорнобай в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом керівника Золотоніської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Чорнобаївської селищної ради до ОСОБА_1 про стягнення боргу по орендній платі, пені, трьох відсотків річних, інфляційних втрат,-

В С Т А Н О В И В:

Керівник Золотоніської окружної прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Чорнобаївської селищної ради до ОСОБА_1 про стягнення боргу по орендній платі, пені, трьох відсотків річних, інфляційних втрат. Позов мотивує тим, що між Новожиттівською сільською радою Чорнобаївського району Черкаської області (Орендодавець) та ОСОБА_1 (Орендар) наявні договірні відносини з приводу оренди земельної ділянки загальною площею 4 га, яка знаходиться в адміністративних межах Новожиттівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області. Станом на 27 лютого 2021 року заборгованість у ОСОБА_1 по сплаті орендної плати за землю складає 18 249 грн.

З урахуванням положень ст. 274 ЦПК України при відкритті провадження вирішено провести розгляд даної справи в спрощеному позовному провадженні з повідомленням (викликом) сторін.

Належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання прокурор в судове засідання не з`явився, подав заяву, в якій позовні вимоги підтримав.

Представник Чорнобаївської селищної ради Лисенко Л.І. в судовому засіданні підтримала позовні вимоги, просила позов прокурора задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов визнав. Пояснив, що у зв`язку з проблемами матеріального характеру не мав можливості погасити борг. Обіцяв сплатити заборгованість.

Виходячи з приписів ст. 223 ЦПК України суд ухвалив слухати справу за відсутності учасників, які не з`явились.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.

01 лютого 2018 року між Новожиттівською сільською радою Чорнобаївського району Черкаської області та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 4 га ріллі (далі за текстом-Договір) (а.с. 9-10).

Відповідно до п. 1 Договору Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для городництва, яка знаходиться в межах Новожиттівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, кадастровий номер 7125187200:01:000:0312. На даний час внаслідок реорганізації Новожиттівська сільська рада приєднана до Чорнобаївської селищної ради (рішення Чорнобаївської селищної ради від 24 листопада 2020 року № 1-11/VІІІ).

Пунктом 2 Договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 4 га ріллі. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 38 937 грн. 33 коп. за гектар.

Згідно з п. 8 Договору цей договір укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк.

В Пунктах 9, 11 договору сторони визначили, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 15 574 грн. 93 коп.. в рік з розрахунку 10 % від нормативної грошовоїоцінки землі. Орендна плата вноситься щомісячно в рівних частинах, незалежно від дати державної реєстрації договору.

Вказаний договір зареєстровано 07 березня 2018 року.

Відповідно до листа Чорнобаївської селищної ради № 183/02-02 від 16 лютого 2021 року, за 2018 рік ОСОБА_1 мав сплатити 12801,31 грн. орендної плати, за 2019 - 15574,93 грн, за 2020 - 15574,93 грн. Лише 10 лютого 2021 року до місцевого бюджету на рахунок селищної ради від Орендаря надійшли кошти в сумі 27 000 грн. (а.с. 19).

А відтак, заборгованість за користування земельною ділянкою площею 4 га у ОСОБА_1 станом на 27 лютого 2021 року становить 18 249 грн. (тобто включно січень 2021 року).

Таким чином, станом на 27 лютого 2021 року заборгованість у ОСОБА_1 по сплаті орендної плати за землю складає 18 249 грн.

Статтею 1 ЗК України передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

У статті 3 ЗК України зазначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно зі ст. 1 Закону України Про оренду землі , яка кореспондується з положеннями частини першої статті 93 ЗК України, орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відповідно до статті 13 вказаного Закону договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 15 Закону України Про оренду землі істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно зі ст. 21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Положеннями статті 24 вказаного Закону визначено право орендодавця вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.

Аналогічні положення закріплено в п. 9 Договору оренди землі від 01 лютого 2018 року.

Відповідно до ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 1 ст. 288 Податкового кодексу України).

За статтею 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Статтями 526, 530 ЦК України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтею 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Проте, у порушення вимог ст.ст. 1, 13, 15, 21, 24 Закону України Про оренду землі ,

ст.ст. 93, 206 ЗК України, ст.ст. 526, 530, 629 ЦК України, п.п. 9, 11 договору оренди землі від 01 лютого 2018 року орендар ОСОБА_1 порушив свої договірні зобов`язання, не вносив оренду плату у повному обсязі з лютого 2018 року по січень 2021 року включно, у зв`язку з чим, у відповідача виник борг у розмірі 18 249 грн., який підлягає стягненню в судовому порядку.

З огляду на вказане, орендодавець має право вимагати від орендаря ОСОБА_1 своєчасного і повного внесення орендної плати.

Згідно з ст. 530 ЦК України передбачено, що у випадку коли у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

За ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно з п.п. 6 та ч. 2 ст. 25 Закону України Про оренду землі орендар земельної ділянки зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку, а в разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом - також і орендну плату за водний об`єкт.

Згідно ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання наступають правові наслідки.

За статтею 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до п. 1.9 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 14 від 17 грудня 2013 року Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань день фактичної сплати суми заборгованості не включається в період часу, за який здійснюється стягнення інфляційних нарахувань та пені.

Втрати від інфляції за весь період прострочення з 01 лютого 2018 року - 27 лютого 2021 року складають 3717 грн. 20 коп. (формула обрахунку: втрати від інфляції = сума заборгованості за конкретний місяць / 100) * (інфляцію за конкретний період прострочення - 100).

Три проценти річних від простроченої суми становить 2040 грн. 84 коп. (відповідно до розрахунку позивача, формула: три проценти річних від простроченої суми = сума заборгованості за конкретний місяць/ 100 * (0,03 / 365) * кількість днів прострочення зобов`язання за конкретний період ).

Суд погоджується з розрахунком заборгованості, наданим прокурором, а відтак з відповідача підлягає до стягнення орендна плата у сумі 18249 грн., 3% річних від простроченої суми заборгованості у сумі 2040,84 грн., втрати від інфляції у сумі 3717,20 грн., а всього 24007,04 грн.

Враховуючи викладене вище, беручи до уваги визнання відповідачем позову, вимоги прокурора підлягають до задоволенняв повному обсязі.

Згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позов задоволено, з відповідача ОСОБА_1 підлягають до стягнення витрати по оплаті судового збору у сумі 2270,00 грн., на користь платника судового збору, яким є Черкаська обласна прокуратура.

На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 208, 209, 212-215 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов керівника Золотоніської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Чорнобаївської селищної ради до ОСОБА_1 про стягнення боргу по орендній платі, пені, трьох відсотків річних, інфляційних втрат- задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Чорнобаївської селищної ради заборгованість по орендній платі в сумі 18249 грн., 3% річних - 2040,84, інфляційні витрати - 3717,20 грн., а всього 24007,04 грн. (двадцять чотири тисячі сім гривень чотири копійки).

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в прибуток держави в сумі 2270,00 грн.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасником справи до або через відповідний суд.

Учасник справи, якому повне рішення не були вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: Чорнобаївська селищна рада, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 04410924, місцезнаходження: Черкаська область, смт Чорнобай, вулиця Центральна, 154;

Відповідач: ОСОБА_1 , місце реєстрації і проживання: АДРЕСА_1 .

Повний текст судового рішення виготовлений 19 травня 2021 року.

Суддя І.М. Кваша

СудЧорнобаївський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення13.05.2021
Оприлюднено20.05.2021
Номер документу97023324
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —709/366/21

Ухвала від 19.05.2021

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Кваша І. М.

Рішення від 13.05.2021

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Кваша І. М.

Рішення від 13.05.2021

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Кваша І. М.

Ухвала від 09.04.2021

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Кваша І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні