Рішення
від 21.04.2021 по справі 574/953/20
БУРИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 574/953/20 Провадження №2/574/100/2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2021 року м. Буринь

Буринський районний суд Сумської області

в складі: головуючого судді Куцана В.М.

з участю секретаря судового засідання Кошелєвої Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Буринського районного суду справу за позовом ОСОБА_1 до Буринської міської ради району Сумської області про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати за нею, в порядку спадкування за заповітом, право власності на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва : кадастровий номер 5920910100:02:001:0125 площею 2,6163 га, та кадастровий номер 5920910100:02:001:0426 площею 0,7859 га. Зазначає, що вказані земельні ділянки належали на праві власності ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вона є спадкоємицею за заповітом і прийняла спадщину. Однак, нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право власності на спадщину, оскільки 30.05.2007 року Хрустальнинською (колишньою Краснолуцькою) державною нотаріальною конторою була заведена спадкова справа №453. Архів вказаної нотаріальної контори перебуває в м. Хрустальний (колишнє м. Красний Луч) Луганської області, тобто на тимчасово окупованій території України, у зв`язку з чим нотаріус не може встановити коло спадкоємців, які на час смерті спадкодавця проживали із ним та мали право на обов`язкову частку у спадщині і з цих підстав відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину. Позивачка ОСОБА_1 свої вимоги підтримала, просила розгляд справи провести без її участі.

Буринська міська рада в задоволенні позову не заперечувала, представник відповідача просив розгляд справи провести без його участі (а.с.29).

Враховуючи, що особи, які беруть участь у справі в судове засідання не явилися, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України.

Дослідивши надані сторонами справи докази і давши їм оцінку, повно та всебічно встановивши обставини справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Хрустальне м. Красний луч (нова назва м. Хрустальне) Луганської області померла ОСОБА_2 , 1920 року народження, у зв`язку з чим відкрилася спадщина, до складу якої увійшли усі права та обов`язки, що належали їй на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті, що підтверджується свідоцтвом про смерть спадкодавця (а.с.10).

До складу спадщини увійшли земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва : кадастровий номер 5920910100:02:001:0125 площею 2,6163 га, кадастровий номер 5920910100:02:001:0426 площею 0,7859 га, розташовані на території Буринської міської ради Сумської області, що на праві власності належали ОСОБА_2 і ці обставини підтверджуються копією державного акта на право приватної власності на землю та витягами з Державного земельного кадастру (а.с.14-22).

За життя, остання залишила особисте розпорядження на випадок своєї смерті - заповіт, який був посвідчений приватним нотаріусом Буринського нотаріального округу Сумської області Черниш Д.М. 23.07.2002 року та зареєстрований в реєстрі за №611, яким все своє майно заповіла позивачці ОСОБА_1 , що вбачається з копії заповіту та витягу із Спадкового реєстру (а.с.8,9,45,46).

Рішенням Буринського районного суду Сумської області від 21.05.2019 року ОСОБА_1 визначено додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.62,63).

Позивачка спадщину прийняла в силу ч.1 ст.1269 ЦК України, подавши відповідну заяву до Рубіжанської державної нотаріальної контори Луганської області, яка діє у порядку заміщення Хрустальнинської державної нотаріальної контори Луганської області, що вбачається із заяви про прийняття спадщини та копії спадкової (а.с.11,12,61-67).

Постановою державного нотаріуса Коваленко Г.П. від 21.09.2020 року позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка мотивована тим, що спадкова справа після померлої була заведена 30.05.2007 року Хрустальнинською (колишня Краснолуцька) державною нотаріальною конторою і залишилася в архіві цієї нотаріальної контори, який перебуває в м. Хрустальний (колишнє м. Красний Луч), яке на цей час входить до тимчасово окупованої території України, а нотаріус не може встановити коло спадкоємців, які проживали із спадкодавцем на час відкриття спадщини та з`ясувати чи має хтось із них право на обов`язкову частку у спадщині (а.с.13).

Наведене свідчить, що позивачка не спроможна оформити свої спадкові права в органах нотаріату.

Статтею 1216 ЦК України встановлено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).

Відповідно до ч.1 ст.1223 право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Частиною першою статті 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (стаття 1270 ЦК України).

Зважаючи на те, що після початку збройної агресії на сході України населений пункт, у якому нотаріус Хрустальнинської (колишньої Краснолуцької) державної нотаріальної контори здійснював нотаріальну діяльність (м. Хрустальний) віднесено до зони проведення антитерористичної операції (Розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р).

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №1085-р Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів,що розташовані на лінії зіткнення м. Хрустальний віднесено до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Законом України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції не визначений порядок оформлення спадщини, яка була прийнята спадкоємцями на території проведення антитерористичної операції та оформлення якої не було завершено.

У листі Міністерства юстиції України від 17 липня 2014 року роз`яснено, що видача свідоцтв про право спадщину, яка відкрилася на території тимчасово непідконтрольній Україні, буде проведена після відновлення установ нотаріату Донецької та Луганської області.

Статтею 9-1 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції закріплено, що місцем відкриття спадщини, у разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений рішенням Кабінету Міністрів України, є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.

Разом із тим, чинним законодавством не врегульовано питання щодо порядку отримання спадкоємцем, який прийняв спадщину, свідоцтва про право на спадщину, на підставі спадкової справи, заведеної на території, у подальшому віднесеної до зони проведення антитерористичної операції.

Зазначена законодавча прогалина дає підстави вважати, що позивачка з неналежних від неї причин фактично позбавлена можливості оформити свої спадкові права після смерті спадкодавця шляхом отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом.

Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (частина третя статті 1296 ЦК України).

З огляду на те, що є труднощі в отриманні такої інформації на непідконтрольній Україні території, відомості про наявність/відсутність осіб, які постійно проживали, тобто були зареєстровані зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, зазначаються спадкоємцями у відповідних заявах при зверненні до нотаріуса.

При цьому, нотаріус має роз`яснити спадкоємцям положення статті 27 Закону України Про нотаріат щодо відповідальності за подання неправдивих відомостей, а також наслідки прийняття спадщини іншими спадкоємцями (за згодою спадкоємців або через суд) з урахуванням норм статті 1280 ЦК України, яка передбачає порядок перерозподілу спадщини.

Між тим, судом встановлено, що позивачка зі свого боку вжила усіх необхідних та передбачених законом заходів для прийняття спадщини, а відсутність матеріалів спадкової справи, яку відкрила Хрустальнинська (колишня Краснолуцька) державна нотаріальна контора, архів якої залишився на тимчасово окупованій території України, не залежить від волі позивачки.

З витягів із Спадкового реєстру вбачається, що свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 не видавалися (а.с.44).

Спірні земельні ділянки зареєстровані за спадкодавцем і знаходяться на території Буринської міської ради.

З огляду на зміст зазначених норм права та їх аналізу, враховуючи, що позивачка прийняла спадщину, але не може скористатись в повному обсязі своїм правом власності на спадкове майно шляхом нотаріального оформлення спадщини, суд приходить до висновку про обґрунтованість її вимог, а тому позов підлягає задоволенню.

Вказаний висновок суду ґрунтується на правовій позиці Верховного Суду, висловленої у Постанові від 03.03.2021 року (справа №189/904/19 провадження №61-7780св20).

Керуючись ст.ст.2, 3, 5, 7, 10, 12, 13 ,23, 258, 259, 265, 268, 354 ЦПК України, суд -

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до Буринської міської ради району Сумської області про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), в порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , право власності на земельні ділянки: площею 2,6163 га з кадастровим номером 5920910100:02:001:0125, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та площею 0,7859 га кадастровий номер 5920910100:02:001:0426, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані на території Буринської міської ради Сумської області.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду Сумської області через Буринський районний суд (а з початком функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до Сумського апеляційного суду) шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий:

СудБуринський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення21.04.2021
Оприлюднено24.05.2021
Номер документу97091756
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —574/953/20

Рішення від 21.04.2021

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

Ухвала від 19.10.2020

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

Ухвала від 19.10.2020

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні