ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
19.05.2021Справа № 910/7592/21
Суддя Привалов А.І., розглянувши
позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальнісью "Персона Роял Сервіс"
про визнання протиправним та скасування рішення
УСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальнісью "Персона Роял Сервіс" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до державного реєстратора Київської філії Комунального підприємства "ЦЕНТР РЕЄСТРАЦІЇ" Містківської сільської ради Сватівського району Луганської області Івашової Яни Олександрівни про визнання протиправним та скасування рішення.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України, позовна заява повинна містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява ; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців); відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти ; 3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; 4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини ; правові підстави позову; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися ; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; 10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Згідно з приписами статті 164 Господарського процесуального кодексу України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Як вбачається з позовної заяви, позивачем заявлено позовні вимоги до державного реєстратора Київської філії Комунального підприємства "ЦЕНТР РЕЄСТРАЦІЇ" Містківської сільської ради Сватівського району Луганської області Івашової Яни Олександрівни. При цьому, з невідомих причин зазначено в якості реквізитів відповідача код ЄДРПОУ Київської філії Комунального підприємства "ЦЕНТР РЕЄСТРАЦІЇ" Містківської сільської ради Сватівського району Луганської області.
Згідно з ч.3 ст.95 Цивільного кодексу України філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
Однак, позовна заява не містить доказів, які підтверджують повноваження філії та можливість виступати від імені юридичної особи в господарському суді.
Крім того, з доданих до позовної заяви доказів вбачається, що 20.06.2018 державному реєстратору Івашовій Я.О. було анульовано доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а також 06.07.2018 скасовано акредитацію суб`єкта державної реєстрації - комунального підприємства "ЦЕНТР РЕЄСТРАЦІЇ" Містківської сільської ради Сватівського району Луганської області.
Однак, в обґрунтування пред`явлення позову до державного реєстратора Київської філії Комунального підприємства "ЦЕНТР РЕЄСТРАЦІЇ" Містківської сільської ради Сватівського району Луганської області Івашової Яни Олександрівни не додано доказів, що станом на 13.05.2021 Івашова Я.О. має статус державного реєстратора, здійснює свою діяльність за адресою, зазначеною у позовній заяві, та перебуває у трудових відносинах з Київською філією Комунального підприємства "ЦЕНТР РЕЄСТРАЦІЇ" Містківської сільської ради Сватівського району Луганської області.
Також, позовна заява не містить правового обґрунтування щодо порушення прав саме позивача оскаржуваним рішенням на день звернення до господарського суду.
Так, у своїх постановах Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права або інтересу залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення . Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним , тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам .
Подібні висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05 червня 2018 року у справі № 338/180/17, від 11 вересня 2018 року у справі № 905/1926/16, від 30 січня 2019 року у справі № 569/17272/15-ц, від 01 жовтня 2019 року у справі № 910/3907/18, від 06 квітня 2021 року у справі № 910/10011/19.
Серед іншого позовна заява також не містить доказів чинності Договору оренди нежитлових приміщень № 02 від 30.12.2010 станом на дату звернення до господарського суду з даним позовом.
Крім того, в позовній заяві наведено перелік третіх осіб, проте в порушення приписів ст. 50 Господарського процесуального кодексу України позовна заява не містить клопотання з обґрунтуванням щодо підстав залучення вказаних осіб в якості третіх осіб до участі у справі, а також не вказано учасника справи, на боці якого ці особи підлягають залученню.
Крім того, згідно з приписами статті 164 Господарського процесуального кодексу України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують, зокрема, відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Приписами ч. 1 ст. 172 Господарського процесуального кодексу України визначено, що позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Абзацом 27 пункту 2 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 року № 270, (далі - Правила) передбачено, що документом, який підтверджує надання послуг поштового зв`язку, є розрахунковий документ встановленої відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" форми та змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо).
У відповідності до п. 19 Правил, внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю можуть прийматися для пересилання з описом вкладення та/або з післяплатою.
Внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю з описом вкладення подаються для пересилання відкритими для перевірки їх вкладення (п. 59 Правил).
Згідно п. 61 Правил у разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові.
На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв`язку повинен зазначити номер поштового відправлення. За бажанням відправника на примірнику опису, що вкладається до поштового відправлення, вартість предметів може не зазначатися.
Враховуючи наведені вище норми та вимоги встановлені п. 1 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України, належним доказом надіслання сторонам копій позовної заяви та доданих до неї документів відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб є - оригінали описів вкладення до поштових відправлень, які повинні містити вичерпний перелік найменувань документів , що надсилаються, а також оригінал розрахункового документу, виданий поштовим відділенням .
Однак, всупереч наведеним вище вимогам, позивачем до позову додано описи вкладення у цінний лист від 11.05.2021, графа "найменування предметів" яких не містить переліку найменувань всіх документів, які складають додатки до позовної заяви. Зокрема, в описі зазначено про направлення на адресу відповідачеві позовної заяви на 19 аркушах та додатків на 76 аркушах, що не відповідає приписам ст. 172 ГПК України.
При цьому, суд звертає увагу на те, що обов`язок надіслати на адресу відповідачів копії всіх доданих до позовної заяви доказів , не пов`язаний з фактом наявністю чи відсутністю цих доказів у відповідачів.
Такі приписи згаданих норм мають на меті забезпечення, як конституційних засад змагальності сторін та рівності усіх учасників процесу перед законом і судом (п. п. 2, 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України), так і аналогічних приписів ст. 7, 13 Господарського процесуального кодексу України.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п. 87 Рішення у справі "Салов проти України" від 06.09.2005 року).
У Рішенні у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 року зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Відтак, на стадії прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд має бути впевненим у тому, що зазначені засади не були порушені заявником позову.
Отже, суд дійшов висновку, що всупереч наведеним вище вимогам, позивачем до позовної заяви б/н від 11.05.2021 не додано доказів надіслання за місцем знаходження відповідача копії позовної заяви з доданими до неї документами листом з описом вкладення.
Суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам господарського процесуального законодавства, суддя вважає необхідним залишити позовну заяву без руху, надавши позивачу строк для усунення зазначених недоліків.
На підставі викладеного та керуючись статтями 164, 174, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
УХВАЛИВ:
1. Залишити позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальнісью "Персона Роял Сервіс" без руху.
2. Встановити Товариству з обмеженою відповідальнісью "Персона Роял Сервіс" строк на усунення недоліків позовної заяви 10 (десять) днів з дня вручення цієї ухвали .
3. Встановити Товариству з обмеженою відповідальнісью "Персона Роял Сервіс" усунення недоліків позовної заяви шляхом подання суду:
- письмового правового обґрунтування щодо порушення прав саме позивача оскаржуваним рішенням на день звернення до господарського суду;
- письмове правове обгрунтування щодо зазначення в якості реквізитів відповідача кода ЄДРПОУ Київської філії Комунального підприємства "ЦЕНТР РЕЄСТРАЦІЇ" Містківської сільської ради Сватівського району Луганської області;
- доказів, які підтверджують повноваження Київської філії Комунального підприємства "ЦЕНТР РЕЄСТРАЦІЇ" Містківської сільської ради Сватівського району Луганської області виступати від імені юридичної особи в господарському суді;
- доказів, що станом на 13.05.2021 Івашова Я.О. має статус державного реєстратора, здійснює свою діяльність за адресою, зазначеною у позовній заяві, та перебуває у трудових відносинах з Київською філією Комунального підприємства "ЦЕНТР РЕЄСТРАЦІЇ" Містківської сільської ради Сватівського району Луганської області;
- доказів чинності Договору оренди нежитлових приміщень № 02 від 30.12.2010 станом на дату звернення до господарського суду з позовом;
- письмового клопотання в порядку ст. 50 ГПК України з обґрунтуванням щодо підстав залучення до участі у справі третіх осіб, перелік яких наведений у позові, із визначенням учасника справи, на боці якого ці особи підлягають залученню;
- доказів надіслання за фактичним місцем знаходження відповідача, копії позовної заяви б/н від 11.05.2021 з усіма доданими до неї документами листом з описом вкладення.
4. Роз`яснити Товариству з обмеженою відповідальнісью "Персона Роял Сервіс", що в разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою (частина 4 статті 174 Господарського процесуального кодексу України).
5. Ухвала набрала законної сили з дати її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя А.І. Привалов
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.05.2021 |
Оприлюднено | 25.05.2021 |
Номер документу | 97098126 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Привалов А.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні