24.05.21 Провадження № 2/235/1231/21
Справа № 235/2963/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2021 року м.Покровськ
Красноармійський міськрайонний суд Донецкої області
в складі: головуючого судді Філь О.Є.
за участю секретаря судового засідання Придворової В.В.
розглянувши у підготовчому засіданні в м.Покровську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Удачненської селищної ради (громади) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 через представника ОСОБА_2 28 квітня 2021 року звернувся до суду із позовом до Удачненської селищної ради (громади) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилася спадщина після смерті його батька, ОСОБА_3 , на належне йому право на земельну частку (пай) в КСП Перемога с. Сергіївка Покровського району Донецької області в розмірі 7,6 в умовних кадастрових гектарах, яке посвідчене Сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ДН № 018994, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) № 4084.
Спадкова земельна ділянка до смерті спадкодавця сформована, внесене до Державного земельного кадастру та їй присвоєно кадастровий номер 1422786000:03:000:1588.
Позивач являється єдиним першочерговим спадкоємцем майна.
22 квітня 2021 року він звернувся до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, однак постановою від 22.04.2021 року у видачі свідоцтва було відмовлено, у зв`язку з пропуском ним шестимісячного строку на подачу заяви про прийняття спадщини.
Позивач зазначає, що строк на подачу заяви про прийняття спадщини, який закінчився 08.11.2009 року пропущено ним з поважних причин, оскільки батько до своєї смерті проживав в місті Почеп Почепського району Брянської області Росія. До спливу шестимісячного строку у нього було відсутнє свідоцтво про смерть батька, яке є обов`язковим для відкриття спадщини.
Позивач вважає, що зазначені ним причини, саме пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами, що спричинили пропуск ним строку на звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини і просить надати йому додатковий строк для прийняття спадщини 6 місяців.
28 квітня 2021 року згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями вищезазначену справу було передано до провадження головуючому судді Філь О.Є.
29 квітня 2021 року ухвалою суду відкрито провадження у справі, надано відповідачу 15 - денний строк на подання відзиву на позов з дня вручення ухвали про відкриття провадження та призначено підготовче засідання на 24 травня 2021 року.
Ухвалою судді від 29 квітня 2021 року зобов`язано державного нотаріуса Другої покровської державної нотаріальної контори Радочину О.І. надати Красноармійському міськрайонному суду Донецької області інформаційну довідку зі Спадкового реєстру після смерті ОСОБА_3 .
Позивач ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 у підготовче засідання не з`явилися, надали суду заяви про розгляд справи за їх відсутності, на задоволенні позовних вимог наполягають.
Представник відповідача Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області у підготовче засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи у відсутності представника, вимоги позивача визнав.
Дослідивши матеріли справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача законні, обгрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі за наступних підстав:
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_1 , виданого 12.05.2009 року відділом ЗАГС Почепського району управління ЗАГС Брянської області, Росія (а.с.5).
Після його смерті залишилася спадщина на належне йому право на земельну частку (пай) в КСП Перемога с. Сергіївка Покровського району Донецької області в розмірі 7,6 в умовних кадастрових гектарах, яке посвідчене Сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ДН № 018994, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) № 4084 (а.с.6).
Спадкова земельна ділянка до смерті спадкодавця сформована, внесене до Державного земельного кадастру та їй присвоєно кадастровий номер 1422786000:03:000:1588.
Позивач являється єдиним першочерговим спадкоємцем майна.
22 квітня 2021 року він звернувся до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, однак постановою від 22.04.2021 року у видачі свідоцтва було відмовлено, у зв`язку з пропуском ним шестимісячного строку на подачу заяви про прийняття спадщини (а.с.9).
Позивач зазначає, що строк на подачу заяви про прийняття спадщини, який закінчився 08.11.2009 року пропущено ним з поважних причин, оскільки батько до своєї смерті проживав в місті Почеп Почепського району Брянської області Росія. До спливу шестимісячного строку у нього було відсутнє свідоцтво про смерть батька, яке є обов`язковим для відкриття спадщини.
Позивач вважає, що зазначені ним причини, саме пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами, що спричинили пропуск ним строку на звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини
Відповідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 64616296 від 06.05.2021 року спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не відкривалась. Дані про спадкоємців невідомі (а.с.23-24).
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У відповідності до ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти або не прийняти її.
У відповідності ст.. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заяв про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно ст. 1270 ЦК України - для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно ч.3 ст. 1272 ЦК України - за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Пленум Верховного Суду України у пункті 24 постанови від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" судам роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Верховний суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суд у своїй Постанові від 02 листопада 2020 року у справі 127/12911/18, провадження № 61-3577св19 висловив свою позицію з приводу наступного, оцінка поважності причин пропуску строку звернення із заявою про прийняття спадщини повинна, у першу чергу, стосуватися періоду від моменту відкриття спадщини й до спливу шестимісячного строку, встановленого законом для її прийняття. Саме протягом цього періоду мають існувати об`єктивні та істотні перешкоди для прийняття спадщини. Інші періоди дослужуються, якщо ці перешкоди почали існувати протягом шестимісячного строку та тривали до моменту звернення до нотаріуса або до суду.
Таким чином суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 16, 1216, 1217, 1218, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 13, 19, 81, 263-265 ЦПК України , суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити у повному обсязі.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк у шість місяців, який починає перебіг з моменту набрання судовим рішенням законної сили, для подачі заяви про прийняття спадщини, яка залишилася після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законно сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Донецького Апеляційного суду, з врахуванням вимог п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України. Апеляційні скарги можуть бути подані протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце реєстрації: 85333, Донецька область, Покровський район, с.Сергіївка.
Відповідач: Удачненська селищна рада (громада), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04341956, місцезнаходження: 85343, Донецька область, Покровський район, смт. Удачне, вул. Железнодорожна, 53.
Дата складання повного тексту рішення 24 травня 2021 року.
Суддя О.Є.Філь
Суд | Красноармійський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 24.05.2021 |
Оприлюднено | 24.05.2021 |
Номер документу | 97099609 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
Філь О. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні