Справа № 420/4123/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробнича комерційна фірма Система у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю в особі ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробнича комерційна фірма Система у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю про стягнення грошових коштів,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробнича комерційна фірма Система у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю в особі ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробнича комерційна фірма Система у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ НВКФ Система ) про стягнення грошових коштів по капіталізованим платежам на суму - 120 898,32 грн.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача у позовній заяві зазначив, що ТОВ НВКФ Система було зареєстровано у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Іллічівському районі м. Одеси та було платником страхових внесків, та на сьогодні перебуває у стані припинення, проте від ТОВ НВКФ Система в Одеському міському відділенні знаходиться 1 особова справа потерпілого на виробництві - ОСОБА_1 , який продовжує отримувати страхові виплати по трудовому каліцтву, отриманому 12.07.2001 року. Відповідно до вимог Постанови КМУ №986, листа виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 09.02.2005 року №298-07-1, а також з урахуванням середньостатистичних даних очікуваної тривалості життя Держкомстату проведено розрахунок потреби в капіталізації платежів та встановлено загальний розмір капіталізованих платежів, що складає 120898,32 грн. Одеське міське відділення звернулося на адресу голови ліквідаційної комісії ТОВ НВКФ Система з листом від 05.02.2021 року №03/395, однак станом на сьогодні відповідь щодо розгляду кредиторських вимог до Одеського міського відділення не надавалася. За таких обставин, можна вважати, що голова ліквідаційної комісії ТОВ НВКФ Система відмовив Одеському міському відділенню у задоволенні кредиторських вимог щодо капіталізації платежів та їх виплати, що порушує права та законні інтереси Фонду соціального страхування України, а тому позивач просить позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач відзив на позов не надав.
При цьому наявна у матеріалах справи судова кореспонденція, яка надсилалася на адресу відповідача, а саме ухвала про відкриття провадження по справі від 23.03.2021 року, повернулася до суду з відповідним поштовим повідомленням з відміткою відділу Укрпошти - за закінченням терміну зберігання , про що складена довідка від 24.04.2021 року.
Проте, як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням ТОВ НВКФ Система є: вул. Промислова,1,Одеса,Одеська область,65031, та саме на вказану адресу направлялась судова кореспонденція.
Відповідно до ч. 5, 6 ст.251 КАС України, учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено в порядку письмового провадження, копія судового рішення надсилається протягом двох днів із дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.
Днем вручення судового рішення є, зокрема: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Таким чином, ухвала про відкриття провадження по справі, надіслана на адресу місцезнаходження відповідача, вважається врученою 24.04.2021 року.
Ухвалою суду від 23.03.2021 року відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає за можливим розглянути та вирішити справу по суті у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Відповідно до ч.6 ст.120 КАС України, якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Так, суд вказує на те, що суддя Іванов Е.А. з 05.05.2021 року перебував у щорічній черговій відпустці, у зв`язку з чим справу розглянуто в перший день після виходу.
Дослідивши матеріали справи, та оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та наявності підстав для його задоволення.
Судом встановлено, що ТОВ НВКФ Система (код ЄДРПОУ 25416658) є суб`єктом страхування згідно Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування .
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 01.09.2005 року до реєстру внесено дані про перебування юридичної особи ТОВ НВКФ Система в стані припинення, за номером 15561310000011096 (а.с.14).
Постановою Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 26.11.2001 року №441 Про призначення страхової виплати ОСОБА_1 встановлено, що ОСОБА_1 ушкодив здоров`я внаслідок нещасного випадку на виробництві, що стався 12.07.2001 року за час роботи на НПКФ Система у вигляді ТОВ, реєстраційний номер страхувальника 151500116 (а.с.18-19). За висновком МСЕК від 12.07.2001 року Серія 2-18АВ №009321 гр. ОСОБА_1 встановлена стійка втрата працездатності 25% довічно та призначено одноразову допомогу в разі стійкої втрати працездатності, а також призначено щомісячну грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку.
Вказане також підтверджується актом №1 про нещасний випадок від 12.07.2001 року (а.с.15-16), Постановою Одеського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області від 21.04.2020 року №1518/6008/441/18 Про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати відповідно до частини другої статті 37 та Розрахунком перерахованої щомісячної страхової виплати з 01.03.2020 року (а.с.20).
Згідно довідки Одеської МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого від 12.07.2001 року Серія 2-18АВ №009321 потерпілому встановлена втрата професійної працездатності 25% безстроково у зв`язку з трудовим каліцтвом (а.с.21).
Одеське міське відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області відповідно до Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадку ліквідації страхувальників, затвердженого Постановою КМУ №986 від 04.12.19 року, згідно листа виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 09.02.2005 року №298-07-1, а також з урахуванням середньостатистичних даних очікуваної тривалості життя Держкомстату провело розрахунок потреби в капіталізації коштів до ТОВ НВКФ Система щодо потерпілого на виробництві ОСОБА_1 , який продовжує отримувати виплати по трудовому каліцтву та встановило, що загальний розмір потреби капіталізації платежів складає 120898,32 грн. (а.с.22-24).
Одеське міське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області 05.02.2021 року направило Голові комісії з припинення, ліквідатору ТОВ НВКФ Система Баянову І.В. лист з додатками №03/395 з грошовими вимогами до ТОВ Система для розрахунку з потерпілим на виробництві (загальний розмір капіталізованих платежів, що складає 120898,32 грн.), та просили розглянути і визнати кредиторські вимоги Одеського міського відділення у сумі - 120898,32 грн. (а.с.11-13).
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 4 Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування передбачено, що Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням. Фонд, якщо інше не передбачено законами України, не може займатися іншою діяльністю, крім тієї, для якої його створено, та використовувати свої кошти на цілі, не пов`язані з цією діяльністю. Кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України та використовуються тільки за цільовим призначенням.
Відповідно до ч.1 ст.36 Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Згідно з ч.7 ст.36 Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування страхові виплата складаються із: страхової виплати втраченого заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата); страхової виплати в установлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім`ї та особам, які перебували на утриманні померлого); страхової виплати дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності; страхових витрат на медичну та соціальну допомогу.
Пунктом 5 ч.1 ст.11 Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування передбачено, що одним із джерел формування коштів Фонду соціального страхування України є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 року №986 (далі - Порядок №986) встановлено, що відповідно до цього Порядку здійснюється капіталізація платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації (зокрема у зв`язку з банкрутством) страхувальника (далі - платежі) для задоволення вимог, що виникли із його зобов`язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров`ю застрахованим особам (п.1 Порядку №986).
У цьому Порядку термін капіталізація платежів означає визначення суми грошових зобов`язань страхувальника у випадку його ліквідації (зокрема у зв`язку з банкрутством), що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров`ю застрахованим особам, які належить сплатити до Фонду соціального страхування України для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (п.2 Порядку №986).
Згідно з п.3 Порядку №986, капіталізація платежів проводиться щодо кожної застрахованої особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідних подальших платежів для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Під час капіталізації платежів враховуються заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати на догляд за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів, види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, одноразова допомога в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого, а також інші виплати, передбачені законодавством.
Пунктом 4 Порядку №986 визначено, що капіталізація платежів перед застрахованими особами або перед особами, визначеними у ст.41 Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування , розраховується на період, що визначається як різниця між середньою очікуваною тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та віком особи на момент її проведення, та обчислюється щодо кожного платежу таким чином, зокрема, щомісячні страхові виплати втраченого заробітку обчислюється з урахуванням середньомісячного заробітку та ступеня втрати професійної працездатності.
У кредиторських вимогах Фонду соціального страхування України до страхувальника, щодо якого розпочато ліквідацію, зазначається сума грошових зобов`язань, обчислена з урахуванням кожного платежу, що підлягає капіталізації. Суми капіталізованих платежів відповідно до зазначених кредиторських вимог у випадках ліквідації страхувальника перераховуються робочому органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, у якому страхувальник перебуває на обліку (п.8 Порядку №986).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.112 Цивільного кодексу України, у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості: в першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
Одеським міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області Голові комісії з припинення, ліквідатору ТОВ НВКФ Система Баянову І.В. було направлено лист від 05.02.2021 року за вих.№03/395 (а.с.11-13) з розрахунком потреби в капіталізації коштів та з грошовими вимогами відділення до ТОВ НВКФ Система , згідно яких загальний розмір потреби капіталізації платежів складає 120898,32 грн.
Як вбачається з вказаних грошових вимог та розрахунку, дана сума розрахована з урахуванням середньостатистичних даних очікуваної тривалості життя Держкомстату та складається зі щомісячної страхової виплати по трудовому каліцтву 120898,32 грн.
Вказаний лист направлявся засобами поштового зв`язку рекомендованим листом (а.с.13), однак як вбачається з відомостей на сайті Укрпошти, вказане відправлення повернене за зворотною адресою 19.02.2021 року через інші причини.
Таким чином суми капіталізованих платежів у загальному розмірі 120898,32 грн. у добровільному порядку відповідачем сплачено не було, зокрема доказів зворотного матеріали справи не містять.
Згідно з ч.3 ст.110 Цивільного кодексу України якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
Частиною 2 ст.1205 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним ст.1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Враховуючи викладене, а також те, що суми капіталізованих платежів у загальному розмірі 120898,32 грн. у добровільному порядку та у визначені строки сплачено не було, суд доходить висновку, що позовні вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд враховує, що у встановлений судом строк ТОВ НВКФ Система не надано відзиву на позовну заяву, жодним чином не спростовано доводів позивача, та не надано доказів сплати у добровільному порядку на користь позивача капіталізованих платежів у сумі 120898,32 грн.
У п.58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Відповідно до ст.9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.72 та ч.1 ст.73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень, з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
У даній справі відсутні витрати пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, а тому, жодні витрати не підлягають стягненню.
Керуючись ст.ст.9, 73, 77, 139, 241-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробнича комерційна фірма Система у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю в особі ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробнича комерційна фірма Система у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробнича комерційна фірма Система у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю (65031, м. Одеса, вул. Промислова, буд.1, код ЄДРПОУ 25416658) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області (65014, м. Одеса, Лідерсівський бульвар, буд.17, код ЄДРПОУ 41844610, р/р UA868999980000355429000115002, МФО 899998, казначейство України) грошові кошти по капіталізованим платежам на суму 120898,32 грн.
Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення в порядку та строки, встановлені ст.ст.295, 297 та з урахуванням п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Е.А. Іванов
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.05.2021 |
Оприлюднено | 25.05.2021 |
Номер документу | 97109726 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Іванов Е.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні