Справа № 1-538/11
Номер провадження 1/711/3/21
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2021 року Придніпровський районний суд м.Черкаси в складі колегії:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
суддів - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
при секретарі ОСОБА_4 ,
з участю прокурора ОСОБА_5 ,
підсудної - ОСОБА_6 ,
захисника - ОСОБА_7 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Черкаси кримінальну справу за обвинуваченням:
ОСОБА_6 у скоєнні злочинів, передбачених ч.5 ст.191, ч.2 ст.366, ч.2 ст.364,ч.2 ст.209 КК України, -
ВСТАНОВИЛА:
На розгляді в Придніпровському районному суді м. Черкаси знаходиться кримінальна справа за обвинуваченням ОСОБА_6 у скоєнні злочинів, передбачених ч.5 ст.191, ч.2 ст.366, ч.2 ст.364, ч.2 ст.209 КК України.
В судовому засіданні підсудна ОСОБА_6 та захисник ОСОБА_7 заявили відвід головуючій у справі судді ОСОБА_1 , вважають, що головуюча суддя є упередженою та необ`єктивною.
Прокурор заперечувала проти задоволення заяви про відвід головуючій судді ОСОБА_1 .
Заслухавши думку підсудної ОСОБА_6 та її захисника ОСОБА_7 , думку прокурора, яка заперечувала проти задоволення заяви про відвід головуючій у справі, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 56 КПК України (в ред. 1960 року) за наявності обставин, передбачених статтями 54 і 55 цього Кодексу, суддя зобов`язаний заявити самовідвід. На цих же підставах відвід судді може бути заявлений прокурором, підсудним, захисником, а також потерпілим і його представником, цивільним позивачем і цивільним відповідачем або їх представниками.
Згідно Закону України «Про судоустрій та статус суддів» кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним відповідно до закону.
Статтями126,129 Конституції Українипередбачено, що судді, при здійсненні правосуддя є незалежні і підкоряються тільки закону, вплив на них у будь - який спосіб забороняється.
Статтею 2 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»встановлено, що рішення Європейського суду з прав людини є обов`язковими для виконання Україною. Вказаний Закон прямо закріплює, що суди застосовують при розгляді справКонвенцію про захист прав людини і основоположних свобод(надалі також - "Конвенція") та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Частина 1 статті 6 Конвенції містить вимоги щодо неупередженості суду. Так ЄСПЛ розрізняє чи в конкретній справі існує яке-небудь переконання або особиста зацікавленість даного судді та вимоги чи суддя забезпечує достатню гарантію, щоб виключити підозру в цьому (рішення у справах PiersacvsBelgium, Grievesvs UK). Крім того, згідно принципу, який є стабільним та викладеним в Рішенні ЄСПЛ, суд має бути неупередженим і безстороннім.
При цьому щодо суб`єктивної складової даного поняття, то у справі "Хаушильд проти Данії" зазначається, що потрібні докази фактичної наявності упередженості судді для відсторонення його від справи. Причому суддя вважається безстороннім, якщо тільки не з`являються докази протилежного. Таким чином, існує презумпція неупередженості судді, а якщо з`являються сумніви щодо цього, то для його відводу в ході об`єктивної перевірки має бути встановлена наявність певної особистої заінтересованості судді, певних його прихильностей, уподобань стосовно однієї зі сторін у справі.
Стосовно об`єктивної складової неупередженості суддів, то у справі "Фей проти Австрії" суд вказав, що вона полягає у відсутності будь-яких законних сумнівів в тому, що її забезпечено та гарантовано судом, а для перевірки на об`єктивну неупередженість слід визначити, чи є факти, які не залежать від поведінки судді, що можуть бути встановлені та можуть змусити сумніватися у його неупередженості. Мова йде про ту довіру, яку суди у демократичному суспільстві повинні апріорно викликати в учасників процесу.
Також суд вказує, що у відповідності до положень п. 2.5 Бангалорських принципів поведінки суддів, суддя підлягає відводу від участі в розгляду справи в тому випадку, якщо для нього є неможливим винесення об`єктивного рішення у справі, або в тому випадку, коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви в неупередженості судді.
За змістом п. 23, п. 60, п. 61 Рекомендації CM/Rec (2010) 12 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо суддів: незалежність, ефективність та обов`язки, ухваленої Комітетом Міністрів Ради Європи 17 листопада 2010 р. на 1098 засіданні заступників міністрів, - принцип незалежності судової влади означає незалежність кожного судді при здійсненні ним функцій прийняття судових рішень. Під час розгляду всіх справ судді повинні діяти незалежно та неупереджено. Судді мають приймати рішення у справах, які передані їм на розгляд. Вони можуть відмовитися від справи або її розгляду лише якщо для цього є поважні причини.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Суд вважає, що захисником та підсудною не наведено конкретних фактів, які свідчать про упередженість головуючого судді ОСОБА_1 .
За таких обставин суд приходить до висновку про відсутність підстав для відводу головуючого судді ОСОБА_1 від розгляду по кримінальній справі по обвинуваченням ОСОБА_6 у скоєнні злочинів, передбачених ч.5 ст.191, ч.2 ст.366, ч.2 ст.364, ч.2 ст.209 КК України
Керуючись ст.ст. 54-57 КПК України (в ред. 1960), колегія суддів -
ПОСТАНОВИЛА :
Відмовити в задоволенні заяви підсудної ОСОБА_6 та її захисника ОСОБА_7 про відвід головуючої по справі судді ОСОБА_1 по кримінальній справі за обвинуваченням ОСОБА_6 у скоєнні злочинів, передбачених ч.5 ст.191, ч.2 ст.366, ч.2 ст.364, ч.2 ст.209 КК України.
Постанова оскарженню не підлягає.
Головуючий ОСОБА_1
Суддя ОСОБА_2
Суддя ОСОБА_3
Суд | Придніпровський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 24.05.2021 |
Оприлюднено | 30.01.2023 |
Номер документу | 97121640 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Придніпровський районний суд м.Черкас
Михальченко Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні